feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering yan §on- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leichch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April-en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 26 April. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Frsucc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. Bit mmtr 1 git Twee Bladen, OUIoleele Ken n I agevlnyea. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 28 April 1887, des namiddags te tweo nren. Punten ter behandeling: 1®. Voordel tot tjjdelijko uitbreiding van bet onderwijzend personeel aan de school 3de klasse No. 2, mot een dorden onderwijzer of derde onderwijzeres. (68) 2°. Idem tot verbouwing van het lokaal der Meisjesschool 2de klasse op de Breestraat en tot oprichting van een Gymnastieklokaal. (18, 30 en 70) 3°. Verzoeken van A. J. Tegelaar on J. J. Slegtenhorst, om vergoeding uit de gemeentekas wegens de schade door bon geloden bij de ongeregeldheden in hot laatst van Februari jl. (71) 4®. Idem als voren van P. G. Doesburg. (79) 5°. Voorstel tot aankoop van drie huisjes ten behoevo van de Gasfabriek. (73) 6". Verzoek van mevr. H. C. SprengerKakebecke, om vrijstelling van do betaling van schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (75) 7\ Idem als voren van H. J. N. Koborgh, voor de Hoo- ger- Burgerschool voor jongens. (78) 8°. Idem van dr. O. H. Kindermann, om terugbetaling van schoolgeld lager onderwijs. (79) 9". Idem van D. Smit, om eene buis te loggen tot hot ver krijgen van water uit de Langogracht. (76) 10®. Id. m van J. Zandvcort, om eene loozing te leggen in di Koddestecg. (76) De Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag avond oone buitengewone vergadering, met intro- ductiihouden, waarop de heer Symens over do ontsrnottingstoestellen van den laatsten tijd zal spreken. Mofc het oog op do uitnoodiging aan verschillendo autoriteiten en corporatiën gedaan, zal, naar men ons mededeelt, den volgenden Donderdag wederom eene vergadering worden belegd, waarin dan, als laatste vergadering in dit seizoen, eenige meer huishoudelijke zaken zullen worden behandeld. Vrijdag a. s. zal de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering voor Toonkunst hare laatste uitvoering in dit seizoen geven, welke zeer interessant belooft te worden. In de eerste plaats toch zal H. Berlioz' „Harold"- symphonie door de Amsterdamsche Orkestvereni ging uitgevoerd worden, een bijzonder schoon werk, dat in den laatsten tyd in Den Haag en Amsterdam - zeer veel opgang maakte, maar van welks uitvoe- ïf ring Leiden tot nu toe verstoken bleef. Het volgend nummer van het programma is voor ons een oudej en een goede kennis tevens, nl. de Finale van „Romóo et Juliette" van denzelfden meester, het geen voor twee jaar in zijn geheel door de afdeeling ten gehoore gebracht werd. En ten slotte, last not least, krijgen wij „VorspielVerwandlungsmusik" en Gralscène uit Wagner's „Parsifal" te hooren, ook dus oen première voor het Leidsch publiek. Het tekstboekje, van uitgebreide toelichtingen voorzien, is bereids voor het publiek verkrijgbaar gesteld, terwijl bovendien aan de leden n»g kos teloos een boekje is toegezonden met afzonderlijke, meer bijzondere uitleggingen van het „Parsifal"- Sragment, geïllustreerd met muzikale voorbeelden. De afdeeling heeft blijkbaar dus moeite noch kosten gespaard voor deze uitvoering. Ook zal, naar wij vernemen, het Amsterdamsch orkest nog ver sterkt worden met onderscheidene Amsterdamsche en Leidsche krachten, terwijl de naam van Henri j Fontaine als solist ook wel geschikt is om een talrijk publiek naar deze veelbelovende uitvoering te lokkon. Door ongesteldheid van mejuffrouw Clary, die o. a. do solo-partij van Eva in Massonets werk zou zingen, is de op morgonavond bepaalde uitvoering der Leidsche Z a n g verooniging voorloopig uitgesteld tot Woensdag den 4den Mei. Ook te Amsterdam kon zij gisteravond reeds niet optreden, waardoor do daar toen gegeven opera-voorstelling eenige wijziging moest ondergaan. Beroepen is naar de Ned.-Herr. gemeente te Waddingsveen on Bloemendaal ds. G. E. Meloen, te Kortenhoef. Men meldt ons uit Nieuwvoen lo. dat ds. L. A. Van Langeraad, predikant aldaar, Zondag morgen, bij het einde der godsdienstoefening, der gemeente heeft bekendgemaakt dat door hem was aangenomen het beroep naar Stolwijk (bij Gouda) on hi) alzoo had bedankt voor dat naar Akersloot (bij Alkmaar)2o. dat op do laatste drie Zondagen de predikanten uit den ring Woerden te Zeven huizen weder geregeld en zonder stoornis de vaca- ture-bourten in hot kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente aldaar vorvuldon, terwijl zij, die ter zake van doleeren niet meer tot laatstgenoemde gem. bohooron, zich verzamelen in de christelijke school, onder voorgang van de voormalige predikanten Osinga en Van Schelven. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag zjjn ingekomenlo. een ontwerp van wet tot ver lenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank vorleendo octrooi, 2o. een ontwerp van wet tot goedkeuring der verklaring ten aanzien der internationale overeenkomst tot bescherming dor in ternationale telegraafkabels. De heer Greeve heeft voorgesteld art. 157 der voorstellon van grondwetsherziening te lozen als volgt Er bestaat een opperste gerechtshof onder den naam van Hooge Raad der Nederlanden, waarvan deleden, en uit dezen de president en vice- president, door den Koning worden benoemd, en voorts te bepalen Wanneer eene plaats van raadsheer in den Iloogen Raad openvalt, doet de Hooge Raad, ter vervulling daarvan, aan den Koning eene voordracht van drio personen, ten ©inde daaruit eene keuze te doen. (De voordracht van de Tweede Kamer aan don Koning zou dus vervallen). De Tweede Kamer heeft heden, na uitvoerige discussie, met 45 tegen 82 stemmen verworpen het amendement van den heer Godin De Beaufort om de additioneele artikelen aan het Derde Hoofd stuk der Grondwet saam te koppelen. De Regeering had de aanneming van dat amendement ontraden, ofschoon zjj anders bereid was voort te gaan. Hoofdstuk III dor Grondwet (kiesrecht-regeling van beide Kamers) werd aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. De discussie over Hoofdstuk IY is aan gevangen. Door den lieer Yan Kerkwijk is op art. 139 een amendement voorgesteld, strekkende om te bepalen dat de benoeming van den voorzitter van den gemeenteraad, uit of buiten do leden van den Raad door do wet wordt geregeld. Het Regeeringsartikel eischt eene benoeming door den Koning. Bljjkens opgave in de Staatscourant bestond de bevolking des Rijks op 1 Januari 1887 uit 2,174,001 m. en 2,216,856 vr., totaal 4,390,857, tegen 4,336,012 (2,147,133 m. en 2,188,879 vr.) op 1 Januari 1886. Zjj is dus in den loop van 1886 toegenomen met 26,868 m. en 27,977 vr., totaal 54,845. De heer Richard Hol heeft ontslag gevraagd als organist van de Domkerk to Utrecht. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17$. Grootcre lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- Seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door onderscheidene ingezetenen van Amster dam en andere plaatsen is een adres aan den Ko ning verzonden, om Zr. Ms. hulp hi te roepen tegen de machtsoverschrijdingen, die de politie daar en elders zich bij onderscheidene gelegenheden veroor loofd heeft. Wjj vernemen dat de schrijfster van het met zooveel succes door „Het Ned. Tooneel" opgevoerde stukje „Storm op Zee" ismej. Banck, dochter van mr. J. E. Banck te 's-Hage. Vad Zaterdag zijn te Kampen voor den tijd van drie jaren verpacht geworden de stads losse lande rijen, gelegen aan den linkeroever van don IJsel. De gezamenlijke perceelen, waaronder die aan den rechteroever gelegen, hebben opgebracht ƒ35,473 per jaar, tegen ongeveer ƒ43,000 by de verhuring irul884 en ƒ50,420 in 1881. Bjj koninklijk besluit zjjn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren mr. P. S. Noyon, vice-president van het gerechts- Lof te Amsterdammr. M. J. Pijnappel, advocaat te Amsterdam; G. A. baron Tindal, directeur van den Koninklijken West-Indischen Maildienst, en J. D. Hooglandt Az., oud-chef van de firma Hooglandt en Co. te Singapore, beiden te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 28 dezer niet plaats hebben. Blijkens bij het departement van marine inge komen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Zil veren Kruis," onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in den namiddag van den 24sten dezer Kaap Lizard gepasseerd, koers stellende naar Portsmouth. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 25 April, te Southampton; do „Zaandam", van Amsterdam, is 24 April te Nieuw-York aangekomen; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 April van Marseille; de „Semarang", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 April van Colombo. Z. M. hoeft den kapt.-luitenant ter zee L. A. Dittlof Tjassens, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van directeur van het marine-eta blissement te Soerabaia, op z\jn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht; den luit. ter zee 2de kl. E. O. Kerk hoven, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s. eervol uit don zeedienst ontslagen; benoemd tot plaats, commandant te Breda, tevens belast met het bevel in de 3de militaire afdeeling, den kolonel J. H. H. Dommers, comm. van het 3de rog. inf.; bij het wapen der inf. by den staf van het wapen, tot gon.-maj. den kolonel J. N. A. baron Taets Van Amerongen, van dien staf, gouv. der Kon. Milit. Academie; by het 5de rog. tot maj. den kapt. A. E. L. Wellan, comm. van do hoofdcursuscom pagnie te 's-Hertogenboschpensioen verleend aan: R. F. K. Van Gorkum, luit.-kol. prov.-adj. in Utrecht (op zyno aanvrage) ƒ1800; J. C. P. A. Lanzing, majoor, prov.-adj. in Friesland, ƒ1500; F. J. Langlois Van den Berg, kol., plaats, comm, to Breda, belast met het bevel in do 3de militaire afdeeling, ƒ2100; B. J. Mulert tot de Leemcule, kol. comm. van het reg. gren. en jagers («p zijne aanvrage) ƒ2100; M. J. Nolthenius De Man, kol., comm. van het 8ste reg. infanterie, ƒ2100; H. J. Opscholtens,kapt. by het 3de reg. infanterie, 1455; benoemd tot voorzitter van den raad van toezicht op do Rykspostspaarbank het lid van den raad, den heer mr. F. 3. Yan Nierop te Amsterdam. Goineugd Nieuws. Heden was het 25 jaren geleden dat W. De Wekker in dienst trad by de heeren Gebrs. De Graaff, bloemisten nabij Leiden. Zoowel door

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1