N°. 8338. DirasdLag April. A0. 1887. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 25 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Frase* per poet.m 1.40. ACsonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incae- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De generaal-majoor, van wiens komst wij reeds melding maakten, is hedenmorgen, vergezeld van zijn adjudant, met den trein van 10 uren alhier ge arriveerd en heeft de gebouwen en gronden, die ten gebruike strekken van dit garnizoen, geïnspecteerd. De vereeniging „Pugno pro Patria" herdacht dezer dagen haar 10-jarig bestaan. In het gewone vergaderlokaal op den Burg kwam men bijeen om daar een paar gezellige uren door te brengen. Nadat de secretaris in korte trekken de geschiedenis der Vereeniging geschetst had, wisselden toespraken, voordrachten, zang en muziek elkander af en met een rondgang op den alouden burcht en een „Lang leve „Pugno pro Patria" ging men in de beste stemming huiswaarts. Aangenaam werd de Vereeniging bij deze gelegen heid verrast door de aanbieding van een der leden eener muzikale compositie, getiteld: „Pugno pro Patria", feestzang voor mannenkoor en tenor-solo naar woorden van een der bestuursleden; en van een ander lid eener keurige leden naamlijst, welke eenige dagen bjj den heer Sala tentoongesteld zal worden om daarna eene waardige plaats in de vergaderzaal der Vereeniging in te nemen. De 1ste luitenant A. Berends, die na eene 10-jarige detacheering bi) het Indische leger hier te lande is teruggekeerd, wordt ingedeeld bij het 4de regiment infanterie te Leiden in garnizoen. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 41 71 volwassen personen en van 8 16 kinderen. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de prijzen 35, 18, ƒ3.70 on ƒ1.85. Naar men verneemt, zal mej. C. Alberdingk Thqm als redactrice van het weekblad voor meisjes, „Lelie- en Rozeknoppen," weldra vervangen worden door mej. M. E. Pijnappel, te Leiden, die als schrijf ster van „Duifjes en Bokjes" velen goed bekend zal zjjn. Mej. Alberdingk Thjjm zal een weekblad voor meisjes, „die den kinderschoenen geheel ontwassen zijn", beginnen, dat by den uitgever Cremer in Den Haag verschijnen zal. Men schrijft uit Bolsward, dd. 22 April; Gisteravond had alhier ten huize van den heer S. Kutsch Lojenga, Doopsgezind predikant, eene mel denswaardige plechtigheid plaats. Met het oog op het a. s. vertrek van ZEerw. naar Leiden hadden de heeren S. J. Pekema, K. H. Loogland, G. Dijkstra en W. Van der Meulen Rz., zich tot eene com missie gevormd en den lidmaten der gemeente eene lijst aangeboden om gelden te verkrijgen voor een cadeau, den heer Lojenga als blijk van erkente lijkheid en waardeering aan te bieden. Door ruime bijdragen daartoe in staat gesteld, heeft de commis sie gisteravond met een gepast woord den waardigen leeraar een buffet met marmeren blad vereerd. By het sectie-onderzoek van het ontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, oordeelden eenige leden afschaffing van den accijns beter dan verbeterde wijze van heffing, zoowel omdat het eene belasting op eene eerste levensbehoefte is, als met het oog op den sluik handel. Door uitbreiding der vrijstellingen tot boter en kaas bij uitvoer zou, berekende men, de schat kist ƒ465,914 verliezen. Andere leden meenden dat aan afschaffing van accijns in den tegenwoor- digen finantiöelen toestand niet gedacht kan worden zonder equivalent, waarover moeielijk eenstemmig heid zal worden verkregen. Bovendien zou, volgens sommigen, afschaffing van den accijns de meeste zoutziederijen met ondergang bedreigen en den sluikhandel van de zuidelijke naar de oostelijke grens verplaatsen. Anderzijds beval men als equi valent eene effectenbelasting aan en wees men op de meerdere voordeelen, welke de Staat zou kunnen bedingen bij verlenging van het Bankoctrooi. Een groot aantal leden was voor vermindering van den accijns tot 5 a ƒ6 per 100 kilogram, niet zoozeer om daardoor eene belangrijke vermeer dering van verbruik te verkrijgen, dan wel om den sluikhandel te beperken en aldus van zelf een equi valent te verkrijgen voor de verlaging van opbrengst. De thans voorgedragen wijze van heffing zou, vreesde men, tot aanzienlijke uitbreiding der smok kelarij leiden, tenzij door vermindering van accijns daarvoor gewaakt werd. Het hoofdbezwaar tegen het ontwerp was echter dat het, bij ongewijzigde aanneming, wel verre van den sluikhandel aan de landgrenzen, met name aan de Belgische, te keer te gaan, dien nog aanmer kelijk zou doen toenemen, door opheffing van het verbod om meer dan 5 EG. zout zonder biljet verder te vervoeren. Het bjj de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelqfden bij de landmilitie, lichting 1882, en de zeemilitie, lichting 1883, is in staat van wijzen; het Eind verslag is uitgebracht. De Tweede Kamer heeft heden, na breed voerige discussie, met 36 tegen 25 stemmen aan genomen het amendement der heeren Verniers Van der Loeff en Van Delden, waardoor het bestaand art. 122 der Grondwet is behouden, doch aan de comptabiliteitswet wordt overgelaten te regelen de wijze van verantwoording der Rijksontvangsten en uitgaven. Morgen komt in behandeling het voorstel van den heer Godin De Beaufort tot opneming van het voorloopig kiesreglement in het Derde Hoofdstuk. Bedankt is voor het beroep naar Geervliet door ds. N. Jolles te Noordwijkerhout. Tot 2de-gemeente-verloskundigé te Zeist is benoemd mej. A. P. Kosteede Boulogne, van Gouda. De Koningin heeft ruime giften geschonken aan verschillende instellingen van liefdadigheid en openbaar nut te Amsterdam en ten behoeve van het personeel der politie en der brandweer. De heer A. J. C. J. S. Bergsma, voorzitter van het uitvoerend comité der hoofdcommissie voor de Am8terdamsche Aprilfeesten, is benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon. Door wjjlen dr. C. M. Van der Sande Lacoste te Amsterdam, is vermaakt aan de „Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Protes- tantsch Weduwen- en Weezenfonds" aldaar, eene som van 20,000. Naar de „Arnh. Crt." verneemt, zal met Juli a. s. een nieuw voorschrift op de wapenen en schietoefeningen der infanterie worden ingevoerd. Naar men aan het „Haagsche Dbl." mede deelt, is thans door het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel een internationaal bureel opgericht, dat alle douane- en spoorweg tarieven der wereld uitwisselt en ook laat vertalen. Vijf en twintig Staten, met Duitschland aan het hoofd, zullen daaraan deelnemen en te zamen de kosten der inrichting dragen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om in de helft van de maand Juni a. s. een trans port machinisten en machinist-leerlingen der marine per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië te zenden De firma G. Kolff en Go. te Batavia zal met Juli by voldoende inteekening uitgeven een „Tijd schrift voor het Binnenlandsch (Indisch) bestuur." De leiding van het maandschrift is opgedragen aan den heer Daum, redacteur van het „Bataviaasch Nieuwsblad." De nieuwbenoemde burgemeester van Frane- ker, mr. W. W. Wichers Wierdsma, is aldaar plech tig geïnstalleerd. Des avonds bracht de muziek der dd. schutterij hem eene serenade met fakkellicht. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 April Lizard; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amster dam, vertrok van Port-Saïd 25 April; de „Rotter dam" vertrok 23 April van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 April te Marseille. Z. M. heeft de heeren H. A. Cohen en A. D. Valk, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl.'bq het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Neder- landsch-Indië; aan J. K. Boetje, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van betaalmeester, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewqzen, en ontvanger der registratie en domeinen te Zieriksee, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende 48 jaren aan den lande bewezen. Gemengd Niouw De o n d e r o f f i c i e r s-ver eeniging „Door Vriendschap Vereenigd" is voornemens op Zaterdag 30 dezer eene voorstelling te geven, gevolgd door een bal, in het locaal der Stads-Gehoorzaal. Naar men ons uit Warmond bericht, was het daar op den rustdag van gisteren alles behalve rustig, door een bezoek, dat drie Leidsche huzaren aan die gemeente brachten. Een brigadier, trompetter en gewoon militair gaven zulke be wijzen van overmoed, dat zij zich aan verschillende woningen vervoegden om jenever en dergelijke, hetgeen hun natuurlijk maar niet zoo dadelijk werd verstrekt. Het kabaal, dat zq daarbij maakten, bracht menigeen op de beenen dit verminderde er geens zins op toen een opgeschoten jongen een geduchten oorveeg van een der ongenoode gasten kreeg. Toen zij aan het koffiehuis bq het Warmonderhek kwa men, weigerde de kastelein hen binnen te laten, welke weigering door den brigadier als zulk eene beleediging werd opgevat, dat hq zijne sabel trok en aldus zich met geweld, zij het dan ook niet door de deur, dan toch door de ramen, toegang wilde verschaffen. Door de wijze van optreden der aanwezigen gelukte hem ook dit niet en zelfs achtte men het dragen van wapenen door zulke militairen zóó ongepast, dat men de sabel van den aanvoerder der onverlaten, niet zonder heel veel moeite en na een krachtig verzet, afhandig maakte, welk corpus delicti heden aan de superieuren in zijn garnizoen door den veldwachter zal worden ter hand gesteld. De Warmonders achten het beter dat de militairen by een vreedzaam bezoek niet gewapend zqn. Met het oog op de gedurige onder vinding zoowel hier als elders hebben ze niet zoo geheel ongelijk. Omstreeks één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd op den Fluweelen Burgwal te 's-Hage hevig gevochten tusschen een viertal mannen. Een hunner, de 20-jarige K., ont ving van zyn tegenstander, naar hq zegt met een groot knipmes, een hevigen steek onder den lin kerarm, zoodat zqne overbrenging naar het zieken huis noodzakelqk was. De vermoedelijke dader bevindt zich in handen der politie.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1