N°. 8337. Miaaiiclag; SS April. A°: 1887. feze (goarant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD "VERTE NTI EN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Deiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. G in o si tl Nieuww. Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede aangegeven 1 geval van mazelen. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Dezer dagen verzocht eene pas met een uitgaanskas van ongeveer f 20 uit het Rijks- gesticht Veenhuizen ontslagen vrouw, aan twee op geschoten jongens te 's-Hage haar den weg te wij zen naar eene inrichting, waar zij den nacht kon doorbrengen. Terwijl de vrouw den gedienstigen een fooitje wilde geven voor hunne inlichtingen, waartoe zij een zakje, inhoudende al haar geld, te voorschijn bracht, ont rukte een der jongens haar het zakje, en ging, ver gezeld van zijn kameraad, daarmede op de vlucht. Gisteren zijn zij door de politie aangehouden. Zy bekenden het gestolen geld te hebben gedeeld. Werd niet lang geleden een knecht van den brood bakker D. daar ter stede door de rechtbank veroor deeld wegens verduistering van geld, thans zoekt de politie wederom een bediende van dien bakker, verdacht van een dergelijk feit. Het gerec htshof te 's-Gravenhage bevestigde heden de vonnissen der rechtbanken te Dordrecht, Rotterdam en 's Gravenhage, houdende veroordeeling van een jeugdig werkman uit Papen - drecht tot 2 maanden gevangenisstraf wegens mis handeling; een kleerenmaker uit Rotterdam tot 1 jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal van een bakje met geld uit de toonbanklade van een bak kerswinkel aan den Schiedamschen dijkeen Haag- schen timmerman tot 6 weken gevangenisstraf, ter zake van gewelddadig verzet tegen een agent van politie. Een gewezen Haagsche politieagent was vrijgesproken van het feit van bevrijding van zijn hond die met het oog op de muilkorvenwet was in beslag genomen. Bij den kastelein J. Servaas, Ring dijk bij de Lijnden (Haarlemmermeer) is in den nacht van 20 op 21 dezer brand ontdekt, welke bijtijds gebluscht werd. De houten wand was reeds doorgebrand. Men vermoedt dat kwaadwilligheid in het spel is. Naar men zegt, is dit de tweede maal in korten tijd. Hedenmorgen, omstreeks 7 uren, ontstond bij Amsterdam een hevige brand in een vuurmakersloods in den Rustenburgerstraat, ge meente N.-Amstel. De loods is geheel afgebrand; een steenhouwersloods er naast half. Een wagen van stoelenmatters, die tevens tot woning diende, ie zwaar beschadigd. De nieuw aangelegde straatweg van Velzen naar Wijk aan Zee, zal, naar wij ver nemen, half Juni gereed zijn. Velen der bezoekers van deze aangename badplaats zullen ongetwijfeld van dezen zoo schoonen wandelweg druk gebruik maken; terwijl Wyk aan Zee, door dit nieuwe communicatie-middel, veel zal vooruitgaan. Het statig Badhotel is ook dit jaar aan de be kwame leiding van den heer Karl Wüst toever trouwd, die verleden jaar reeds getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Een derde hotel, dat weldra aan het strand zal verrijzen, pleit voor den vooruitgang van Wyk aan Zee. Ten gevolge van de opheffing der Haagsche kermis, welke met de Groningsche samenviel, is het getal aanvragen voor plaats ruimte te Groningen zóó groot, dat niet alle inge willigd kunnen worden. Onder de gemeente Wamel had Don derdag jl. een droevig ongeluk plaats. Het paard van den heer Th. Bien, uit Tiel, schrok voor een aankomenden wielrijder, met het gevolg dat de voerman van den wagen viel en er onder ge raakte. De man werd zwaar gekneusd opgenomen en naar Tiel verroerd, waar hij spoedig aan de wonden bezweek. De ongelukkige laat vrouw en kindorei^achter. In de „Port van Cleve" te Amster dam zijn in de feestweek o. a. verorberd 4000 kilo biefstuk en 15,000 eieren. Men meldt dat gisteren door den heer J. C. Elink Sterk, te Halsteren bij Bergen-op- Zoom, in zijne kweekery reeds de eerste asperges van den kouden grond zyn gestoken, die aan Z. M. den Koning zyn aangeboden. Te Pretoria is eene vrouw, die be- boet was en de boete niet kon betalen, gegeeseld totdat zy flauw viel. Het groote r ij k s k r u i t m a g az ij n te Pontremoli, by Rome, is Woensdag in de lucht ge* vlogen; 20 personen zyn daarbij omgekomen. De „Tasmania" had eene lading ter waarde van 76,000 pd. st. De „Susan," van Plymouth naar Demerara, stiet op een ijsberg en zonk. De kapitein, de stuurman en drie man zyn daarby verdronken. Anton Geissler, de geheimzinnige man, naar wien zoo druk was gezocht, is thans gevonden en wel onder den naam Guttentag in de gevangenis Mazas. Maar het is gebleken dat hy niets met den moord van de rue Montaigne te maken had, zyn schrift heeft geen overeenkomst met dat van den brief, bjj mej. Regnault gevonden en geteekend: Gaston Geissler. Ook herkenden Pranzini en hy elkaar in het geheel niet. Guttentag schynt niet wel bjj het hoofd te zijn. Hjj was gearresteerd als vagebond en had getracht een einde aan zijn leven te maken, omdat hy gebrek leed. Zyne familie woont te Breslau en behoort tot den gegoeden stand; wegens slecht gedrag had zyn vader hem uit het huis gejaagd. De zaak van Pranzini geiykt overigens wel eenigs- zins op eene doos met surprises. Nu beweert de „Paris" te weten, en nog wel uit goede bron, dat Guttentag, de ex-Geissler van de veiligheidspolitie, niemand anders zyn zou dan de neef van den heer Bleichsroeder, den welbekenden bankier van Von Bismarck. „Botje," roept mijnheer A., „breng my eens een glas water." Betje, de meid, brengt mynheer op de tweede verdieping een glas water. Nauwelyks is zy weder in de keuken of mynheer roept weder: „Betje, geef my nog een glas water." Betje voldoet aan het verlangen. Weder in de keuken terug, hoort zy andermaal: „Och, Betje, breng my nóg een glas water." „Ja," roept Betje terug, „maar wat scheelt u toch, mynheer?" „Och, Betje, myne kamer staat in brand." EOLONISN. BATAVIA, 16-23 Maart. Door den Directeur van Binnenlandsch Bestuur zal de volgende maand de aanbesteding gehouden worden van het onderhouden van geregelde stoom vaartdiensten in den Indischen Archipel gedurende 1891 t/m 1905. Naar het „Batav. Handelsblad" verneemt, heb ben invloedryke personen uit Zyner Majesteit's naaste omgeving het voornemen, zich tot den Koning te wenden, met het verzoek om ten spoedigste leger en vloot te versterken, ten einde een einde te maken aan den gevaarvollen toestand, waarin de koloniën verkeeren, ten gevolge van uitputting harer strydkrachten. Door den Gouverneur van Atjeh is aan den heer Mathieu baron de Hedenström vergunning ver leend tot het doen van reizen in de binnenlanden van de Westkust van Atjeh. Uit Batavia wordt aan de „Soorab. Courant" medegedeeld dat de Directeur van Onderwys, Eere- dienst en Nyverheid mr. U. J. Huber Noodt den 7den April a. s. met pensioen naar Nederland denkt te vertrekken. Van Menado schryft men aan het „Soer. Hbl.:" „De losgebarsten elementen hebben hier veel kwaad gedaan op den llden en volgende dagen. Regen, wind, hooge golven en overstrooming als we in lang niet gehad hadden. De kampongs Ternate en Slam zyn gedeeltelyk vernield. Het groote koffie- pakhuis is door het water medegevoerd. Te Son- der is de verwoesting groot, vooral ook van de gewassen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den insp. van het Boschwezen op Java en Madura, J. W. H. Cordes; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den adjunct-inspecteur van het Inl. onderwijs dr. H. M. D. Van Riemsdijk; een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in deze ge westen, aan den contr. 1ste kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura H. J. Post. Benoemd: Bjj het Bosehwezen op Java en Madura: tot inspecteur W. Buurman; tot houtvester late kl. J. C. Von Hertling; tot houtvester 2de kl. J. H. Van der Meulen tot houtvester 3de kl., de ambtenaar op non-activiteit N. J. Kollewijn. Bij den waterstaat en 's lands burg. op. werkentot opz. late kl. C. P. Franken; tot opz. 2de kl. J. H. Voenstra; tot opz. 3de kl. H. F. Meeng en R. Duyvetter. Tot insp. 2de kl. bjj den post- en telegraafd. A. M. Meissner tot notaris tevens vendumeester te Japara, Velleman; tot secretaris der res. Batavia, de hoofdcommies op het residentie-bureel aldaar, H. C. A. Mullertot hoofdoommies op het res.-bureel te Batavia, do late commies ter algemeene secretarie H. Cornets De Groot. Bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl. W. R. Adema; tot contr. 2de kl. A. Bree- voordt; tot ambtenaar voor den burg. dienst, ter beschik king van den dir. van binnenl. bestuur, K. N. Binnendijk. Tot commies lste kl. bij den post- en telegraafdienst F. H. Hoedt. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, w. ziekte, de commies op het residentie-kantoor te MadioeD, J. A. Pecqueur; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met ingang van 4 April 1887, de directeur van onderwijs, eere- dienst en nijverheid mr. W. J. Huber Noodt, onder dank betuiging voor de vele en langdurige diensten door hem aan den lande bewezeneervol uit 's lands dienst, w. vol brachten diensttijd, de commies op het kantoor van den ass.-rcs. voor de politie to Makasser, H. A. Claasscn. Belast: Met de waarneming der betrekking van com mies op het residentie-kantoor te Madioen H. Young. Bepaald: Dat het aan den resident van Tegal A. Van der Gon Netscher wegens ziekte verleend 2-jarig verlof naar Europa ingaat den 4den April 1887. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarigverlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2de luit. der inf. J. F. T. Bloem een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt.-inten- dant bij de mil. adm. A. H. Plaseen 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt.-kwartienneester bij de mil. adm. H. W. G. Wilderink, en aan den off. van gez. 2de kl. M. Hartmarn. Bevorderd: Bij het wapen der infanterietot kapt., de lste luitenants: G. H. Slot, H. G. Gerritsen (gedeta cheerd in Nederland), G. C. Nieuwenhuys. F. W. G. Merz (godotacheerd in Nederland), W. S. Gruyter (met verlof in Nederland), F. W. Kuhn, H. F. V. M. 8chwing (gedetacheerd in Nederland en F. E. Reurhoff; tot 1 sten luit., de 2de luite nants D. M. Slangen, W. G. H. Sterkenburg, J. d. Krafft, G. Gout, C. F. B. Do Klerck, jhr. H. G. Van Haeften, H. K. Reimers en N. Thieriebij het wapen der infanterie tot kapi tein, de lste luit. J. F. Breijer; tot lsten luit., de 2de luits. W. F. A. Lucher en E. Koot. Ingedeeld: De lste luit. der inf. W. L. A. G. 8ol bij het 18de bat. en de 2de luit. der art. E. Lankhout bij de 10de comp. te Willem I. Overgeplaatst: De magazjjnmeester der art. lste kl. W. Kampschreur naar Batavia, idem der 3de kl. F. J. Teeuwen naar Willem I; de kapt. der inf. W. F. Kroesen naar de lste mil. afd. (ter nadere indeeling); de kapitein der inf. D. J. A. Arntzenius, bij het garnizoensbataljon van Celebes; de lste luit. der inf. E. W. J. De Beijer, naar de 2de mil. afd. (ter nadere indeeling); de 2de luit. der inf. M. Van den Berg, bij het garnizoensbataljon van Palembang, en de lste luit. der inf. J. Zijlstra als adjudant bjj het plaatselijk commando te Padang. Ontslagen: Op verzoek eervol, uit Zr. Ms. mil.dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. Van den Bosch. Departement van Marine. Ingetrokken: De deta cheering bij het departement der marine in Ned.-Indië, als chef der 5de afd., van den dirig. off. van gez. 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine J. B. Coomans De Ruiter. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine in Ned.- Indië, als chef der 5de afd., de dirig. off. van gez. 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine B. H. Thomson.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5