Men zegt dat de oorzaak van den brand moet ge weten worden aan de onvoorzichtigheid van eenen buurman, die op duiven stond te schieten. Gisternamiddag omstreeks één uur brak er een felle brand uit in eene boerderij, gelegen in het z.g. Banisveld, onder Bokstel, bewoond door Dries Verhoeve en toebehoorende aan den heer J. H. Van Hoogeveen, aldaar. Niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig was, mocht het haar niet gelukken den brand te stuiten, zoodat huis en inboedel verbrand den. Van het vee werd gelukkig alles gered, op één varken na. De brand nam zóó snel in omvang toe, dat zelfs het in huis aanwezige geld niet gered kon worden. Huis en inboedel waren ver zekerd. Het eerste voor ƒ3500, het laatste echter zeer laag. (N. B. G.) Uit Waalwijk wordt aan de „N. R. C." gemeldGisteravond bewoog zich eene talrijke menigte schoenmakersgezellen, meest opgeschoten knapen, al schreeuwende door de hoofdstraat van Waalwijk heen en weder. Zy vatte post voor de woning van een geacht ingezeten der gemeente, den heer F. G., en nadat een paar gaslantaarns aan de overzijde der straat waren uitgedraaid, werden tot schrik en ontsteltenis der bewoners by na al de glasruiten der woning ingegooid. De aanleiding tot dit bedrijf i3 gelegen in het vermoeden dat de oudste dochter van dien heer zich aan eenige bald- dadigheden in de R.-K. kerk zou hebben schuldig gemaakt. Der politie schijnt het niet mogelijk ge weest te zyn krachtdadig handelend op te treden; vandaar dat de menigte eerst laat in den avond tot bedaren kwam. In de haven van Nieuw- York heeft oen brand plaats gehad. Een olie-reservoir was leeggeloopende olie had zich over het water verspreid en was aangestoken door eene sleepboot. Do vlammen vernielden twee piers van de Nieuw- Yorksche Centraal Spoorwegmaatschappij. De schade wordt begroot op doll. 100,000. Al de passagiers van de „Tasmania" (zie ons vorig nummer) zyn gered, maar de gezag voerder, twee stuurlieden en 22 Indische stokers verloren bjj deze zeeramp het leven. De passagiers en manschappen van de tusschen San-Francisco en Tahiti verbrande Hamburgsche boot „Rajatea" zyn in eerstgenoemde stad aangekomen, met uitzondering van één passa gier, die onderweg gestorven is. Volgens een te Madrid ontvangen bericht van Fernambuco is de kustboot „Pahia", ten gevolge eener botsing, bij Fernambuco gezonken. Van 200 personen zijn 70 verdronken. Zondag waren de echtelieden Ver- haeren, te Laeken woonachtig, naar de kermis gegaan. Zy hadden daar veel genoegen en kwamen eerst na middernacht thuis. Toen zy evenwel eene kamer binnentraden, was eensklaps hunne aange name stemming voorbij, aangezien zy tot de ont dekking kwamen dat hun zestig franken en een paar oorbellen van groote waarde waren ontstolen. Naar aanleiding van de schipbreuk der „Victoria" op de Fransche kust bij Dieppe zitten de Engelschen en Franschen elkander zeer duchtig in 't haar. Sommige bladen laten doorstralen, dat, indiende bemanning uit Franschen had bestaan, het ongeluk niet zou zyn gebeurd; terwjjl de Engelschen be weren, dat de Fransche passagiers de paniek ver oorzaakten en de schuld dragen van het verlies van menschenlevens. Een Engelschman komt nu echter in de „Times" een woord van verzoening spreken. Hjj wyst er op, dat eene reddingsboot met Fransche vrijwilligers be mand met levensgevaar in zee werd gebracht en te hulp kwam. Ook spreekt hij het verhaal tegen dat de Fran schen door hunne houding het ongeluk hadden ver ergerd, en dat de Engelschen uit de boot waren geweerd. De boot die verongelukte was "de eerste boot en daarin zaten 12 Engelschen en 8 Franschen wel een bewijs, dat men de Engelschen niet voor is geweest. Een aandoenlijk voorval wordt nog door den schrijver verhaald. Eene jonge, schoone vrouwe werd hartelyk om helsd door haar jongen echtgenoot en in de eerste boot geplaatst. Het scheen dat hy de boot wilde nazwemmen; maar voor het zoover was kantelde de, boot en zag hy allen en ook zijn vrouwtje in het water verdwijnen. Hy dook om haar te redden maar tevergeefs. Ze verdronken beiden. Hunne familieleden zijn naar Dieppe overgekomen. Er is echter nog geen spoor van de lijken gevonden. Een meisje, leerlinge van eone Fransche klooster school te Worthing, dat zich op de „Victoria" be vond, geeft in de „Gaulois" de volgende bijzon derheden Toen het schip vastliep, ontstond eene ontzettende paniek. Sommige vrouwen nqmen onder luid ge jammer van hare mannen afscheid, anderen riepen om den priester en den dominee, dien ze aan boord wisten. Toen beiden op het dek verschenen, kniel den velen en vroegen den zegen. Toen de derde reddingsboot in zee werd gelaten riep ik: „neem mij mee!" en, dank zij der hulp van een der passagiers, kreeg ik een plaatsje. Wy moesten op ongeveer acht meter afstand van de kust ontschepen. De branding was er zóó hevig, dat ik tweemaal kopje onder ging. In plaats van ons te helpen, vroegen de be ambten der douane of we ook iets hadden aan te geven, maar ben slotte lieten ze ons toch met rust en konden wij eene schuilplaats zoeken in eene herberg aan de kust." Het aantal van hen, die by de schipbreuk der „Victoria" om het leven kwamen, is thans met zekerheid bekend; het bedraagt 26, nl. tien meer dan eerst werd opgegeven. Het schip is reddeloos verloren. IS i; i T i'iNLAN I>. J* r«ukrilk. De bekende pater Hyacinthe is ernstig ziekhy schijnt aan eene borstkwaal te lijden. Uit het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing van de melinietbom, welke te Bourges heeft plaats gehad, is gebleken dat ze denkelijk ontstaan is door de warmte, ontwikkeld door de wrijving by het te spoedig losschroeven. Dr. Struve, van de Pulkowa, presideert het astro nomen-congres te Parijs, dat tot den 23sten duren zal. Den 24sten zyn de heeren genoodigd op eene middag-opvoering van „Hamlet" in het „Théatre Frangais" en daarna op een feestmaal. Op dit congres wordt Nederland, behalve door den hoogleeraar Van de Sande Bakliuyzen uit Leiden, ook door prof. Kapteyn uit Groningen en prof. Oudemans uit Utrecht vertegenwoordigd. Het bureau bestaat uit den admiraal Mouchez, eere-voorzitter; dr. Struve, directeur van de ster renwacht te Pulkowa, voorzitter; Faye uit Parjjs, Auwers uit Berly'n, en Christie uit Greenwich, ondervoorzitters; en Tisserand uit Parijs en Van de Sande Bakhuyzen uit Leiden, secretarissen, üuitsch laud. De zwakte van den Duitschen keizer is eertoe- dan afnemend. Met ongeduld ziet men het zachte weer te gemoet, waarvan de geneesheeren Yoor hun grijzen patiënt veel goeds verwachten. De kroonprins, die zich te Ems bevindt, is zeer lijdende. Ook diens oudste zoon is ongesteld en heeft veel last van zyne oorkwaal. Na eene reparatie, welke acht jaren geduurd heeft, verliet gisteren het grootste Duitsche pantser schip, de „Kaiser Wilhelm", de werf te Kiel. Deze bodem was het, welke indertijd by Folkestone het pantserschip „Grosser Kurfürst" in den grond ramde, waarbij hü °°k zelf bjjna naar de diepte was gegaan. Groot-BHtannlS. Veel opzien verwekt een in facsimile door de „Times" medegedeelden brief van den heer Parnell, gedateerd 15 Mei 1882, negen dagen dus na den moord van lord Cavendish en den heer Burke ge schreven aan den penningmeester der Iersche Land- liga, den heer Egan. Het doel van den brief was, het misnoegen onder de Iersche nationalisten te bezweren wegens do openlijke afkeuring van den moord, eenige dagen te voren door den heer Par nell in het Parlement uitgesproken. De brief luidt aldus: „Ik ben niet verwonderd over den toorn uws vriends, maar hy en gy moest begrijpen, dat de eenige weg, die ons openstond, was, de moorden af te keuren. Dit terstond te doen was klaarblijkelijk onze beste politiek. Maar gy kunt aan hem en aan allen, die er belang in stellen, zeggen, dat, hoewel ik het toeval, dat ook lord Cavendish vermoord is, betreur, ik niet kan ontkennen dat Burke een voudig gekregen heeft wat hy verdiende. Het staat u vry, aan uw vriend en aan anderen, die gy ver trouwen kunt, dit schrijven te toonen, maar laat mijn adres niet bekend worden. Hy kan, als hy mij schrijven wil, zijn brief naar hot Lagerhuis zenden." Dit geheimhouden van zijn adres laat zich alleen verklaren, zegt de „Times," uit vrees dat het mis noegen der „invincibles" over zyne verklaring zoo ver gaan zou, dat men ook zyn leven zou bedreigen. Intusschen heeft de heer Parnell Maandag avond reeds terstond in het Lagerhuis verklaard dat de brief eene laaghartige, blijkbaar ook eene onhandige valschheid was en de openbaarmaking daarvan op dit oogenblik alleen eene „manoeuvre" wa3 om op de stemming over de dwangwet, die Maandag avond verwacht werd, invloed uit te oefenen. Hy verklaart er verder by, dat wanneer hy tijdens den moord aanslag in het Phoenix-park ware geweest, hy zich er in zou hebben gemengd, door zich tusschen de moordenaars en de slachtoffers te werpen. De ochtendbladen sporen Parnell aan, tegen de „Times" eene strafrechtelijke vervolging te doen instellen. De „Daily News" daarentegen drijft den spot met dat denkbeeld, terwyl de „Times" de echtheid van den brief blijft handhaven. De brief is aan de linkerzijde van het papier onderteekendChs. S. Parnell, en wel, volgens de „Times", opdat de handteekening gemakkelijk kan worden weggemaakt door dit zijtje er af te scheuren. De inhoud blijft dan bewaard, doch het zijtje, dat alleen de handteekening bevat, wordt vernietigd, zoodat de echtheid van zulk een brief Inter kan worden ontkend. Volgens de „Central News" is de brief goschreven door iemand te Dublin en hebben Parnells aan hangers een vertrouwd persoon uit Londen daar heen gezonden, ten einde den briefschrijver op te sporen. Verleden Maandag werd te Dublin een moord aanslag gepleegd op een magistraat, den heer Je remiah Hegasty, bekend om zyne vijandige gezind heid jegens de home-rule. Hy kwam van Cork naar Dublin terug, toen hy een schot in het aan gezicht kreeg. Gelukkig is de wond niet ernstig. Spanje. De Franschman, die do woning binnendrong van maarschalk Bazaine, die te Madrid woont, en hem met een dolk aan het hoofd wondde, streed als vrijwilliger by het beleg van Parjjs. De capitulatie van Metz maakte toen zulk een diepen indruk op hem, dat hjj sedert dien tjjd het plan opvatte zjjn vaderland te wreken en Bazaine te vermoorden. By zjjne arrestatie verklaarde de man dat het wapen vergiftigd was. Op zich zelf schjjnt de wonde niet gevaarlijk te zjjn. Een nader bericht uit Madrid meldt dan ook dat de verwonding den geneeshee ren geen zorg baart. Men heeft nog niets bespeurd van vergiftiging door den dolk teweeggebracht. Telegrammen. ST.-PETERSBLTRG, 19 April. In de plaats van den heer Orschewski is generaal Schebcko, die langen tjjd verbonden geweest is aan het ministerie van binnenlandsche zaken, benoemd tot chef der geheime politie. Het ontslag van Orschewski is het gevolg van den moordaanslag, waarvan hjj als hoofd der geheime politie geen kennis had gedragen. MAINZ, 19 April. Hedenochtend vroeg werden bij ongeveer 40 der heftigste socialisten huiszoe kingen gedaan naar verboden geschriften. Talrjjke arrestatiën worden verwacht. Ook zou de verstand houding met de verbannen socialisten uit Frankfort bewezen zjjn. MADRID, 19 April. De ex-maarschalk Bazaine heeft een rustigen nacht doorgebracht. Zyn toestand is geenszins zorgwekkend. Hillairand, die den aan slag pleegde, bljjft er bjj dat by hem wilde dooden om den lande een dienst te bewjjzen. Hjj moet den heer Paul Deroulède zjjn plan hebben meegedeeld, die het echter afkeurde. Tevens beweert hjj reeds in 1884 te Madrid gekomen te zjjn met het voor nemen Bazaine te dooden; hierin slaagde hy toen niet. De maarschalk ondervindt blyken van sympathie. BERLIJN, 19 April. (Hbl.) De thans bekend ge worden tekst der kennisgeving van den Paus aan den bisschop Krementz van Keulen, wekt hier groote tevredenheid. De aanneming der kerkelijke wet door den Landdag, zelf3 zonder verzending naar eene commissie, schjjnt zeker. "Waarschijnlijk zal vanwege het Centrum slechts eene korte ver klaring worden afgelegd. Naar men zegt, zal de heer Windthorst binnenkort de leiding van het centrum nederleggen en tot het ambtelooze leven terugkeeren. MADRID, 20 April. De politie heeft te Saragossa eene revolutionaire proclamatie in beslag genomen, maar de regoering hecht daaraan geen gewicht... v De Kamor nam met 259 tegen 17 stemi/nen de

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2