Imsmitier bestaat mi Twee iiaden. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc» jjcr Jjost1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Senniwgevlngen. DRAXKHET. rgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter eeüe kennis dat door C. J. COSTER, C. TUYN en rma J. L. BOEKWIJT en C0., allen te Leiden, adres- ijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken in het klein, resp. in de perceelen. Steenstraat No. 8, Singel No. 134 en Turfmarkt No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, id en, DE KANTER, Burgemeester. >ril 1887. E. KIST, Secretaris. •gemeester en Wethouders der gemeente Leiden :ien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 sblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het iten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder >n veroorzaken ngen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op vergunning is verleend aan de Firma TIELEMAN l en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een. mketel in hare-fabriek aan de Middelstegracht Nos. 37. Burgemeester en Wethouders voornoemd, id en, DE KANTER, Burgemeester, iril 1887. E. KIST, Secretaris. heer J. D. Van "Wijk, hoofd aan de open- lagere school 2de klasse voor jongens, alhier, Jen lsten Juli a. s. zijn 25-jarig hoofdonder- irschap, eerst der bijzondere, z. g. „Fransche" 3] van hem zeiven, herdenken. Door den heer J. B. P. Mol, luit. ter zee 2de kl. aan boord van Zr. Ms. monitor „Tijger", zijn aan 's Rjjks Ethnographisch Museum te Leiden een aan tal voorwerpensieraden, wapens enz., ten geschenke gegeven. Aan den schenker is de dank derRegee- ring aangeboden. No. 51 is verschenen van den catalogus van boeken uit het magazijn van den heer J. "W. Van Leeuwen, uitgever en antiq. boekh. te Leiden. Dit nummer bevat het vierde en laatste gedeelte van de belangrijke bibliotheek van wijlen den heer J. A. Ten Hagen, pastoor te Kabauw. De catalogus bevat 392 nummers. Op het aanstaande muziekfeest der „Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging" zullen 0. a. ten golioore worden gebracht: „De vliegende Hol lander", van Richard Hol; „De Zweedsche nachte gaal" (hulde aan Jenny Lind}, van W. F. G. Nicolaï; de ouverture en balletmuziek uit „Melaënis", de nog onvoltooide opera van J. G. H. Mann, waar mede hij onlangs te Leiden zooveel succes behaalde, en eeno nieuwe compositie van Henri Völlmar. De verschillende werken zullen door de componisten zelf gedirigeerd worden. Het opruimen van de zoo lang en zoo velen aanstoot gegeven hebbende onvoltooide spoorweg- I brugwerken in de Zjjl, bij Leiden, zoo hinderlijk en gevaarlijk voor de scheepvaart, belooft thans eindelijk een feit te zullen worden. Het college van Ged. Staten van Zuid-Holland zal er nl. den 2den Mei a. s. eene aanbesteding voor houden. Het personeel aan de sluis aan den Leidschen- dam wordt met ingang van 1 Mei vermeerderd met één assistent-sluiswachter en twee sluisknechts. Tot assistent-sluiswachter werd door Gedep. Staten van Zuid-Holland benoemd H. D. Buurman te Gouda, tot sluisknechts H. Van Soest en Th. Bos. 252 sollicitanten hadden zich aangemeld. De Tweede Kamer heeft heden de Grondwete» discussiën voortgezet. Aangenomen is met 39 tegen 27 stemmen het artikel, voortaan vrijheid latende om by het doen van een politieken eed, zich te bepalen tot het afleggen eener belofte.Het nieuwe Regoeringsvoorstel omtrent do verkiesbaarheid van leden voor de Eerste Kamer werd aangenomen met die wijziging, dat het aantal hoogstaangeslagenen 13 bepaald op 1 op 1500 zielen. Morgen voortzetting. Het bestuur van het Pensioenverbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het dor Kamer verzoekt, bij gelegenheid van de behandeling van het wetsontwei^ tot nadere regeling der begrooting van het fonds over 1887 aan den minister van financiën te doen blyken, dat door haar akte is genomen van zyne vóór eenige maanden afgelegde verklaring, dat een ontwerp tot nadere regeling van dit onderwerp in bewerking is genomen. Op last van den minister van oorlog zal by het leger eene proef worden genomen met de in voering van sokken van een verbeterd model, van welke soort 3000 paar by de daarvoor aangewezen corpsen in gebruik zullen worden gegeven aan de miliciens, die in de volgende maand in werkelijken dienst treden. Bg koninkiyk besluit is de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaartF. H. Bonjer, J. H. Meyer en G. A. v. d. Woude, als erkenning der diensten, door hen aan de wetenschap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, ten behoeve van het Koninkiyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Voor eenigen tyd werd medegedeeld dat de „Maatschappij de Katholieke Illustratie" zich het recht van uitgave verzekerd had van eene Holland- sche bewerking van het „Life of Leo XIII, from an authentic memoir furnished by His order", en dat de weleerw. heer F. J. Poelhekke, kapelaan te Haarlem, zich wel met die bewerking heeft willen belasten. Men meldt ons thans dat de Hol- landsche uitgave in het begin der maand Mei het licht zal zien in twee sieriyk gebonden deelen tegen den prys van vyf gulden. HH. DD. HH. de bisschoppen van Nederland hebben aan de „Maat- schappy de Katholieke Illustratie" in zeer wel willende bewoordingen hunne ingenomenheid met het werk betuigd. Een zeer vleiend getuigenis om trent dit werk wordt ook gegeven door den beroem den Italiaanschen geschiedschryver Cesare Cantü, in een schrijven aan den heer "Webster, van Nieuw-York. Een sensatiebericht. In verschillende buiten- landsche couranten vindt men het zonderlinge bericht dat Duitschland aan Nederland zyne mili taire hulp heeft aangeboden ter bescherming van de Europeesche ingezetenen van Nederlandsch-Indië Dit bericht gaat gepaard met zeer overdreven opgaven omtrent de uitputting van het koloniaal leger, ten gevolge van de berri-berri-ziekte. Er is natuuriyk van het bericht niets waar. De oorsprong is vermoedeiyk te vinden in de gedachten- wisseling, welke het bekende adres der honderd over de noodzakelyke aanvulling van leger en marine in Indië heeft uitgelokt. Nu ook in het buitenland de aandacht op dit vraagstuk is gevestigd, is er dubbele reden om met den noodigen spoed de maatregelen te nemen, welke voor versterking van ons koloniaal prestige worden vereischt. (Ebl.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 22 dezer niet plaats hebben. Geiuenjfd Nieu -w m. In de 1 a a t 81 e bijeenkomst van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde en op de groote tentoonstelling dier Maatschappy onlangs te Am sterdam gehouden, was ter bezichtiging gesteld een theeblad met een bloemstuk naar de natuur ver vaardigd vanpostzegels. Eene dame uit de naburige gemeente Leiderdorp wijdde daaraan have verloren oogenblikken en schonk het thans aan eene weduwe met 7 jeugdige kinderen (waarvan hot oudste eerst 10 jaren is) om het te doen verloten. De opbrengst moet dienen om haar in staat te stellen een sommetje byeen te brengen, ten einde een zaakje te beginnen, waarvan zij en haar gezin kunnen bestaan, want ze bleef broodeloos achter toen voor eenige weken haar man, die jaren lang knecht was op eene stoomboot van de Maatschappij „Volharding"; aan de tering stierf. Het gemeentebestuur van Leiderdorp gaf haar vergunning om die lotery te houden en wie nu dit kunststukje eens wenscht te zien, ga even bij den heer Somerwil op de Breestraat alhier voorbij, die de welwillendheid had het voor zyn raam ter bezichtiging te stellen. Misschien vinden velen zich aangespoord om eens binnen te gaan, ten einde te zien of het wezenlijk postzegels zyn en meteen de lyst te vragen om voor een paar lootjes ad 50 ets. of eene gift te teek6nen. Mochten deze woorden daartoe bydragen en be vorderlik zyn aan het goede doel dat mej. wier naam er nu niets toe afdoet, beoogt, dan kun nen wjj de verzekering geven dat die giften goed zullen worden besteed en dat voor dit groote géz'in hulp een dringend vereischte is. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die zonder noodzaak drie voor zijne kar gespannen honden mis handelde. Den 24sten April a. s. zal de heer A. Hakbyi, gevolmachtigde in aangelegenheden betreffende den tuin van den heer kolonel Ph. F. Von Siebold, waar planten door middel van ver warming aan onze luchtstreek worden gewend en welke in de onmiddeliyke nabyheid van Leiden'is gelegen, zyn 75sten verjaardag vieren. Het is'een feit, hetgeen niet zonder vermelding mag blyven, dat deze kloeke en eerbiedwaardige grysaard aan de familie Von Siebold, die hem daarvoor dan öök steeds hoogacht, gedurende 55 jaren zyne getrouwe diensten heeft bewezen. Morgen, Donderdag, zal te Amster dam de door de directie der „Nederlandsche Sport" uitgeschreven internationale schernrwedstrijd op den degen plaats hebben. De volgende heeren hebben zich doen inschryvèn E. Morel, professsor d'escrime, Parys; Fredericks, idem, BrusselMax, idemGust Beklter, Amsterdam; Brondgeest, cadet te Breda; "Willem Content, Amsterdam; D. Dreese, schermmeester, Arasterdam; E. S. en S. D. Hamburger, Amsterdam; G. Hesse, schermmeester, Amsterdam; H. Koop man Jr., schermmeester, Den Haag; J. Av C- Koopman, Rotterdam; Joh. G. Martin, Haarlem; A. J. Meyerinck, schermmeester, HaarlemJ. Thé- venin, idem, AmsterdamJ. B. Wynstra, gladi ator academicus te Leiden. Naar w y vernemen, is de fa mil ie van don ontvluchten Haagschen minderjarige, waarvan gisteren sprake was, reeds bekend met zyne ver blijfplaats. De jongoling schijnt door een reisjö naar Engeland voldoende zijn zucht naar avonturen te hebben bevredigd. J"- Te Maxelt, een gehucht van H e yt- huizen, brak door eene onbekende oorzaak Maandag ochtend brand uit by den landbouwer M. Dekkers. Behalve diens woning werd ook het daarneven"ge legen huis van P. Vermeulen, met stalling en schuur,, in de asch gelegd. Het vee werd met moeite gered, uitgezonderd vier varkens, die in de vlammen om kwamen. Alles was verzekerd. Gistervoormiddag om elf uren ontstond te Alm- kerk brand aan den Kornschen dyk, ten gevolge waarvan het huis, bewoond door C. Vos, landbouwer, en een gedeelte van het aan P. Koekkoek toebe- hoorende en door F. v. Breugel bewoonde huis eene prooi der vlammen zyn geworden. De inboedel van C. Vos is verbrand; alleen het vee is gered. De inboedel van F. v. Breugel is grootondeels gered.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1