§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 April. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Distribution: 1 N°. 8333. Woensdag SO ^Vpi*il. A". 1887. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 3 maanden.f 1.10. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden ontvingen we het verslag van den toe stand en de werking der stedelijke gasfabriek ge durende 1886, over welk jaar het totaal der lasten ƒ279,204.781/, en dat der lasten 206,391.11, alzoo de winst ƒ72,813.671/! bedraagt. Uit dit verslag der commissie van beheer blijkt verder dat het afgeloopen exploitatiejaar geen om vangrijke bezwaren leverde. Zonder ingrijpende veranderingen werd op den, door ervaring aangegeven weg, voortgegaan, en, niet zonder een gunstig resultaat. De algemeene inrichting der fabriek bleef dezelfde en de aan de gebouwen verrichte arbeid beperkte zich tot de jaarljjksche werken van onderhoud. "Was het vorig jaar de binnenbouw van twee der groote generatoren vernieuwd, nu lagen de drie overige aan de beurt en werden zij met nieuwe retorten en nieuw regeneratorsysteem voorzien. Het nieuwe zuiverbuis beantwoordde aan de daar van gekoesterde verwachting, zoodat dit jaar het vroeger afgebroken onderzoek naar de het voor- deeligst werkende ijzeraarde weder kon worden opgevat en voor drie soorten ten einde gebracht. Aan de buisleiding in de stad werd een en ander gewijzigd, vernieuwd of uitgebreid. Behalve de uitbreiding langs den Vliet eischte do aanbouw der woningen van de Leidsche Bouwver- eeniging, ten behoeve der verlichting van de aldaar aangelegde nieuwe straten, een vrij kostbaar net, dat eerst in 1887 zijne gelieele uitgebreidheid kan verkrijgen, wanneer door de dan noch aan te leggen nieuwe straten aansluiting aan den Morschsingel zal zijn bereikt.. De meeste zorg vereischte de kanalisatie van het Van der Werfpark. Het was wenschelyk dat de buizen aldaar gelegd, in geruimen tjjd geen mogelijkheid van lekkage zouden geven, en dat eveneens de diensthuizen voor de lantaarnverlichting zoodanig gelegd werden, dat geen schade aan boomen of planten later kon berokkend worden. Het geheele net werd, toen de lantaarns waren aangesloten, alvorens het verbonden werd aan de buizen der omliggende straten, zorgvuldig met lucht beproefd, en toen gedurende een paar uren geen drukkings- verlies was te bespeuren, goedgekeurd en aange sloten. De voor dit werk gebruikte buizen zijn, in plaats van met striktouw en lood, verbonden mot guttapercharingen, zoogenaamd systeem Trifet. Toen bij de 3-Octoberfeesten, verlichting van het feestterrein achter op het schuttersveld werd ver langd, is van die gelegenheid gebruik gemaakt om aldaar eene blijvende buisleiding te leggen, zoodat bij voorkomend gebruik van dit veld voor festivi teiten, de regeling der verlichting geen bezwaar kan geven. Tevens kunnen nu de Aloëlaan en om liggende gebouwen onder de gemeente Oegstgeest gelegen, behoorlijk met gas verlicht wordenwelk verlangen der gemeente Oegstgeest tot heden onvol daan bleef, omdat eene enkele bewoonster der Aloë laan hare toestemming, om door het pad langs hare woning eene buis te leggen, weigerde. Ter vervanging van oude buizen werden gebruikt 338 stuks 3", 109 stuks 4" en 02 stuks 5" buizen |en de daarbij noodige hulpstukken; en ter uitbrei ding van het buizennet 331 stuks 3", 68 stuks 4" en 154 stuks 5" buizen met hulpstukken, zoodat te Izamen gelegd zjj'n 2875 meters. De straatverlichting wend eveneens uitgebreid. De aanleg van het Van der Werfpark eischte ver lichting met 23 vlammen, terwijl de nieuwe straten bjjI de Haverzaklaan met 4 nieuwe lantaarns ver- [ht konden worden, oor de verschillende wijzigingen waren er aan het Bilode des jaars 690 lantaarnvlammen in dienst, n 1S87 zullen er nog meer lantaarns worden bijgeplaatst, en de inrichting van alle lantaarns zoodanig worden gewijzigd, dat het aansteken met behulp van de ladder geheel kan vervallen. Het fabriekspersoneel behield nagenoeg dezelfde krachten. Aan den fabrieksarbeider J. Jasperse werd na 38-jarigo getrouwe dienstvervulling, op zijn ver zoek, pensioen verleend. De lantaarnopstekers B. Styger en A. Smit werden wegens hoogen leeftijd en langdurige dienstvervul ling eervol ontslagen. Hun werd ieder ƒ50 uit het hulpfonds uitgereikt: eene vaste toelage kon hier niet worden verleend, omdat, bij de ophanden zjjnde reorganisatie van den straatverlichtingdienst dat fonds, zoo mogelijk nog zal moeten strekken om die lantaarnopstekers, welke alsdan hunne betrek king na langdurige getrouwe plichtsbetrachting zul len verliezen, eenigszins te gemoet te kunnen komen. Het tekort, dat op het einde van 1885 ƒ265.811/, bedroeg, is, ten gevolge van het overlijden van den laatsten gopensionneerden opsteker, verminderd tot 180.97'/i; zoodat het nadeelig saldo langzamerhand kleiner wordt. De cokes veilingen liepen geregeld af. De prijzen wisselden weinig, alleen bij de strenge koude in Februari en Maart bereikten de kleine partijen twee maal zeer hooge prijzen. Toch werd voor den bruto middelprijs niet meer dan 35.36 cents per H.L. ontvangen. Met de bezorging van cokes vanwege de fabriek werd regelmatig voortgegaan. Alleen in die winter dagen, toen het vaarwater gesloten was en de straten met sneeuw bedekt waren, ontvingen commissaris sen enkele klachten over te laten bezorging. Door op verzoek de bestellingen tijdiger in te zenden, werd herhaling voorkomen. Op 31 December 1886 waren in huur geplaatst 32 verschillende kachels. De verkoop der gaskachels was in de drukste dagen zoo levendig, dat, niet tegenstaande den aanzienlijken voorraad, verschei dene aanvragen moesten worden afgewezen. Ver kocht werden, 63 kachels en 154 kooktoestellen in den vorm van komforen; slechts 3 kookfornuizen werden verkocht, terwijl er 4 in huur verstrekt werden. De eigenaardige vorm van de meeste dier for nuizen, welke voor onze spijsbereiding in groote kookpannen te klein is, was oorzaak dat men den gewonen open kooktoestellen meerendeels de voor keur schonk. Zeven badtoestellen werden verkocht- KOLONIËN. BATAVIA, 12-15 Maart. Van den Gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden is via Boerabaia het volgende telegram ontvangen Makassar, 9 Maart. „Politieke toestand gpunstig. Niets bijzonders voorgevallen". De „Soerabaia Crt." meldt van 11 Maart: Op Timor Deli heeft een opstand van inlandsche militairen plaats gehad, waarbij de gouverneur is vermoord geworden. De „Deli," een klein gouvernements stoomscheepje van daar, kwam gisteren hier aan met een gewond officier van het garnizoen, die order had om regee- rings-telegrammen naar Lissabon en Macao over te seinen, ten einde spoedig hulp te erlangen. Het weinige wat wy daaromtrent hebben kunnen vernemen, is dat er een geschil schjjnt geweest te zjjn over een gestraft inlandsch militair, die in de gevangenis was gezet, en voor wien zijne collega's party hebben getrokken. Toen de gouverneur den 3don Maart des morgens zich (te paard?) naar zijn paleis begaf waartoe hy een weg passeeren moest die door een bosch leidt werd hy plotseling door eene bende van 50 inlandsche soldaten, die in het bosch langs den weg verscholen waren, overvallen en afgemaakt. De zaak krygt een bedenkelijk aanzien wanneer waar is, gelijk wy uit het verhaal van den gewon den officier opmaakten, dat het geheele garnizoen bestaat uit slechts 30 militairen van de eerste klasse (Europeanen, Chineezen enz.) en uit een bataljon van 1000 met goede geweren gewapende inlanders, die zeer goed met hunne wapenen weten om te gaan. Oorlogsschepen of andere middelen van verdediging zyn er niet. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 1ste kt. bij het op. 1. ond. R. Burg; een 2-jarig verlof naar Europa, w. meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den verif. 2de kl. J. S. Grashuis; een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den res. van Tegal A. Van der Gon Netscher, aan den pred. bij de Prot. gem. te Kotta- Radja J. G. G. Oudegeest en aan den opz. 1ste kl. bij den waterstaat en 's lande burg. op. werken J. L. P. Lapra. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de insp. 2de. kl. bij den post- en telegraafd. 8. A. Webb en de commies lete kl. bij dien dienst F. F. De Korte; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hoofd-ing. 2de kl. bij den wat. en 'elands burg. op. werken C. S. Van Geuns; op verzoek, w. ziekte, oerrol als gezagvoerder bij den dienst der Batav. havenwerken J. F. Bolman en hem mitsdien vergund naar Nederland terug te keeren. Benoemd: Tot ingenieur 1ste kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken, S. J. Numans. Tot predikant bij de Protestantsche gemeente: te Kotta- Radja, C. G. Bach; te Palembang, L. 8. De Bruyn Jr., beiden predikanten voor den Indischen dienst. Tot ads.-res.: van Toeban (Rembang), C. G. Baerle; van Sookapoera Kolot (Preanger-Regentschappen), tevens vendu meester aldaar, Ch. Beijnon. Tijdelijk belast: Met do waarneming der betrek king van laten commies bij het dep. van fin. R. Haije, Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van den Landraad te Toeban, voor den tijd van zes maaiden of zooveel korter als zal blijken noodig te zijn, ten einde belast te worden met griffierswerkzaamheden bij die recht bank, de ambtenaar op wachtgeld F. H. Leidelmeijer. G eplaatst: Aan de op. 1. sch. te Poerbolingo (Ban- joemas), de tijdelijk weA.zaam gestelde hulponderwijzeres L. M. Velders. Overgeplaatst: Van de op. 2de 1. sch. te Batavia, als hulponderwijzer naar de op. 1ste 1. sch. A aldaar, de onderwijzer 3do kl. D. K. N. Selier; van de hoofdplaats Rembang naar de hoofdplaats Blora (Rembang), de opzichter 3de kl. J. J. Sterkenburg; van Bezoeki naar Cheribon, de ingenieur 1ste kl. W. Van der Worff; van Batavia naar Poerworedjo (Bagelen) de architect 2de kl. E. J. Van Dijk. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van reoht op pens., de kapt. der art. G. P. G. A. Scherer. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den dirig. off. van gez. 1ste kl. J. H. Van Woelderen en aan den lsten luit. der inf. M. H. J. Van Bwighem. Eerste huwelijks-afkondiging vaa 17 April. W. Alt jm. 81 j. en J. H. Braxhoven jd. 20 j. J. Fasseur wedr. 60 j. en M. E. Van der Heijden wed. 53 j. H. W. Hollinde jm. 28 j. en J. Van der Mark jd. 2|L j. C. F. Piekaar jm. 26 j. en J. De Boer jd. 21 j. E. E. Prins jm. 22 j. en H. Presser jd. 21 j. J. Heeren wedr. 59 j. en C. P. Slingers jd. 53 j. W. Barneveld jm. 28 j. en C. P. C. Lijbering jd. 34 j. J. Liefhebber jm. 24 j. en A. Groot jd. 19 j. F R A V C I L L O IV. Le Marquis de Riveiolles Lucien de Riverolles, son fils Stanislas de Grandedon Henri de Symeuse. Jean de Carrillac Pinquet, clerc de notaire Francine de Riverolles, femme de Lucien Annette de Riverolles, soeur de Lucien Thérèse Smith Elisa, valet de Chambre Colestin, M. Harris-Goutchalde. Liverani. Docsay. F. Mass. Girard. Armand. Mme. Harris. Mile. Ca8telli. Mme. Mass. Mile. Dalbert. Helt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5