N\ 8332. XMnsdagg April. A°. 1387. Dit nummer besfast Bit Twee Bladen. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 April. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maandenƒ1.10. France per post1.40. Afeonderlpke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTÏEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met groote belangstelling heeft de commissie van financiën kennis genomen van de bekende voorstellen, door de vier Raadsleden De Goejo c. s. ingediend. Z\j acht zich verplicht, eenigzins in het breede hare zienswijze daarover mee te deelen en te staven, niet slochts omdat het belang der zaak dit eischt, maar tevens wijl zij daardoor een blijk meent te geven, hoe hoog zij de bereidwilligheid waardeert, waarmede de voorstellers, in het belang der ge meente en tot bevordering van kalm gemeen overleg in 's Raads vergadering, het ontwerpen der voor gedragen besluiten op zich hebben genomen, en hoezeer de commissie de zorg en moeite op prijs stellen, door hen daaraan ten koste gelegd. De voorstellers worden tot hunne eerste reeks van ontwerpen geleid door de overweging dat het belang der gemeente eischt, voor sommige dien sten, welke .de gemeente bewijst, van niet-ingeze- tonen, wonende in de onmiddellijke nabijheid van Leiden, hoogere betaling te vorderen dan van in gezetenen. Het spreekt wel van zelf, dat, wil men zich om trent de juistheid of onjuistheid dezer overweging een oordeel vormen, men allereerst elk der voor stellen op zich zelf dient te beschouwen. Het bestaan van het gemeentebelang, hetwelk die overweging veronderstelt, kan niet worden aangetoond door abstracte theoretische beschou wingen, maar moet eerst blijken uit de aanneme lijkheid van een of meer der voorstellen, welke der commissie zijn voorgelegd. Verdienen deze, of enkele dezer aanbeveling, dan is hiermee de juist heid van den considerans uitgemaakt; moeten zij daarentegen verwerpelijk worden geacht, zoo is tevens de onjuistheid van dien considerans gebleken. De uitgesproken bedoeling der voorstellers is, door de verhoogde heffingen hen, die in de onmid dellijke omgeving van Leiden wonen, gunstig te stemmen voor uitbreiding van de grenzen dezer gemeente. Of deze uitbreiding wenschelyk is uit een finan- tiëel oogpunt want alleen hierop heeft de com missie van financiën in deze te letten is voorals nog, by gebreke van de noodige gegevens, niet te bepalen. Genoemde commissie staat dan ook stil, noch by het belang dier uitbreiding, noch by de vraag of langs don weg, dien de voorstellers wen- schen in te slaan, die uitbreiding kan worden in de hand gewerkt, maar gaat elk voorstel afgescheiden van het motief uit een finantieel oogpunt na. Daarby blykt dat zy naar de meening der com missie alle op een gezonden grondslag rusten. Uit hare beschouwingen over elk der voorstellen afzon leriyk blykt dat de comm. v. fin. den considerans van het eerste besluit in hoofdzaak juist acht, met dien verstande echter, dat daaruit de woorden „wonende in de onmiddellyke nabyheid van de gemeente Leiden" moeten vervallen, omdat er o. a. ook leerlingen zyn die buiten den door de vier Raadsleden aangegeven kring wonen en toch het middelbaar onderwys voor meisjes alhier genieten. In dien geest worden door de commissie van financiën dan ook enkele amendementen voorge steld, alsmede om het schoolgeld op de H. B.- School voor meisjes niet met 40, maar met 20 te verheugen, en dus van 60 te brengen niet op ƒ100, maar op ƒ80, terwijl zy ook wat het lager onderwys betreft tot de overtuiging is gekomen dat de gemeente van niet-ingezeten kinderen hooger schoolgeld moet heffen. Het komt haar echter billyk en wenschel ik voor, het schoolgeld voor de scholen der 2de klasse met 15 in plaats van met ƒ20 te verhoogen, opdat de evenredigheid tusschen deze en die dei l-.te klasse niet te zeer verbroken worde. Wat het tweede door de voorstellers ontworpen besluit aangaat, acht de commissie de aanneming hiervan niet wenschelyk. Zy kan niet inzien, dat het. gemeentebelang d. i. in den geest van het voorstel blykbaarhet geldeiyk belang der gemeente zou vorderen, dat ambtenaren en gepensionneerden in de stad wonen. Het recht op pensioen mag als een deel van de bezoldiging van den ambtonaar worden aangemerkt. Feitelyk staat het met vermindering van de bezol diging gelijk, wanneer men aan het genot hiervan en van het pensioen, bezwarende voorwaarden verbindt. De commissie vreest dat de aanneming van dit voorstel over korter of langer tyd zou moeten leiden tot verhooging der traktementen, en de gemeente dus met de eene hand zou moeten teruggeven, wat zy met de andere ontving. Dat men van ambtenaren en gepensionneerden die buiten de stad -wonen, voor diensten, welke de gemeente hun bewyst, hooger betaling vordert, evenals van andere niet-ingezetenen, is volkomen billyk. Hen echter in slechter toestand te brengen dan deze laatste, door bovendien enkele procenten van hun traktement of pensioen in te houden, zouden zy moeielyk verdedigbaar achten. Buiten de stad wonen 31 ambtenaren (waarvan slechts 6 een traktement boven de duizend gulden genieten), die te zamen eene jaarlijksche bezoldiging hebben van ƒ23,661.90, en twee gepensionneerden die te zamen jaarlyks ƒ1009 ontvangen. Eene hef fing van 2 pet. van deze bedragon zou de gemeente per jaar 492.18 aanbrengen. De commissie herhaalt echter, dat tegen dit voordeel vermoedeiyk weldra een nadeel over zou komen te staan, en ontraadt dus de aanneming van dit voorstel. Commissarissen der Stedoiyke Gasfabriek stel len den Raad voor, te besluiten tot den aankoop van drie woningen en erven, staande en gelegen aan de Noordzyde der Langegracht Nos. 104, 106 en 108, groot Hh 150 centiaren. Deze perceelen grenzen ten noorden en westen onmiddellijk aan de reeds door de fabriek aangekochte woningen. Hierdoor komt aan do oostzyde een even groot cokesterrein beschikbaar als aan de westzyde, waar door in eene dringende behoefte wordt voorzien. Commissarissen zyn, ten gevolge eener onlangs gehouden openbare verkooping, in de gelegenheid deze perceelen, met inbegrip van alle onkosten, te koopen voor ƒ4000, welke uitgave bestreden kan worden uit het Uitbreidings- en Vernieuwings fonds der Stedelyke Gasfabriek, met welk voorstel B. en Ws. zich kunnen vereenigen, die dan ook in dien geest aan den Raad adviseeren. Betrekkelyk de verbouwing van bet school lokaal der Meisjesschool 2de klasse op de Breestraat en de oprichting van een Gymnastieklokaal, wordt door B. en Ws. aan den gemeenteraad overgelegd een advies van de Plaatselyke Schoolcommissie, waarby ingevolge hun verzoek nadere inlichtingen worden versterkt aangaande het gebrek aan plaats ruimte op die school en de behoefte aan verbouwing Dit nader advies heeft B. en Ws. in niet geringe mate verstrekt in hunne overtuiging dat de voor gestelde verbouwing en de oprichting van een Gym nastieklokaal dringend noodig zyn, zoodat zy met nadruk de aanneming van hun daartoe strekkend voorstel den Raad blyven in overweging geven. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, ƒ18, ƒ3.90 en ƒ1.85; en de laagste 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Het stoomschip „Prins Willem I," van Para» maribo naar Amsterdam, arriveerde 16 April ie Havre; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, aniveerde te Southampton 17 April; de „Noord- Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 17 April van Colombo; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 16 April; de „Samarang" is 16 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Voor de rechtbank te 's-Gravonhage was heden gedagvaard H. F. Baye, van beroep beeldhouwer, president der afdeeling 's-Hage van den Sociaal- Democratischen Bond in Nederland. Den beklaagde, die niet ter terechtzitting was verschenen, werd ten laste gelegd: laster in een gedrukt en verspreid geschrift (Recht voor Allen), ten opzichte der Haagsche politie. De vordering van den subst.-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk, strekte tot ver oordeeling van bekl. tot 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. De terechtzitting werd door weinige belangstel lenden bygewoond. Gevoildc perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 16 April ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coeberghhet winkelhuis, waarin leer handel, aan de Haarlemmerstraat No. 68, in bod ƒ0400, niet verkocht; het huis, gebouw en erf ingericht tot leerlooiery aan de Voldersgracht No. 6 en 8, in bod ƒ6000, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreende buitenplaats „Ter Wadding" naby Leiden, onder de gemeente Voorschoten, in bod ƒ18300, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris J. A. Van Hamel het huis, waarin vergunning, aan de Heerengracht No. 88, kooper H. Visser q.q., voor 2895; het pakhuis daarachter in het Kerksteegje No. 2,koopster mej. C. M. Kuyvenhooven voor ƒ1725. Gemeugd N leuwm. In den afgeloopen nacht om ruim over éénen vernamen twee rechercheurs der politie, aan d9 Boisotkade zynde, een geroep om hulp. Daarop afgaande en gekomen aan de Doezabrug, zagen zy iemand in het water van den Singel spartelen, dien zy met stokken naar zich toe en op den kantwal getrokken hebben. Toen bleek die persoon een net gekleed hoer te zyn, die desgevraagd door zyne beschonkenheid geene inlichtingen kon geven op welke wyze hy in bet water geraakt was. Op zyn verzoek werd hy naar de politiewacht geleid en aldaar in dekens gewikkeld, terwyi zyne klee deren gedroogd werden. Iets later in den nacht werd door een burger aan de politie medegedeeld dat in het water der Haagsche Trekvaart gedeoltelyk op den kantwal oen man lag, die tevens aan het hoofd bloedde. Der waarts gezonden agenten vonden ook werkeiyk iemand in den opgegeven toestand liggen, waarna zy hem naar de politiewacht brachten. De verwon ding was van weinig beteekenis en vermoedeiyk ontstaan door een val. Ook de kleeren van dezen persoon werden gedroogd. Velen richtten, v o o r z i e n v a n e e n e half-roode, half-witte introductie-kaart, Zaterdag avond tegen halfacht hunne schreden naar de Stads- zaal om daar de eerste openbare uitvoering van de Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Her cules" bij te wonen. Reeds by het binnentreden der zaal viel het oog met welgevallen op de toe- passelyke decoratie, op do fraaie naamlyst, door de heeren Van den Berg en De Wilde vervaardigd, en werd men opgewekt gestemd door de tonen van het orkest, terwyl de toejuichingen luide door de zaal weerklonken, toen het doek opging en de helden van den avond daar als pilaren stonden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1