N°. 8331. A0. 1887. Maandag April. <§eze iQoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- ta feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURAJ6ÏT: Voor Leiden per 8 mundeo1.10. Franco per post»-L£0. Afzonderlijke Kommer*0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel. 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grootere letter, naai plaatsruimte. Voor het inca Meren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Gemeagd Nieuws. Aan het groot nationaal en inter- nationaal schermconcours, door „Arena" in den Doe- I jen te Rotterdam te geyen, nemen deel 24 veree- |iiigingen, w. o. „Sparta" uit Leiden. De buitenlandsche vereenigingen, die mede door I het bestuur waren uitgenoodigd, nemen daaraan geen deel. Op beide dagen zal het concours met muziek wor- den opgeluisterd. Dit Haarlemmermeer wordt gem el d: Ku de eerste landverhuizers van het naburige Aals meer naar Amerika zjjn vertrokken, maken ook eenige gezinnen in deze gemeente zich tot den over- I tocht gereed, hetgeen voornamelijk veroorzaakt wordt door de slechte verdiensten alhier, en de gun- I stige berichten van kennissen en vrienden uit het verre Westen ontvangen. Onder begunstiging van het zon netje, dat zich door een koelen wind en donkere wolken had baangebroken, reed gistermiddag om halftwee de Koningin met het Prinsesje en gevolg te Amsterdam in open rijtuigen uit. Duizenden stonden weer langs den weg in haag geschaard en juichten de Vorstin en haar aanvallig dochtertje toe. Langs Spuistraat, P. H. Kade en Geldersche Kade werd een bezoek gebracht aan het Univer siteitsgebouw, in de „Oumanshuispoort," waar eene commissie van kunstvrienden eene matinée had georganiseerd, waarbij meerendeels ex-pensionnaires van den Koning hunne muzikale en dramatische talenten ten gehoore brachten. De studeerende jongelingschap omstreeks 100 in getal wachtte H. M. op de binnenplaats op, de kapel van het 4de reg. infanterie begroette H. M. met het „Wilhelmus", en, na gecomplimen teerd te zijn door de heeren Jac. Ankersmit en J. A. Sillem, nam H. M. met gevolg in de fraai gedrapeerde gehoorzaal plaats en luisterde zij met belangstelling naar de verschillende voordrachten, welke, naar men vernam, voortreffelijk slaagden, nadat H. M. eerst met het Prinsesje aan de hand en geleid door genoemde beide heeren de schilderijen van groote hedendaagsche meesters in oogenschouw had genomen, door de eigenaars afgestaan tot ver siering der wanden. Vervolgens, toen H. M. was gaan zitten, werd het „Carneval" van Schumann, op de piano, voor gedragen döor den heer G. A. Michelsen. Daar het Prinsesje slechts kort zou blijven, werd vervolgens „Louw de Timmerman", door W. J. Van Zeggelen, voorgedragen door de jongejuffr. Frieda Herberich, leerlinge der Tooneelsjchool. Toen de Prinses vertrokken was werd het pro gramma verder vervolgd. Er was een uitgelezen maar weinig talrijk publiek, daar de zaal klein is en dus slechts weinigen go- noodigd konden worden. Prof. Nicolaas Beets, de heer Hasebroek, de heer Hofdijk, de heer Heems kerk van Beets, de commissaris des Konings in Noord Holland, de burgemeester en wethouders, admiraal Bowier, generaal Boud en hunne dames waren o. a. onder de genoodigden. Op deze matinée liet de Koningin zich den heer Brandts Buys voorstellen en dankte hem voor de uitmuntende leiding van den „morgengroet." De burgemeester ontving 's morgens al van den Konh g gelijke opdracht. Het Prinsesje, dat in den voormiddag kort na deze door de schooljeugd gebrachte „aubade" ook reeds een rijtoer had gedaan, zette te 2 u. 15 m. afzonderlijk met hare gouvernante haar rijtoer voort. H. M. keerde te 3 uren van de matinée ten Paleize terug, alwaar zij receptie hield van halfvier tot halfvijf voor eenige dames. In sommige gedeelten der stad vormden zich nu en dan optochten van werklieden van een of ander bedrijf. In phantastische pakken, waarin de oranje kleur de boventoon had, marcheerden zij zingende, met vaandels en de attributen van hun bedrijf, voorafgegaan door een trommel, hoorn of harmonica, ordelijk langs de grachten en straten. Donderdag avond zijn op het Rapenburg twee socialisten gearresteerd, die de ontevredenheid van het publiek opwekten door anti-patriottische betoo gingen. Gelijk is vermeld, heeft ook dien avond in de Jacob Van Oampenstraat een man een ander met een pistoolschot verwond. De dader werd aangeduid als eon „sociaal-democraat." De man, genaamd F. J. Muller, staat echter als zoodanig niet bekend en heeft ook verklaard niet tot de socialisten te be- hooren. Hjj zogt ter zelfverdediging te hebben ge handeld. Hy is nog in voorloopige hechtenis. Nagenoeg stapvoets reden de Koning en de Koningin gisteravond van en naar „Felix Meritis", want in de Gasthuismolensteeg was een dak van licht ontstoken en in de omlijsting der poorten brandden de vetglaasjes, in de Hartenstraat en op de Keizersgracht was alles weder in vollen gloed, verhoogd door het kleurige vuur van Bengaalsche vlammen. Door -het bestuur ontvangen, namen HH. MM. plaat» in de keurige hofloge. De Koning was in admiraalsuniforra, de Koningin in licht lila zijde met diamanten diadeem en sieraden. Het keurige programma voor dit gala-concert werd ten gehoore gebracht onder leiding van den heer Röntgen en met medewerking van mejuffrouw Dyna Beumer, hof-zangeres, den heer Louis Coenen, nof- pianist, en den hoer J. Jacobs, solo-trombonist van Z. M. den Koning. HH. MM. waren bijzonder tevreden en vooral mej. Beumer werd onderscheiden door hunne toejuichin gen, waarmede de hoorders gaarne instemden. De vrees dat Zijne Majesteit dit concert niet met zijne hooge tegenwoordigheid zou kunnen vereeren, is dus ijdel gebleken. De Koning bleef aan zijne jaarlijksche gewoonte getrouw. Op den N. Z. Voorburgwal slaagden de nevel beelden, gisteravond door de heeren Willink en Steenbergen belangloos vertoond, bij uitstek. Eene groote menigte vermaakte er zich mee en hief volksliederen aan, toen de portretten van de konink lijke familie op het doek werden getooverd. De zwevende lichttoren in de Warmoesstraat zal bij gunstig weder morgen, Zondag-avond, opnieuw ontstoken worden. De commissie van beoordeeling en bekroning kende voor de smaakvolste versieringen den eersten prijs van ƒ50 toe aan de decoratiën op den Dam en de Galjoot in de Heerengracht, bij loting; de prijzen van f 25 oveneens bij loting aandeKalvor- straat, den Heiligenweg enz., die van ƒ10 idem aan den Nieuwendjjk, de Gasthuismolensteeg enz. Voorts werden voor de fraaiste versieringen (naar verhouding van de beschikbare middelen) f 50 aan de Oude en Nieuwe Willemstraat en Ridderstraat, f 25 aan de Valkenburger Straat, Kattenburger Straten, en f 10 aan 50 andere straten (bij loting aan te wijzen) toegekend. De Koningin heeft heden de eilanden ten Oosten en ten Westen bezocht. Te 10'/4 u. reed H. M. uit, door de Plantage en Commelinstraat naar Oos tenburg, Wittenburg en Kattenburg. Aan de brug van de Handelskade nam H. M. plaats op een stoomboot, die haar voor een steiger aan den Westerdoksdijk bracht, van waar zij door den Zandhoek en het Bickerseiland naar het paleis terugkeerde. De Prinses is hedenmorgen geruimen tijd in „Artis" geweest en heeft in den namiddag een rijtoer gemaakt. Na het déjeuner nam H. M. de aquarellen-ten toonstelling in „Arti" en de tentoonstelling der verenging „Rembrandt" in het Muntgebouw in oogenschouw, om vervolgens in de fraaie lokalen des heeren Couturier, aan de Heerengracht bjj de Vij zelstraat, ditmaal door keur van planten en bloemen smaakvol gesierd, een concert bjj te wonen van het „Conservatorium" der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, geleid door den heer Frans Coenen. H. M., die bjj het binnentreden uit handen van mej. Claire Pollene een ruiker minzaamst aan vaardde, betuigde hare bijzondere ingenomenheid met het inderdaad bijzonder welgeslaagde concert. Van daar bracht de Koningin een bezoek aan het „Concours Hippique", om door het Vondelpark, Heerengracht, Gasthuismolensteeg naar het paleis terug te keeren. H. M. heeft dus deze week nagenoeg geheel de stad doorgereden. De wedstrijd in het sclioonrjjden was zeer op gewekt. De tribune was goed bezet en de bloem van Amsterdams ingezetenen opgekomen om den wedstrijd gade te slaan. In het midden der tribune was eene gedrapeerde loge ingericht voor de ont* vangst van H. M. de Koningin. De dameswereld was rijk en schoon vertegen woordigd en had zich der eerste vrouw -van het Koninkrijk ter eere, met hare fraaiste toiletten getooid. Ook het middenterrein was goed gevuld. Om halfdrie begon men te rijden voor het eerste nummer. Heden is er diner ten hove van 60 couverts. Tevens wordt van avond weder een groot deel van de stad verlicht, o. a. de Buiten-Amstel, de Kal verstraat, do Dam- en Vijzelstraten, de Galjoot enz. De eerepoort op de brug van het Leidscheplein, opgericht door de bewoners van de Vondel-, Con- stantijn-Huygens- en Tesselschadestraten, zal he denavond, naar aanleiding van het bijwonen der voorstelling in den Stadsschouwburg door HH. MM.' opnieuw verlicht worden. Morgen zullen HH. MM. de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk hjjwonen, onder de prediking van ds. B. J. Adriani. Te twee uren het gewone bezoek aan „Artis." Zondag-avond wordt als afscheidshulde van de Dambewoners om het versierde monument een illuminatie ontstoken en het Frederiksplein verlicht als op Woensdag-avond. VERBETERING. In ons vorig nummer stond in het bericht omtrent de vergadering der Afd. Leiden van de Ned. Ver. t. Bev. van Zondagsrust „Over het algemeen kan in dit opzicht (n.l. het koopen en verkoopen op Zondag), de toestand te Leiden heel ongunstig genoemd worden." Dat heel moet zjjn niet. Amsterdam, 16 April. Beursbericht: Ook heden verkeerde de markt in eene vaste stemming; de handel was wederom zeer beperkt. Indische waarden mede hooger verhandeld. Voor Morschansk-Sysran Riaschk-Wiasma was eenige speculatieve vraag, waardoor de koersen zich iets konden verbeteren. De Amerikaansche markt was meerendeels iets lager, maar ook met weinig handel. Geld op pro longatie '/i pet. hooger. Leiden, 16 April. Heden aangevoerd: Tarwe 5 heo- toliter. Wintertarwe f 7.a f 7.30 Zomertarwe f 6a f 6.90. Rogge 4 H. L. Wintei rogge f5.40 a f5.60. Zomer- rogge f 4.75 a f 5.30. Gerst 3 H. L. Zomergerst f 4.20 a 1 4.50 Chevalier-gerst f4.70 a f 5.30 Haver 3 H. L. Zware Haver f 3.— a f 3.30. Lichte Haver f 2.— a f 2.90. Duivenboonen 2 hectol. f 5 50 a f6.20. Paar- denboonen 3 nectol. f 6.50 a f 7. Boter: 9590 'g Graeboter, Iele qualit. l/k vat f 30— a f 46 Rchei.efer 2de qurli 1/, ent f a f Grasboter lete qua.it. re Itilogr. i 0 75 a f 1.15—; 8chei- boter 2 ie qualit. per 1 i ogr. f Lange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol., i .".9 r f 0.22.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9