licht nog vóór de volgonde week, zullen de bekro ningen worden uitgereikt. Een vreeselyk onheil geschiedde in den afgeloopen nacht te Amsterdam. Terwyl een te kwart vóór drieën ontstane uitslaande brand in de Gerard Doustraat nog niet geheel door de brandweer was bedwongen, brak te ruim drie uren een zoer zware brand uit in de St.-Pietersteeg naast het hoekhuis van den O. Z. Voorburgwal. In dit perceel is een logement gevestigd. Er waren 46 gasten, en met de overige inwonenden, 59 personen in huis. De oorzaak van den brand is onbekend, maar zeker is 't, dat de vlammen plotse ling uitsloegen en dat van boven tot beneden de drie verdiepingen in lichterlaaie stonden toen de brandweer kwam. Het logement was genaamd „De Witte Engel" en werd gehouden door vrouw Van Engelen. De logeergasten ontkwamen voor het grootste deel meestal met achterlating van alles door deur en ramon, één hunner sprong uit de bovenste verdieping, kwam in eene snijding en viel morsdood. De brandweer vond één verkoold lichaam, en op eene kamer, die niet geheel was uitgebrand, oen man gezeten op een stoel, blijkbaar door den rook gestikt en door de vlammen niet aangetast. Op eene andere kamer vond men een lyk onder een ledikant, ook niet door het vuur gezengd. Voorts werden twee mannen, die uit de ramen sprongen, gekneusd in het gasthuis opgenomen. Twee stoomspuiten werkten, benevens drie hand spuiten en de „Jan Van der Heyden", maar de brandweer vermocht niet anders dan de zich ver spreidende vlammen, die zelfs de tegenoverliggende woning van den concierge van het politieburee) aan tastten, te beletten grooter schade te veroorzaken. Toen de brandweer kwam, hadden de vermelde onheilen natuurlijk reeds plaats gehad. De brand in de Gerard Doustraat woedde in de perceelen 178 en 180, waarin werkplaatsen en woonhuizen. Hij ontstond door onbekende oorzaak; de werkplaatsen beneden gelegen zijn uitgebrand, de bovenverdiepingen zwaar beschadigd. Hier werkten drie handspuiten, drie stoomspuiten en twee brandkranen. Van al dit materieel was niets noodig voor den brand in de St.-Pietersteeg, zoodat die ramp zekerlijk niet aan gebrek aan materieel en eventueel te laat aankomen dor brandweer op laatstgenoemde plaats was te wijten. Het eerste alarm van uitslaanden brand word van het tegen overliggende politiebureel gegeven te 3.23, de eerste spuit was te 3.27 ter plaatse en werkte dadeljjk. De politie was reeds druk bezig met het reddings werk en men vermoedde toen dat slechts één per soon in het beknopte gebouw, waar de logeergas ten in luttel kamers opeen waren gepakt, nog was achtergebleven. De brandwachts drongen naar binnen, de straal- pyp vooruit, maar het vreeselijke onheil was reeds in zjjn ganschen bedroevenden omv-ang geschied. (R.) De twintigjarige Georges Ducret, die den lsten Maart 11. te Parijs eene hoogbejaarde koetsiersvrouw, Chauvelier genaamd, verworgde, is Woensdag door het Hof der Seine tot altoosduren- den dwangarbeid veroordeeld. Toon hem gezegd werd dat hij drie dagen tijd had om in cassatie te komen, verklaarde hij, dat het „niet de moeite waard was". In Kansas en Dakota hebben ten gevolge van langdurige droogte uitgestrekte prairie- branden plaats gehad. Een groot aantal boerderijen is verbrand en in Graham en Norton (Kansas) zjjn vijftien menschen omgekomen. Ook is veel vee verloren gegaan. Te St. - Augustine, in Florida, heeft Dinsdag een hevige brand gewoed, waarbij de oude Spaansche kathedraal, de slavenmarkt en 20 andere voorname gebouwen vernield werden. De brand brak uit in een hotel, dat ook geheel door de vlammen verteerd werd. Door kinderlijke onbedachtzaam heid ontstond in een winkel van den ijzerhandelaar Mould te Cradley-Heath in Staffordshire eene vree selijke kruitontploffing. Mould had even te voren eene bezending van 200 pond kruit gekregen en in zijn winkel geborgen. Daar op de straat wat kruit was gemorst, maakten spelende kinderen daarvan een slinger, dien zjj tot aan het huis konden voort zetten en daarna aanstaken. Eene vreeselijke ont ploffing volgde. Twee der kindoren werden op de plaats gedood en drie anderen hebben zulke zware kwetsuren bekomen, dat aan hun herstel gewan hoopt wordt. Een koffiehuis houder u it A p t, v e r- oordeeld omdat hjj verschillende spelen ten zynent veroorloofde, heeft verscheidene revolverschoten gelost op den heer Mossereau, procureur-generaal, die daardoor ernstig gewond werd aan hot rechteroor. Vervolgens trachtte de dader zich zelf van kant te maken. Geene zijner wonden is echter doodeljjk. BÜITENLANIX tPwsi ssSxrl I Sc- De Engelsche regeering bracht gisteren ter kennis van het Fransche kabinet dat zjj geenszins plan heeft aanvallend tegen Port-au-Prince op te treden, naar aanleiding der quaestie over'hot eiland Tortuga, noch tegen de Schildpad-eilanden. De regeering van Haïti heeft aan Frankrijk dank betuigd voor zijne officieuze tusschenkomst en tevens gemeld, dat Engeland zijne vordering voor schadeloosstolling heeft verminderd tot op 800,000 franken. Daarom heeft het Fransche eskader de reede van Port-au- Prince verlaten. Het tweede bal op het Parijsche stadhuis, dat Paasch-Maandag gegeven werd, was zoo mogelijk nog schitterender dan het eerste. Er waren dit maal 10,000 uitnoodigingen rondgezonden. De hoeren Goblet, De Freycinet, de Italiaansche gezant, de adjudant van Gróvy, Ruiz Zorilla en een aantal afgevaardigden waren er tegenwoordig. De prefect van het Seine-departement en de voorzitter van den gemeenteraad ontvingen de gasten. Bijna alle leden van den gemeenteraad en van den departe- montalen raad woonden het feest bpalleen eenige der ongetemdste communards bleven afwezig. Do President der Republiek heeft den Paus, ter gelegenheid van het gouden feest zijner pries terwijding, eene prachtige vaas van Sèvres-porselein en een zeer rijken inktkoker doen toekomen. Duitschland. Yan de Fransche grenzen wordt aan de te Berlijn verschijnende „Kreuzzeitung" gemeld dat de groote aanvoeren van materieel op den Franschon ooste lijken spoorweg, welke onlangs in Duitschland ongerustheid verwekten en in het bekende oorlogs alarm zulk eene groote rol hebben gespeeld, zjjn gestaakt. Over het algemeen komen er meer en meer kenteekenen dat de beweging bij het krijgs wezen in Frankrijk begint te verminderen. Wel worden er nog eenige van die grensbarakken, waarover indertijd zooveel is te doen geweest, bij wijze van proefneming met troepen bezot, doch dit heeft niets bedenkelijks. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft de Paus aan de geestelijkheid in Elzas-Lotharingen alle jegens Duitschland vijandige demonstratiön streng verboden. OroetrBritannlA De koning der Belgen woonde gisteren de zitting van het Lagerhuis bij. Hy had zyn eerezetel op de pairstribune ingenomen. De hoer W. H. Smith kondigde de indiening der Staatsbegrooting tegen Donderdag a. s. aan. Volgens een bericht zou Engeland geneigd zyn toe te geven omtrent het door Rusland verlangde Oxus-gobied, dat thans in het bezit der Afghanen is, evenwel onder voorwaarde dat den Afghanen daarvoor eene schadeloosstelling worde gegeven. Volgens de „Daily News" is te Teheran een komplot ontdekt om den in gevangenschap gehou den pretendent voor den troon van Afghanistan, Ayoub-khan, in vrijheid te stellen. Portugal. De minister van financiën heeft by de Kamer de begrooting ingediend, benevens een verslag omtrent den toestand der geldmiddelen. De ontvangsten worden geraamd op 216 millioen en de uitgaven op 221 millioen, alzoo een tekort van 5 millioen franken. Tot dekking van dit tekort rekent men op eene meerdere opbrengst der dou- anenrechten, welke gedurende de eerste negen maanden van het loopende finantieele jaar reeds 6,610,000 meer opbrachten. Op grond daarvan wordt in het verslag de hoop uitgedrukt, dat de regeering geen aanspraak op het vroeger toege stane krediet zal behoeven te maken. Depeches uit Odessa berichten dat aldaar 260 personen gevangen zyn genomen. De politie te Odessa ontdekte op Paasch-Zondag vijf perso nen, die bezig waren in een kelder dynamietbom- men te vullen. Uit St.-Petersburg verneemt men tevens dat de Russische regeering ernstige berichten omtrent den binnenlandschen toestand heeft ontvangen, om welke reden de reis des Keizers naar Odessa werd uitge steld en vermoedelijk dit jaar niot plaats zal vinden. Volgens de „Nieuwe Tyd" berust de weige ring van Rusland om deel te nemen aan de ten toonstelling te Pariys daarop, dat die tentoonstelling plaats hoeft tot viering van het eeuwfeest eener revolutie. Buljynrije. De correspondent van de „Standard" te Sofia hangt een ongunstig tafereel op van den tegen- woordigen staat van zaken in Bulgarije. Het leger, dat ontevreden en zonder aanvoerder is, dringt aan op eene spoedige oplossing der crisis waarin het land zich bevindt, door terugroeping van vorst Alexander, hetgeen de Bulgaarsche regeering slechts met moeite in staat is tegen te houden. Ook ver- eischt de toestand der geldmiddelen, ofschoon niet zorgwekkend, voorziening en regeling door middel eener nieuwe, nog niet afgeslotene leening, dewijl anders de legerhervormingen en de spoorwegwerken onuitgevoerd moeten blijven. Te Roestsjoek is een nieuwe aanslag gepleegd, ditmaal op den president van den krijgsraad, waar voor de deelnemers aan den jongsten opstand terecht stonden. Een onbekend persoon is in zijn bureel weten te sluipen en heeft den generaal gevaarlijk gewond. Telegr a m m e n. MASSOWAH, 14 April. Hot stoomschip'„Venezia", aan boord waarvan zich generaal Saletta bevindt, die generaal Géné zal vervangen, had naar de ge wone berekening reeds vóór drie dagen hier moe ten zyn, zoodat men zich over dat stoomschip ern stig ongerust maakt. De Italiaansche kanonneerboot „Scilla", welke uitgezonden werd om de „Yenezia" op te sporen, was teruggekomen na twee dagen vruchteloos zoeken. De „Scilla" is echter gisteravond weer vertrokken, alsmede nog twee andere booten. MADRID, 15 April. Een dynamietpatroon ont plofte tegen de woning van den maire van Comas (provincie Oviedo). De waranda en eenige ruiten zijn verbrijzeld. De ministerraad, gisteren ten paleize gehouden, kourde het voorstel goed van den minister van koloniën Balaguer betreffende de handelsvloot tus- schen Spanje en de koloniën. De minister van oorlog diende een ontwerp in, waarby de sterkte der lichting voor 1890 wordt bepaald voor Spanje op 100,000, voor Cuba op 19,000, voor Porto Rico op 3700 en de Philippynsche eilanden op 8000. LISSABON, 15 April. De „Commercio do Portugal" deelt mede dat de keizer van Brazilië ernstig ziek is, zoodat de graaf en gravin d'Eu per telegram naar Rio Janeiro zijn ontboden. LES9FA, 15 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordwest, Thermometer-standgisteravond om 8 uren 4 - Calcius 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen oin 8 uren 3° C. 37.2° F.; 'smidd. 12 uren 7° C. 44.6° F.; 's namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. Mr. F. J. Munzebroek heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Gisteravond om halfnegen ontstond er te 's-Hage ten huize van J. H. v. d. Weerd, in de Korte Houtstraat, welke door de bewoners, geholpen door de buren, werd gebluscht. De ruiten sprongen door de hitte. De inboedel was niet geassureerd. - Om negen uren werd goalarmeord voor een brand, welke zou uitgebroken zyn in de Korte Kranenstraat. Eenige uitgerukten slangenwagens en spuiten, w.o. die der grenadiers en jagers, behoefden echter geen water te geven, want door eenige kardoezen werd gebluscht. Om tien uren werd een schoorsteen brand gebluscht in de conciërgewoning van het Paleis in het Noordeinde. In de heden door de Eerste Kamer gehouden zitting werden aangenomen de volgende wetsont werpen: lo. tot verandering der grens tusschen do ge meenten Bussum en Hilversum; 2o. tot verandering der grens tusschen de ge meenten De Lier en Maasland; 3o. houdende wettelijke bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters; 4o. tot wijziging van de Wet van 30 Mei 1847 (Stbl. No. 26) zooals die luidt na de'daarin by de Wet van 2 Mei 1857 (Stbl. No. 26) gebrachte wyzi-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3