directeur Van Kesteren H. M. ontvingen en rondleidden. Mot veel welgevallen werd het fraaie doek „De verwoesting van Pompe'i" en daarna de schilderijen-tentoonstelling in oogenschouw geno men, waarna H. M. langs de Prins-Hendrik-kade en het Damrak om by vier uren ten Paleize terugkeerde. De Prinses maakte van halfdrie tot halfvier met hare gouvernantes een rijtoer in een gesloten rij tuig. Tjjdens de Koningin den vorigen morgen een rit door de stad deed, vertoefde Prinses "Wilhelmina geruimen tyd in „Artis". Daar dit bezoek aan nie mand bekend was, was het daar natuurlijk zeer le dig en kon het Prinsesje ongestoord genieten. De roeiwedstrijd was om halfzes afgeloopen. De prijzen werden, onder toepasselijke aanspraken, door den voorzitter der regelingscommissie, den heer Ankersmit, aan de overwinnaars uitgereikt. De avond van gisteren was niet minder opge wekt dan de heerlijke avonden, waarop Amsterdam sedert Zondag jl. mag bogen. In den vooravond was het in de binnonstad weinig minder druk dan den vorigen dag, maar tegen negen uren waren, trots den kouden noordenwind, duizenden naar IJ en Amstel gestroomd, om het afsteken der vuur werken te zien van gemeentewege, tot opluistering der feesten op het programma gebracht. Aan den Amstel was eene muziekuitvoering in den ter illuminatie bestemden tempel van de com missie voor den Buiten-Amstel, wolk getimmerte naast het gebouw der Roeivereeniging „De Amstel" was vastgemeerd. Van de veranda van het gebouw naar den van binnen verlichten tempel was ge meenschap gemaakt, en toen tegen halftien de wind wat ging liggen, beproefde men de eigenlijke illuminatie, welke eerst achterwege moest blijven, te ontsteken, hetgeon slechts gedeeltelijk gelukte. Er was trouwens geen licht op den Amstel noodig, want haast onafgebroken vlamde Bongaalsch vuur uit de vaartuigen van de "Weesperzijde en van den Amsteldijk. Ook in de stad werd weer op vele plaatsen Bengaalsch licht ontstoken en enkele straton worden, hetzij voor het eerst, daar het den vorigen avond wegens den wind mislukte, hetzij opnieuw ver licht. Ook straalden weder eerepoorten in vollen gloeddie op het Leidscheploin kon nu met succes worden verlicht. Bij particulieren, voor winkelhuizen, brandde het feestvuur, en het getal electrische ill u- minatiën was vermeerderd met die van het „N. v. d. Dag" en anderen. In de Baangracht achter de Derde Wetering- dwarsstraat, aan de werf „Het Jacht," lag oen opgetuigde boeier, geheel geïllumineerd. Reeds van het Leidscheplein af leverde het vaartuig een ver rassend schouwspel op. Te tien uren siste de eerste vuurpijl door de lucht van het door den heer J. B. Horsten te Nieuwer- Amstel vervaardigde vuurwerk, dat uit twaalf nummers bestond. De Hulde aan Z. M. den Koning, mot kroon in briljanten en devies 1817 1887, eindigende met kanonades en bouquetten, aan het slot, werd met geestdrift begroet, en de terugtocht naar de stad begon, ook van de vele optochten met Chineesche ballons, vlaggen en vaandels, die opnieuw onder het zingen van vaderlandsche liederen door de stad trokken. Daaronder was er een waarbij een man met roode muts, die zyn best deed te weenen, in een harington werd rondgedragen. Even gezellig en vrooljjk als tot dusverre toog de menigte stadwaarts, om, zoo mogelijk, ook hot vuurwerk op het IJ te genieten. Aan de De Ruyter- kade ging het intusschen zeer levendig toe. De kapel van het 7de regiment infanterie speelde voor het café „Czaar Peter" vrooljjke marschmuziek en dit maakte de talrijke menigte zóó danslustig, dat menige rondedans werd gemaakt, waarin ryk on arm, jong en oud elkaar de hand gaven. Het vuurwerk, vervaardigd door den heer Ruysch te Utreeht, bestond hier uit 14 nommers. Eigenlijk gezegd, aldus schrijft het „A. Hbl.", werd de menigte zóó door den dans bezig gehouden, dat velen het vuurwerk bijna vergaten en meer ge noegen vonden in een vroolyk walsje, dan in do „bouquetten", de „rozetten" en de „girandoles." Het slotstuk deed de monigte weer op het vuur werk letten. De hulde aan den Koning, met de Rijks- en Amsterdamsche wapens, in donderende kanonade overgaande, werd met gejubel ontvangen de dans werd gestaakt, er kwam gang in de toe schouwers en voort ging 't de stad in. Overal heerschte do beste stemming. Alleen valt er een treurig voorval te vermelden Een socialist lil. werd in den vooravond in de Jacob Van Cam- penstraat door eenige feestelingen in de maling genomen en loste op hen drie revolverschoten, waardoor [één persoon gowond werd, die naar het gasthuis moest worden vervoerd. De dader werd in hot politie-buroel op het Leidsche plein in be waring gesteld. De Koningin reed naar de De Ruyterkado, in een open rijtuig gezeten, nam daar plaats op eeno boot, en woonde dus het afsteken van het vuur werk bij. Zy werd wederom door de menigte ont vangen en begroet met ongekunstelde hartelijkheid. Hedenmorgen to zeven uren was het Damplein gereed voor de ontvangst der ongeveer 5000 kin deren van instellingen van lager onderwijs, die onder de beproefde leiding hunner onderwijzers en onderwijzeressen en do krachtige hoofdleiding van den heer H. F. R. Brandts Buys met zooveel warmte en ijver vaderlandsche liederen hadden ingestudeerd om het Koninklijk Echtpaar en de Prinses een morgengroet (aubade) te brengen. De ruimte voor hot paleis langs de ingangen van Kalverstraat en Nieuwendyk was met een staketsel tot om het monument heenloopende af gesloten. Detachementen politie marcheerden op en namen plaats in een hal ven cirkel tegen het staketsel. De Dam vulde zich met toeschouwersop de balkons, achter de vensters, op de daken bleef langzamer hand geen plekje leeg. De kinderen traden op den N. Z. Voorburgwal de Nieuwe Kerk binnen; de reeds bijeen zijnde afdeelingen werden daar onthaald, en trokken uit den Damuitgang naar het plein op, elke afdeeling met een vlag en een nummer. Ze werden gaandeweg aan de Kalverstraatzyde ge schaard vervolgens werd de ruimte aan den andoren kant ingenomen. De achtergrond van hot monument werd gevormd door vier militaire muziekcorpsen en het fanfarecorps van dilettanten, dat bjj den gondeltocht even belangoloos als nu zulke uitste kende diensten bewees. Vlak voor de kleine steentjes was een corps tamboers opgesteld. Genoodigden liaddden toegang door eene poort in de Mozes- en Aaronstraat tot de kleine steentjes en ook daar was weldra eene talrijke menigte bijeen, grootendeels behoorende tot het aanzienlijke Amsterdam. Reeds vóór negenen, het uur voor het begin der begroeting vastgesteld, vertoonden HH. MM. en het Prinsesje zich achter het tweede venstor van het balkon aan de zijde van de Paleisstraat, de Koning in admiraalsuniform. De vorstelijke per sonen hadden rijk gebonden exemplaren van de „Feestgids", waarin de tekst der liederon, in de hand. Al de vlaggotjos werden omhooggoheven,al de petten gingen af, op de kleine steentjes stroomden allen naar de zijde van hot venster, en de officieuze morgengroot, met hartelijkheid gebracht, werd allerminzaamst beantwoord. Do vorstelijke perso nen bleven nagenoeg den goheelen duur der aubade achter dit venster, telkens en telkens toegejuicht. Het Prinsesje stond tusschen hare ouders in, vriendelijk lachend. Een treffend tooneel Nauw had het uur van negenen geslagen in den toren van het paleis, waar de klokken hadden ge beierd sedert acht uren, of de heer Brandts Buys beklom de verhevenheid, van waar hij de uitvoering zou leiden. Als in een concertzaal hielden het gegons on het rumoer plotseling op. In ernstige stilte begon de uitvoering. Do trompetten schetteren. „De Nederlandsche vlag", woorden van Th. J. Wen dl y, muziek van L. F. Brandts Buys, wordt aangeheven. Vier cou pletten worden met eenheid en kracht gezongen. En als het heerlijk klinkende lied is geëindigd gaat een gejuich op tor eere van Oranje en aller blik ken zjjn gericht naar het venster waar HH. MM. en de Prinses de uitvoering hebben gehoord. Na weinige minuten roffelen de trommen, hot sein tot de hervatting. Met niet minder goeden uitslag wordt het „Marschlied" gezongen, muziek van C. A. Brandts Buys, en met niet minder geest drift do Koninklijke Familie begroet, als do tonen van het laatste couplot zjjn weggestorven. De roffel dreunt opnieuw. De „Jubelgroet," woor den van Ant. L. De Rop, muziek van H. F. R. Brandts Buys, klinkt uit der kinderen mond, en als het eerste couplet is geëindigd, doet een majes tueuze overgang van de muziek met een romme lenden roffel der tamboers het voorafgegane lied met het „Wilhelmus" ineensluiten. Do instrumen tatie van den heer M. Samehtini, die ook voor de overige liederen de orkestpartituren in orde bracht, is vol gloed en onwillekeurig wordt men meege sleept, als naar 't schijnt nu nog krachtiger dan zooeven, het echt Nederlandsche lied, het Yokslied by uitnemendheid door de lucht trilt. Z. M. gaat blijkbaar mee in de aandoening, die de heeren en dames, voor het paleis geschaald, en do duizenden op den Dam doet juichen als do eerste woorden worden gehoord, want hy slaat de maat en het welgevallen, waarmee hjj de bekende tonen hoort, is op z(jn gelaat te lezen. Hy schijnt het Prinsesje de beteekenis te verhalen van het lied van Aldegonde en de kleine kust vaders hand. Toen het lied ten einde was, hoopte iedereen, de kinderen die zoo fraai zongen niet 't minst, dat Z. M. zich met de Koningin en de Prinses op het balkon zou vertoonen. Maar de gure noord oostenwind belotto dit, en de menigte moest zich tevreden stellen met te blyven juichen Yoor het venster, waar de koninklijke familie nog geruimen tyd vertoefde. De muziekcorpsen marcheerden al spelende af, de kinderen trokken do Nieuwe Kerk in, de menigte verspreidde zich, en de schoone, goed voorbereidde en uitmuntend geslaagde aubade behoorde tot het verledene. Het „Hbl." brengt den heer Brandts Buys eon woord van byzondere hulde voor zijne voortr ffelyke leiding. Het eerste lied, dat in Es staat, werd in Ges gezongen, waardoor het, in de open lucht, meer kleur kreeg. Al werd het aandeel der jongens er niet door vergemakkelijkt, zy kweten zich kranig en de meisjes ondersteunden het met bewonderenswaardig veel gemakkelijkheid en vastheid. Het is don com ponist gelukt den volkstoon uitmuntend te treffen, „Do Nederlandsche Vlag" is inderdaad een heerlyk kinderlied. De verhouding van het koper tot den zang was allergelukkigst. Alles kwam flink uit, niets werd overstemd. De Koning heeft, de hand des burgemeesters langen tyd in do zijne houdende, in blijde ontroe ring zyne erkentelijkheid uitgesproken voor den morgengroet, aan Z. M. door duizenden kindoren op zoo voortreffelijke wyze gebracht. Heden diner ten hove, waartoe de loden van den gemeenteraad zyn genoodigd. HH. MM. zijn voornemens hedenavond hot con cert in „Felix" by te wonen. Het Prinsesje deed hedenvoormiddag een rijtoer. Tegen halftwee reed H. M, met het Prinsesje uit, eerst naar het Universiteitsgebouw en van daar reed de Koningin door de Zwanenburgorstraat en langs N. Heerengracht naar de eilanden, om door de Plantage naar het paleis terug te koeren. Het Prinsesje reed van het Universiteitsgebouw rechtstreeks naar het Paleis. Op Wittenburg zongen kinderen van twee lagere scholen feestliederen bij het doorrijden van H. M. By het uitrijden was juist de gewone wachtparade en deed de muziek het „Wilhelmus" hooren. De verlichting van de galjoot zal morgon-(Zater- dag)-avond weder worden ontstoken. Om den weg er heen ook weder op te luisteren, zal do Vijzel straat gelijk gisteravond zyn geïllumineerd. Ook in de Damstraat zal morgenavond alles weer in vollen luister schitteren. Als het morgenavond maar eenigszins door de weersgesteldheid wordt veroorloofd, zal do firma Hirsch en Co., op het Leidscheplein, de verlichting ontsteken die zij had voorbereid, maar nog niet kon doen branden. Bij het koninklijk bezoek aan den stadsschouwburg zal het Leidscheplein dus in feestgloed stralen. Heden ging het nog in den Jordaan, voorname lijk in de Boomstraat, Lindenstraat, Lindengracht, Goudsbloem-, Willemstraat en dwars-,traten er vroolyk en lustig toe. Heden wordt tevens door eenige kunstvrienden in hot universiteitsgebouw een „Salon artistique" gehouden, tot welks bijwoning HH. MM. zyn uit- genoodigd. Daar zullen uitvoeringen worden gegeven door de heeren Michelsen (piano), Timmner (violist), en door de leerlingen der Tooneelschool, en zullen de werken van jonge kunstenaars, die voor hunne opleiding van Z. M. toelage ontvangen, zyn ten toongesteld. Het concours hippique, morgen achter het Rijksmuseum te houden, belooft zeer levendig te zullen zyn. Vyf en tachtig deelnemers hebben zich laten inschrijven. De jury voor de bekroningen dor fraaiste versie ringen heeft haar voordracht reeds opgemaakt. Hoogstwaarschijnlijk zal nog eene vergadering plaats hebben om het rapport over de versieringen defi nitief vast te stellen. Zoo spoedig mogelijk, wel-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2