m S330. 1887. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- ia feestdagen, uitgegeven. II prnim bestaat git Twee Bladen. Leiden, 15 April. 1.35. O.90. 2.-, 1.60. 1.25,1 PEU8 DEZ3B. COURANT: Voor L«id«n p«r t munden.1.10. Tnaoo par port. AfkondMl^k* Mommtn.. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeron boiten de etad wordt 0.10 berekend. Ofllcieele Eennisgeviit^en. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wel van 2 Juni 1875 |(Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het (oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder (turnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeDe kennis dat dOor hen op Iheden vergunning is verleend aan J. VAN DEN BERGH en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij iiinhet perceel Kruisstraat No. 45. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 April 1887. E. KI8T, Secretarie. In het Nutsgebouw werd gisteravond de gewone I voorjaars vergadering gehouden van de Afdeeling Leidon der Ned. Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust. Uit het verslag, door den secretaris uitgebracht, blijkt dat de Afdeeling thans telt 102 leden, waar van 8 dames. De rekening over het vorige jaar, sluitende met een batig saldo van 11.57', werd, met dank aan den penningmeester, goedgekeurd. Het vorige jaar heeft de Afd. zich hoofdzakelijk bezig gehouden met een onderzoek naar het koo- pen en verkoopen op Zondag; het resultaat van dat onderzoek is te zijner tijd aan het Hoofdbe stuur medegedeeld en in het rapport te dier zake opgenomen. Over het algemeen kan in dit opzicht de toestand te Leiden heel ongunstig genoemd worden. Dit jaar wenscht het Bestuur de aandacht te bepalen by den arbeid op Zondag in industriëele inrichtingen en bij het vervoerwezen. Reeds zijn oenige bouwstoffen voor een verslag over dat onder werp bijeengebracht; het Bestuur houdt zich voor schriftelijke mededeelingen zeer aanbevolen. De Indische mail, per stoomschip „Gwalior", wordt tegen 17 dezer alhier verwacht. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 15 April; Aangezien ds. Ylug standvastig blijft weigeren de pastorie der Horv. gemeente te verlaten is het nieuwe college van kerkvoogden door de notabelen gemachtigd om te trachten van de rechtbank ver gunning tot zijne uitzetting te verkrijgen. Ds. Pijzei zal nu een ledig staand huis betrekken en daar wekelijks eenige dagen komen logeeren, doch voorloopig te Eist blijven wonen. De bevesti. ging van onzen nieuwen predikant zal a. s. Zondag plaats hebben door ds. J. G. Knottnerus, pred. te 's-Gravenhage. Die godsdienstoefening zal aanvangen 's voormiddags te halftien. 's Namiddags te twee uren zal ds. Pijzei zijne intrede houden. In de godsdienstoefening van jl. Zondag, welke door ds. Heers werd geleid, werden de nieuwe kerkeraadsleden bevestigd. Zij zullen ook moeten procedeeren tegen den anti synodalen kerkeraad om overgave van het beheer van het wees- en armhuis te verkrijgen. Als al die processen zijn afgeloopen en de betrok ken besturen er nog niet genoeg van hebben, kun nen kerkvoogden er nog een beginnen tegen ds. Vlug tot teruggave van zijne verhuiskosten van Nykerk naar hier, omdat partijen waren overeen gekomen, dat deze moesten gerestitueerd worden als ds. Vlug binnen een jaar zijne betrekking verliet. Heden is een detachement van 2 officieren met 15 onderofficieren en manschappen der artillerie te 's-Hage aangekomen en verder per "Westlandsche Stoomtram naar den Hoek van Holland gegaan om aldaar oefeningen te houden in het schieten met zwaar geschut. Te Groningen is overleden mr. H. Edelinck, notaris, oud-lid van den gemeenteraad aldaar. Naar do „N. R. Crt." verneemt, zijn de direc teuren en commandanten der marine door den mi nister van marine uitgenoodigd de noodige maatre gelen te doen nemen, om te beletten dat in de nieuwsbladen steeds berichten voorkomen omtrent beschikkingen, uitgaande van zijn departement ten aanzien van 's Rijks werven. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. E. O. Kerkhoven aan boord van Zr. Ms. fregat „Evert- sen," met den 21sten dezer, wordtingetrokken. Ter zijner vervanging is aangewezen de luit. ter zee 2de kl. J. T. T. Modderman. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, is 14 April van Port-Said vertrokken; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 14 April Lizard; do „Rotterdam" is 14 April van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen de „Utrecht" vertrok gisteren van Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 14 April. Z. M. heeft den heer M. J. H. Van Lier, kan selier bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, benoemd tot directeur der kanselarij van gezantschap; agreatie verleend der door het kapittel der ridder lijke Duitsche orde Balije van Utrecht gedane ad missie van T. J. baron Von Alvensloben tot ridder- expectant der orde, met vergunning tot het dragen van het kleine ordenskruis. Gemengd Nieuws, Morgen, 1 6 A pri 1, herdenkt Johannes Turenhout den dag, waarop hij vóór 62 jaren bij de firma Jan Zuurdeeg Zoon alhier in dienst trad. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde gisteren den gewezen bakkersknecht aldaar, die had terechtgestaan wegens verduistering van gelden, tot drie maanden gevangenisstraf. De man, die eene jonge dame een slag in het aangezicht had gegeven wegens eene vermeende mishandeling van zijn hond, kreeg ééne maand gevangenisstraf. Tot vroeg in don morgenstond werd het illuminatie-feest in verschillende wijken der hoofdstad volgehouden. Nog te drie uren kregen de gebroeders Mens op de Willemstraat serenades en op vele plaatsen, byv. in de Kerkstraat by de Weesperstraat en in de Nieuwe Leliestraat, werden bals in de open lucht geïmproviseerd, waarby dilet tanten-muziekgezelschappen fiedelden. In de koffie huizen, vooral in het centrum der stad, was het den geheelen avond zóó vol, dat de meesten de deuren moesten gesloten houden om de bezoekers slechts beurt om beurt in te laten, wanneer anderen er uitgingen. Aan tal van vreemdelingen ontbrak de gelegen heid om good en wel onder dak te komen. Overal waar ze in de hotels om nachtverbiyf aanklopten, kregen ze hetzelfde antwoord; bezet! Volgaarne maakten daarom velen er gebruik van om den betrekkoiyk korten nacht in de gezelschapskamer dier inrichtingen door te brengen op een canapé of een paar stoelen. Anderen waren genoodzaakt den verderen nacht op straat in de kou door te brengen. Het hulpstation, hoe groot ook voor een station dat nog steeds slechts „behulp" is, kon de toe gestroomde menigte niet bevatten. De deuren moesten gesloten worden gehouden en de beide uitgangen, aan de rechter- en linkerzyde, waren door eene planken schutting afgesloten, opdat niet meer volk op de perrons zou komen dan daar te plaatsen was. Men moest dus geduldig afwachten om zijne beurt te krygen. Op het plein voor het station stonden troepjes menschen Oranje-liederen te zingen of hieven een „Wy gaan nog niet naar huis!" aan. Op de trappen, die toegang geven tot het gebouw, zaten velen vermoeid van de weder waardigheden in de drukke straten, den slaap des rechtvaardigen te slapen, zoo rustig, als lagen zij heeriyk in Morpheus' armen op een zacht bed. Uren stond eene opeengehoopte, steeds aan wassende menschenmenigte op hot plein voor het Centraal Station, waarvan de toegangen reeds vóór 11 uren waren dichtgespykerd en niet vóór ongeveer 1 uur weder geopend werden, hetzy met geweld door de wachtenden, wier geduld ten einde was, hotzy door de directie, omdat er binnen eindelijk eenige ruimte was gekomen. Op de perrons waren eveneens voorzorgsmaat regelen genomen tegen ongelukken. Houten schut tingen maakten dat men niet van af de perrons op de spoorrails gedrongen kon wordenhet spoor wegpersoneel vervulde nauwgezet zyne moeiiyke taak, beleefd werden de reizigers terecht geholpen. Opgepakt stond de menigte op de perrons te wach ten op een trein die vóór zou ryden. Reizigers derde klasse kwamen in coupé's eerste klasse, en zy die kaartjes hadden, rechtgevende op eene zitplaats in een coupé eerste klasse, kwamen terecht in „eerste klasse harde banken." „Is dat vracht- of bestelgoed vroeg men schert send aan do conducteurs, als zulk eon wagen weder vol stond met menschen. „IJlgoed!" was dan 't met een lach gegeven antwoord„maar er is geen vliegende haast by. Haast je maar niet!" Alleen uit Haarlem waren ruim 8000 personen naar Amsterdam vervoerd. 't Moet der Koningin, zegt het „Hbl.", by haar omrit door de verlichte en biyde stad goed hebben gedaan, zulk een geestdrift by haar volk te vinden, als waarvan zy op dezen geheelen dag getuige was. Meer nog als moeder dan als Koningin zal zy getrof fen zyn geweest door die onmiskenbare teekenen van gehechtheid. Het Prinsesje lag 's avonds in het ry tuig, dat scheen voort te dry ven in de zwarte menscheD- zee, ten slotte zoo rustig te sluimeren alsof zy in haar bedje lag. En het volk scheen, aldus vervolgt genoemd blad, der Koningin door zyne houding te zeggen: „zoo zal het blyven. Nergens kan het Prin sesje geruster zyn dan in het midden van haar Volk." De door den koning gisterochtend verleende audiëntie aan particulieren, was reeds te kwart over tienen afgeloopen. O. a. maakte zyne opwach ting de heer Keuller, die juist toen 12 jaren ge leden by de bestorming en verovering van den Kraton in Atjeh het eerst de Nederlandsche vlag op den muur van dien burcht plantte en daarna zwaar gewond geraakte. Ook Leendert Mens kwam ter audiëntie. Drukker bezocht was de receptie van dames, welke de Koningin verleende. De Koning benoemde baron G. A. Tindall en jhr. mr. W. Van Loon tot ridders van den Nederland- schen Leeuw. Nauweiyks was de „Oranjezon" door de wolkon te voorschyn gekomen, of, om by halfdrie, reed H. M. in open rytuig met het gewone gevolg uit, om langs Rokin en Utrechtschestraat een bezoek te brengen aan den wedstrijd, want ofschoon het weder zich des morgens niet gunstig liet aanzien, ging de roeiwedstryd op den Amstel toch door. In het Vereenigingsgebouw van „De Hoop" werd H. M. ontvangen door de heeren P. A. Ankersmit, Van Gelder, D. Rahusen, Van Vloten, Blauw, Hei- neke en J. M. Vuylsteke met hunne dames, terwyl haar door de jongejuffrouw Van Gelder een fraaie bloemruiker werd aangeboden. De koningssloep lag voor en de roeiers brachten het saluut, maar het weder was niet zoo gunstig, dat H. M. scheep zou gaan. Den wedstryd sloeg zy echter met zoo veel belangstelling gade, dat eerst te 3 u. 15 m. de tocht werd voortgezet. Nu ging het onder wind en sneeuw naar het Panorama in de Plantage, waar de heeren dr. Westerman, Caramelli, Schadd, Ramann en do

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1