Als eene bijzonderheid uit de dieren wereld wordt medegedeeld dat het schaap, toebe- hoorende aan H. Pras te Beerta, 5 welgeschapen lammeren heeft ter wereld gebracht, 2 van het vrouwelijk en 3 van het mannelijk geslacht. Hierbij komt nog iets bijzonders, namelijk dat er 3 in Maart en 2 in April zjjn geboren. Uit Delft schrijft men, d. d. 4 April: Een geacht ambtenaar, vader van een talrijk gezin, de heer W. S. Van der Noordaa, controleur bjj 's Rijks geweerwinkel alhier, heeft op eene nood lottige wjjze het leven verloren. Gisteravond een vriend willende bezoeken, schijnt hij, door de duis- ternis misleid, in eene sloot te zjjn geraakt, waaruit eenige personen hem hedenmorgen levenloos op haalden. Aan boord van het te Rotterdam van Nieuw-York binnengekomen stoomschip „W.. A. Scholten" hebben op reis twee sterfgevallen plaats gehad. Een der passagiers, die 's avonds nog wel was en zelfs nog de harmonica bespeelde, was 's morgens aan een beroerte overleden, terwijl •een andere, op de reis krankzinnig geworden, des nachts in een hevige vlaag van waanzin, ongekleed •op het dek kwam, en waarschijnlijk overboord ge slagen of gesprongen is. Door Gerrit Van Herwaarden, 14 jaar, is te Rotterdam gisternamiddag omstreeks vijf uren uit de Rotte nabij het Zwaanshals, gered, een vijfjarig meisje, dat van de loopplank eener schuit was gevallen. De moedige jongen was de kleine drenkeling nagesprongen. De eerste Zuiderzee-garnalen wer den heden door de Amsterdamsche maatschappij „De Zeenymph" aan den Koning gezonden. De vangst geschiedde met eigen schepen. Op den 13den April, den groeten feestdag te Amsterdam, zal 's morgens de aubade voor het Paleis, des middags de historische gondel vaart en 's avonds eene algemeene verlichting en op elf plaatsen muziek-uitvoeringen plaatshebben. Aan den gekostumeerden historischen watertocht zullen 21 vaartuigen en vole leden der roeivereeni- ging „De Amstel" deelnemen. De eerste afdeeling stelt voor het bezoek aan de geuzenvloot in de Zeeuwsche wateren, door prins Willem I; de tweede afdeeling wordt voorgesteld door vrienden en tydgenooten van den prins. De meest bekende en beroemde personen uit den geu zentijd zullen op de vaartuigen, welke door leden van de „Amstel" geroeid worden, plaats nemen. De prinsensloep en het geuzenvaartuig zullen de hoofd vaartuigen zjjn. De tocht zal door de verschillende grachten gaan. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal ook de Woensdag-avond der feestweek, de avond der illu minatie, een zeer eigenaardig karakter dragen. Gereden wordt er niet, maar naar het schijnt des te meer gevaren. Immers nu reeds zijn alle haven bootjes afgehuurd, om er tochtjes door de stad mede te maken. Andere stoombootjes zullen zeker volgen, evenals de sloépen e. d., en dan zal Amsterdam, vooral als van die vaartuigen nu en dan Bengaalsch licht wordt ontstoken, inderdaad wat gelijken op Venetië en zijne beroemde nachten. Het Damrak zal toch ook in feestgewaad worden gestoken, want het Dagolyksch Bestuur had begre pen, dat de tegenwoordige toestand te midden dei- versierde veste niet bestendigd kon worden. Door het hoofd-comité voor de versieringen daartoe aangezocht, vatte het ontbonden Damrak comité hare nedergelegde taak weder op, en met ongelooflijken spoed tracht men- nu alsnog gereed te komen. Met genoegen ontwaart men dan ook, dat reeds met de nivelleering van het terrein is aangevangen. Dat Z. M. de eerewacht niet aanvaard heeft, is te wijten aan de bezwaren van de artsen, die vrees den dat Z. M. dan om de eerewacht meer uit zou gaan dan anders. Alle feestelijkheden zal Z. M. echter zeker niet bijwonen. Te Groot-Ammers is een achtjarig knaapje door de roede van een watermolen dood el ijk 'getroffen. De koetsier, die Pranzini naar de rue Montaigne reed, Lefèvre, is gevonden. Pranzini ontkende hem ooit gezien te hebben. Het blijkt dat hij bij een kapper in de rue de Sèze een valschen baard had willen koopen, maar daarvan had afge zien, omdat een dor bedienden in een restaurant at, waar hij ook veel kwam, en hij niet herkend wilde worden. De koetsier deelde bij de confrontatie mede dat Pranzini vergezeld was van een mager persoon, die hem op de place de la Bourse heeft verlaten en met wien hij ook nog heeft gewandeld. Dezen persoon wil de justitie trachten te vinden, tot nog toe echter zonder eenigen uitslag. Overigens blijft Pranzini bjj zijn stelsel om alles te ontkennen; hij zegt zelfs tot degenen, met wie men hem confronteert en die meenen hem te her kennen, dat zij dit liegen. De bediende van den kapper heeft verklaard dat als Pranzini uit de restauratie Regnault, rue Daunou, kwam, hy tweemaal 's daags sigaren en sigaretten ging koopen by mevr. Noël op den boulevard des Capucines. Daar hield hy byna altyd een praatje met mevr. Noël of met de winkeljuffrouw. Vrydags gebeurde dit ook en met een ontsteld gelaat zeide hij tot de dames: „Dat is nogal een moord, die gisteren hier gepleegd is!" Men sprak er over en Pranzini scheen zoo ontroerd en gebruikte zulke rare woorden, dat de winkeljuffrouw na zyn heengaan zeide: „Wat ziet hy er vreemd uit;mis schien heeft hjj het wel gedaan!" Reeds vier jaren geleden moet Pranzini op een goeden voet hebben gestaan met mej. Regnault, die toen woonde in de rue Caumartin, dicht by het huis waar een dergelyke moord plaats had. Te Parys werd een „bookmaker" volgens de nieuwe strafbepalingen tegen dat bedryf door twee politie agenten „ingerekend." De menigte volgde hem en men riep: „Dat is zeker do moordenaar van de rue de Montaigne!" De gevangene hoort dat en keert zich om: „Ezels," roept hy, „als ik dat was, had de politie me immers nooit gekregen Yoor deze ondeugende verontschuldiging werd hem acht dagen gevangenisstraf opgelegd. Te Pola is Zaterdag de schoonste ruïne der stad, het Romeinsche amphitheater, plot seling ingestort en in de diepte verdwenen, zonder dat er een aardbeving of ander natuurverschynsel waargenomen werd. Op de plek waar vroeger het 24 meter hooge gevaarte stond, ziet men thans een afgrond van 137 meters lang en 110 meters breed, waaruit lichte dampen opstygen. Menschen- Ijvens gingen er bij dit geval niet verloren. De Braziliaanse he „South Star" maakt melding van een vaster, waarby de Euro- peesche hongerhelden geheel in het niet verzinken. Te Fernambuco zit sedert 18 jaar een moordenaar gevangen, Bernardo Antonio da Silveira genaamd, die 80 jaar oud is en nu reeds sedert anderhalf jaar geen voedsel tot zich genomen heeft. Hy leeft nu reeds al dien tijd van niets anders dan suikerwater. KOLONIËN. BATAVIA, 24 Febr.-l Maart. Volgens een van den chef over den geneeskun digen dienst ontvangen bericht, gedagteekend 23 Febr., is de pokziekte in de Lematang Ilir, afd. Lematang Oeloe en Ilir, Kikim en de Pasoemah- landen, residentie Palembang, epidemisch verklaard. De resident der Preanger-Regentschappen be richt dat in den nacht van den 14den op den löden Febr. een brand heeft gewoed in de dessa district Tjibeurem der afdeeling Soemedang, waarbij o. a. 36 huizen, 21 padischuren en de mesigit eene prooi der vlammen zyn geworden. De totale schade wordt begroot op ƒ2200. (J. G.) Uit het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Sumatra, over de ryaand Januari jl., blykt dat over het algemeen de politieke toestand gunstig kon genoemd worden. De Raja-Battaks hielden zich rustig. De cholera woedt te Penang in de provincie Wellesley, speciaal in het district Poh Matan Pow. Er zijn verscheidene Chineezen bestraft, die po gingen hadden aangewend om de tram te doen derailleeren. De 1ste luitenant der infanterie J. H. Hart- mann, in garnizoen te Buitenzorg, is overgeplaatst naar Atjeh. Door den gouverneun-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot predikant bij de Protestantsche gemeente te Probolinggo, de prodikant te Amboina dr. H. J. Ofl'erhaus; tot ambtenaar bij den dienst der in- en uitvoerr. en ace., L. F. G. Do Scheemaker. Bij den waterstaat en 'a lands burg. op. werkentot archi tect 2de kl. M. J. IJzerman; tot opzichter 1ste kl. K. S. Metzelaar en H. G. Burkunk. Bij het binnenl. bestuur op Java en Maduratot contr. 2de kl. A. H. H. S. Hermens; tot asp.-contr. S. DeGraaff; tot Ingenieur 3de kl. bij het mijnwezen in Ned.-Indië, A. Stoop, onlangs van verlof in Indië teruggekeerd. Tot secretaris der res. Japara, de ambtenaar op non-act. ,T. G. A. Bademaker, laatstelijk secr. der res. Krawang. Bij het op. 1. ond.tot onderwijzer 2de kl., de waarn. ond. 3de kl. A. Baars Wzn.tot onderwijzeres 2de kl., de liulpond. M. A. IV. Breymann. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den resident van Palembang G. J. Du Cloux. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onder wijzer 2de kl, A. Knoppert. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Batavia de verif. 2de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. P. W. Kappard. Gop laatst: De ingenieur 1ste kl. J. Van Velzen tö Probolingo als chef der 5de waterstaats-afdeeling. Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jarigverlof n. Europa, aan den onderopziener over do plaat- en bank werkers bij den art.-constr.-winkel te Soerabaia W. A. Luyke een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. H. J. E. Wilten. Bevorderd: Bij het wapen der inf.tot kapt., de lste luit. K. A. T. Wijgersma; tot lsten luit., de 2de luit. P. J. J. P. Veerman. Departement van Marine. Ingetrokken: De deta cheering bij het departement der marine in Ned.-Indië van den luit. ter zee lste kl. bij de Kon.-Ned. Marine J. H. Mijer. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine in Ned.- Indië om werkzaam te zijn als chef der lilde afd. bij dat dep., de kapt.-luit. ter zee bij de kon. Ned. Marine A. P. Tadema. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 'slands dienst, de vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bjj het marine-etabl. te Soerabaia G. A. J. Van der Pijl. T ij del ij k belast: met de waarneming dier betrek king, J. P. Kreupcling, laatstelijk lste opziener op Onrust. Benoemd: Tot commies bij hot Havendepartement te Soerabaia, H. A. Tadema Wielant. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de lste luit. der inf. J. A. Biorn. Vertrokken passagiers per stoomschip Voorwaarts," van Batavia naar Nederland. D. Van der Zijl, gezagvoerder N.-I. Stvt.-Mij., A. J. Be Blinde, 2 kinderen J. en H. Van Bergen, gep. ambtr. H. Velu, echtgenoote en zoon, luit. ter zee lste klasse L. Hare maker, mejuffrouw A. M. Dekker, luit. ter zee 2de klasse J. Van der Eist, luit. ter zee 2de klasse jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Altenstadt, luit. ter zee 2de kl. L. J. Van Heioma, kapt.-kwartierm. H. W. G. Wilderink, echtgenoote en dochter, luit. ter zee 2de klasse C. Coenen, resident van Palembang G. J. Du Cloux en dochter, off. van gez. D. J. Boldingh en echtgenoote, lste luit. der inf. G. J. W.. Vos, Prosper Eisen, machinist N.-I. St.-Mjj. D. Van Hekken, Zr. Ms. troepen en schepelingen. JB ÏJ I TT iG .Of JL. A. IV O. Duitschlanff. Mevr. Lina Scheider heeft besloten, niet langer onderwijs te geven, noch voorlezingen te houden en haren openlyken werkkring te Keulen verleden week besloten met eene voordracht over de Neder- landsche letterkunde van hare eerste periode tot deze eeuw. Luide toegejuicht, ontving mevr. Scheider aan het einde van den avond van vele vriendinnen en leerlingen eene menigte kransen en bloemen, van den voorzitter van den „Leeskring", waarin zy zoo dikwyls was opgetreden, de verzekering van den hartelyksten dank der leden en van de „Nederlandsche Vereeniging" het eerelidmaatschap. - De kroonprins, die den ganschen winter lijdende geweest is aan eene keelaandoening, gaat omstreeks het midden van deze maand naar Ems, ten einde daar volkomen herstel te zoeken. Vermoedelyk komt zijn gehoele gezin daar met den kroonprins eenige weken doorbrengen. 6root-Brlts.nni8- De hoofden der Engelsche radicalen en Pamel- listen nemen hunne maatregelen om op Paasch- Maandag eene groote demonstratie te organiseeren in het Londensche Hyde-Park tegen de Iersche politiek der regeering en vooral tegen de nu inge diende dwangwet. Men verwacht dat deze demon stratie groote afmetingen zal aannemen, doch de groote meerderheid, waarmede de regeering verleden week het debat kon sluiten, om tot de eerste lezing dor wet over te gaan, doet vermoeden dat eene volksdemonstratie haar niet van houding zal doen veranderen. Aan de „Times" wordt uit Calcutta geseind dat de tegen den Emir opgestane Ghilzai's een ver zoek aan de Indische regeering hebben gericht om hem af te zettengoed ingelichte kringen gelooven dart; des Emirs bestuur ten einde spoedt;zijne vry- willige troepenwerving faalde geheel en hij moest tot de conscriptie zyne toevlucht nemen. Luidens een telegram uit Lahore is de Emir dan ook zeer ongerust over de heerschende span ning. Hy heeft hulp laten vragen uit Bombay. De schatkist van den Emir is naar Silzabad overge bracht, waar de Emir zelf ook heen zal trekken, wanneer hy door de Ghilzai's wordt aangevallen. Oostenr.-Hong.-MonarcliJe. Te Weenen stierf 31 Maart de laatste klein zoon van Andreas Hofer, archivaris bij het minis terie van financiën. Hij laat een zoon na, die ge huwd is, doch geene kinderen heeft, en met wien dus het geslacht van den held van den Tyroler opstand van 1809 uitsterven zal. Rnaland. Volgens een telegram, te St.-Petersburg uit Tomsk (Siberië) ontvangen, zyn de Chineesche troepen by de grenzen in openlijk verzet gekomen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2