N°. 8322. *5 .Aapril. A0. 1887. Bit fimmer kstaat aifc Twee Bladen. Leiden, 4 April. feze fëoarant wordt dagelijks, rast uitzondering ran &on- en feestdagen, nitgegeven. L E ID S H |l|§§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«id«n per t meenden1.10. Frenoo per poet»1-40. Afconderijjka Sommen0.06. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. J. Van Boneval Faure, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het forum privilegiatum van art. 161 van de Grondwet." Na overleg met den voorzitter der commis sie van fabricage stellen B. en Ws. voor aan de firma Bakker en Yan der Yalk tot wederopzeggens vergunning te verleenen om spoorstaven te leggen van hare fabriek aan de Haven Nos. 14 en 15, tot aan den wal; aan S. Yan der Meer vergunning te verleenen tot het leggen van een brug over de Wittesingelsloot en aan gebroeders Smittenaar tot het dempen van een gedeelte Zyisingelsloot en hun den gedempten grond tot wederopzeggens in ge bruik te geven, een en ander onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden en behoudens, voor zooveel noodig, de toestem ming vain het Hoogheemraadschap van Rijnland en van de Gedeputeerde Staten in verband met de Provinciale verordening op de scheepvaartbelangen. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een drietal adressen om restitutie of vrijstelling van de betaling van schoolgeld, als van: Mr. S. Le Poole, voor zijn zoon Paul, leerling van het Gymnasium; F. A. Th. Rhemrev, leerling van het Gymnasium, en van L. Slotemaker, pre dikant te Kedichem, voor zijne dochter Cornelia Catharina, leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, die in het laatst van Mei de gemeente gaat verlaten. Uit een ingesteld onderzoek is het B. en Ws. gebleken, wat het eerstgenoemd verzoek betreft, dat P. Le Poole den 2den September 1886 als leerling der vierde klasse de lessen begon te volgen, doch reeds den 20sten September ongesteld werd, waardoor hy vier dagen moest verzuimen en dat hy den 25sten October weder ongesteld werd, en sedert dien datum geen enkele les meer heeft bijgewoond. Eene geneeskundige verklaring is door adressant overgelegd. Met het oog op de beslissing genomen in de zitting van 3 Maart jl. ten aanzien van het ver zoek van de wed. De Vroede, waarby door de meerderheid der Vergadering is aangenomen dat het verlaten van de school wegens ziekte aanleiding geeft tot het verleenen van vrystelling, geven B. en Ws. in overweging ten aanzien van het onder- werpeiyk verzoek diergeiyke beslissing te nemen en alzoo te besluiten, dat aan Mr. S. Le Poole teruggave zal worden verleend van het voor zyn zoon, leerling van het Gymnasium, betaald tweede kwartaal schoolgeld en vrystelling gegeven van de betaling van het derde en vierde kwartaal van den cursus 1886/87. Wat het verzoek aangaat van F. A. Th. Rhemrev, is het B. en Ws. gebleken dat deze, geboren 5 Augustus 1866, tot het Gymnasium is toegelaten in Juli 1882, thans leerling is van de derde klasse en besloten heeft het Gymnasium te verlaten, ten einde langs een anderen weg zich voor een middel van bestaan te bekwamen. Het komt B. en Ws. voor, dat voor eene inwilli ging van dit verzoek evenmin termen bestaan als ten aanzien van het derde verzoek, van den heer Slotemaker te Kedichem, wiens dochter in het laatst van Mei a. s. de gemeente gaat verlaten, zoodat zy m overweging geven op beide laatstge noemde verzoeken afwyzend te beschikken. Gedurende de maand Maart dezes jaars is het Stedelyk Museum van schilderyen en oudheden in de Lakenhal alhier bezocht door 104 personen tegen betaling en des Zondags gratis door 466 personen, te zamen 570 bezoekers. Volgens ingekomen kennisgeving is aan de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging gelegateerd eene som van vpf duizend gulden, vry van successie rechten, door wyien dr. C, M. Van der Sande Lacoste. Naar wü vernemen, zal mr. J. B. Vos deze gemeente weldra metterwoon gaan verlaten, zoodat er alsdan weer eene vacature in den gemeenteraad ontstaat. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, ƒ18, 3.80 en 1.90de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. Onder de rubriek Kunst- en Letternieuws worden ook in het „Vaderland" eenige regelen gewyd aan de uitvoering van Mann's fragmenten zyner nog onvoltooide opera „Melaenis", hier Vrijdag dag-avond ten gehoore gebracht. De tekst, ontleend aan Louis Bouilhets gedicht „Melaenis", speelt in het oude Rome. „Dat hier de stof voorhanden is voor een boeiend drama, kan niet worden betwyfeld, en het kan", schrpft genoemd blad, „ons niet verwonderen dat Mann daarop zyne keus vestigde, te minder omdat de verzen van Bouilhet dikwijls zeer schoon zyn en zich tot de muzikale behandeling by uitstek leenen. Van de nummers voor zangeen drinklied van Paulus (baryton)recitatief en arioso van Marcia (alt); air en scène van Melaenis (sopraan); duo van Marcia en Pantabolus (tenor); cantabile van Paulus, duo van Melaenis en Paulus, verdient het cantabile, dunkt ons, de voorkeur; hier is de tekst zoowel door den zang als door het orkest zeer schoon weergegeven. In Paulus' drinklied zyn karakteristieke, maar ook zwakke momenten. Voor zoover de uitvoering het mogeiyk maakte daarvan eenen indruk te krygen, scheen Marcia's arioso ons weinig belangryk toe. Melaenis' solo en haar duo's met Pantabolus en Paulus bevatten veel schoons; in het slot-duo, dat zeer effectvol is, wordt het hoofdmotief van Melaenis men zou het een leid motief kunnen noemen, want het keert herhaal- deiyk weer, ook in de „Cortège et Bénédiction Nuptiale" te dikwyis herhaald. Dat motief is ongetwyfeld zangerig en pakkend, maar het her innert te veel aan reeds bekende opera-motieven, geiyk het ook overigens in deze fragmenten niet ontbreekt aan herinneringen aan andere meesters (Bizet, Wagner e. a.) „Lof verdient de wyze, waarop de heer Mann doorgaans den tekst behandelde en vaak de stem ming weergaf, en bewonderenswaardig is de gemak kelijkheid, waarmede de nog jeugdige componist op dit voor hem nieuwe gebied werkte. Men zou niet meenen, als men „Melaenis" hoort, met een opera-eersteling te doen te hebben; daar is niets onbeholpens of gedwongens in deze muziek. Mann herhaalt in den regel de tekstwoorden niet en houdt zich niet streng aan de gesloten vormen, maar zyn muziek ademt meer een Franschen dan een Duit- schen geest, hoewel in de instrumentatie Wagners invloed onmiskenbaar is. De ouverture van „Melae nis", waarin Melaenis' motief een hoofdrol speelt, is wat lang uitgesponnen, maar ongetwyfeld een dankbaar orkeststuk. Met byzonder genoegen hoor den wy de twee „Danses Romaines"; de eerste met fluit en tamboeren, de tweede met obligaat viool, beiden zeer eigenaardig en pikant. Ook de „Cortège et Bénédiction Nuptiale" legt van Mann's groote begaafdheid in de behandeling van het orkest schitterend getuigenis af. „De twee hoofdpartyen Melaenis en Paulus waren by mevr. C. v. W. en den heer F. D. in vry goede handen. Manns orkest kweet zich hoogst verdien stelijk: de „Caecilia" had ons niet te veel goeds daarvan verteld." PRIJS DER AD VERTS NTTEN Van X—6 regels 1.05. Iedere regel mee*0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incat - eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. I By de heden ten Raadhuize alhier gehouden aanbesteding van de besteigering van den Stadhuis- toren is als minste inschryver aannemer geworden de heer S. Van Leeuwen, aannemer alhier, voor 600. Van het opruimen van den duiker in de Oude Sin gelgracht naby de Volmolengracht, waarvan mede de aanbesteding plaats vond, werd de gunning 8 dagen aangohouden. Tevens had plaats de verpachting van de faecale stoffen verzameld wordende door het Liernurrioo)- stelsel, voor den tyd van twaalf maanden, alsmede van de mestspeciën, afkomstig uit de riolen en kolken, gedurende het jaar 1887. Van het eerste is pachter geworden de heer H. Van Ulden alhier, voor 0.03J/4 per 100 kilo's, terwpl het laatste is gepacht door den heer H. Filippo Hz. voor 0.28 per kub. meter. Ten gevolge van het eervol ontslag, verleend aan mej. Schnabel, is aan de scholen der 3de en 4de kl. No. 2 eene vacature ontstaan van 2de onderwpzeres in de vrouwelijke handwerken, ter vervulling waarvan de volgende voordracht is op gemaakt: Mej. C. C. Niemeyer, in 1880 toegelaten voor de handwerken van nut en smaak, sedert Nov. 1880 kweekelinge aan de school der 3de klasse No. 3; mej. E. Hofkes, in 1886 toegelaten voor de nuttige handwerken, sedert 1878 kweekelinge aan de scholen 3de en 4de klasse No. 2, en mej. C. Fortanier, in 1885 toegelaten voor de nuttige hand werken, sedert Nov. 1881 kweekelinge aan de scholen der 3de en 4de kl. No. 1. Aan de betrek king is eene bezoldiging van 200 verbonden. De gemeenteraad zal a. s. Donderdag-middag eene vergadering houden, waarin de heden en enkele der vorige week medegedeelde ingekomen stukken, alsmede bezwaarschriften tegen de kiezerslysten zullen worden behandeld, en waarin tevens zal worden overgegaan tot de benoeming van een leeraar in de Engelsche taal aan de Kweekschool en van een leeraar in het boekhouden aan de H. B.-School voor jongens. Dr. L. A. Van Langeraad, predikant te Nieuw- veen, heeft gisteren aan zyne gemeente bekend gemaakt, tot predikant der Herv. gemeente te Akersloot (by Alkmaar) te zyn beroepen. Het algemeene college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen van de Herv. ge meenten in Nederland, heeft, in zyne te 's-Hage gehouden vergadering, de kerkvoogden der Herv. gemeente te Zevenhoven, J. Cats en H. I. Van der Byi, op grond van ontrouw en plichtverzuim in de waarneming hunner betrekking, ontzet uit hun ambt. De Koningin woonde gisteren te 's-Hage de godsdienstoefening by in de Nieuwe Kerk, onder gehoor van ds. Gheel Gildemeester. Door den kapelmeester der stedelyke schuttery te Amsterdam, de heer Joh. M. Coenen, is eene „Phantaisie Militaire" gecomponeerd, welke by ge legenheid der koningsfeesten voor het eerst wordt uitgevoerd. Zy begint met eene taptoe en bevat wyders een gebed (Psalm 21 v. 7), als koraal be handeld, een marsch en eene verwerking der volks liederen van Nederland en Waldeck-Pyrmont. Onder de giften dezer dagen ten behoeve van de theologische school te Kampen ontvangen, is er eene van een onbekende ten bedrage van 1000. In verband met het ingediend ontwerp van wet tot verlenging van den diensttyd voor mili ciens van de landmacht, lichting 1882, zyn de chefs der corpsen door den minister van oorlog uitgenoodigd, tot nader order niet te doen plaats hebben het inleveren van de goederen en het afsluiten van de rekeningen van bedoelde miliciens. Het stoomschip „Drente" vertrok 3 April van Batavia naar Rotterdam; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1