N°. 8320. Zaterdag 2 Aj>ril. A0. 1887. fez» fourant wordt dagelijks, met uitsondering ran &oa- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. EENE BRUG OVER DEN OCEAAN LEIDSCÏÏ DAGBLAD. TBX7B DEZER COURANT: 7eor Lrtden pst 8 u»»&nden1.10. Ttsdoo pst port.1.10. Afzonderlijke Nommer»0.06. PRIJ8 DSP. ADVERTENTTEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootcre lettere n2.nr plhatsruimte. Voor het inczr seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. OF VIJF ZEEËN DOORKLIEFD. (Ingezonden.) 22. Bp uitstek fraai weer. Tot heden troffen wij het byzonder; nu, ruim 11 uron v. m., stoomen vy de Straat van BabEl-Mandeb binnen. Het bin- Inenkomon is niet onaardiglinks ligt boven op [eene rots een Engelsch fortik meende er ook een [kerkje by te bespeuren; het scheen my toe een [soort van kolonietje te zyn, erg eenzaam. Van plantenleven kon ik niets gewaar worden; er valt dus weinig meer van te zeggen. En nu zyn wij l'/j u. in de Boode Zee; maar.welk christenkind komt nu in die zee of ziet niet in zyne verbeelding Pharao's heirscharen daar door trekken? Nu, het I is een heele plas, die Roode Zee, met zyn water als gewoon zeewater, en by de vry stevige bries 'zijn zyne golven wit gekuifd; naar het my voor kwam is het binnenvaren niet zoo org te ver trouwen, ten minste wy vernamen des gezagvoerders zwaren stem, by het aangeven van de te nemen wendingen met het roor; wy zagen dan ook de toppen der masten van gezonken schepenver- dor komend zien wy de koffiestad Mecca aan stuurboord liggen; ook daar kon ik geen boom gewas ontdokken, en moest, dacht my, de hitte ontzettend zijn; t is alles wit wat men op zoo'n afstand ziet, en ziet er niets uitlokkend uit. Verder geene byzonderheden. 23. Gisteravond is het weder veranderd; bet begon zeer hard te waaienonze zeilen stonden bij en het ging er'flink van doorde zee was onstuimig en ergo het schip nogal aan het stampen. De slaapperiode was dan ook minnetjes. Hedenmorgen halfeeven is het wat kalmer en stoomen wy voor'oy eene kale, alleen in zee staande rots; prachtige gelegenheid om eenen schat k la Monte Christo te verbergen. Af -en toe zien wy stoomschepen, weüke soms ook heel aardig hunen neus onder de golven steken, welke echter in deze zee opmerkelyk min der omvang hebben dan in zee No. 1't scheelt dan ook nogal zoo iets. 24. Het was tot heden koel, doch vandaag :is het weer de gewone tropische warmte en kor.it het Oostersch ttenue weer op de proppenwederom loopt ons eene -mailboot vooruit; er zit geen gas-g in ons vaartuig; er schynt wat aan te haperooi, enfin, hoe het zij, men laat zich nu eenmaal ongaarne den loef afsteken. Daar kan een menschera- kind nu eenmaal slecht tegen, zoo ook by ons;, doch wat er aan te doen? 25. Altyd zie ik met welgevallen naar het onder gaan der zon. Zichtbaar ziet men de gloeiende schyf naar de kim zinken, met een roodachtigen glans, welke de oogen niet verblindt op deze breedten. Hedenmorgen, ongeveer 8 uren, sneden wij don kreeftskeerkring. 26. Het weer is goed, doch een vrij harde wind uit het noordenhet is daardoor zeer koel in de anders zoo gloeiende Roode Zee; hedennacht pas seerden wij de eerste vuurtoren op circa 90 mylen van Suez; nu, 11 u. v. m., varen wy tusschen twee platte rotsen door, welke eigenaardig den naam dragen van do Twee Gebroedersop de rots aan onze linkerzyde is een vuurtoren gesteld, waarby ik verscheidene menschen kon waarnemenik ver nam dat op dit punt meermalen schepen zyn ver ongelukt en het dus wel als eenigszins gevaarlyk kan beschouwd worden; deze Twee Gebroeders lig gen op 60 mijlen van Suez, wy gaan ons alte- maal verkleeden, daar iedereen staat te huiveren op het dek. 27. Veel wind en koud; de golf van Suez zyn wy ingevaren, wiens ingang vry nauw mag genoemd worden. Heden, 4 uren n.m., liggen wij ten anker by Suoz's nachts mag het kanaal niet bevaren ■Worden. Wij zyn nieuwsgierig dit reuzenwerk van De Lesseps nader te bezichtigeneen Turksch ge neesheer komt aan boord om zich te overtuigen van den gezondheidstoestand, die uitstekend mag genoemd worden. Dicht by ons ligt een Italiaan met de quarantaine-vlag in topminder amusant. Eenige Arabieren en Turken komen in schuitjes langs zee mot koopwaren. Wie maar eene goede beurs heeft kan handel dryven. De post komt zyne gaven alhier verspreiden en hooren wij Europeesch nieuws. 28. Acht uren in den morgen en overschoon weer op den dag dos Heeren. Na nog eenige visites van de donkere zonen van Arabië, lichten wy het anker en stoomen zachtkens het kanaal in. Op my maakte het een alleraangenaamste indruk; zoo vriendelijk ligt daar de voorstad van Suez. Aan onze linkerzyde zien wy eenen straatweg aan weerszyden metboomen beplant; daar achter huizen en villa's met tuintjes er vooreen strooiend gezicht voor ons aan rotsen gewoon oog; De Lesseps' standbeeld staat daar keurig door boomen en groen omringd. Op den ach tergrond ligt de stad Suez, Turksch, met hare witte gebouwen, hooge torens en Moskeeën tegen de rotsen aan; zy ligt daar als eene Oase met den eindeloozen woestyn achter zich. By onze aankomst gisteravond konden wij eenen zandstorm waarnemen door den vry hoogen wind die er woeide horizon was geel, eenigszins groenachtig, en hemelhoog zag men do zandwolken zich verheffenhoe zal men zich gevoelen, daarin zynde? Op het Kanaal terug komende: ik vond het, doorstoomende, erg smal; aan onze rechterzyde zagen wy eene karavaan met hare onmisbare woestynschepenerg armoedig zag het er uit, en deed my aan eenen Zigeunertroep den ken. Eenige kinderen loopen onze boot na zoo hard zy kunnen op hunne bloote voetjes, al roependePat-sa! of zoo iets, hetgeen men my vertelde dat „goede reis" beteekent. Zy werden voor hunne moeite be loond met scheepsbeschuit, dat hun werd toege worpen en waar zy org verzot op bleken te zyn. Hoe het zjj, ik amuseer my kostelyk in het Kanaal by dat prachtige weer. Al voortstoomende passeeren wy een stoomschip uit het vaderland, watnatanr- lyk vroolykheid geeft, daar de passage byna rake lings is. Vooral wordt over en weer door de militairen menige ui gedebiteerd, die, ofschoon niet altyd in den haak, toch menige lachbui doet ontstaan. Zoo .naderen wy de bittermeren, uitgestrekte water vlakten, wier water niet bitter, evenmin als het water der Roode zee rood is. Mjjne lezers, ik verwjjs u daaromtrent naar de heeren der wetenschap, die misschien daarvan den oorsprong kunnen aanwij zen. Het paleis van den Khedive of diens zomer verblijf, ligt daar zeer fraai, als het ware in die dorre natuur, waar natuurlijk de kunst hoornen en planten heeft gekweekt; jammer, dat het te ver van ons afligt om er meer van te kunnen mede- deelen. De loods gicg hier van boord en werd af gelost, want natuurlijk wordt elk schip door hot kanaal geloodst. Overigens is de wyze, die men den vaargezel heeft aangewezen, zoo volkomen dui delijk, dat eene vastraking, zou ik denken, byna tot de onmogelijkheden behoort; doch hierover kan ik niet oordeelen, en zet er dus een punt by. Meer malen zien wy de Jakhalzen langs de kanaalboor- den loopen en schynt dat roofgedierte zich nog al veelvuldig in deze streken op te houdenmet meer genoegen zagen wy den pelikaan op de viscbvangst in het kanaal. "Wie herinnert zich niet die prach tige vogels in onze Amsterdamsche Dierentuin met hunne lange snavels en dien eigenaardigen zak daar onder-aan-hangende, soms gevuld met hunne vangst? hunne vlucht is statig, zooals zy zich daar uit het water opheffen of zich wederom daarop nederlaten. Wyders was van de dierenwereld niets te bespeu ren. Evenals in ons Noordzee-kanaal kwamen hier meermalen zoogenaamde kalven voor, of zandaf- schuivingen, die dan ook met de daarvoor aango- wezen middelen zooveel mogeiyk worden tegen gegaan. Op verschillende afstanden zyn posten geplaatst, waarby liefgebouwde woningen, en de eenzame wachter, waaronder ik ook een Hollander opmerkte, tracht nog zooveel mogelyk door wat boomgewas en groen, zynen post een meer gezollig aanzien te geven. Overigens is de politie op het kanaal voortreffelijk te noemen. Wy meerden tegen 6 uren onze boot vast aan een der daarvoor aan wezige palen, en begaven ons na nog een lustig walsje ter ruste. 29. De verdere vaart op het kanaal leverde weinig opmerkeiyks ophet wordt breeder, en men kan zien dat hier niet zooveel zand is moeten verwerkt worden als in het begin. In de verte kunnen wy den vuurtoren van Port-Said zien en laten wy tegen 1 uur voor die stad het anker vallen. Eene ver bazende drukte heerscht hierschepen van alle oorden der wereld liggen hier te laden en te lossen. Turken en Arabieren in menigtevan boord af zien wy eorst het hotel New-York, voorheen Pays-Bas, door wylen onzen Prins Hendrik daar gebouwd en later in andere handen overgegaan, vervolgens de Anglo-Egyptien-Bank-Company, the Easterntele- graph-Comp., Post-Office, en fraaie hotols en wonin gen; daar er kolen moesten geladen worden, ging het meerendeel der passagiers aan wal, omdat dit eene zeer vuile geschiedenis is. Aan weerszyden van het schip liggen de kolonschuiten en geschiedt de lossing door Arabieren, die onder een helsch ge schreeuw en gekakel hunne vracht lossen en die merkwaardig vlug daarmede over weg kunnen. Eene dikke stoflaag bedekt dan ook na afloop een groot gedeelte van het dekde richting van den wind doet hier natuurlyk veel van af. Dicht by ons lag een prachtig Fransch oorlogschip, metzynhon-^ derden militairen. Ter eere van de Fransche marine '<jrs 't leger moet ik zeggen dat het werkelyk een kri^gg. haftigen indruk maakte; over het algemeen Vvaren het zeer knappe fiere mannen, met schoor,© regel matige gelaatstrekken. De admiraal w~„s ook een pracht van een kop, en zyne officiermet hunne keurige uniformen mochten ook gerust gezion wor den; onze dames hadden er, g^ioof ik, ook by zonder veel van en toen daarop de militaire muziok hare krachtige toonen liet hooren, werd de geestdrift algemeen, en een donderend hoezee begroette de Fransche beleefdheid. Dat er onder de Arabieren buitengewoon sterke menschen zyn, zou ik kunnen constateeren uit het feit, dat by de lading ook pakken huiden waren, waar vyf onzer matrozen eene goede vracht aan hadden, toen een sjouwerman (Arabier) voorstelde om voor een rapie (gulden) alleen de restant weg te dragen van den lichter naar het ruim, eene distantie van circa 25 passen, hetgeen werd aangenomendoor eenon takel werd do last omhoog geheschen, en ziet, onze vriend zette zich met gebogen rug er onder, zacht word het pak daarop neergelaten en onze volgeling van Mahomed liep tot verbazing van ailen er mede weg tot de pakken gelost waren. Wordt vervolgd J- O.-I. tllILBlEVSTKY. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 1, 15 en 29 April- laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u? Via Marseille (Ned. Mail) 12 en 26 April; laatste lichting aan hot postk. 's avonds 5 u. 55 m.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5