miger oordeel zouden zy zelfs, met het oog op do ontbinding der Kamer ten vorigen jare, tot October of nog later kunnen worden uitgesteld. Tot lid van den gemeenteraad te Benthuizen is gekozen de heer Jacs. Van der Knyff Jzn. in de plaats van den heer M. Van Dorp, die als zoo danig bedankte, wegens voortdurende ongesteldheid. Op den lsten April zullen de officieren en onderofficieren van de verschillende regimenten infanterie te 's-Hage aankomen, ter bijwoning van den schietcursus aan de Normaal Schietschool, welke dezen zomer slechts éénmaal zal gehouden worden. De officier van gezondheid 1ste kl. (arts) dr. "W. Hamaker, van het regiment grenadiers en ja gers, wordt belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst in het kamp te Oldebroek. In de verschillende garnizoenen zal gedurende de maand April wekelijks een manoeuvre door de vereenigdo wapenen worden gehouden. Uit 's-Gravenhage wordt van 31 Maart gemeld In de hedenavond gehouden vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen heeft het comité voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te 's-Gravenhage, zich geconstitueerd. In beginsel is besloten met behulp van het waarborgfonds en de te verwerven rijks- en gemeentesubsidiën de zaak tot stand te brengen. Subcommissiën zullen in de voornaamste plaatsen des lands worden gevormd. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de 's-Gravenhaagsche Passagen- Maatschappij werden de balans en winst- en verlies rekening over 1886 goedgekeurd. Het verlies over dat jaar bedraagt 27,354, makende met dat van het vorige jaar /"48,371. Alle vlottende schuld is thans afbetaald, terwijl de ontvangen wordende huurpenningen geheel kunnen strekken tot betaling der exploitatiekosten en de annuïteiten van de eerste hypotheek. In eene te Delft gehouden vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" aldaar, is ter vervulling der vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door de bevordering van den heer J. C. Fabius tot kapitein, de heer Fabius opnieuw candidaat gesteld. In eene mede aldaar gehouden vereenigde ver gadering van Delfland werd vastgesteld de begroo ting en omslag 1887/88, in ontvangst en uitgaaf op /170,911;73l/ï. De omslag is bepaald op 4 per hectare. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren aan den commissaris van politie den heer C. Yan der Maaren, een pensioen van 1886 toegekond. De Raad bescliikto afwijzend op het verzoek om ont heffing van retributie door do IJselstoomtram gedaan. De ontwerpverordening op de heffing van een be lasting op tooneelvertooningen enz., werd goedge keurd, en afwijzend beschikt op het verzoek van de heeren Le Gras en Haspels om ontheffing daarvan. De „Vereeniging voor de Statistiek in Neder land" zal op 2 Juli a. s. gedurende 25 jaar rechts persoonlijkheid bezitten. Tegen dien dag zyn de leden opgeroepen voor de gewone algemeene ver gadering, welke gewoonlijk in April werd gehouden. De vergadering zal te Utrecht plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 31 Maart Galle; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Maart van Southampton. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft adh M. E. Bentinck te Utrecht, met ingang van 1 April a. s., op zjjn verzoek, eer vol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's Rijks Veeartsenijschool aldaar; benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden: ter standplaats de gem. Sneek, H. Fennoma, thans notaris te Wom- mels, gem. Hennaardoradeelter standplaats Wom- mels, gem. Hennaarderadeel, mr. J. Zylslra, thans notaris te Leeuwarden; ter standplaats de gem. Leeuwarden, A. Wiersma, thans notaris te Roorda- huizen, gem. Idaarderadeel- benoemd: tot dijk graaf van den polder Heukelum, Zuid-Holland en Gelderland, J. Post; tot hoogheemraden van het hoogheemraadschap te Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, Zuid Holland, C. Van der Stok en J. Veth Ph.-Jz; tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap te Vijf-Heeronlanden, Zuid Holland, W. Scherpenzeelde navolgende pensioenen ver leend, als aan: M. Graumans, gow. conductourder brievonmalen van de 1ste kl. te 's-Gravenhage, ƒ512 'sjaars; J. J. De Bree, gow. brievenbesteller t§ Amsterdam, ƒ372 'sjaars; A. Scholten, gew. brievengaarder te Exloo 89 's jaarsH. W. Sadée, zich schrijvende W. H. Sadée, gew. dir. van het postkantoor te Maastricht, ƒ1820 'sjaars. Gemeugd Nieu-wa. Omtrent den plaats gehad hebbenden brand in de piano-werkplaats der firma C. C. Bender aan de Heerengracht alhier, vernemen wij nader dat door de politie proces-verbaal is opgemaakt inge volge art. 158 der nieuwe Strafwet, waarbij o. a. straf wordt bedreigd tegen dengeen aan wiens schuld brand te wijten is. De Leidsche studenten-roeivereeni- ging „Njord" zal morgen, Zaterdag-middag, om twee uren op het Galgewater voor de loods, tot opening van het roeiseizoen, haren eersten onderlingen voorjaarswedstrijd houden. Men schrijft uit Rijnsburg, dd. 31 MaartDe vrees dat door den afwisselenden winter de tulpen en krokussen veel zouden geleden heb ben, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. Alle soorten tulpen ontwikkelen zich flink boven den grond, en de ducsoorten vertoonen reeds knoppen. De krokussen staan alle in bloei, en met een paar zonnige dagen zullen ze tot volle pracht ontwik keld z|jn. De aardbeziën (de hoop van den kleinen teler) loopon goed uit. Uien zijn, of worden gezaaid, en de vroege aard appelsoorten worden aan den bodem toevertrouwd. Het bloemkoolzaad, onder broeiramen gezaaid, komt goed op. De grond laat zich, doordien hy goed doorgevroren is, gemakkelijk omwerken. Het winterkoren staat algemeen zeer goed. De haver wordt gezaaid, en daarvan zal hier dit jaar veel verbouwd worden. Er is nog niet zooveel gras in de weilanden als het vorige jaar, zoodat het vee eenige dagen langer zal moeten gestald worden. Gelukkig is er algemeen nog hooi genoeg. (N. R. G.) Het g e r e c h t s h o f t o s - G r a v e n h a g e bevestigde heden het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de metselaar en aannemer uit Kralingen, die gisteren terechtstond, was vrijge sproken van het afleggen van een valschen eed in oen civiel geding. Als appellant van een vonnis der Haagsohe rechtbank, waarbij hij tot 2 maanden gevangenis straf is veroordeeld, stond heden voor het gerechts hof terecht een arbeider uit Delft. Hy was in eerste instantie veroordeeld wegens het vervoeren van vee, waarop een deurwaarder in den stal zijns vaders executoriaal beslag had gelegd. Beklaagde's verdediging was thans dat bijna alle beesten, waarop het beslag rustte, zijn eigendom waren en hy derhalve meende dat hij ze mocht vervoeren. Adr.-Gen. mr. Byleveld requireerde bevestiging van het vonnis. Do uitspraak is bepaald op 9 dezer. Gisteren werd voor de rechtbank te 's-IIage terechtgesteld de huisknecht H. J. R., oud 27 jaren, die, eerst 14 dagen in dienst bij mevr. v. C., aan de Mauritskade aldaar, op 26 Febr. jl. een aangeteekenden brief, inhoudende een pandbrief 4 pCt. van de 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank, groot ƒ1000 aan het postkantoor aldaar afgehaald, niet aan de eigenaresse ter hand gesteld, maar ton zijnen bate verduisterd heeft. De ontrouwe be diende was met het stuk naar Rotterdam vertrok ken, alwaar hij het, op naam van H. B. te Sneek, op een wisselkantoor te koop aanbood. Hy kreeg een voorschot van ƒ900, waarvan het grootste gedeelte by zyne inmiddels gevolgde inhechtenis neming, in beslag werd genomen. Tegen den bekl., die eene volledige bekentenis aflegde, vorderde het O. M. wegens verduistering van gelden, 1 jaar gevangenisstraf. De hem ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Hanekuqk, wees op het onbesproken verleden van dezen man en schreef de oorzaak van hetgeen hy had misdreven toe aan de werking van het ovor- vloedig gebruik van bier, kort vóór het feit, waar over de bekl. trouwens diep berouw gevoelde, zoo dat pleiter verzocht de straf der wroeging, die zyn cliënt reeds van z(jn daad ondervond, niet te ver zwaren door oplegging eener te hooge straf. Uitspraak over 8 dagen. Dezelfde rechtbank veroordeelde eene weduwe, die zich onder bedrieglyke voorgevens door eene winkelierster in de Javastraat aldaar verschillende goederen op krediet deed ter hand stellen, doch haar niet betaalde, tot 2 maanden gevangenisstraf. Te Haarlem heeft een dief twee jassen ontvreemd van de vischmarkt. Eenige uren later werden de jassen in een poort teruggevonden, doch een daarin zich bevindend bankbiljet van 25 en een pakje waren verdwenen. In de Foeliestraat te Amsterdam viel een loodgieter van het dak van een huis op de straat. De dood volgde onmiddellyk. Door den hoogen stand van den IJsel zyn alle hooi- en graslanden langs de rivier onder- geloopen. Te Nymegen had zekere M.die een bezoek aan zyn buurman zou brengen, het ongeluk tn plaats van eene kamerdeur, de kelderdeur te. openen, met het gevolg dat hy, voortstappende, in den kelder stortte. Daags daarna is hy aan de ge volgen van dien val overleden. Eene premie van f 500 is uitgeloofd aan hem, die den dader kan aanwyzen of aanhou den van den diefstal van zilverwerken enz., welke in den nacht van 24 op 25 Maart, in de Willem straat te Tilburg is gepleegd. Van 20 tot en met 26 Maart zyn te Kampen 20 kinderen overleden aan mazelen. Te Bourneville zyn drie werklieden in een kalkoven levend verbrand. Eon nieuwe getuige in de zaak van den drievoudigen moord te Parys heeft eene ge wichtige verklaring afgelegd. Zooals men weet, is ten huize van de vermoorde Marie Regnault een kaartje gevonden met den naam van „Gaston Geissler", en een gordelriem, benevens een paar manchettenknoopen met zijne initialen. Vandaar dat die persoon dadelyk voor den moordenaar werd gehouden. Maar bestaat deze, en zoo ja, is hy schuldig of medeplichtig? Zooveel is zeker dat een andere Geissler, Arthur, thans iets verzwarends uit het leven van Pranzini aan den rechter van instructie heeft medegedeeld. Alvorens Arthur Geissler in byzyn van Pranzini door den rechter van instructie in verhoor werd genomen, vroeg laatstgenoemde aan Pranzini of hy Gaston Geissler gekend heeft. „Nooit", was het antwoord. „Een anderen Geissler dan?" vroeg de rechter. „-Ook niet", liet Pranzini er op volgen. Nu werd Arthur Geissler binnengeroepen, en zoo dra Pranzini hem zag, ontstelde hy zichtbaar. Arthur Geissler getuigde nu dat hy secretaris- was in het „Hotel Royal" te Napels; Henri Pran zini was daar beambte onder hem en hij had er zich schuldig gemaakt aan diefstal. Hij had nl. zooals later ontdekt werd, een aangeteekenden brief met waarde weggenomen. Arthur Geisler, die bekend staat als een eerlyk en fatsoenlyk man, heeft verder verklaard dat hij Marie Regnault nooit gekend heeft. Het schynt nu zeker dat Pranzini opzettelyk voorwerpen met den naam van Geissler in do woning van zyn slachtoffer heeft achtergelaten om de politie op een dwaalspoor te brengen. Pranzini was te voren ook weggejaagd door de Pullman-Car-Maatschappy wegens diefstal. De vermoedelyke moordenaar blyft ontkennen; hy wordt hoe langer hoe bleeker en magerder. Twee agenten bewaken hem in de gevangeniscel. Men heeft een stuk van een jachtmes gevonden, dat vermoedelyk aan Pranzini toebehoorde. Uit een ingesteld onderzoek is echter gebleken dat dit mes niet hetzelfde is, waarmede de moorden moeten zyn gepleegd. Op vreeselyke wyze heeft, in het laatst der vorige week, de 28-jarige eerste luitenant Johan Halma te Weenen, een eind aan zyn leven gemaakt, zonder dat het mogelyk is de aanleiding tot deze daad te bepalen. Na eene korte ongesteld heid was hij dien dag voor het eerst weder uitge gaan en spoedig na zyne thuiskomst ontving hy bezoek van een vriend. Terwyl deze rfch omkeerde om zyn jas af te leggen, greep Halma een scheer mes en sneed zich den hals af. Hy viel achterover op het bed en had nog kracht genoeg eene revolver, die naast hem lag, te grypen en zich een kogel door het hart te jagen. De dood trad onmiddellyk in. Doodelyk ontsteld stortte zyn vriend uit de kamer om de huisgenooten en een dokter te halen, 'welke laatste echter slechts den dood kon constatee- ren. Dit tragisch voorval heeft in de officierskringen algemeene deelneming en opzien verwekt, te meer daar Halma een knap en bemind officier was, die steeds teruggetrokken leefde, ten einde in staat t© zyn zyne moeder te ondersteunen. De „Köln. Zeitung" ontvangt uit München uit byzondere bron het bericht, dat een tweede moordaanslag tegen czaar Alexander t© Gatschma is beproefd. Te geiykertyd ontvangt het Bureau-Reuter te Londen de tyding dat den 30sten

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2