brook, oen cleel van Hoornsterzwaag, Ha ulo, Hauler- wijk, Bakkeveen, Duurswoude en Wjjnjeterp, met eene gezamenlijke bevolking van p. m. 12000 zielen, 't Behoorde in den laatsten tijd dan ook volstrekt niet tot de zeldzaamheden, dat er menschen stierven, zonder geneeskundig behandeld te zyn. De respec tieve armbesturen van een deel dezer dorpen ver zekerden den overledene jaarlijks p. m. 3000, waaronder begrepen is de vergoeding voor vaccinatie en doodschouw en waartoe het dorp Donkerbroek alleen f 800 bijdraagt. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Von Schoen, laatstelijk gezantschapssecretaris aan het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhageden hoor R. A. Van Sandick, laatstelijk ingenieur 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1887, eervol uit 's lands dienst ontslagenvoor den tijd van vijf jaren gedetacheerdbjj het leger in Ned.-Indië, den lsten luit. J. F. Vethake, van het 8ste reg. inf., en bij het leger hier te lande, en wel bij het 8ste reg. inf., den lsten luit. J. N. A. Van Barneveld, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande. Gemengd Nieuw*. Gisteravond omstreeks kwart vóór achten klonk het geroep van „brand!" en daarna weergalmden de zware tonen der brandklonk door Leidens straten. "Weldra was er eene groote menigte menschen op de been en zag en hoorde men do spuiten in volle vaart voortrollen in de richting van de Heerengracht, waar de vlammen woedden in het bovengedeelte van het magazijn en de werk plaats van piano's van de firma C. C. Bender, wier grooter magazijn op do Hoogewoerd is gevestigd. Op onrustbarende wijze verhieven de vlammen, gepaard met geweldige vonken- en rookwolken, zich hemelwaarts en alleen aan het spoedige en krach tige optreden der handspuiten en later ook van de stoombrandspuit, wier slangen door de Vestestraat het brandende perceel bereikten, is hot todanken, dat de brand grootendeels tot het aangetaste perceel beperkt bloef. De eerepalm voor spoedige werking kon thans niet gereikt worden aan de anders zoo vlug water gevende spuit der weesburgers, die gisteren maar geen verband konden krijgen tusschen zuig- en perspomp. Thans werd het eerst water gegeven mot behulp van de brandkfaan der een paar huizen verder gevestigde afdeeling van het Ethnographisch Mu seum daarna door de spuit van de katoenfabriek en vervolgens door de stadsspuit No. 5. Voor de bewoners der aangrenzende perceelen kon deze avond lang niet aangenaam genoemd worden, vooral niet voor die van het hoekhuis, aan gezien het nu brandende gedeelte vroeger daartoe als laboratorium van de apotheek had behoord en de benedenkamers slechts door een houten beschot waren gescheiden van do werkplaats. De vlammen werden stork gos'oed door eene menigte brandbare stoffen, waaronder eene pas aan gekomen hoeveelheid fijn hout, enz. Niet alles is verbrand. De bekende pianowagen prijkte gisteravond, omringd door eenige piano- vormige kisten, waarin piano's waren geborgen, door de talrijke fakkels beschenen, vóór het tooneel van den brand. Omstreeks tien uren was men den brand, waar van de vlammen telkens weer opflikkerden en welke in den aanvang op grooten afstand door de gansche atad te zien was, meester en verlieten vele jeug dige ingezetenen zingende de plaats des onheils. Bohalve brandschade aan het hoekhuis, leed de woning van den directeur der brandweer, den heer Verhoog, op den Nieuwen Rijn, insgelijks veel water schade, want ook diens perceel grensde van ach teren aan het brandende, zoodat er zelfs niet minder dan drie slangen door heen lagen. Overigens was het blijkbaar moeilijk de vlammen in het eerst krachtdadig te bedwingen en ging er veel water over het dak nutteloos verloren, totdat een der spuitgasten zich op de brandladder, vlak voor het brandende perceel staande, waagde en door de pannen, te midden van veel rook en stralen waters, naar benedon of naar binnen te werpen, de gemeenschap voor vuur en water openstelde. Het eerste moest natuurlijk ten langen leste in don strijd het onder spit delven. De oorzaak van hot ontstaan van het onheil is vooralsnog onbokend. Do knechts hadden tot bij half licht gewerkt. "Wel schijnt de brand boven aan de trap te zjjn begonnen; maar de kachel, waarin bjj het heengaan misschien nog eenig vuur kon ge weest zijn, stond juist aan de andere zijde der werkplaats. Bjj het ontdekken van den brand stond alles reeds zoogoed als in lichterlaaie. Tot hetgeen door de vlammen vernield werd behooren, behalve enkele machines, een viertal pianino's, waarvan één eerstdaags voor Indië moest worden afgeleverd, en een 14- a 15-tal Amerikaansche orgels. Het verbrande was slechts gedeeltelijk verzekerd. De schade is dus niet onbelangrijk. Hedenmorgen om zes uren is uit het Galgewater het lijk opgehaald van zekeren Vr. wonende in de Morsehstraat. Hij heeft om drie uren zijne woning verlaten en zich, naar men zeker meent te weten, toen verdronken. Zijne kleederen vond men aan den wal. Tegenspoed in zaken moet den ongelukkige tot het vreoselijke besluit hebben gebracht. De stad onzer inwoning zal er zich weldra op kunnen beroemen een speeltuin te be zitten. De „Maatschappij Vreewijk" namelijk laat op hare terreinen een dergeljjken tuin inrichten en reeds kan men zich aldaar van de grootte dezer speelplaats gaan overtuigen. Men is er druk bezig met het plaatsen van heesters, die een heg tot af sluiting zullen moeten vormen, en daarbinnen moeten, naar men ons mededeelt, eenige gymnastiek-werk- tuigon, schommels en wat dies meer zij, worden aangebracht. Verder zal men er een klein gebouwtje zien verrijzen, waarin zich kamertjes zullen bevinden met zekere opschriften, dio voor kleine kinderen nogal dikwijls noodig zijn, en zal men dus in één woord een goed ingerichton tuin voor kinderen ver krijgen. Mocht or tot nu toe wel eens te veol „vrede" op Vreewijk goheerscbt hobbon, onzo kmderen zullen in' dezen zomer wel zorgen, dat daarvan dan geen sprake meer kan zjjn. Men s c h r ij f t ons uit 's - Graven h age: Wie, die in de laatste 20 jaren bij liet regiment grenadiers en jagers dienen of gediond hebben, hebben niet gekend do car.tiniere „Ar.tje B.", huis vrouw van den tamboer B. Steeds goreod om den soldaat, hetzij grenadier of jager, die kleine diensten te bewijzen, om hem uit moeiolijkhedon te houden, en die uit den aard der zaak door eene vrouwen hand moesten goschiodon, deed zij dit niet om daaruit voordeel te trekken, maar alleen om den soldaat van dienst te zijn. Altijd vroolijk en opgeruimd was zij den jongen soldaat, die moeders huis niet vergeten kon, tot troost en trachtte zij hem door hulpvaardigheid en scherts den dienst zoo dragelijk mogelijk te makon. „Ant" nu is heden in het R.-K. gasthuis in hot West-Einde op 56 jarigen leeftijd overleden. Wanneer de gewoonte was militaire vrouwen met militaire eer te begraven, dan voorzeker volgde hot gansche regiment grenadiers en jagers die goeie Ant naar den doodenakker. Wat vroeger tot de zeldzaamheden behoorde heeft nu plaats. Ruim 125 zeelieden loopen thans bjj gebrek aan vaargelegenheid leeg. Gaande weg vermindert de vloot eu wordt nu te Schevo- ningen inderdaad armoede geledenwant waar geen goede vischvangst plaats vindt, drukt dit ook zeer op de andere aanverwante vakken, ambachten en bedrijven. In den afgeloopen nacht zjjn te Scheveningen een honderdtal ongemerkto grenon delen aangespoeld en door de strandvonderij ge borgen. Zij vormden waarschijnlijk den deklast van een schip. Woensdag hoeft aan de Hembrug tr Zaandam een treurig ongeluk plaats gehad. De beurtschipper van daar op Haarlem is op zjjne terugreis met den mast van zijn vaartuig, dien men niet tijdig genoog kon strijken, tegen de spoorbrug aangeloopen, zoodat deze is gebroken. Een der stuk ken trof C. Servaas, den knecht des schippers, ran het hoofd, die weldra aan de gevolgen is over leden. De ongelukkige laat eene vrouw met vijf jonge kinderen na. Naar men uit Pernis meldt, is van de sloep „Pollux" in zee de matroos Pieter Koudijzer by het reven der zeilen over boord geslagen en ver dronken de omgekomene laat eene weduwe in kommervolle omstandigheden achter. Een man en vrouw op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam kregen twist. De een wilde voor den ander niet onder doen, hetgoen bleek t mn de man te wator sprong en zijne vrouw hem on middellijk volgde. Beiden werden gered. Do morgengroet der 4 0 0 0 kinderen te Amsterdam aan Z. M. zal op 's Konings ver langen, met het oog op de audiëntie, niet Woensdag, maar Donderdag plaats hebben. Het plan bostaat om op een der feestdagen een gekostu; leerden optocht te houden door de stadsgrachten. Burg. en Weths. hebben, na inzage der ieekening, geweigerd goedkeuring te verleenen aan het plan van bewoners van het gedempte Damrak tot versiering daarvan in don vorm van eon verlicht plantsoen. Do bewoners namelijk, het wachten moede naar de verwezenlijking van de Beurs-plannen, hadden, met het oog op den h. i. onhoudbaren toestand van het gedempte gedeelte, de gelegenheid van de April feesten willen aangrijpen om althans den voorloopigen toestand te verbeteren door het aan leggen van een plantsoen. Ze hadden de noodige gelden reeds bijeen. Naar wordt gemeld, zullen vier leden van dë „Vereeniging voor Algemeen Kies- en Stemrecht", bij het verblijf van den Koning in de hoofdstad, een adres om gratie aan Z. M. indienen voor Domela Nieuwenhuis, daar diens ziekte redenen tot bezorgdheid geeft. Thans blijkt dat bjj den boschwach- ter C. Staf te Ede, vermoedelijk denzelfden nacht waarop in de 3 villa's aan den Stationsweg is in gebroken, /"90 aan zilvergeld is ontvreemd. Zooals te begrjjpon is, zijn te Ede de smids en timmer lieden druk in de weer om afsluitingen voor dein en ramen te maken of te verbeteren. In het naby Maastricht go legen Meersen hoeft eergisteren een hevige brand ge woed, dio zes woningen in de asch legde. Den volgenden ochtend brandden nog drie daartegen over gelegen nieuwe huizen af. Op het eiland Marken werd gisteren door den schipper Kaars het ljjk van oone dame aangevoerd, dat hij ten noorden van Harderwijk had opgevischt. Gekleed met satijnen japon en twee gouden -ringetjes aan de linkerhand, schoen zjj tot den gegoeden stand te behooren. Plet ondergoed was gemerkt C. B. Zij is op het kerkhof var Marken begraven. De „Daily News" verneemt uit Wee- nen, dat er drie nieuwe cholora-gevallen zijn voor gekomen te Budapest, ongetwijfeld van Aziatisch karakter. De regoering neemt maatregel totiso- leering. su u T ïx g-rviiiiirdflc. De Kamer van Afgevaardigden heeft na de ver klaringen in de zitting van gisteren afgelegd dooi den minister president, den heer Goblet, die daarbij de kabinetsquaestie stelde, en nadat verschillende afgevaardigden het woord haddon gevoerd, de kre dieten, welke door de regeering gevraagd waren, met 290 tegen 220 stemmen aangenomen. Er heerschte reeds lang vóór den aanvang dei- zitting veel drukte in het paleis Bourbon, in de corridors werden drukke gesprekken gowisseld over verschillende quaestiën, doch algemeen was de, nu bevredigde hoop, dat de strijd tim-chen de begrootings-commissie en den minister van finan ciën geen aanleiding geven zou tot don val van minister Dauphin of liever van het geheele kabinet. In de ministerbank bevonden zich vele ambtgonooten, waaronder ook de minister van oorlog. Het internationale astronomencongre te Parijs zal in April worden geopend. De Academie van Wetenschappen zal zich door 9 leden doen ver tegenwoordigen. Het doel van het congres is, zoo als men weet, maatregelen te beramen om photo- graphisclie afbeeldingen van den hemel te maken. België. Onlangs kwam de betrekking van onderwijzer in het orgelspel aan het conservatoire te L k vacant. Thans is ter verkrijging dier betrekkin- een ver gelijkend examen tusschen de sollicitanten gehouden. Do nummers van hot programma waron zóó moei lijk, dat de meeste mededingers zich terugtrokken. Drie kunstenaars speelden tot het einde en van hen voldeed het boste de heer Dannools, leerling van Alphonse Mailly en die vroeger het diploma verkreeg aan hot conservatoire te Brussel. Voor zitter der jury, die uit kunstenaars op dit gebied bestond, was de heor M. Theodore Radoux. ItjiliR. De „Agenzia Stefani" maakt eene dopeche open baar van generaal Gené uit Massowab van den 27sten Maart aan don minister graaf Robilant, waarin Gené het gewicht aanduidt v. a i otgeen hfl

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2