N°. 8319. A0. 1887. Dit immmer bestaat alt Twee Bladen. JPrijsraadsel. t§sze fiourant ivordi dagelijks, met aitzo&derlag raa goa- ea geestdagea, ait gegeven. Leiden, 31 Maart. ^^^Igclag; 3. PBIJS DEZEB, COXJKANT: Voor Leiden per 3 nntanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PBIJ8 DEB. ADVEBTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.1?|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incu.s- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In ons noinmer van aanstaanden Zaterdag avond zal «veder een prijsraadsel worden opgegeven. De toe te kennen Prijzen en Premlën zullen alsdan tevens worden medegedeeld. De antwoorden moeten uiterlijk den daaropvolgenden Maandag-morgen om 11 uren zijn Ingezonden. De Leidsche Commissie tot viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning hield gisteravond op het Raadhuis hare laatste ver gadering. De rekening en vei antwoording, op verzoek van het bestuur door de heeren W. F. Yan Wijk, J. Goedeljee Sr. en W. A. Van Lith onderzocht en bij monde van eerstgenoemde, onder dankbetuiging aan den heer J. T. Hessels, voor het nauwkeurig gehouden beheer, goedgekeurd, gaf tot geene verdere besprekingen aanleiding. De Voorzitter deelde nog enkele cijfers mede, waaruit o. a. bleek dat aan 367 huisgezinnen eene ondersteuning ten deel was gevallen, nadat bijna allen door eenige leden van de commissie bezocht waren geworden. Uitgereikt werden 393 bons voor een half kilo rookworst, 564 voor een half kilo rookspek en 323 bons voor een '/4 hectoliter aardappelen. Nog werden uitgedeeld 100 kop bruine boonen (inge komen van de firma D. A. Kelder Zn.), 300 kilo rijst (id. van de heeren Verkouw Stokhuizen e. a.) en 85 hectoliter steenkolen (id. van de heeren K. T. Caron en C. C. Tieleman). Voorts werden aan den directeur der Stedelijke Werkinrichting voor allen, die aldaar werkzaam waren, gegeven 82 bons voor 5 ons rookspek, 78 bons voor 5 ons rookworst, terwijl hem nog dezor dagen werd ter hand gesteld een vaatje boter van 40 pond, om dagelijks, zoolang do voorraad strekt, aan de aldaar opgonomenen eene met boter voor ziene boterham te kunnen uitreiken. Mocht de commissie gaarne een veel grooter aantal huisgezinnen hebben willen bedeelen, zij meent toch met voldoening op dit gedeelte van hare taak te kunnen neerzien. Nadat daarna vorschillenden leden van het comité dank was gezegd voor hunne ijverigo bemoeiingen, mocht de heer J. A. Van Dijk deze vergadering door den vice-voorzitter niet laten sluiten, alvorens hem nog een woord van hartelijken dank te brengen voor al hetgeen door hem was verricht. De heer jhr. C. C. Van der Wyck toch stelde een groot deel van zijn tyd beschikbaar voor de plaats gehad hebbende feestviering en aan zijn bestuur moet hulde worden gebracht. Hierop viel de hamer van den voorzitter en bestond de Commissie feitelijk niet meer, wie zekeriyk dank gebracht mag worden uit naam der burgerij, voor de beliooriyke viering van den dag, waarin elk rechtgeaard Nederlander een warm belang stelt. Met den nieuwen leergang zyn er 20 leerlingen voor de Practische Ambachtschool alhier inge schreven, niettegenstaande er voor het schilderen geene plaatsen beschikbaar waren en er dus geene oproeping daarvoor gedaan was. Slechts 14 leerlingen konden, door gebrek aan plaats, worden aangenomen. - Tot leden der jury, voor de a. s. Zaterdag te Amsterdam te openen vyf jaarlyksphe bloementen toonstelling, zfln o. a. benoemd dé heeren A. C. Kriest, D. Mater, J. Mater, F. S. Van de Pavord Smits, J. D. Speet, prof. dr. W. F. R. Suringar, dr. H. Boursse Wils en H. Witte alhier. De teraardebestelling van het stoffeiyk over schot van wylen onzen stadgenoot dr. Jb. Baert zal morgen, Vrijdag, om halftwaalf te Katwijk plaat3 hebben. De lijkstaatsie zal omstreeks tien uren van hot sterfhuis gaan. Door den heer Fred. H. Olland, te Baarn, zijn aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden eenige voorwerpen ten geschenke aangeboden, waarvan de beschrijving voorkomt in de Staats courant van 31 Maart. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Voor hoofd der openbare school aan de Ge denknaald te Scheveningen zyn de volgende vier candidaten, die bij het jongstgehouden vergelijkend examen het meest hebben uitgemunt, door den schoolopziener aan den Raad voorgedragen: 1. D Kanon, hoofd eoner openbare school te Groningen 2. W. H. Hasselbach, onderwyzer te Leiden3. H J. Westerling, hoofd der openbare school te Jut faas; 4. G. S. Van Krieken, onderwijzer te Am sterdam. Tusschen de besturen der Holl. Spoorwegmaat- schappy en der spoorwegmaatschappij Leiden Woerden worden thans onderhandelingen gevoerd, waarvan een gunstige uitslag wordt verwacht, om nameiyk door minnelyke schikking een einde te maken aan het sedert een paar jaren tusschen de beide maatschappyen aanhangige rechtsgeding we gens het medegebruik van het station Leiden voor den spoorweg Leiden Woerden, waarvoor door de Hollandsche Spoorwegmaatschappy eene schade loosstelling van ongeveer een half millioen gulden werd gevorderd. {Hbl.) Naar men verneemt, wordt de reorganisatie van den Haagschen Tramweg ernstig voorbereid. In de fabriek van de firma Beynes, te Haarlem, wordt druk aan nieuw rollend materieel gearbeid, ook voor de nieuwe lynen, waarvoor de opmetingen in gang zijn. Het eerst zal begonnen worden met de stoomtramlyn Den Haag Delft. De directie zal in handen bly ven van den tegen- woordigen directeur, den heer E. Billen, naast wien een raad van beheer is ingesteld, tot welks leden behooren de heerenVan Hall, directeur van de „Banques de Paris et des Pays-Bas", te Amsterdam; baron Michiels Van Verduynen, lid van den ge meenteraad te 's-Hage, Van Prehn, lid der firma Van Prehn Co., aldaar, en de heeren Urban, resp. directeur van de „Central Beige" en ingenieur te Brussel. Ten einde voor militairen, voor wie dit, na verpleging wegens ziekte of om andere redenen wenscheiyk is de gelegenheid te openen, eenigen tyd in gezonde frissche lucht door te brengen, heeft Z. M. bepaald: lo. de legerplaats bij Milligen wordt mede tydelijk bestemd tot herstellingsoord voor militairen; 2o. tot huisvesting en verpleging voor dat doel wordt het ambulance-gebouw aldaar aangewezen; 3o. dat gebouw wordt beschouwd als een militair hospitaal van de 3de klasse. Het hospitaal biyft in werking van 1 Juni tot en met 15 Sopt. of zooveel later als noodig mocht zyn om zieken wier toestand vervoer naar elders niet gedoogd, zoolang dit vereischt wordt daar te verplegen. Er worden niet meer dan 25 herstellende mili tairen gelyktijdig ter verpleging in het hospitaal opgenomen. De kapiteins ter zeo P. Ten Bosch, H. D. Guyöt en G. Kruys zyn benoemd tot leden der commissie voor het ontwerpen van plannen tot oprichting van eene stafschool voor zeeofficieren. De luitenant G. J. Sluljterroan zal het secretariaat waarnemen. Den 6den April wordt in Den Haag eene vergadering gehouden van voorzitters van Katho lieke Kiesvereenigingon in Noord- en Zuid-Holland ter bespreking der oprichting van een provincialen bond. Deze vergadering is de voortzetting van die van Augustus 1886 en staat in verband met de ver gadering dio in Mei te 's-Bosch wordt gehouden. De groothertogin van Saksen-Weimer heeft 500 geschonken voor een orgel in de zesde kerk der Ned.-Herv. gemeente te 's-IIage. In Nieuweramstel zal de telefoon in eigen beheer gelegd en geëxploiteerd worden. De ver- eischte vergunningen van de ministers van water staat en oorlog zyn verkregen. Wegens voltalligheid is de werving van vry- willigers by het korps Pontonniers tot nader order gesloten; insgelijks de werving van tamboers en hoornblazers by het 4de regiment infanterie. De provinciale Staten van Zeeland zijn tegen 6 April a. s. buitengewoon byeengeroepen tot het kiezen van een lid der Eerste Kamer, in plaats- van wylen den heer Pické, en van een lid van Gedeputeerde Staten. De genezing van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem blyft langzaam, maar gestadig toenemen. Moge spoedig aan de vurige wenschen der geloo- vigen voldaan zyn, en de beminde bisschop zich dra in een algeheel herstel verheugen. {Maasb.) In de gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders der Brood- en Meelfabriek te 's-Hage werd verslag uitgebracht over het jaar 1886, waarvan de uitkomst over het geheel bevredigend was. Vermalen werden 2512 last tarwe en 117 last rogge. Van de obligatieleening van 1 Mei 1883 werden ƒ5000 uitgeloot. Uit het saldo der winst- en ver liesrekening ad 28,459,50'/j kan een dividend van 8 pCt. aan aandeelhouders worden uitgekeerd. Aange nomen werd eene leening te sluiten van ƒ80,000 a 4 pCt., om daarmede de resteerende 5 pCts. schuld van ƒ55,000 af te lossen en 25,000 te besteden tot verbetering van den stoommeelmolen. Aan de oude obligatiehouders zal by het aangaan dezer leening preferentie worden toegekend. De bestuurder der Haagsche opera, de heer Desuiten, is van plan van 15 Juni tot 15 Sopt. operette-voorstellingen te geven in do kleine Kur- hauszaal te Scheveningen. By koninklijk besluit, opgenomen in de Staats courant van heden, is eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een nieuw Wetboek van Strafrecht voor de Europeanen in Nederlandsch- Indië, zooveel mogelijk overeenkomende met het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht, vastgesteld by de wet van 3 Maart 1881 (Stbl. No. 35). Die commissie is samengesteld uit de heeren mrs. D. L. F. De Pauly, oud-president van het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië; voorzitter A. A. De Pinto, lid van den Hoogen Raad der NederlandenL. Hovy, oud-president van den raad van justitie te Batavia; D. J. Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, en G. A. Van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam, leden; terwijl haar als secretaris is toegevoegd inr. J. Lion, Oost-Indisch ambtenaar met verlóf. In Drente is, volgens de „Asser Crt.", nog een ruim arbeidsveld voor doctoren. Op vele plaatsen van het gewest laat zich de behoefte aan genoes- en verloskundige hulp zeer gevoelen. Naar men ons schryft ziet het er echter ook in het zuidoosten der provincie Friesland met de ge neeskundige hulp treurig uit. De eenige geneesheer, sedert tal van jaren daar de functionaris, was dr. A. L. Van der Sluis, jl. Zondag te Oosterwolde overleden. Zyne praktijk strekte zich uit over de dorpen Oosterwolde, Appelscha, Langedyke, Elsloo, Makkinga, 01de- en Nijeberkoop (gedeeltelyk), Donker-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1