„Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, pas seerde 25 Maart Lizard de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 28 Maart; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 28 Maartde „Madura," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 28 Maartde „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Maart te Padang. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal 31 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van don Nederl. Leeuw mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. H. W. Fangman, kantonrechter te Dordrecht; met ingang van 15 April a. s., benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger: in het kanton "Woerden, G. F. F. C. Van der Schroeff, ontvanger der registratie en domeinen te Woerdenin het kanton Haarlem, mr. N. G. Cnoop Koopmans, advocaat en procu reur te Haarlem; in het kanton Breda, mr. M. Tydeman .Jr., advocaat en procureur te Breda; in het kanton Heusden, G. Van Everdingen, eervol ontslagen lsten luit. der inf., wonende te Heusden, en in het kanton Hilversum, mr. J. Albarda, ad vocaat te Hilversummet 1 April a. s., benoemd tot commies der posteryen van de 4de kl., H. L. Dik, thans surnumerair der posteryen, en met dien datum bevorderd tot commiezen der posteryen van de 3de kl. A. J. Van Wyk en A. Van der Baan, thans commiezen der 4de kl.; op hun daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantomv plaatsv.aan A. De Wall Jansen in het kanton Vianen; aan S. Lagerwey in het kanton Woerden aan mr. Ph. De Haan Hugenholtz, in het kanton Haarlem, en aan C. F. F. Rinia van Nauta, in het kanton Bolsward. Na eene rust van twee dagen die de leden in staat stelde zich volkomen rekenschap te geven van de gevolgen der door hen uit te brengen stem, heeft de Tweede Kamer gisteren met eene meer derheid van 41 tegen 34 stemmen het amendement aangenomen van den heer De Beaufort, hetwelk door de Regeering onaannemelijk was verklaard. Eene meerderheid heeft zich dus door de bedrei gingen van den heer Heemskerk niet laten weer houden de wyziging aan te nemen, waardoor in de toekomst de hoogstaangeslagenheid niet meer de eenige weg zou zyn tot de Eerste Kamer, en waar. door de Provinciale Staten geheel vry zouden wor den in de keuze van diegenen onder de sommiteiten in het land, die hun voor het lidmaatschap van dit liooge staatscollege het moest waardig zouden voor komen. Toen dit besluit gevallen was, heeft de heer Heemskerk evenwol niet voordat de gohoele 4, na aanneming nog eener andere onbeduidende wijziging, was goedgekeurd schorsing verzocht van de verdere behandeling van het aanhangige wetsontwerp. Aan dezen wensch is natuurlijk ge volg gegeven en tegen heden werden eenige wetsont werpen van geringen omvang aan de orde gesteld. Het is van beteekenis dat na de stemming over de motie-De Beaufort, de gewyzigde 4 ook in stemming is gebracht. Ware deze paragraaf ver worpen, dan zou het bestaande artikel betreffendo de Eerste Kamer geheel onveranderd zyn gebleven, hetgeen inderdaad voor de Regeering in haar stelsel zooveel bezwaar niet zou hebben opgeleverd. Eene zoo gowichtige beteekenis hechtte zy toch niet aan do uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer van 39 op 50. De gewijzigde is echter met eene veel grootero meerderheid aangenomen dan het amendement-Do Beaufort. Van liberale zyde stemden thans allen voor, behalve de heeren San ders en De Ranitz, zoodat de vierde met 49 tegen 26 stemmen werd aangenomen. Ofschoon de heer Heemskerk gisteren een min der scherpen toon aansloeg dan jl. Vrydag, kwam hy toch niet terug op de gestelde kabinetsquaestie. Hot was den minister onmogelyk, zeide de premier, by de Eerste Kamer de stelling te verdedigen dat do grondslag dor samenstelling van dit college ver andering behoeft, wanneer hy zelf van deze nood- zakelykhoid niet overtuigd is. Zeer zeker zal deze bewering door niemand worden weersproken; iets te verdedigen waarvan men persoonlijk niet over tuigd is, zal steeds moeilijk, men kan wel zeggen onmogelyk, blijven. Maar, vraagt het „Hbl.", volgt hier nu uit, dat de minister by aanneming van dit amendement zyne medewerking verder aan de Grondwetsherziening moest ontzeggen? Het doet dit blad leed dat de heer Heemskerk eene crisis overweegt. Zoo tetugkoer nogmogelyk is, zou het „Hbl." hierop in de gegeven omstan digheden ernstig willen aandringen; do premier kan zich dan zoo noodig van enkele elementen in zyn ministerie ontdoen. Volledigheidshalve zy nog vermeld dat het ook niet ontbroken heeft aan voorstellen om met behoud van het regeeringsstelsel den kring der hoogst aange- slagenen te verruimen. De Regeering vroeg één hoogst aangeslagene op 2000 inwoners; de heer Schimmelpenninck (Goes) stelde voor één op 1500, de heer Schaepman één op 1000. De Brodasche afgevaardigde vond één op 1500 zoo „knibbelachtig", één op 1000 „meer rond." Het eerste amendement werd door de Regeering overgenomen, het laatste door den voorsteller ingetrokken, maar door den heer Smeenge weer opgenomen. Wegens de aan neming van het amendement-De Beaufort zyn beide vervallen. Door het aangenomen artikel is dus besloten dat de Eerste Kamer zal bestaan uit 50 leden, gekozen door de Provinciale Staten uit degenen, die aan dezelfde vereischten voldoen als gevorderd worden om lid der Tweede Kamer te zyn. Gemengd Nleuwnt. Men schryft ons uit Kat wyk aan Zee, dd. 28 Maart: In de laatste twee dagen is onze geheele visschersvloot aangekomen. Ze besomde 35 a 125 in 3 tot 8 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot 6 a 10, groote tong 0.50 a 0.70, kloine tong ƒ0.15 a 0.25, kabeljauw 1.50 a ƒ2 en bunschol ƒ0.40 a 0.60 per stuk; levende binnenlekschol 5 a 8 per mand. Voor 6 steuren door eene schuit gevangen werd besteed 66 en voor eenen buitengewoon grooten steur by den afslag in de vorige week 39. Buitenlek- of Noord-schol voor drogers wordt nog weinig gevangen. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde gisteren tot eene geldboete van ƒ15 den gewezen bediende uit de „Bordelaise" in de Passage aldaar, die de buffetjuffrouw verwondde en glas werk verbrijzelde. Een huurder aldaar ranselde op het Lamgroen zyn huisbaas, die de huur kwam ophalen, af. De buren en de politie brachten hem naar het bureel van politie over. De machines van de stoomtram Den Haag Schevoningen van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij worden alle voorzien van een stoomrem. Twee locomotieven, van dit rem- toestel voorzien, zyn reeds in dienst gesteld. By den vanwege de Militair e«S p o r t- vereeniging gehouden afstandsrit, waarvan het uitgangspunt was Oud-Leusden, is volgens 't een parig getuigenis van verschillende deskundigen nog nooit eenen rit van eon afstand van 66 kilometer in zoo ongelooflijk korten tyd als de heer Meteier - kamp dit nu deed (3 u. 9 m.), afgelegd. Aan den rit werd ook deelgenomen door baron Van Heemstra, student te Leiden, die hem in 3 uren 52 minuten heeft volbracht. Den proefrit maakte hy in 1 minuut 10 seconden. Omtrent de angstwekkende geluiden, waardoor een souper te Arnhem werd verstoord, deelt men ons nader mede, dat de gissing als zouden zjj door katten zyn veroorzaakt, onjuist is. De bewoner van het benedenhuis, waar het souper zju plaats hebben, heeft by de politie eene klacht ingediend tegen een der buren. Waarschijnlijk zal deze zaak nu wel meer publiciteit erlangen. (Arnh. Ct.) Te Groningen is een werkman van het dak eener woning gevallen en aan hersen schudding overleden. Naar men uit Wageningen meldt, vermeent men een of meer daders van de voor eenige dagen te Ede gepleegde inbraken en dief stallen op het spoor te zijn. Te Oosterhout is het tweejarig dochtertje van J. F., dat aan de haven speelde, door een hevigen rukwind in het water geslingerd, en ofschoon het kind terstond gered werd, is het eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden. In een onbewaakt oogenblikishet 1'/,-jarig kind van T. M., te Schoonoord, in het vuur gevallen. Het is aan de bekomen brand wonden gestorven. Te H i s - i p - S h i p, een dorp in China, nabjj Hankow, heeft de bevolking eene bende van driehonderd landloopers in een tempel opgesloten en dien des nachts in brand gestoken. Een veertig tal ontsnapte; de overigen kwamen om. By gelegenheid van zyn 90sten verjaardag heeft keizer Wilhelm uit Duitschland 1297 telegrammen ontvangen; 36 uit Rusland, 37 uit Oostenryk-Hongarye, 7 uit Rumenië, 4 uit Turkije, 19 uit Italië, 18 uit Zwitserland, 4 uit Spanje, 1 uit Portugal, 7 uit Frankrijk, 51 uit Engeland, 6 uit België, 16 uit Nederland, 3 uit Denemarken, 11 uit Zweden en Noorwegen, 4 uit Aziatisch-Turkye, 11 uit Indië, 4 uit China, 3 uit Japan, 1 uit Middel-Afrika, 92 uit Amerika, 10 uit Afrika, 6 uit Australië. Te zamen alzoo 1663 tele grammen van gelukwensching. Tweemalen schipbreuk 1 ij den bin nen den tyd van twee maanden, is nogal kras. De stoomer „Scotia" is tegen de kust gevaren dicht by Blue Point in de Vereenigde Staten. Het schip had duizend Italiaansche landverhuizers aan boord, die allen gered zyn. Achthonderd dezer passagiers waren aan boord van de „Burgundia", toen dit vaartuig by de reede te Napels aangevaren werd door het gepansterde oorlogsschip de „Italia." Dit is dus hunne tweede schipbreuk in minder dan twee maanden. Te Tannrode in Thuringen is de kruitfabriek in de lucht gevlogen. Daar het werk volk naar huis was om te eten, kwamen er geen persoonlijke ongelukken by voor; de gebouwen liggen echter in puin en de schade is zeer aanzienlijk. In de Roode Zee zijn door de Engol- schen weer twee schepen met slaven aangehou den. In het eerste schip waren 26 en in het andere 33 slaven. By Liberty (Virginia) zakte een brug in toen er een goederentrein over reed. De trein werd van eene hoogte geworpen; 5 werklieden, die aan de brug bezig waren, werden gedood, velen gewond. Te Aurignac heeft eene boerin hare nicht de oogen uitgestoken, en gelaat, handen en borst met messteken doorboord, omdat zy haar voor een tooverkol hield, die oogst en vee in gevaar bracht. Het slachtoffer van het bijgeloof ligt op het uiterste. Te Nizza is eon 1 6 - j a r i g R u s s i s ch meisje gestorven; zy had in plaats van een kop thee een aftreksel van phosphorus, voor rotten be stemd, gedronken. De 25-jarige zoon van een Zwit- sersch dokter maakte te Nizza in een openbaren tuin een einde aan zyn loven, wegens gedwars boomde liefde. Verleden Woensdag is te Bessemer, in Michigan, een pension afgebrand. De bewoners waren nog te bed en werden eerst gewekt toen het vuur schrikkelijke vorderingen gemaakt had. Tien hunner zijn in de vlammen omgekomen en verscheidene anderen werden gekwetst. Pranziniuit Marseille naar Parys overgebracht, is aldaar herhaaldelijk verhoord. Hy blijft steeds alles ontkennen, maar iets verder is men toch gekomen. Mej. Sabattier heeft namelijk bekend dat hij den nacht van den moord niet ten haren huize heeft doorgebracht, geljjk hij eerst be weerde. Zy legde deze gewichtige verklaring onder de grootste aandoening af. Ook uit de verdere vragen van den rechter van instructie meende Pranzini by zich zelf af te moeten leiden, dat zyne minnares hem reeds verraden moest hebben, hetgeen zyn gelaat duidelijk toe kende. In dat gevoel werd hy versterkt door de vragen en uitroepen van zyne beminde en toen de confrontatie afgeloopen was, scheen Pranzini zeer verslagen, hoewel hij toch nog bleef ontkennen. Een juwelier heeft de overblijfselen der voor werpen, gevonden op de vroeger genoemde plaats te Marseille, herkend als toebehoord hebbende aan de vermoorde mej. Regnault. Gisteren is Pranzini gephotografeerdhedenoch tend zou hy naar de plaats gebracht worden, waar de misdaad is gepleegd. DLi X' IL £4 X. A. IS EX Fraukrijk. By de verkiezing van een vice-president der Kamer van Afgevaardigden verkreeg in de zitting van gisteren geen der candidaten het vereischte aantal stemmen, zoodat heden tot eene tweede stemming zal overgegaan worden. De minister van financiën heeft elke vermindering van het krediet voor het personeel der centrale administratie geweigerd. Wel zou hy eene vermin dering op andere hoofdstukken inwilligen. De Kamer heeft by de,\beraadslaging over het voorstel betreffende de surtaxe op de rechten op het vee, het artikel waarin het invoerrecht van ossen van 25 op 38 franken wordt verhoogd, aan-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2