riTT T\ i n T)T A T\ u 1U U11UAIJUIJAD. N°. 8317. Woew^dag 30 Maart. A0. 1887. Leiden, 29 Maart. i§eze jouraat wordt dagelijks, mit uitzondering ran gon- en geesidagen, uitgegeven. PRIJS DEZrjEt COURANT: "oer Leiden per 8 ^n&snden.1-10. PriincG per post1.10. Afzonderlijke Noiinnere.0.05. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: lo. de heer G-. Keiler, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Vermogenswaarde van verbin tenissen"; 2o. de heer J. Bool, geb. te 's Graven- bage, tot doctor in de staatswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „De politie, haar wezen en organisatie in Frankrijk, Duitschland, Engeland en Nederland", en 3o. dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen. - Heden heeft de heer P. I. De Fremery, oudste wethouder dezer gemeente, het zeldzame voorrecht) gedachtenis te vieren van zijne 25-jarige vervulling van het wethoudersambt. Op bijna 78-jarigen ouder dom vervult de heer De Fremery die betrekking, zoowel als andere betrekkingen, nog steeds met onverflauwden ijver. Even talrijk als welverdiend z\jn de bewijzen van belangstelling en waardeering, den hooggeachten grijsaard op dezen dag van ver schillende zjjden te beurt gevallen. En algemeen is voorzeker de wensch dat het den waardigen man moge gegeven worden in zijne verschillende betrekkingen nog lange ten nutte van Leiden's ingezetenen werkzaam te zjjn. - Tot ons leedwezen was onze gewone en zoo gewaardeerde tooneelrecensent door ongesteldheid verhinderd de voorstelling, door de vereenigde Rot- terdamsche tooneelisten gisteravond alhier gegeven, bij te wonen. Vandaar dat ditmaal met slechts enkele woorden de opvoering van Sardou's tooneelspel „Fernande" niet onbesproken blijft. Bovendien komen er in het trouwens niet nieuwe stuk, reeds in het begin, zoo veel vrouwen voor, die men weer tot de afdeeling der „gevallenen" kan rangschikken, en is verder de inkleeding er van zóó doorweven van allesbe halve twijfelachtige spreekwendingen en wat dies meer zij, dat het ons niet lust te dezer plaatse in het breede over den inhoud uit te wijden. Onwillekeurig kwam ons daarentegen de vraag op de lippen waar het heen moet met ons tooneel en onze zeden als de invloed der steeds meer ge kozen wordende Fransche stukken van dien aard, zich eindelijk zal doen gevoelen. Het zeer verdienstelijke spel was dan ook eene betere zaak waardig. De veelzijdige talenten der optredenden in het vervullen hunner taak vonden den noodigen bijval en lieten evenmin na, aan het stuk een zeker cachet te verleenen. Eene zeer zware rol had vooral mevrouw Beers- mans als Clotilde. Het wekte bewondering te zien hoe de vrouw, door jaloezie gefolterd, beurtelings haar liefde en haat wist te onderdrukken, tot ein delijk de wraak zegevierde en zij zich op haren vroegeren minnaar wreekte. Mejuffrouw Vink was, mede door haar spel, eene aantrekkelijke Fernande mevrouw Coelingh Vorderman speelde als de jong getrouwde, op haren man tot in het overdrevene jaloersche vrouw, allernaïefst; terwijl de heer D. Haspels èn door opvatting èn door de vervulling zijner rol den waren kunstenaar kenmerkte, die, trots zjjn zonderling oordeel over de onschuld der vrouwen, als de markies René, aan sommige too- neelen echter ook zelfs iets indrukwekkends verleende. Met welk eene ingenomenheid het Leidsche tooneel-minnend publiek den heer Willem Van Zuylen hier steeds ziet optreden, daarvan onder vond hij behalve door de vele toejuichingen, welke echter niet alleen hem, maar ook den overigen leden van het gezelschap ten deel vielen tweemalen door de aanbieding van prachtige, met bloemen doorwerkte kransen, de een namens de jongelui en de ander namens de schouwburg-commissie, een hernieuwd bewijs. Menigeen moge deze han deling tegenover de andere, zoo loffelijk medewer kenden vreemd zijn voorgekomen, niet aan hen die weten dat de heer Van Zuylen met het gis teravond hier opgevoerde stuk in andere plaatsen eene benefice-voorstelling gaf of nog zal geven. Leiden wilde blijkbaar niet achterblijven in het brengen zijner hulde aan den hooggeroemden man, die dezen avond als advocaat Pomerol te midden van het velen terecht aanstoot gevende, zulk eene gemoedelijke rol vervulde. De Leidsche afdeeling der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag avond in het Nutsgebouw eene buitengewone ver gadering houden. Voor de aanstaande examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres in de provincie Zuid-Holland zullen als examinatoren optreden de heeren S. C. Rademaker, te Rotterdam, A. Van der Harst, te Leiden, J. Van den Hout, te Schiedam, en A. Labberton, te 's-Gravenhage, voor rekenen en vormleer; A. J. Teebaal, te's-Gravenhage, J. D. Van Wijk, te Leiden, R. Leopold, te Gouda, en J. Wijma, te Schiedam, voor Ned. taal en lezen; J. Mackenzie, te Rotterdam en H. J. W. Huber, te Gouda, voor geschiedenis; H. L. Wassen, te Delft, en J. Wuyster, te Leiden, voor aardrijkskunde, en J. C. Sander, te Schiedam, voor opvoeding en onderwijs. Het examen in de nuttige handwerken is te 's-Hage met gunstigen uitslag afgelegd door mej. J. W. Menkhorst, van Zoeterwoude. In de jongste te Katwijk gehouden Raads vergadering deelde de voorzitter mede dat wijlen de heer M. J. Burgersdjjfc, in leven wethouder, aan do gemeente een legaat vermaakt had tot onder houd eener straat naar hem genoemd. Heden, Dinsdag, zal om halfzeven een groot gala-diner ten Hove plaats hebben. De Koningin heeft den titel van Bescherm vrouw der 's Gravenhaagscho Coöperatieve Bouw. vereeniging, onder de zinspreuk „Vooruit II", aan genomen en als bewijs van hare belangstelling deelgenomen in de geldleening ten behoeve der vereeniging. De gep. luit.-generaal jhr. Verspyck is Zaterdag van zjjne zending naar Berlijn in Den Haag terug gekeerd. De heer Verspyck ontving van den Duitschen keizer eene zeer kostbare gouden doos, waarin 's keizers portret met diamanten omzet. De keizer heeft den consul-generaal van het Duitsclie Rjjk te Rotterdam, den geheim-legatieraad dr. Göhring, de orde van den Rooden Adelaar 3de klasse met écharpe geschonkenzoomede aan den heer J. Hardenberg, te 's-Hage, ambtenaar aan het bureel der Tweede Kamer, de keizerlijke Kroonorde vierde klasse. De Japansche prins Komatsu is voornemens Donderdag a. s. met zijn gevolg van Den Haag naar Kopenhagen te vertrekken. Z. H. heeft gis teren bij den Japanscben minister te 's-Hage het middagmaal gebruikt en heden zal de prins het gala diner ten hove bijwonen. Door het „Prov. college van Toezicht op het Beheer der Kerkelijke Goederen en Fondsen in Noord-Holland" zijn drie „doleerende" kerkvoogden te Nieuw-Vennep in de uitoefening hunner bediening geschorst. Van de 62 mannelijke lidmaten der gemeente Zuidwolde, hebben 40 bosloten zich af te scheiden. Naar het „H. Dbl." verneemt, kan binnenkort de benoeming verwacht worden van de Commissie tot het in overeenstemming brengen van hot straf recht in Indië met het Nederlandsche, waarop indertijd in de Tweede Kamer de bijzondere aan dacht van de Regeering is gevestigd. Als president zou mr. De Pauly, oud-voorzitter van het Hoog gerechtshof in Ned.-Indié, aan Z. M. zijn voorgedragen. PRIJS DER AD VERTENOTEN Tm 1—8 regel»/1.06. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters near plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Te Haarlem is in den ouderdom van 38 jaren overleden aan de gevolgen van berri-berri de eerste luit. van het Ind. leger A. A. A. M. Van Goor. Morgen zal met militaire eerbewijzen de begrafenis plaats hebben. De overledene verdiende het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Deli-maatschappij werd besloten de reserve op 1,895,160 te brengen en een dividend van 1085 per aandeel uit te keeren; verder werd besloten tot uitgifte van 150 nieuwe aandeelen en die als belooning te geven aan het oppertoe zicht op Deli. De vereeniging van medicinae doctores te Rotterdam, besloot aan de dagbladen aldaar te ver zoeken, om geen dankbetuigen aan geneeskundigen meer op te nemen, daar deze dikwijls voorkomen mast opgeschroefde advertentiën van erkentelijk heid aan magnetiseurs, likdoornverzorgers enz. en omdat het is beneden de waardigheid van den ge neeskundigen stand. Een adres geteekend door 75 doctoren is aan de redactiën der verschillende dag bladen gericht. De Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heeft het getal werklie den met 200 vermeerderd, voor de vervaardiging van twee stoominrichtingen voor suikerfabrieken in Brazilië. De aannemingssom bedraagt ƒ600,000. De minister van oorlog heeft bevolen dat de schutters van de dd. schutterijen te 's-Hertogen- bosch, Tilburg, Helmond en Grave bjj de aan staande zomeroefeningen zullen zijn gewapend met geweren klein kaliber. Den vierden April a. s. en de twee volgende dagen zal in het „Nieuwe Verkooplokaal" van den heer H. G. Bom, Warmoesstraat bjj de St.-Olofs- poort te Amsterdam, eene opmerkelijke verzameling Oost-Indische wapens, gouden en zilveren kost baarheden, Japansch porselein, Oostersche, Romein- sche e. a. munten, antiquiteiten, afgoden, gereed schappen en sieraden verkocht worden. Deze collectie is grootondeels bijeengebracht door den heerA.K. H. Klokke Van Steenwjjk, oud-secretaris van Palem- bang, en den heer L. J. Goddefroy, op diens onder zoekingstocht in Afrika, onder leiding van den heer D. D. Veth. De fraai uitgevoerde catalogus vermeldt vele zaken, welke kostbaar zjjn öf door hare innerlijke waarde öf door hare bewerking, haren oorsprong en haar doel. De adjunct-ingenieur bij de Merwede-kanaal- werken, W. J. Bierens De Haan te Utrecht, heeft met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. In de gisteren te Rotterdam gehouden jaarver gadering der Rotterdamsche Tramwegmaatschapptj werd het verslag en de rekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 73/4 pet. Den directeur, den heer Guichard, werd dank betuigd voor zijn uitnemend beheer. De wensch werd geuit naar verlaging van het tarief op de stoomtramlijn- Schiedam - Delftshaven. De minister van waterstaat enz. heeft afwijzend beschikt op een adres van den scheepsagent B. Van Ommen te Deventer, die namens een 500-tal schip pers, die op den IJsel varen, vergoeding verzocht had voor den aankoop van strjjkwerktuigen, om den in aanbouw zjjnden spoorweg te kunnen passeeren. De Nederlandsche Algemeene Maatschappij van Levensverzekering „Conservatrix," gevestigd te Amsterdam, heeft in eene algemeene vergadering benoemd tot haar directeur dr. mr. G. L. Jansma Van der Ploeg. Het stoomschip „Afrikaan," 8 Maart van Menado vertrokken naar Rotterdam, is 26 Maart Madera ge passeerd; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Maart te Southampton; de

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1