De Staatscourant van heden bevat, ten ver volge op vorige opgaven omtrent den loop dor be volking des R^ks in 1886 in verschillende provin ciën, een overzicht van het bevolkingscijfer van iedere gemeente der provincie Zuid-Holland, op 1 Januari 1887. De loop der bevolking der gemeente Leiden was in 1886 als volgt: geboren werden 799 H. 710 V. 1509. terwijl stierven 498 482 980. Verschil 301 M. 228 V. 529. Het aantal personen, die zich gedurende 1886 in deze gemeente vestigden bedroeg: 1799 H. 1393 V. 3192. terwijl vertrokk. 1739 1121 2860. Verschil 60 M. 272 V. 332. De gehoele bevolking bestond hier op 1 Januari 1.1. uit 21,606 m. en 23,905 vr., te zamen 45,511 zielen. De bevolking van Zuid-Holland bestond op 1 Jan. 1887 uit 439,714 m. en 471,820 vr., totaal 911,534, tegen 896,585 (432,320 m. en 464,265 vr.) op 1 Jan. 1886. De bevolking van 's-Gravenhage was op 1 Jan. 1887 143,626 en die van Rotterdam 190,545 zielen. In het „Hotel des Indes" te 's-Hage is aan gekomen mr. J. H. M. baron Mollerus van West- kerke, Commissaris des Konings in Gelderland. De Japansche prins, die gisteren te 's-Hage is aangekomen, bezocht heden met zjjn gevolg de gemeente Leiden. De echtgenoote van onzen gezant te Brussel, mevrouw de baronnes Gericke van Herwjjnen, die kort geleden een vrij ernstigen val deed, is geheel hersteld. Te Scheveningen is aangespoeld een boei, van onder zwart geverfd, waaronder het woord „Maas", waarschijnlijk uit don Nieuwen Waterweg. De Koningin zal hedennamiddag den nieuw- benoemden Griekschen zaakgelastigde, den heer Gennadius, ontvangen, nadat die heer zijne geloofs brieven aan Z. H. zal hebben overhandigd. Mede zullen dezen middag verscheidene hoofd- en andere officieren van het garnizoen aan Hare Majes teit worden voorgesteld. In do gisteren te Rotterdam gehouden algo- meene vergadering van aandeelhouders in de Tabak maatschappij „Arendsburg," werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar 1885/'86 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op/100 pCt. of f 2500 per aandeel. Op de bezittingen der maatschappij te Sumatra is het debetsaldo van ƒ50,907.14 afgeschreven, zoodat dio pro Memorie in de boeken staan. Op do reserve-rekening is gebracht f 66,000, die alsnu f 196,000 bedraagt. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 25 Maart; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, ver trok 25 Maart van Marseille de „Sumatra", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 25 Maart; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, passende 24 Maart Pesim; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Maart Perim. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier van justitie by de arr.-rechtbank te Leeuwarden mr. J. Van Outeren, thans substituut-officier van justitie bij de arrondiss.-rechtbank te Zieriksee den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. T. J. Van Ryen, met ingang van 1 April 1887, terzake van lichaamsgebreken door verwonding in den stryd bekomen, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van den titulairen rang van majoor en van pensioen; benoemd tot be taalmeester te Dordrecht den heer J. C. Van Hasselt, thans betaalmeester te Assen. Toonkunst-Concert. De derde gewone uitvoering, gisteravond in de Stadszaal gegeven, was een waardig besluit van dit concert-seizoen der Leidsche Maatschappy voor Toonkunst. Geen enkele plaats bleef er onbezet. Allereerst deed zich hooren het Utrechtscho Symphonie-orkest met Schumann's Symphonie No. 4, „In einem Satz," tot opening der tweede afdeeling mot Mendelssohn's ouverture „Hébriden" en tot slot van den avond met Weber's ouverture „Oberon." In al deze werken gaf het orkest biyk van een niet genoeg te prijzen eenheid in samenspel, waar aan tevens eene beschaafdheid ton grondslag lag welke - ook in verband met het rustige, kalme, dat niet alleen de medewerk enden, maar ook den directeur, den heer C. Coenen, kenmerkte de ver diensten èn der toonschoppingen èn der musici in een helder licht stelde. Het was kunst wat hier werd aangebodenmaar ook in de begeleiding der beide voordrachten voor zang en piano bleef men daarin niet achterwege; eerstens in de aria uit Saint-Saens opera „Samson und Delila", voorgedragen door mej. M. Speet, uit Amhem. Deze is eene zangeres met een hoewel niet sterk, toch aangenaam alt-geluid. Hoe schoon klonk niet reeds in don aanvang het „Die Sonno sie lachte, der Frühling erwachte, und küsste die Flur." Zy zingt zuiver, met gevoel, maar ook getuige de drie nommers in de tweede afdeeling (met piano-begeleiding van den heer Enderlé)Schu mann's „Mit Myrthen und Rosen", Paul Klengels „Dornröschen", en vooral Brandts Buys' „Wiege lied", met eene om zoo te zeggen aanminnigheid, welke het publiek werkeiyk boeit, dat natuuriyk niet naliet zyne dankbaarheid te betoonen, waarvoor wederkeerig, na een herhaald applaus, de zangeres Jules Massenet's „Oavres tes yeux bleux ma mig- nonne" ten beste gaf. Gaarne roepen we dan ook deze Nederlandsche zangeres, al is de keuze in de door haar voor te dragen nommers biykbaar niet altyd ook op hare moedertaal gevestigd, van harte een tot weerziens toe. En „last not least", de pianiste mej. G. M. C. Van Baaten, onze stadgenoote, onderwijzeres aan de alhier gevestigde Muziekschool. Was reeds vroeger de gelegenheid aangeboden in het publiek kennis met haar spel te maken, zeer zeker zelden zooals dit nu het geval was. Welk een sieraad als oud- élève van de Haagsche Koninklijke Muziekschool en voornameiyk van haren leermeester Wirtz be toonde zy zich met Beethoven's „Concert voor piano No. 3" (met orkest-begeleiding), waarin zy, zonder hare opleiding in hot buitenland genoten te hebben, toch eene zoo ware opvatting van Beethovens werk aan den dag legde. Zy was hier - ook al speelde zy nii t zonder het blad, wat wy intusschen, als zynde zy geen concertspeelster van professie, in haar pryzen geheel kunstenares. De rhythmus was zeer goed; elke toon, niet enkel ieder akkoord, van de soms snel op elkander volgende, elke aanslag sprak. Zoo ook o. a. getuigde haar spel in Zarzicky's „Mazurka," Janotha's „Gavotte" en niet het minst Chopins „Valse" van eene degelyke, goed ontwik kelde techniek en eene wyze van voordragen, die haar op dit concert zulk eene lieve verschijning deden zijn, welke haar, eveneens na itubinstein's schoone „Romance in Es," ten slotte nog gegeven aller waardeering deed ten doel vallen en haar onder de pianisten, ook door haar sober spel, thans eene plaats doet innemen, welke men nog niet in do ge legenheid was haar toe te kennen. Na hare eerste voordracht werd haar onder alge- meene, daverende instemming eene fraai gevulde, kostbare bloemenmand vereerd. Of dan alles op dit concert ovon volmaakt was? Geenszins. Eenige kleine schaduwen vielen ook wel op te merken, doch het zou van grove ondank baarheid getuigen deze in rekening te brengen, by al het schoone, dat de Leidsche Maatschappy haren leden thans niet alleen, maar ook dit jaar weer heeft weten aan te bieden. Gomeugd Nieuwau Gedurende deze week zynhier ter stede geene aangiften van besmettelyke ziekten ge daan, terwyl er één sterfgeval aan diphtheritis voorkwam. Do politie waarschuwt nogmaals het publiek om op zyne hoede te zyn by hetaan- knoopen van handelsbetrekkingen mot H. Schoema- cher, wonende te 's-Gravenhage, thans No. 107 B, Groenewegje, die veelal schryft op advertenbiën, waarin iets ter overneming of te koop wordt aan geboden. De vijf ratten, welke te Roermond gevonden en door dr. J. Kramps, leeraar aan de Hoogere Burgerschool aldaar, naar het Museum van Natuurlyko Historie te Leiden gestuurd werden, zijn voor do wetenschap van geene beteekenis, want toen de .rattenkoning" hier aankwam waren alle vyf de ratten van elkaar gescheiden en dus voor het onderzoek waardeloos. De 15-jarige S.die te Rotterdam eene juffrouw haar portemonnaie had gerold, is daar voor tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Door,onvoorzichtigheid vaR eenige arbeiders op de spoorlijn tusschen Arnhem en Duiven heeft gisteren een ongeluk plaats gehad. Zij bevestigden een zoogenaamden lor achter den gewonen trein, met het gevolg dat een der arbei ders van de lor viel en levenloos werd opgenomen. De burgemeester van Zevenhuizen heeft den volgenden brandbrief ontvangenDen Heer Burgemeester der gemeente Zevenhuizon bjj Gouda. Mynheer wy nemen de vryheid u dit te vragen en anders te dwingen zoo uw Edele niet wilt mynheer, wy vragen uw om ƒ100 en 2 pak burgerkleeding zoo uw wilt maken dat het "Woens dag 23 Maart niet op bestemder plaatse Ommer- schans is, maken wy Dessersie en zullen pogen uw Boerdery met hot geheel in brand te krygen dus wilt uw goed, zend het dan anders is het bran den zoo teekenen wy H. A. Hendriksen No. 1515 en B. Diemei No. 1372. Drievoudige moord te Parjje. Meer en meer komt men tot de slotsom dat Pranzini slechts een medeplichtige van den moord of niet meer dan heler der gestolen kostbaarhedou is. De eigenlyke dader, meent men thans, is niet Gaston Geissler, maar iemand, die, met de betrek kingen van dezen met mej. Regnault bekend, de aandacht op hem heeft gevestigd om do ju&titiö op een dwaalspoor to brengen. De veronderstelling wordt zelfs geuit dat ook Pranzini zich op allerhande manieren heeft bloot gegeven, er op rekenende dat het ten slotte zou blyken dat hy de moordenaar niet is. Uit tal van byzonderhedon uit zyn leven blykt dat hij zeer geslepen is, zoodat het verwondering moet baren dat by na den moord zooveel onvoorzichtigheden heeft gepleegd, dio terstond tot zyne arrestatie moesten leiden. Toen hem Donderdag door den rechter van instruc tie werd medegedeeld dat de by hem gevonden klei- noodiën waren herkond, geraakte hy in een vervaarly- ken aanval van woede, zoodat de gendarmes hem met geweld moesten bedwingen. De wanhoop maakte zich van hem meester, maar hy bleef ontkennen den moord gepleegd te hebben. Intusschen is ook gebleken dat Pranzini in 1881 by verstek, wegens verduistering van een brief met geldwaarden, tot 15 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Toen Pranzini verleden "Woensdag nogmaals trachtte zich van kant te maken, door met het hoofd tegen den muur te loopen, slaagde hy er slechts in, zich eene diepe wonde aan het hoofd toe te brengen. Vyfvoudige moord in Italië. Inden nacht van 18 dezer is in het stadje San Marco in Louis, in de Italiaansche provincie Capitanate, het uit vyf personen bestaand gezin van zekeren Gra- vina vermoord. Daar de daders vervolgens het huis in brand staken en alles afbrandde, is het onder zoek naar het gebeurde zeer bezwaarlyk. A3 x: A TT K IV Ï-. ,4k. rv D. Graet-JSrltanjiJft. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury gisteren een wetsontwerp ingediend betreffende do tienden. Het hoofddoel is, don last der tienden over te brengen van de pachters op de grondeigenaars. Het ontwerp werd roeds by eerste lezmg aan genomen. Lord Salisbury verklaarde dat de laatstelyk door hem geuite wensch tot invoering van hervormingen, waardoor de landbouw kon opgebeurd worden, ki dien zin moet worden opgevat dat de voorname oorzaak van den nood niet eenvoudig door wet gevende bepalingen kan opgeheven worden. Tot herstel van het beschermend recht is het niet voldoende eene onkele party daarvoor te winnen; beide partyen moeten daarmede instemmen, en zoo iets is onmogelyk te vorwachten. Volgens de „Irish Times" is de Parlement3- zitting van een etmaal niet zonder ernstige ge volgen gebleven. Vier leden der Iersche party zou den ministerieele leden hebben uitgedaagd en zelfs is eene boksparty gehouden tusschen een kleinen., tengeren aanhanger van Parnell en een reus van een Tory. Gelukkig kwam de openbare macht tydig tusschenboiden om verder schandaal te beletten. Rniltnd. De heer Katkoff komt in een uitvoerig arti kel op tegen het „communiqué" in den „Regie- rungs-Anzeiger" van 21 dezer. De Duitsche bladen, zegt hy, hadden voor hot fusilleeren in Bulgarye party getrokken. Ook wordt betwyfeld of de Duit sche vertegenwoordigers in Bulgarye zich verdien- stelyk hebben gemaakt

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2