N'. 8314. •5tei°<clair Maart. A°. 1887. feze (Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven Zij, die zich nu abonneeren op het Leid:-'eb Dagblad, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gra tis. Yan het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 25 Maart. PRIJS DEZER COURANT: "oor Loiden per 8 oiamden1.10. SVrnco por post1.40. iiionderlgko Nommora0.68. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Vsn 1C regoU f 1.05. Iedere regel meer 0.17J Grootore letter» n»»r plasternirate. Voor het incas- seeren buiten de etsd wordt 0.10 berekend. Het examen in de nuttige handwerken is met goeden uitslag afgelegd door mej. H. Chr. Karstens, van Loiden. De Franscbe mail met berichten uit Batavia tot 24 Februari wordt 26 dezer alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 10.2 bezorgd zijn. Do Indologische Vereeniging, opgericht door studenten der instelling voor onderwijs in de taal-, land- on volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, hoeft hot genoegen gehad dr. H. Kern, hoog leeraar te Leiden, voor hare leden en gasten te zien optroden, met eene warm toegejuichte impro visatie „Over denIndischen Archipel als veld van wetenschappelijk onderzoek." Het Koloniaal Museum te Haarlem ontving dezer digen door tusschenkomst van den heer E. M. Holmes, directeur van het Pharmaceutical Museum te Londen, eeno verzameling van 120 verschillende producten uit do Britsche koloniën en andero tropische gewosten, moerendeols afkomstig van de in 1886 gehouden koloniale en Indische tentoonstelling te Londen. De monsters zyn tot onderzoek en beschrijving in handen gesteld van dr. D. De Loos te Leiden. Door het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging „Scliuttevaèr" te Zwolle zijn aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid inlichtingen gevraugd o. a. waarom geen gevolg gegeven is aan de rechterlijke aanzegging door Z.Ex. gedaan aan de betr-jkken spoorwegmaatschappij tot opruiming der spoorbrug in de Zjjl, bij Leiden. Hot Amstordamsch Studentencorps heeft eeno algemoene vergadering gehouden ter bespreking en vaststelling der lustrumfeesten, waarmede in Juni a. s. het corps den 255sten Dies Natalis zal vieren van de Inrichting voor Hooger Onderwijs aldaar. Met algemeene stemmen werd het volgende voorstel van den Senaat aangenomen: Maandag, 20 Juni. Optocht naar het station, ten einde de heeren reünisten en gasten af te halen. De stoot begeeft zich naar „Felix Meritis", alwaar de rector de feesten met eene toespraak zal openen. Na afioop feestelijke bijeenkomst op de studenten- sociët oit. Dos namiddags reünie-diner en des avonds kroeg jool. Des avonds volksconcert in het Vondelspark door Sonneman's kapel. Dii sdag, 21 Juni. Matinée musicale in den tuin van 1 et Paleis voor Volksvlijt. Des avonds concert van de grenadiers en jagers, in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt en daarna gala-bal in de zaal. Woensdag, 22 Juni. Matinée musicale in Artis." Dos avonds te negen uren groot waterfeest, gon- deltocht met versierde en geïllumineerde vaartuigen van allerlei aard, van het Oosterdok naar den Amstel, waar een groot vuurwerk zal worden ontstoken. Donderdag, 23 Juni. Matinée musicale in den tuin van het Volkspaleis door de grenadiers on jagers. Des avonds kermesse d'óté met bal cham- pêtre in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Vrijdag, 24 Juni. Des middags groot Bloemen corso in het Vondelspark met muziek van Sonneman. Des avonds gezellig feest met concert in café Maas aan de Weesperzyde. Zaterdag, 25 Juni. Feest, door do dispuutgezel schappen aan het A. S. C. en zijne gasten aan geboden. Dit programma wordt waarschijnlijk nog ver meerderd door het geven van volksfeesten op eon der namiddagondeze feesten zullen van eene der bijzondere vereenigingen in het corps uitgaan. In strijd met de loopende geruchten kan het „Hbl." met zekerheid melden dat Z. M. de Koning het stellige voornemen heeft op 12 Apnl a. s. te Amsterdam te komen, vergezeld van de Koningin en het Prinsesje. De Koning is zeer ingenomen met de grootsche plannen, welke, zonder eenigen offlciëelen aandrang bij de burgerij zelf z(jn gerijpt. Vijf en vijftig heeren hebben zich bereid ver klaard deel uit te maken van de aan te bieden eerewacht, een grooter getal dan tot dusvorro bjj dergelijke gelegenheid. Het hoofdcomité biedt het koninklijk gezin een „aubade" aan voor 's Konings paleis, door 4000 kinderen, op Donderdag 14 April, des morgens te negen uren. Van de serenade is afgezien, ovenals van de feesten in besloten lokalen. Er zal op straat in de feestelijk versierde en verlichte stad zooveel te zien zijn dat men althans gedurende do feestweek geone festiviteiten in be sloten lokalen noodig heeft. Het getal buurtcomité's is nu 150. In de Witten- burgerstraat brengen de werkloden .geen arbeids- loonen in rokening voor de versiering, welke voor gezamenlijke kosten wordt uitgevoerd, en wordt het hout kosteloos geleverd. Gisternamiddag word door dr. J. A. Korte weg, benoemd tot hot bezetten van den leerstoel in de heelkunde aan de Groningsche universiteit, ledig geworden door het overlijden van professor Ranke, de inwijdingsrede uitgesproken tot aanvaarding van het hoogleeraarsambt. De redenaar, die op oen buitengewoon talrijk gehoor mocht bogen, sprak over de ontwikkeling der heelkunde en over de plaats, welke zij in do medische wetenschap inneemt. Zijn boeiend betoog strekte om aan te toonen dat de heelkunde niet slechts een handwerk, maar eene wetenschap is, eene wetenschap, welke op eene afzonderlijke plaats in het samenstel aanspraak heeft en welker speciale beoefening van het hoogste belang is, terwijl zij in hare beoefenaren toewij ding eischt en zin tot handelen, veel meer dan tot berusten. Met de gewone toespraken aan curatoren, professoren on studenten werd de plech tigheid besloten. Het examen voor telegraafambtenaar in den postdienst zal worden gehouden te 's-Hago van 18 tot 28 April a. s. In den ouderdom van 77 jaren is te Utrecht overleden mr. J. I. D. Nepveu, bekend door zijne letterkundige en historische studiën. Van 1845 tot 1857 was de overledene redacteur van het „Alg. Letterkundig Maandschrift", later „De Recensent". Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 24 Maart; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 24 Maartdo „Zuid- Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Maart van Marseille. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aan: H. A. Wolters, komm. lste kl. bij 's Rijks bel., 536; P. Wisdom, rijksboekh. lste kl. ten kantore van don betaalm. te 's-Hage, f 237; J. M. Willemsen, wed. van A. Huidink, comm. lste kl. by 's rijks bel., ƒ179; dr. C. H. A. Westhoff, gewezen 2den stadsgeneesheer te Batavia, laatst met verlof hier te lande, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemeurd ISieuwM. Vanwege de Leidsche Studenten- vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapen handel „Pro Patria" zal bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Vereeniging een schietwedstrijd worden gehouden te 's-Hage op het schietterroin der dd. schutterij aldaar, en wel op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. Van de bevriende universiteiten kwamen deze week afgevaardigden der aldaar ge vestigde Studenten-gymnastiek-vereenigingen naar Leiden om in overleg met het bestuur van „Arena Studiosorum" een reglement vast te stellen voor het a. s. concours te Delft. Schipper Cornelis De Jong, oud 40 jaar, woonachtig te Katwijk, is Dinsdag-middag door een hevigen rukwind van zjjne schuit in de Nieuwe-Meer bij Amsterdam over boord geslagen en verdronken. Het lijk is eerst gisteren door zijn broeder aldaar drijvende gevonden. Eene aanbesteding! Inhetopon- baar zal worden aanbesteed het verplaatsen van een stalen kanon van 24 cM. van het strand by Scheveningen naar het Hollandscho station te 's-Gra- venhage. Men schrijft ons uit Roermond: Heden waren wij in de gelegenheid een zeer zeld zaam en nog onverklaarbaar natuurverschijnsel te zien, nl. oen rattenkoning van het soort Mus Decu- manus. Vijf dezer dieren zijn met de staarten, die door elkander gevlochten en vergroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna volwassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelf voor zjjno vooding zorgen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door de andere dieren wordt gevoed. Alhoewel zeldzaam voorkomende, zijn toch ge vallen bekend, waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. Onze rattenkoning is opgezonden naar het Museum van Natuurlijke Historie te Leidon. (IV. R. C.) Men schrijft uit Arnhem, dd. 23 Mrt., aan het „D. v. N.": „Eenigo dames en vier heeren keerden heden van een concert terug, om bij een hunner den avondmaaltijd te gebruiken. Terwijl de dames, het huis binnengetreden zijnde, zich van hare mantels ontdeden, hoorde men plot seling oen klagend en zuchtend geluid, zoo duidelijk, dat allen, zelfs den heeren, de schrik om 't hart sloeg. Doodsbleek en wezenloos staarden zy elkaar aan. Was hier een moordaanslag gepleegd? Een dor heeren voor geen klein gerucht vervaard, be greep ten slotte dat men elkaar niet kon bljjven aankijken; bi) ging mot een lantaarn rond, binnens huis en buitenshuis, doch kon de oorzaak der steeds klagende, merg en been doorsnijdende stem niet ontdekken. Evenmin slaagden daarin vier politie agenten, wier komst echter het gevolg had, dat do stem verstomde. Een der agenten bleef waken in het huis. Heeft men hier met eeno ongepaste, wreede plagerij te doen? Vyf jaren geleden zou men gesproken hebben van „zwarte kunst." 't. Is zeker een zonderling geval. Heeft de politie wel op het dak gekeken? In Maart maken de katten zoo zonderlinge geluiden. Omtrent eeno driedubbele inbraak, te Eedo gisternacht gepleegd by den heer E. Levie, directeur der stoomslachterij, verneemt het „Hbl." het .volgendeAlle kamers en slaapkamers zyn door de dieven doorzocht. Alles is gestolen wat van hunne gading was, o. a. 5 horloges, kettingen en vinger ringen van goud en zilver. Uit een der kleeding- stnkken, welke voor het bod, waarin do heer Levie sliep, lagen, is een bos sloutel3 weggenomen, terwijl

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1