Dit summer bestaat uit Twee Biadea. N°. 8313. Vrijdag Maart. A0. 1887. ifeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis. Yanhet kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 24 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17-). Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het ince.i- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlDoieele Henni«gerlngen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algenieene kennis dat door GEBARDINA ADRIANA ELISABETH REYNERS, vrouw van Dirk Klin kenberg, wonende te Oegstgeest, een adres is ingediond om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Morschstraat No. 24. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Maart 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de Firma TIELEMAN DROS, houdende verzook om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel in hare fabriek aan de Middolstegracht Nos. 105/107. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretario dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 7den April aanst., 's voormiddags te elf nren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Maart 1887. E. KIJJT, Secretaris. De Commissie voor de Volksbjjeenkomsten hield gisteravond in de Stadszaal hare tiende of laatste bijeenkomst in dit seizoen. De groote zaal was eivol, en geen wonder, want het programma beloofde weer iets schoons. Met een „welkom" opende de heer Merkelbach van Amsterdam zjjne reeks van lichtbeelden en beweeglijke tafereelen, waarbij hij achtereenvolgens de schoonste gezichtspunten uit Leiden, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam te aanschouwen gaf, en de aanwezigen vervolgens in Londen, Parijs, Egypte en Indië verplaatste, terwijl dit alles afgewisseld werd door beelden, waarbij de lachspieren nu en dan in beweging werden gebracht, - om te eindigen met de eerste en laatste telgen uit het Oranjestam huis en met eene afbeelding van het Leidsche Stadhuis. Na de pauze trad de kapel der Leidsche d.d. schutterij Biet haren nieuwen directeur, den heer Van Leeuwen, op en wist zij door eenige welgekozen en opwekkende nommers het genot van het talrijke publiek te verhoogen. Aan het einde dezer laatste bijeenkomst kon de voorzitter der Commissie niet nalaten een blik te slaan op hetgeen thans weer achter ons lag, en deed hij uitkomen hoeveel aangenaams, maar ook hoeveel onaangenaams de Commissie dezen winter ondervonden had. Onder het eerste bracht hjj den dank, ook namens het publiek, aan allen die hunne zoo gewaardeerde medewerking hadden verleend om de pogingen der Commissie te doen slagen, en tevens aan de talrijke bezoekers voor hunne trouwe opkomst; terwijl hij onder het laatste rekende, dat sommigen aan wie het bestuur hunne medewerking had gevraagd, deze uitstelden tot een volgend jaar zoodat hjj de aanwezigen vol vertrouwen een „tot weerziens" kon toeroepen, waarna deze laatste avond besloten werd met het „Wien Neerlandsch bloed." - Tot milicien-sergeant is, na afgelegd examen, bevorderd C. Yan der Giessen Jr., van Leiden, van de lichting 1886. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 26sten Maart a. s., des namiddags te halfeen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zijn. Men schrijft ons uit Koudekerk, dd. 23 Maart De rederijkerskamer „Cremer" alhier gaf gisteravond hare elfde voorstelling sedert haar bestaan. De beide stukken„De oude Kassier", van Rosier Faassen, en „Het bezoek van den Dokter", werden uitstekend uitgevoerd. Voornamelijk aan het eerste viel een schitterend succes ten deel, hetgeen te begrijpen is als men nagaat, hoe zwaar iedere rol op zich zelve voor dilettanten was. De opkomst van het publiek was bijzonder groot, hetgeen ten gevolge had dat het bal tot vroeg in den morgen duurde. Bij de verkiezing voor een lid van den Raad der gemeente Voorschoten zijn opgekomen 104 van de 153 kiezers. Gekozen is jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde, ambachtsheer, met 62 stemmen, terwijl 40 stemmen waren uitgebracht op den heer J. M. Van Keupen. Er waren 2 bil jetten blanco. De nieuwbenoemde burgemeester, de heer J. M. De Kempenaer, zal, naar men ons mededeelt, heden, Donderdag-avond te zeven uren in de zitting van den gemeenteraad worden geïnstalleerd. Te Stompwijk is gestemd voor een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer A. Haagen, overleden. Van de 211 kiesgerechtigden kwamen 100 op. Niemand bekwam de volstrekte meerder heid, zoodat herstemd moet worden tusschen de heeren J. Ales en F. Van Niel. Nog in deze maand zal te Nieuwveen, bjj Alfen aan den Rijn (Zuid-Holland) eene inrichting geopend worden ter verpleging van mannen, die öf geheel zonder, öf zonder voldoende verzorging zjjn. Een belangstellende in christelijke en philan- thropische zaken heeft voor dit doel een groot en flink huis kosteloos afgestaan, dat door zijne gunstige ligging en ook door den bijbehoorenden grooten tuin voor eene dusdanige inrichting aanbevelenswaardig is. De opneming geschiedt op billjjke voorwaarden, tegen vergoeding der onvermijdelijke onkosten, en wanneer de inrichting door genoegzame liefdegaven wordt ondersteund, worden on- en minvermogenden kosteloos opgenomen. Hoofd der inrichting is de heer W. Sweers. (Stel.) Bedankt is voor het beroep naar Waddingsveen door ds. Y. Bootsma te Lunteren (gem. Eode.) De heer J. C. Fabius heeft aan de Tweede Kamer kennis gegeven, dat hij, wegens zijne be vordering tot kapitein der artillerie, heeft opge houden lid der Kamer te zijn voor het hoofdkies district Delft. Men was het gisteren algemeen eens, dat het in de Tweede Kamer omtrent het kiesrecht toch eindelijk tot eene stemming moest komen, waarvan de uitslag trouwens niet twijfelachtig meer kon z(jn. Die eigenaardige onrust was reeds geboren, waaruit met tamelijk groote zekerheid kon worden afgeleid, dat op het einde der zitting de beslissing zou vallen. Bij de stemming waren 83 leden tegenwoordig. Afwezig waren alleen de heeren Beelaerts, Bahl- man en Van Baar. Van deze 83 leden hebben, na verwerping of intrekking van alle amendementen, behalve de door den heer Seret gesub-amendeerde wijziging-Rooseboom zich 68 voor het regeerings- artikel verklaard en slechts 15 er tegen. Van deze 15 leden behoorden er 10 tot de katholieke partij, waarbij zich voegden de anti-revolutionaire leden de heeren Keuchenius, De Geer en Schimmelpen- ninok (Goes), het eenige conservatieve lid de heer Oorver Hooft en eindelijk ook de Sneeker afgevaar digde de heer Heldt. Overigens stemden alle liberalen voor, benevens verreweg de meeste antirevolutio nairen en zeven katholieken, nl. de heeren Kolkman, Van Berckel, Van den Biesen, Clercx, Vos De Wael, Schaepman en Reekers. Tegen stemden dus de heerenVan der Schrieck, Smeele, Borret, Ruland, Vermeulen, Lambreclits, Schimmelpenninck Van Njjenbeek, Ruys, Haffmans, Heldt, Keuchenius, Brouwers, Oorver Hooft, De Geer en Reuther. Do eenige wijziging, welke is aangenomen, betrof geen hoofdbeginsel. Het amendement van den heer Rooseboom (uitsluiting van in dienst zijnde mindere militairen) werd met 42 tegen 41 stemmen goed gekeurd, nadat vooraf het sub-amendement van den heer Seret (geen mogelijkheid van uitsluiting van officieren) met 46 tegen 37 stemmen was aange nomen, zoodat de uitsluiting van militairen, door dit amendement mogelijk gemaakt, zich nooit zal kunnen uitstrekken tot militairen in den rang van officier. Het nieuwe art. 76 zal dus bestaan uit drie alinea's. In de eerste alinea wordt het kiesrecht toegekend aan de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders zijnde, die door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten. De wet bepaalt den leeftijd, maar deze mag niet minder dan 23 jaren zijn. In de tweede alinea worden de uitsluitingen opgesomd, en wel lo. degenen wien het recht om te kiezen bij rechterlijke uitspraak is ontzegd, 2o. die in gevangenis of hechtenis zjjn, 3o. zjj, die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, 4o. degenen die in het laatste jaar van eene instelling van wel dadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten, en 5o. die hunne belasting niet hebben betaald, evenwel alleen voor het geval de kieswet den aanslag in een of meer der Rijks directe belastingen als vereisclite van kiesbevoegdheid stelt. In de derde alinea krijgt dan ten slotte de wet gever de bevoegdheid om de uitoefening van het kiesrecht te schorsen voor militairen beneden den rang van officier. De weg, om tot eene gewenschte uitbreiding van het kiesrecht te komen, ligt thans in elk geval ruim open, zeker ruim genoeg om aan de behoeften van het oogenblik te voldoen. Het zal nu moeten bljjken of de wetgever van tegenwoordig van de verkregen bevoegdheid bij de vaststelling van het voorloopig kiesreglement terstond een vrijzinnig gebruik zal weten te maken. Ingevolge aanschrijving van het departement van oorlog kunnen ongeveer 90 onder-officieren der infanterie bij het leger in Nederl.-Indië worden overgeplaatst en kunnen ook korporaals in den graad van onder-officier worden overgeplaatst zoo zij daartoe geschikt en genegen zijn. De gemeenteraad te Amsterdam keurde gis teren met 20 tegen 15 stemmen goed om gedurende 3 jaren aan de „Zuiderzeevereeniging" ƒ1500 toe te kennen. Zonder debat of stemming werden ook ƒ15,000 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld voor de Aprilfeesten. Het adres van Penning om door eene raadscom missie een onderzoek in te stellen naar de vernie ling van zijn café, is ter visie gelegd. Vermoedelijk in verband met de Aprilfeesten is de burgemeester gisteren by den Koning ontboden. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 24 Maart te Marseille; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 23 Maart. Z. M. heeft den kapt. W. Stevels, van het 6de reg. inf., op zijne aanvrage, krachtens art, 42,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1