kon loven. Hij heeft haar nooit iets gezegd van zyne verstandhouding met juffrouw Regnault dan op den dag na de misdaad. Toen heeft hy haar gezegd dat hij het slachtoffer kende en tevens dat hij vreesde, zoo men brieven van hem bij haar vond, met do justitie te zullen te doen krijgen. Hij verliet mevr. Dagenne na dit gesprek en sedert dien tyd heeft zij hem niet teruggezien. Mevrouw Dagenne kan moeieiyk gelooven dat dit van nature zoo goede mensch, zich aan zulk een misdaad zou hebben schuldig gemaakt. Zy beweert dat het signalement van den aangehouden Pransini niet overeenkomt met dat van Pranzini, dien zij kent. Eenige dagen geleden werd te Darm stadt oen vermetele roover, die in de laatste weken de geheele bevolking van het Odenwoud met schrik en vrees vervulde, onder sterk geleide binnenge bracht. De onder den naam „Rattenmüller" beruchte spitsboef was eerst voor eenige maanden uit het tuchthuis ontslagen, waar hij reeds, schoon nog slechts veertig jaren, de helft van zijn leven door bracht. Al spoedig getuigden tallooze inbraken, straatrooverijen, enz. van zijn terugkeer in de maat schappij. Allerwegen kwam de politie op de been om den hedendaagschen „Schinderliannes" meester te worden, maar deze wist immer met onovertroffen sluwheid aan zijne vervolgors te ontsnappen en ter wijl men hem hier zocht, pleegde hij ginder den brutaalsten diefstal. Eindelijk waren een twintigtal gewapende boeren hem op het spoor. Zij overvielen hem; maar eerst na heftigen tegenstand, waarbij bt) een zijnor vervolgers met een pistoolschot ver wondde, gaf hy zich aan deze over. a tj s -r g.-: xv sj a nd. yrawkriik. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met eene moerderheid van 5 stemmen geweigerd, om over te gaan tot de behandeling der artikelen van het wetsontwerp, waarvan de strekking is eon recht van maïs te heffen. De heer Ribot, wiens verkiezing tot afgevaar digde van het aepartement Pas-de-Calais werd ge seind, vervangt den overleden reactionair Achille Adam, die by de algemeene verkiozingen in October 1885 met 99,555 stemmen werd gekozen. Ribot kreeg toen 77,382 stemmen. De ropublikoinscho senator Casimir Fournier, vroeger geruimen tijd „chef de cabinet" bij het ministerie van binnenlandsche zaken, en „directeur du service de PAlgérie," is in den ouderdom van 61 jaren gestorven. De 1ste zangeres van de Opera te Parys, Rose Caron, zal in don echt treden met den zoon van den vroegeren burgemeester van Brussel, Anspach. drfeot°Brltaaal<l Be heer W. H. Smith vroeg gisteren in het Lagerhuis de urgentie van hot voorstel tot ver scherping der strafwetgeving in Ierland. De spoedige aanneming van dit voorstel is noodzakelyk, omdat hy de desorganisatie, waarin het land verkeert, de bestaande wetten onmogelyk kunnen worden toe gepast. De regeering is bereid de landquaestie te behandelen, maar een eerste plicht is, wet en orde te handhaven. Do heer Morley diende daarop zyn aangekondigd tegenvoorstel in. De heor A. Balfour, minister voor Ierland, botoogde dat vóór alles herstel der orde noodig is. De regee ring wil zoo spoedig mogelijk by het Hoogerhuis eene wets voordracht indienen, waardoor de uit voering der wet op het grondbezit wordt vergo- makkeiykt, en aan de pachters verlichtingen worden toegekend, maar de oplossing van de Iersche land quaestie is slechts mogelyk door middel van eene wet op den aankoop van pachtgoederen, en de regeering is bereid zulk eene wet in te dienen zoodra de oppositie zich daarvoor ontvankelyk betoont. Men seint aan do Engelsche bladen uit Nieuw- York van 21 dezer: De agent van de Engelsche houders van Peruaansche schuld en Snr. Aranipa, de Peruaansche gelastigde, benoemd om met de Engelsche obligatiehouders te beraadslagen, ver trokken heden naar Liverpool. Snr. Aranipa is voor zien van uitgebreide volmacht. Koningin Victoria, die sedert den dood van prins Albert geen schouwburg bezocht, heeft Zater dag te Londen eene speciale dagvoorstelling in het Hippodrome bygewoond, vergezeld van den prins en de prinses van Battenberg, en de kinderen van den hertog van Connaught. De voorstelling duurde van 11 12 uren en scheen de koningin veel ge noegen te geven. Veel opzien baart in Engeland de zelfmooid van den heer J. M. Cross, onder den heer Glad stone in diens laatste Kabinet vice-minister voor Indië. Hy was sedert eenigen tyd in een slechten gezondheidstoestand. Hy was pas uit Zwitserland teruggekomen, waar hy herstel zyner gezondheid had gezocht. Zaterdag-avond had hy nog met zyn schoonbroeder eene vischparty beraamd. Zondag ochtend bevond men, dat hy zich in zyne kleed kamer door middel van de koorden van zyn visch- tuig had opgehangen. De overledene was vier en vyftig jaren oud en laat drie zoons en even zooveel dochters achter. Het Doitsche Jubelfeest. Ter herdenking aan den 90sten verjaardag des keizers, begaven de stedelyke overheden van Berlijn zich gisternamiddag te één uur, in plechtigen, in- drukwekkonden optocht, naar de Nicolaikerk, waar de proost Brückner, na het zingen van hot „Sal- vum fac regem" en het „Te-Deum", do feest rede hield. Togen denzeifden tijd brachton prins Von Bismarck en graaf Von Moltke den keizer hunne gelukwen- schen. Zy werden op hun tocht naar het paleis door het publiek met geestdrift begroet. Om halftwee besloten zy de rij van gelukwenschendon, na afloop der officiöele receptie, en vertoefden by Z. M. geheel alleen geruimen tyd. Deze byzondero receptie dor beide beroemde mannen, heel afgezonderd van alle andere personen, die hunne gelukwenschen aan boden, was een duidelijke onderscheiding en eene keizerlijke hulde aan zyne twee beroemde en grootste medewerkers. Naar men zegt, heeft zoowel Von Moltke als Von Bismarck by deze gelegenheid van den keizer eene buitengewone persoonlyke onderscheiding ontvangen. Een der merkwaardigste gelukwenschen, welke de keizer ontving, was een gedicht van Carmen Sylva, die dit den gryzen jubilai'is zelve wilde overhandigen. Het gedicht telt niet moer dan 100 regels, maar vermeldt toch alles, wat de keizer ia zyn leven verrichtte. De hof-intendant wonschte van dit gedicht gebruik te maken als proloog bij do feestelykhoid, welke in het paleis zou plaats vinden, maar koningin Elizabeth wilde daarvan niets weten, want zy wonschte den keizer zelve haar work over te reiken. Het gedicht, door haar zelve op wit perkamentpapier geschreven, is met gedroogde korenbloemen ('s keizers meest geliefde bloem) vorsierd en met blauwe bandjes gebonden, by de ontvangst der vorsten overhandigd. Verder werden uit alle Duitsche hoofdsteden en provinciën berichten ontvangen over do geestdrift, wolko by de viering van het feest des keizers heerschto, want niet alleen in de hoofdstad, maar in het gehoele Rijk is de dag op de meest schit terende wijze gevierd. Overal werden de strate versierd en op feestelyke wyze verlicht, terwyl de burgers den dag als een nationalen feestdag vierden. De winkels en scholen werden geslotenoveral heerschte een zoo algemeene feestvreugde, als zel den wordt gezien. Het schitterendst was natuurlyk de feestviering in de hoofdstad, waar de grijze jubilaris het middel punt was van het huldebetoon van vorsten en keizers. Het prachtigste weder begunstigde het feest, waaromtrent onder de telegrammen gisteren reeds het voornaamste werd medegedeeld. Overal heerschte reeds in den ochtend buiten gewone drukte en beweging. Vooral de studenten trokken zeer de aandacht. Met hunne eigenaardige kleeding, hunne banieren en vaandels, lokten zy door hun grootsche "Wagenfahrt duizenden monschen naar het paleis. Langs den goheelen weg dien zy moesten afleggen, stonden de nieuwsgierigen dicht opeengedrongen of heerschte een onbeschryfeiyk gedrang. Nadat de studenten het paleis waren voorbyge- reden, kwamen de vorsten en prinsen van den bloede in de prachtigste equipages, voorafgegaan door den kroonprins, den jubilaris gelukwenschen. Terzelfder tyd werd na afloop der godsdienst oefening in de kerken, de schooljeugd in de scho len byeengeroepen, terwyl ook in de kunstacademie en de universiteit feestelijke byeenkomsten wer den gehouden. Professor Anton Von Worner hield de feestrede in de kunstacademie, terwyl professor Von Treitschke voor de studenten als feestrede naar optrad. Ook in de wijken der werklieden werd zeer ijve rig meegedaan aan de algemeene illuminatie, welke echter door het regenachtig wordende weder niet begunstigd werd. Do loeloop van vreemdelingen was overigons zóó groot, dat honderden restauraties des middags aan de bezoekers niets meer konden leveren. Stedelyke corporaties ie Berlijn er in de pro vinciën hebben, ter eere van den dag, velo groote stichtingen gemaakt. Byzonder indrukwekkend was do fakkeloptocht, door dt> studenten op den vooravond van den feest dag gehouden. De keizer was daardoor zóó getroffen, dat hy, toen de stoet voorbytrok, plotseling den wensch te kennen gaf eene deputatie dor studenten te ontvangen. Zwart door den rook dor fakkels, werden terstond de voorzitters van oonige ver- eenigingen in het paleis gebracht, waar de keizer hun zyn dank betuigde voor hun huldebetoon. Dat onder de studenten zeide de keizer o. a. nog de echte nationale zin heerscht, daarvan hebt gy my een „leuchtend" bewys gegeven en daarby weos hy lachend door het venstor op den gloed, waarmede de duizenden fakkels hot plein verlichtten. Met het oog op dien geest verklaarde Z. M. dat hy veel van de academische jongeling schap verwachtte, want de tijdsomstandigheden waren van ernstigen aard. De keizer roerde ook do ontbinding van den Ryksdag aan, tot welke hy verklaarde alleen door den nood gedrongen te hebben besloten. Op den verderen tocht werden stormachtige juich tonen aangeheven voor het paleis van den Rijks kanselier en het gebouw van den generalen staf (de woning van graaf Von Moltke.) Was Berlyn in vollen feesttooi, ook do burgerij van Keulen heeft zich boyverd om door versierin gen hare geestdrift voor den Keizer aan den dag te leggen van hui3 tot huis eene menigte vlag gen, de openbare gebouwen en de beide bruggen over den Rijn volop behangen met guirlandes, waarin tusschen het decoratief wapenschilden wa ren aangebracht, overal langs de straten palmen en lauweren, kransen en tropeeën. Te oordyelen naar de beschrijving moet dit alles te zamen een hart verheffend geheel hebben opgeleverd. Er werd ook hior druk feestgevierd. Zoodra de avond begon te vallen, werd do illu minatie ontstoken, welke zich hoe lange: noemeer door de straten uitbreidde, en, ondank-, het gure, regenachtige weder, vooral in de hoofdstraten niet temin een fraai effect opleverde. Telegrammen. WEENEN, 22 Maart. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat de Russische gi ootvorst Wladimir te Berlyn de verklaring moot afleggen dat de czaar de traditioneele goede verstandhouding tusschen de hoven van St.-Petersburg on Berlyn voor een plicht houdt, waarvan de vervulling ook in het belang van Rusland is. PARIJS, 22 Maart. In parlementair' kringen meent men dat de terugkeer van den boer Ribot in de Kamer, aldaar tot eono club aanleiding kan geven, die uit conservatieven, republikeinen en vrij zinnigen bestaan zou. Men schat hot aantal dier club op ongeveor 50 leden. SOFIA, 22 Maart. De berichten uit Saloniki doen onderstellen dat de Grieken aan de grens een op stand in Macedonië voorbereiden. MADRID, 23 Maart. In den Senaat hield de heer Camacho (de vorige minister van financiën) eene heftige redevoering tegen den minister an finan ciën Puigcerver en bestreed het ontwerp tot in voering van het tabaksmonopolie, dat echter met 111 tegen 85 stemmen werd aangenomen. ROME, 23 Maart. Volgens de „Fanfulla" zullen weldra meer troepen naar Massowah worden ge zonden. LEIDEN, 33 Haart. Weerbericht (medegedeeld door hot Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwest. Thermometer-standgisteravond or b uren F Oelcius 39.2° Fahrenheithedenmorgen m 8 uren 6° C. 42.8° F.; 'smidd. 12 uren 14°C. 57.2" F.'s namiddags 4 uren 14° C. 57.2 - F. By den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zyn heden o. a. u gekomen de volgende koninklijke besluiten houdende beslis sing in zake de beroepen van: lo. den gemeenteraad van Woerden, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; tot wijziging van de leggers der wegen en voet paden in de gemeenten Bodegrave. Barwouts- waarder en Woerden. Met handhaving der be-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2