N°. 8312. Dónderdas: S-rl- Maart. Aa. 1887. §eze <Qoarant wordt dagelijks, met attzoaderiag ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis. Yanhet kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 23 Maart. LEIBSOÏÏ DAGBLAB. PBJJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommere0.68. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 1—8 regele 1.05. Iedere regel meer 0.1" i. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren bolton de stad wordt 0.10 berekend. Hedennamiddag werd alhier in het Nutsgebouw gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de ge dane mededeelingen bleek dat het debiet over 1886 in totaal bedroeg 2,108,595 kilogram brood en 997,853 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1886 waren: gebuild brood 14 ets.,ongebuild brood 11 ets., krentenbrood 18.17 ets. per kg. en roggebrood 11.83 ets. per l1/, kilogram. Het uit te keeren dividend werd op 20 vast gesteld. Gedurende de eerste helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Visser, J. Borghals, Grijseels, J. Van Antwerpen, Amsterdammr. A. J. Sitters, Eemneswed. J. v. Teecklenburg, Saveur, 's-Gravenhagewed. P. V. E. Mond, Hillegom; C. Van Benten, Hoogmade; wed. Jansen, Nieuwer-AmstelHoogland, St.-Pan- cras; J. W. Lammens? Reeuwijk? H. Schippers, D. Bosch, Rotterdam; B. Van Efferon, C. Van Dijk, niet vermeld. BriefkaartenP. Van den Heuvel, mej. S. De Vos, Quack, mej. A. Brinkman, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Frankrijk Madlle. Eugenie, Parijs. De Indische mail per stoomschip „Sumatra" wordt 25 dezer alhier verwacht. In eene druk bezochte vergadering van reeders en belangstellenden in de visschery te Katwijk is besloten ook aldaar eene afdeeling op te richten van de Vereeniging ter bevordering van de Neder- Iandsche visscherij. Algemeen erkende men vereeni ging van kracht ook op dit gebiedalle aanwezigen, ongeveer een 40-tal, tradon toe. Als leden van het bestuur werden gekozen de heeren T. A. O. Do Ridder, F. E. Meerburg, W. Taat, L. Parlevliet, D. Haasnoot Nz., A. Van Rhyn, N. Haasnoot Nz., L. Van der Plas Bz., D. Zwanenburg en E. G. C. De Groot. Bij gelegenheid der openbare Nutsvergadering te Bodegrave bracht de secretaris van de Spaarbank een verslag uit van den staat dier instelling in het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat 400 deelhebbers hadden ingelegd 9902.15 en aan 109 was terug betaald ƒ10,768.34. Op den laatsten December had den de 331 deelnemers ƒ42,709.61 tegoed; onder deze waren er 10 wier inschrijvingen, voor elk in het bijzonder, boven de ƒ1000 beloopen. Het reserve fonds bestond uit ƒ14.435.57. Het blijkt nader dat de bedoeling van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der militieplichtigen niet is hen feitelijk in dienst te houden. Volgens het „Vad." beoogt het ontwerp alleen aan de Regeering de bevoegdheid te geven hen, zoo noodig, voor den dienst op te roepen. Thans hebben de heeren Schaepman en Van den Biesen vijf amendementen voorgesteld, strek kende om de door de Regeering by wyze van Nota aangegeven veranderingen, die noodig zijn om de hoofdkiesdistricten Groningen, Utrecht, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam in enkele districten te splitsen, in de kiestabel aan te brengen. Zy doen het in den vorm van amendementen op het aanhangige Hoofdstuk IH, met het oog op eventueele aanneming van het amendement-Godin De Beaufort om de additioneele artikelen omtrent hot kiesrecht in Hoofdstuk III zelf op te nemen. De Koningin maakte gistermiddag met het Prinsesje in een open rijtuig een toer. In het Westeinde bood eene vrouw H. M. een verzoek schrift aan. Tot leerares aan de kweekschool van onder- wyzeressen te Arnhem is benoemd mej. M. Soden- kamp te 's-Hage. Uit Woerden wordt aan de „N. R. C." mede gedeeld dat het antieke stadhuis aldaar, door den gemeenteraad voorwaardelijk aan het Ryk aange boden, als zoodanig is aangenomen. Tweede Kamer. Na lange replieken en nadat de heeren Clercx, Heldt, Van Diggelen en Van der Kaay hunne amendementen introkken en de Regee ring verklaard had by aanneming van een principieel amendement te zullen heengaan, werd het amen dement-Ruys (huurwaardecensus) verworpen met 71 tegen 12, het amendement-Van Houten (volkomen vryheid van den gewonen wetgever) verworpen met 62 tegen 21, het amendement-Lohman (alleen ken teekenen van maatschappelyken welstand) verworpen met 65 tegen 18 en het amendement-Rooseboom (uitsluiting van militairen beneden den rang van officier van het kiesrecht) aangenomen met 42 tegen 14 stemmen, waarna het aldus gewyzigde Regeerings-artikel werd aangenomen met 68 tegen 15 stemmen. Door den minister van koloniön i3 aan zyn ambtgenoot van oorlog medewerking gevraagd tot het bespoedigen der uitzending van het in het laatst des vorigen jaars aangevraagde artillerie kader (onderofficieren en korporaals), aangezien de versterking van het Europeesche kader dringend noodzakelyk is met het oog op do groote uitbrei ding, welke het Indische leger in den laatsten tyd verkreeg, door ruime werving van Amboineezen en andere inlanders. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 22 Maart; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Maart van Padang; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Maart Wight en kon hedenmiddag te Rotterdam worden verwacht; de „Koningin Emma" vertrok van Batavia naar Am sterdam 23 Maart; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 23 Maart. Gemengd Nienwa. Het was een verrukkelijk gezicht voor hen, die gisteravond te zeven uren de Gehoor zaal binnentraden. Honderden kinderen zaten er met een van vreugde stralend gelaat het ophalen van het scherm te verbeiden, waarachter zich de collectie honden en apen van de wed. A. Wery bevond, welke dieren nu op eene buitengewone voorstelling hunne toeren zouden vertoonen. Dat hunne kunsten by iedereen bewondering op wekten, getuigden de voortdurende toejuichingen, die, hoe koddiger een aap zich voordeed of hoe sterker de toer van een hond was, meer of minder oorverdoovend waren. Zoowel honden als apen wedy verden als't ware om den ouden roem van Wery's theater op te houden. Aan verscheidenheid ontbrak het niet; kon het eene gedeelte van het publiek het niet bekoren den geheelen avond naar honden en apen te zitten kyken, het optreden van een gedresseerd paardje bracht eene gewenschte afwisseling. Het dier liep met groote vlugheid over het tooneel en verrichtte zyne kunsten alsof het in een circus liep, en toen er bovendien twee uitstekend werkende clowns by- kwamen, trad het honden- en apentheater geheel op den achtergrond en werden de goed uitgevoerde kunstverrichtingen van de clowns en later ook die der dame op het citherdraad luide toegejuicht. Gymnastische toeren werden er vertoond, die menig gymnast zouden doen watertanden. Het aangename geheel werd besloten met oene reeks dissolving-views, waaronder vooral uitmuntten de Schipbreuk der Medusa, eene Stoomboot bjj maanlicht en de Schreierstoren te Amsterdam. En toen tot slot de portretten van den Koning, de Koningin en het Prinsesje op het doek verschenen, toen werd uit volle borst het geliefde Nederland- sche volkslied aangeheven. In een huiseiyken twist tusschen twee echtelieden in de Ratelwachtsteeg te Amster dam, die beiden door den drank verhit waren,, wierp de man zyne vrouw met zulk een kracht achterover, dat zy hevig bloedde en naar het Bin nengasthuis moest worden gebracht. De man werd door de politie in bewaring genomen en blyft in hechtenis gedurende een onderzoek, dat inge steld wordt. In eene woordenwisseling sloeg de kastelein van eene herberg ia de Reguliersdwarsstraat aldaar een bezoeker met eene flesch op het hoofd, waardoor deze twee bloedende wonden bekwam. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Een tapper op het Leidsche plein dreigde, onder den invloed van te veel vergunning, zyne vrouw met een mes. De politie vond het geraden hem voorloopig achter slot en grendel te brengen. Het aantal huizen dat deze week te Amsterdam werd verkocht, omdat de eigenaars de hypotheekschulden niet konden voldoen, beliep twintig. Alles in de nieuwe stad. Dit zijn dus de naweeën van de bouwwoede der laatste tien jaren. AC.) Gisternacht ontstond, door eene tot nog toe onbekende oorzaak, brand in het huis, bewoond door J. D. W., aan de Sponturfswyk, onder Avereest. De brand nam zoo snel toe, dat de be woners, die in diepen slaap lagen, slechts met moeite hun leven konden redden. Slechts een paard, twee koeien en een kalf zyn behouden gebleven; eene geit, eene zeug met negen biggen, kleeding, huisraad en winkelwaren, alles is met het huis eene prooi der vlammen geworden. Naar men ver neemt, was het huis verzekerd, inboedel en winkel waren niet. Uit Yroomshoop wordt van 21 Maart gemeld: Dezen voormiddag verbrandde hier de woning en byna al het huisraad van G. J. Stevens. Met veel moeite, verliet de man, die ziek te bed lag, de woning.. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver- zekerd. Voor de betrekking van klerk op de secretarie van het Groot-Waterschap van Woerden, waaraan eene jaarwedde van ƒ450 verbonden is, hebben zich 270 sollicitanten aangemeld. Maandag-avond is een kind van ee verver te Hoorn, onderwyl de vrouw haren ma» uit de herberg ging halen, te dicht by de kachel gekomen, waardoor de kleeren in vlam raakten en het arme wicht zulke ernstige brandwonden verkreeg, dat het gisteren na een vreeselyk lyden is bezweken. Pranzini, de vermoedelyke dader van den moord gepleegd in de rue Montaigne, te Parys, werd gisteren den geheelen ochtend te Mar seille door den procureur der republiek ondervraagd. De beklaagde blijft ontkennen dat hy juweelen heeft gegeven aan vrouwen in een verdacht huis. Mevrouw Dagenne, die te Parys in schilderyen handelt, heeft verklaard dat Pranzini voor haarde briefwisseling in het Italiaansch en Engelsch waar nam, vooral die met de Amerikaansche liefhebbers te Chicago. Zonder juist groote verteringen te maken, scheen het haar steeds toe, dat Pranzini zeer goed

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1