N°. 8311. A0. 1887. Dit summer bestaat Hit Twee Bladen. Woensdag Maart. Leiden, 22 Maart. §eze jouraat wordt dagelijks, met aitionderiug van fpa- ea feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 munden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderljjko Nommers0.85. Op den nationalen wedstrijd van ameublementen, piegels en tapijten, uitgeschreven door directeuren •an het Koninklijk Nederlandsch Handelsmuseum to Amsterdam, is voor damesschrijftafels nog eene afzonderlijke vermelding toegekend aan den heer H. Langezaal te Leiden. - De Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag avond weer hare maandelijksche vergadering houden. - In den „Utrechtschen Kunstkring", in een der zalen van het gebouw der sociëteit „De Vriend schap" te Utrecht, werd in de laatste vier dagen eene tentoonstelling van photographieën gehouden, eene zeer fraaie verzameling, bijna uitsluitend uit werk van Nederlandsche photografen bestaande. Naar aan de „N. R. Crt." wordt gemeld, hadden namelijk, op uitnoodiging van het bestuur, de heeren H. Jonker te Leiden, F. W. Deutmann te Zwolle, I. Van Winsen te Utrecht en J. C. Reesinck te Zutfen een groot aantal hunner beste landschap- photographieën ter expositie gezonden. Hierbij waren nog enkele van De Jager te Amsterdam, G. Olden- kamp te Arnhem, Van Kolkow te Groningen e. a. toegevoegd. Vooral de eerstgenoemd en toonden in hunne groote photographieën, dat onze Nederland sche photografen, wat fijnheid van bewerking, warmte van toon, kracht in de schaduw, die niet zwart geworden is, aanbelangt, voor de buitenlan ders niet behoeven onder te doen. Vooral, zoo schrijft genoemd blad, trokken de instantanees van den heer H. Jonker de aandacht, waaronder bijv. eene photographic van een aantal joelende, stoeiende kinderen, die het schoolgebouw verlaten, wel bewijst dat de poseering zeer kort geweest is en geen der kinderen iets van de aan wezigheid van den photograaf of zjjn toestel bemerkt heeft. Zoo zijn er vele. Wat nog zelden goed ge daan is, nl. goede photographieën van lucht- en licht-effecten, van wolkenmassa's, zjjn er evenzeer onder te vinden. Ook het „Utr. Dbl." roemt de inzending van den hoer Jonker, bestaande, behalve uit stadsgezichten, ook uit landschappen, figuren en beesten in de open lucht, als artistiek van opvatting, en rekent een zeer mooi groot stadsgezicht en een avondje tot de keur der inzending. Aan het slot zijner beschouwing vermeldt genoemd blad nog eenige door den heer Jonker vervaardigde stadsgezichten op goudgrond, hetgeen een niet onaardig effect maakte. Uit een en ander ziet men dat de kleine ten toonstelling, of liever kunstbeschouwing, een bezoek ten volle waard was. Naar aanleiding der bij hen ingekomen ant woorden, hebben directeuren van Teylers Stichting te Haarlem in eene door hen gehouden vergadering besloten lo. Aan het eenige antwoord op de prijsvraag uit het vak der Penningkunde de in het vooruit zicht gestelde belooning toe te kennen, daarbij den schrijver in overweging gevende om, bij de opname in de werken des Genootschaps, gebruik te maken van de door dat Genootschap gewenschte aanvulling en wijziging. Bij de opening van het verzegeld, met het motto „Hue usque" geteekend naambriefje, bleek de schrijver van het bekroonde antwoord te zjjn mr. Jacob Dirks te Leeuwarden. 2o. Het eenige antwoord op de prijsvraag uit het vak der natuurkunde niet te bekronen; 3o. geen der twaalf antwoorden op de prijsvraag uit het vak der dichtkunde te bekronen. De naar 's-Heer-Hendrikskinderen beroepen predikant Van 't Hooft staat te Koudekerke in Zeeland, en niet te Koudekerk bij Leiden. Bij de Rijkstelegraaf zullen met 1 Mei ver plaatst worden: de telegr. 2de kl. G. N. De Vos, van Rotterdam naar Zwolle; de telegr. 2de kl. G. Bos, van Zwolle naar Zutfen; de telegr. 3de kl. mej. E. H. M. Van Hulzen, van Zutfen naar Am sterdam. Wjj kunnen mededeelen dat tot kolonel com mandant van het 2de regiment veld-artillerie te 's-Gravenhage wordt benoemd de luitenant-kolonel jhr. W. F. G. A. Von Pestel, thans commandant van het corps rijdende artill te Arnhem. (D. v. N.) De „Maasb." van heden schrijft het volgende In den toestand van den bisschop van Haarlem deed zich sinds ons laatste bericht geen belangrijke wij ziging voor. De geneeskundigen, onder wier behan deling Monseigneur zich gesteld heeft, hopen over een paar weken hun hoogwaardigen patiënt buiten gevaar te kunnen verklaren. Naar hetzelfde blad verneemt, zal de kerk van den H. Antonius te Rotterdam eerlang electrisch worden verlicht. De daartoe benoodigde toestellen zijn volgens een geheel nieuw systeem en zullen worden geleverd door den heer W. Smit te Slik kerveer, welke deze toestellen uit Amerika hier te lande invoert. In eene buitengewone algemeene -vergadering van leden der Vereeniging -voor den Effectenhandel te Amsterdam, gisteravond gehouden, werd het ingekomen voorstel behandeld om, „in overeen stemming met de buitenlandsche beurzen, Goeden Vrijdag niot als beursdag te beschouwen, evenals de vier zomer-vaeantiedagen." De aanwezige leden vereenigden zich bij accla matie met het voorstel, niet alléén voor dit jaar, maar voor alle jaren. De vier vacantiedagen zullen door het bestuur worden aangewezen, dat ook, met goedvinden der vergadering, pogingen zal aanwen den dat met Goeden Vrijdag de beurs voor don geheelen handel gesloten zal worden. De „Haarl. Crt." verneemt dat de heer L. J. Sabelis, commandant van het corps brandblusschers te Haarlem, zich genoodzaakt heeft gezien, om redenen van gezondheid, zijn ontslag als zoodanig bij burgemeester en wethouders aan te vragen. Ook te Amsterdam en Rotterdam ligt een adres ter teekening, ter ondersteuning van het bekende adres over de versterking van land- en zeemacht in Indië. Te Amsterdam is verschenen het eerste nom- mer van „Vooruit, officiéél orgaan der Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden". Het is een maandblad. Beroepen is te Baambrug ds. Van Wijngaar den, te Ter A. De miliciens van de lichting 1885 van het 2de regiment veld-artillerie zullen in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Den 28sten of 29sten April zullen zij naar hunne haardsteden terug kunnen gaan. De heer H. A. Bokhorst heeft, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag gevraagd als hoofd der school te Norgervaart. Eene dame te Maastricht heeft voor de restau ratie der O. L. Vr. kerk aldaar, de som van ruim f 12,000 vermaakt. Het stoomschip „Oranje-Nassau", van Suriname naar Amsterdam, is 20 Maart van Havre vertrok ken; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 21 Maart. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 24 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei 1887, ver plaatst de controleurs der dir. bel. en van het kad. W. H. Houwing, van Heerenveen naar Eindhoven, en D. Hendriksz, van Eindhoven naar Heerenveen PRUS DER ADVERTENTIEN: ▼»n 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Orootere letten nier plaatemimte. Voor het incas- eeoren holten de eted wordt 0.10 berekend. met ingang van 1 April 1887, verplaatst de con troleurs der dir. bel., invoorr. en acc.G. H. J. Souman, van Hoogezand naar Zieriksee; R. H. Mesdag, van Oude-Pekela naar Winschoten; E. J. W. Römer, van Coevorden naar Ter Apel, en F. Raedt, van Gennep naar Coevorden; en benoemd tot contr. der dir. bel., invoorr. en acc. te Gennep, P. H. De Haan, adjunct-controleur deraelfde mid delen te Rozendaal; benoemd tot landmeter van de 4de kl. D. J. Van Gelder, P. Hunse, J. K. Crucq, R. De Cock Rouaan, W. J. Verhoeven, A. J. De Groot, M. W. Hildernisse, J. Gestelie, R. J. M. Guil- liams, H. P. J. Persoon, W. Den Hartogh en B. C. Hengevelt; benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Kampen, J. Hoek Jr., candidaat-notarls te Amster dam mr. G. Diephuis, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, benoemd tot ridder in de orde van den Nedorlandschen Leeuwjhr. rnr. L. Schorer benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Culenborg; benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht, den heer G. D. Giesberts, arts, te Amsterdam. Gemengd Nleuwa. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt: lo. tegen een niet alhier te huis behoorend persoon, die zich aan diefstal van petten uit een winkel heeft schuldig gemaakt; 2o. tegen een persoon, die zich verzet heeft tegen de politie; 3o. tegen eene in de Kamp wonende vrouw, die eene andere met een tang op het hoofd eene verwonding had toegebracht; 4o. tegen een drietal personen, die een vierden hebben mishandeld; 5o. togen een tweetal ruim 20-jarige alhier te huis behoorende jongens, wegens oplichterij ten nadeele van den winkelier De J. In de Ringvaart van de Haarlemmer meer, nabij den Bennebroekerweg bij Aalsmeer, is verdronken P. Vink, koopman te Kudelstaart, ge meente Aalsmeer, nalatende vrouw en zes kinderen. Komende uit de herberg van L. Merman, is hjj,. (door welke oorzaak is niet bekend) met paard en kar te water geraakt, en toen hulp op zjjn geroep opdaagde, was het reeds te laat. Het paard is ook verdronken. Omtrent het juiste uur van overlijden wordt verschillend gesprokende een zegt 's avonds halfelf, de ander 12 uren. Het perceel in de Oranjeboomslaan. te Haarlem, bewoond door zekere weduwe V., is Zondag avond eene prooi der vlammen geworden, niettegenstaande het snel optreden van de politie met den slangenwagen. De brand is, naar vermoed wordt, ontstaan door het springen van eene petro leumlamp. Het huis en de inboedel waren verzekerd. De aangrenzende woningen hebben door het water vrjjwat schade bekomen. Naar het „D. v. N. verneemt, zalte Amsterdam eene eerewacht te paard worden ge vormd om bij het verblijf van het Koninklijk gezin daar ter stede HH. MM. wanneer zij uitrijden, te begeleiden. Als commandant zal optreden mr. J. Kappeyne Van de Coppello. In de Heerengracht voor do Spiegelstraat zal er tijdens het Aprilfeest eene overdekte gondel van, antieken bouw en grootsch van afmetingen de- lengte o. a. is 20 meter komen te liggen, dier met hare schoone phantastische verlichting van verscheiden vorm en kleur, reeds van verre, ook voor de menigte wandelaars, die de Leidsche- en Vijzelstraten zullen bezoeken, te zien zal zijn. Aan een tweetal hooge masten komen allerlei guirlandes te hangen, die het vaartuig, zoo bij dag als by avond, op den naam van teoverschip aanspraak zullen doen maken. Het geheel is ontworpen door

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1