doodstraf maakt; zoo het niet waar is, zou uitdruk- kelyke tegenspraak van bevoegde zydo niet onge- wenscht zyn, om te voorkomen dat het bericht verder worde geëxploiteerd. Het w a s Z a t e r d a g a v o n d w o e 1 i g t e Rotterdam. Een socialist, bezig met venten van zyn orgaan, werd vervolgd en zocht een goed heen komen naar het Volkskoffiehuis op de Binnenrotte, de gewone vergaderplaats der socialisten, welk lokaal door de politie voortdurend wordt bewaakt. By den burgemeester van Amster dam is bezorgd 175, te zijner beschikking voor werkverschaffing by de aanstaande April-feesten. Reeds 126 commissies zyn in Amsterdam aan het voorbereiden en heel wat arbeidsloon zal worden besteed aan het heugiyk feest. Ten einde aan de feesten, bij de aanstaande komst van het koninkiyk gezin alhier, den grootst moge- lyken lui3ter by te zetten, zyn alle militaire mu ziekcorpsen van de landmacht (met uitzondering van dat der Grenadiers) aangezocht naar de hoofdstad te komen. Naar ook het „Hbl." met zekerheid ver neemt, heeft de Rogeering reeds hare toestemming verleend, om dit plan tot uitvoering te doen ko men. Er zal dus door 11 militaire muziekcorpsen o. a. aan de te brengen serenade worden deelge nomen. Bovendien stellen B. en Ws. den Raad voor, dat ook de gemeente zich zal aansluiten bij de vele pogingen dor particulieren, ten einde het a. s. be zoek des Konings in de hoofdstad op byzonder fees- toiyko wyze te vieren, naar aanleiding van de her denking van 's Konings 70sten verjaardag op 19 Pebr. jl. B. en Ws. zyn van oordeel dat ook de gemeente hare deelneming by die feesteiykheden behoort te betoonen. Dit zou kunnen geschieden door het ont steken van vuurwerk, het verlichten of versieren van enkele punten der gemeente en het opluisteren der volksfeesten, door het uitreiken van pryzen als anderszins voor volwassenen en kinderen. De kos ten van oen en ander worden op 15,000 geraamd. De 2de April a. s. belooft voor eene familie te Warder een merkwaardige dag te zullen zyn. Op dien datum hoopt het ouderpaar Boon zün gouden bruiloft te vieren; een zoon en eene dochter vieren ieder hun zilveren bruiloft, terwyi een kleinzoon op dien dag in het huweiyk treedt. Te Weenen wordt veol gesproken over tweo zelfmoorden. De eene is die van een kolonel van hot 10de regiment huzaren, die zich een kogel door het hoofd joeg, de andere van een jong luitenant. Deze sprong met paard en al in dc-n Donau, doch toen hy bemerkte dat het dier naar land wist te zwemmen, liet hy zich van zyn paard giydon en schoot zich in het water met eene revol ver dood. De werkstaking te Soignies in België duurt voort. De komst der troepen maakt niet den minsten indruk. De werkstakers krijgen in alle winkels krediet, ïyden dus nog in geen opzicht gebrek en breiden de werkstaking ook in andere my non uit. De rust wordt evenwel niet verstoord. Gelyk men weet, heeft te Pary s weer een vreeseiyke moord plaats gehad. In een huis in.de rue Montaigne by de Champs-Elysées werden nameiyk 's morgens de bewoners van een etage de vrouw des huizes, de kamenier en een kind van deze vermoord gevonden. Het schynt dat de moordenaar eerst alleen het plan heeft gehad tot stelon, en later, toen de vrouwen wakker werden en om hulp riepen; haar, uit angst van ontdekt te worden, vermoord heeft. Het tooneel van den aanslag moet een afschu- weiyk gezicht hebben opgeleverd. Do vrouwen lagen badende in het bloedde hoofden waren byna van den romp gescheiden en het hoofdje van het kind was geheel en al gekloofd. De politie heeft kenteekenen gevonden, die haar op het spoor van den moordenaar gebracht hebben een afdruk in bloed van de hand en een manchet knoopje met de initialen. Zij weet dan ook reeds wie hy is, duch heeft hem nog niet in handen. Hot laatst werd hy gesignaleerd te Brussel, waar hy eene plaats in een kapperswinkel had gezocht. Van alle kanten komen byzonder- heden over de hevige sneeuwstormen, welke op verschillende plaatsen van Europa hun kracht deden gevoelen. Byzonder ruw is het weer in Oostenryk geweest. In do provincie Triest werd de geheele spoorwegdienst, zoowol als het telegraphisch verkeer door de sneeuw verbroken, en in Krain ligt meer sneeuw dan jn jaren is gezien. Groote lawinen storten van de Alpen naar boneden, welke groote schade toebrengen aan de denneboomen. Met onge rustheid ziet men in de bergstreken het smelten der sneeuw te gemoet, daar dit licht overstroo mingen kan veroorzaken. In het noordelyk deel der monarchie was de storm niet minder hevig. Zoo viel o. a. in Galicië zooveel sneeuw, dat het spoorweg- en tramverkeer tydeiyk moest worden gestaakt. Dergelijke berichten komen ook van alle kanten uit Frankryk en Duitschland. In het Erts-gebergte ligt de sneeuw overal 45 centimeter hoog, terwyl zy op enkele plaatsen tot meer dan een meter is opgewaaid. Daarby vroor het buitengewoon hard. Wegens het vergevorderde jaargetijde verwacht men nu, dat, als de dooi invalt, doze sneeuwmassa's buitengewoon snel zullen smelten, zoodat men zich op een buitengewoon hoogen waterstand van de Elbe voorbereidt. Te Berlyn ondervindt het verkeer tusschen het midden der stad en de buitenbuurten, aanmerkelyke vertraging, ofschoon meer ten gevolge van de glad heid, dan wel door de groote hoeveelheid der ge vallen sneeuw. Thüringen is byna geheel onderge sneeuwd, zoodat de spoorweg Groszbreitenbach- Ilmorau den dienst moest staken. Te Buffalo (het oude Nieu w-A m s t e r- dam in den staat Nieuw-York) is Vrydag-ochtend om halfvier brand ontstaan in het Richmond-hotel. De brand ontstond in een der vertrekken op de eerste verdieping, maar door de lift (ophaal-toestel), verspreidden zich de vlammen met groote snelheid naar boven, zoodat binnen weinige minuten alle verdiepingen in brand stonden. Op elke verdieping bevond zich eene electrische bel, welke terstond in werking werd gebracht. Daar door werden alle gasten, die in het hotel logeerden, gewekt. De ontsteltenis, welke toen ontstond, was verschrikkelyk. Sommigen trachtten zich langs de vensterbanken en de uitstekende lysten te reddon naar do naburige huizen, terwyl anderen in hun wanhoop uit het venster op straat sprongen. In het geheel bevonden zich 125 personen in het gebouw. Hiervan kwamen er 12 in de vlammen om, terwyl 25 meer of minder ernstig gewond naar het hospi taal werden vervoerd. De overigen werden gered, sommigen zelfs op zeer wonderlyke wyze. Een der logé's, geen kans ziendo om te ontkomen, ging weer in zyn bed liggen ten oinde daar den dood af te wachten, doch werd nog bytijds gevonden door een brandweerman, die toevallig in die kamer doordrong. Een ander hield zich vyf minuten achtereen vast aan een der venster banken, terwyl do vlammen zyne handen schroeiden, doch hy hield vol en werd langs eene ladder naar beneden gebracht. Een derde groep de telegraaf draden en schoof, zich hand voor hand voortbo- wegende, naar de overzyde, waar hy door den over buurman werd opgenomen. Drie anderen, die dit voorbeeld wilden volgen, kwamen er echter minder goed af, want, de draden braken onder hun ge wicht. De drie menschen vielen allen naar boneden en weiden zwaar gekwetst weggedragen. Op do vyfde verdieping stonden vyf meisjes voor een raam. Zy hadden alle beddelakens aaneenge bonden tot een touw, dat aan het venster beves tigd, naar beneden hing, maar geen der vyf durfde den beslissenden stap to wagen. Eindelyk vatte één van haar moed, greep het touw en liet zich naar beneden glyden. Zy kwam behouden op den grond aan, evenals de drie die haar volgden, maar het vyfde meisje was pas onderweg, toen de band brak en zy van de vierde verdieping naar beneden viel. Zy brak beide beenen en bezeerde haar rug en armen, maar toch bestaat er nog hoop dat haar leven zal worden behouden. Een heer redde zich, door zeer kalm uit het raam te stappen en langs de uitstekende lyst der vierde verdieping te loopen. Het gelukte hem aldus byna do geheele lengto van het gebouw af te leggen, totdat hy een ladder bereikte, welke de brandweer daar had geplaatst en waarlangs hij voilig beneden kwam. De „St.-James-Hall", een lokaal voor openbare vermakelykheden, en eenige winkels werden even eens vernield. De materiëele schade, zoowel van het hotel als de aangrenzende perceelen, wordt ge raamd op 500,000 dollars. Wanneer men mag gelooven wat uit Berlijn wordt gemeld, dan heeft het voorloopig onderzoek in zake dea Petersburgschen aanslag van den 13den Maart reeds belangryke feiten aan het licht gebracht. Niet alleen wordt gezegd dat er reeds bewyzen zijn gevonden, dat de beruchte nihilist DegajefT de ontwerper was van het plan, maar ook zyn te Odessa en te St.-Petersburg ge wichtige ontdekkingen gedaan. Te St.-Petersburg ontdekte de politie een lokaal, waar verboden geschriften werden gedrukt en alle instrumenten en benoodigdheden voorhanden waren, welke noodig zyn voor het vervaardigen van bommen. Eene dergelyke ontdekking deed de politie ook te Odessa. Een student en twee vrouwen werden daar in hechtenis genomen, terwyl zy bezig waren met het vullen van bommen met ontplofbare stoffen. Ondanks het verbod der regeering, beginnen de Russische bladen toch beschouwingen te geven over den aanslag. De „Swet," het blad van generaal Komaroff, betoogt dat alleen het buitenland schuld heeft,, want de vreemdelingen verleiden de jonge Russen en bevorderen zoo do woelingen der nihilisten. Even heftig jegens het buitenland laat zich ook do „Novoja Yremja" uit. Dat blad betuigt zyne minachting voor de bewyzen van deelneming, welke in andere landen met het gebeurde op 13 Maart zyn gegeven. „Deze sympathie met Rusland zegt het blad is geveinsd en zal dan ook in Rusland, dat er zeer goed buiten kan, door niomai.d voor echte munt worden opgenomen." KOLONIËN. BATAVIA, 10-15 Februari. Sedert de vorige mail heeft er op politiek gebied hier eene zoo rustige rust geheerscht als maar ooit het geval was. Naar men verneemt, is de 1ste luitenant der infanterie H. O. Holwerda, van het 4de depot bataljon te Padang, overgeplaatst naar Atjob. De heer Daum, uit de gevangenis ontslagen, heeft weder zyne taak als redacteur van het „Bat. Nbl." hervat. De gewezen kapelmeester der Bataviasche schuttery, de heer Meischke, is naar Europa terug gekeerd. Yoor het waarschynlyk geval dat de- schutterymuziek door het houden der aangevraagde lotory of op andere wyze wederom mocht kunnen worden ingesteld, zal het vertrek Yan don heerM. voor het corps oen groot verlies blyken. (J.-B.) De gansche Oostkust wordt geteisterd door onstuimig weer in de laatste dagen. Alle afscheep- werkzaamheden staan dan ook stil, de prauwen kunnen niet naar buiten en menige baal tabak is reeds bedorven. Yoor Probolinggo schynt 1887 al een heel onge lukkig jaar te zullen zyn. Den 3den 's avonds, is de vlaggestok aan den boom, in de nabyheid van het kantoor des havenmeesters, door den bliksem in splinters geslagen. Geen vuurtoren en geen vlaggestok dus nu. De kain en de hoofddoek van Djoyo, den licht- ontsteker, zyn gevonden. Het lyk viel uit elkaar, zóó hadden de visschen er aan geknaagd. (Soer. Crt.) Den lOden Februari eindigden te Soerabaia de onderwyzers-oxamens. Geslaagd zyn: Voor de akte van hulponderwijzeres, de candi- daten A. Honig en D. "Walter; voor de Fransche taal mevrouw Ballot. Voorwaardelijk geslaagd voor de akte van hoofd- onderwyzer: J. Van der Woude. Voor de Fransche taal de heer C. H. Brouwer en mejuffrouw J. A. Frölich. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de» volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, mot ingang van 8 Maart a. s., aan den ass.-roe. van Soekapoerakolot (Preanger Regentschappen) G. J. G. Van de Poel; een 2-jarig \erlof n. Europa, w. ziekte, aan de ondorwijzeree 2de kl. bjj bet op. 1. oud., N. F. E. Filet; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ing. 2de kl. bij den wat. en 'alandB burg. op. werken A. Cb. Nienwcnbuys, en aan den laten commies op het res.-kantoor te Medan (Oostkust van Sumatra) A. G. Boudnot, eorstgen. met 4 Maart a. s. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'alands dienst.de verif. 8de kl. bij do in- en uitvoerr. en ace. G. H. F. Bodenstaff; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hulp onderwijzeres bij hot op. 1. ond., J. J. W. Hageman. Benoemd: Tot lsten commies op het bureel van den resident der Oostkust van Sumatra F. Wettere; tot onder wijzer lste kl. bij het op. 1. ond. W. A. G. Bakker. Bevorderd: Bij het dep. der burg. op. werkentot hoofdcommies H. A. Bethboder, tot lsten commies H. J. W. Scbeffer, tot 2den commies J. P. K. C. De Brussel Assé. Overgeplaatst: De tijdelijk benoemde hulponder- wijzerc-s mevrouw Kimball, geb. Van Beers, van de 6de op. lag. sch. te Batavia naar de op. lag. sok. te Meester- Corneli6. Geplaatst: Tc Batavia, de benoemde tijdelijke verifi cateur 5de kl. J. W. G. Timmermans. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarigverlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. dc-r gonic G. Hoogenboomoen 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den lult.-kwartmr. bij do mil. adm. L. M. Van Olst; w. 18 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den kapt. der inf. N. H. J. Bichellc.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2