Doctrina. Dienstbode, Te 1 Mei a. s. O. Kooyker, KERKBOEKEN N°. 8306. A0. 1887. Een Winkelhuis te huur Kerkboek-Magazijn en Binderij ISTieuw© Dijn 16, Openbare Vrijwillige Verkooping, Donderdag 17 Maart. feze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. GOEDKOOP DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Atzocderltjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw*. Zondag-avond omstreeks 10 uren keerde zekere A. W. te Renkum, van "Wageningen naar zyne woonplaats terug, toen hp, naby den tol op den Arnhemschen straatweg gekomen, on verhoeds door drie personen werd aangevallen, op den grond geworpen en deerlik mishandeld; o. a. had hij eene diepe wonde in het voorhoofd. Het is den commissaris van politie te Wagenin gen gelukt, den hoofddader te ontdekken. Hy is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Nancy heeft zich een jong meisje door vergiftiging met strychnine van het leven be roofd. Onbeantwoorde liefde was, naar het schijnt, de reden dezer droevige daad. De aanslag op h e t 1 e v e n v a n c z a a r Alexander III. De bijzonderheden over hetgeen den 13den Maart te St.-Petersburg is geschied, zijn nog zeer schaarsch. Het offlcieele Russische orgaan zegt alleen „Den 1 (13) Maart 's middags te 2 uren woonden de keizer en de keizerin met de leden van het vor stelijk huis de mis by, welke in de Peter Paul- kathedraal ter nagedachtenis aan keizer Alexander II werd gelezen. Op denzelfden dag tegen halfdrie vertrokken de keizer en de keizerin met den groot vorst-troonopvolger en de andere kinderen naar Gatschina." De „Kölnische Zeit." ontvangt uit St.-Petersburg een telegram, dat de mededeeling van de „Standard" tot zekere hoogte bevestigt. Dit bericht luidt aldus „Weer is een aanslag op het leven van den czaar ontdekt en daardoor verydeld. In eene straat, welke het keizerpaar wilde doorryden, waren een aantal mannen opgesteld, die dynamietbommen onder hun kleeren hadden verborgen. Vier of vyf dier mannen werden terstond in hechtenis genomen en de bom men vond men in hun bezit. Een onderzoek is inge steld, maar hierover wordt door de politie het diepste stilzwegen bewaard. Men twyfelt er echter zeer aan, of de misdadigers nihilisten zyn." De twpfel of de aanslag door nihilisten is be raamd, wordt verklaard door hetgeen de „Times" van z;jn correspondent uit Weenen over den aanslag verneemt. Volgens dezen berichtgever werd de samenzwering niet gesmeed door nihilisten, maar door grondeigenaars, wier doel is den czaar te dwingen het land een constitutie of grondwet te verleenen, öf hem te noodzaken om af te treden. Hun doel was dan ook niet den czaar te vermoorden, maar alleen zyne alleenheerschappy te vervangen door eene constitutioneele monarchie. Op welke wyze men echter dit doel wilde bereiken door den czaar en zyne echtgenoote met dynamiet-bommen op te wachten, wordt er niet by gemeld. De Berlynsche „National-Zeitung" herinnert, dat in Rusland de samenzweringen aan de orde zyn en dat vooral in den laatsten tyd weer meer dan gewoonlyk geruchten over samenzweringen te St.- Petersburg waren verspreid. „In goed onderrichte kringen te Beriyn" - zegt het blad - „is ook nu nog niets van een moordaanslag bekend, doch, wat er ook is voorgevallen, de waarheid zal men daar. over zeker nimmer vernemen." Te Parys weet men even weinig als te Berlyn, want volgens de Fransche bladen verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, de heer Flourens, gisteren in de Kamer, dat hem van een beraamden aanslag tegen het leven van den czaar nog niets bekend was. De Berlynsche „Post" geeft een hoofdartikel naar aanleiding der inhechtenisnemingen, welke te St.- Petersburg hebben plaats gehad, in welk artikel op zeer ernstigen toon wordt uiteengezet dat de samenzweringen tegen den czaar het gevaar ver- grooten dat hy zal trachten in eene oorlogszuchtige buitenlandsche politiek een tegenwicht te zoeken tegen de binnenlandsche moeielykheden. De „Post" is dikwyls de tolk van het Berlynsche ministerie van buitenlandsche zaken; vandaar dat het artikel zeer de aandacht trekt. Het hof te Tarbes heeft uitspraak gedaan in de zaak eener jonge moordenaarster, wier wreedheid schier alle voorstelling te boven gaat. Victorine Mounic, 22 jaren oud, wilde voor de tweede maal een huweiyk aangaan, dat echter dreigde af te stuiten omdat zy een vierjarig kind had, een steeds - door haar gehaat en mishandeld meisje, dat zy eindeiyk in de rivier wierp. Onmiddeliyk daarna zette zy zich, alsof er niets gebeurd was, aan tafel, ging met de kinderen van haren heer uit enz. Het ïykje werd opgevischt en langzamerhand viel de verdenking op de moeder. Zy ontkende vol verontwaardiging, bewerende dat* haar kleine te Lourdes in een klooster besteed was. Zy vertrok derwaarts, kwansuis om een bewys van de abdis te halen. Van Lourdes ging zy naar Pau, peinzende op middelen om de verdenking van zich af te leiden, en in deze laatste plaats twee meisjes van zes en vier jaren, kinderen van zekeren Adam, op straat ziende loopen, wist zy het jongste, Hortense, op listige wyze mee te troonen, ging met haar op den trein zitten en keerde naar Lourdes terug. Hier trachtte zy onder allerlei voorwendsels het kind als het hare in een weeshuis en voorts by particulieren te plaatsen en eene schrifteiyke ver klaring te verkrygen, dat het kind reeds eene week te Lourdes geweest was, maar vruchteloos. Ten einde raad, reisde zy naar Gardères, waar zy eene tante had wonen, die haar gastvry ontving. Onder voorwendsel dat haar kind ziek was, en het was werkelyk door vermoeienis geheel uitge put van vermoeidheid en van het schreien, begaf zy zich al spoedig naar hare slaapkamer. Hier begon zy de kleine te worgen. De gesmoorde kreten van het slachtoffer bereikten de tante, die aan de deur kwam vragen wat er was. „Ze heeft wat pyn", antwoordde kalm de gewaande moeder, terwyi het kind in hare armen reeds in de laatste stuip trekkingen lag. Victorine bleef een geheel uur met het ïykje in bed liggen en kwam zich toen by hare bloedverwanten aan tafel zetten, zeggende dat haar kind sliep. Na den eten wilden de oom en de tante alvorens aan hun werk te gaan hun nichtje een kus geven en vonden het dood. Victorine stelde zich aan alsof zy wanhopig van droefheid was. By de begrafenis formaliteiten kreeg echter de burgemeester achter docht en het duurde niet lang, of de geheele zaak kwam aan het licht en Victorine moest alles be kennen. Daar de gezworenen verzachtende omstandigheden aannamen, heeft het Hof haar tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. De droefheid van de echtelingen Adam was by de behandeling der zaak deerlyk om aan te zien. Volgens de „Figaro" zou de moord van hun kind voorkomen zyn, indien de officier van justitie te Lourdes niet zulk een verslaafd absinth-drinker en koffiehuislooper was geweest. Het Farket van Tar bes had hem getelegrapheerd om Victorine onmid deliyk in hechtenis te nemen, en indien hy op zyn post was geweest had dit, zegt het blad, gemakkelyk kunnen geschieden. Hy opende het telegram echterpas toen de kleine Hortense reeds opgehouden had te leven. Langs de kust der Riviera is Zondag weder een schok van aardbeving gevoeld. Te Ven- timiglia en te Alasvio vielen huizen in, in een ander dorp zelfs 15 te gelyk. Te Albissollu was de be volking in de kerk. Ternauwernood redden zy hun leven. Alle deze plaatsen hadden onder de jongste aardbevingen reeds veel geleden. LBZI!N~(3t met Dames, op DONDERDAG den 17den MAART 1887, in de STADS-GEHOORZAAL. Aanvang te halfacht. Spreekster: Mevrouw ANNA RU88ING- 8ABEAIROLLE9, uit Amsterdam. Namens het Bestuur: J. A. DE JONGE, Voorzitter. S. CREUTZ, Secretaris. De Deuren worden kwart vóór zeven uren geopend. Mevrouw CHARBON te Sassenheim, vraagt 1 Mei eene die kan koken en werken. Loon naar bekwaamheid. op de Hoogewoerd tusschen Ryn- en Kraaierstra- ten. Te bevragenDoezastraat 20. een Bovenhuis met aparten Opgang, bevattende drie Voorkamers, Achterkamer, Logeerkamer, Keu ken en Dienstbodenkamer, voorzien van Gas- en Waterleiding en alle gemakken, Hooigracht 92. Huur- prys f 350 per jaar. Te bevragen bij M. LANGE- ZAAL, Hooigracht 110. VAN LEIDEN, alwaar men in alle formaten en banden VOOR HANDEN vindt: eene ruime sorteering keurig bewerkte van af de minste tot de fijnste soorten voor alle Protestantsche gezindten. Kerkboeken, naar keuze in te binden, worden ten spoedigste gereed gemaakt. minis in het Logement van den Heer DEUR- LOO aan 's Molenaarsbrug te Oudshoorn by opbod en afslag op Dinsdag 22 Maart 1887, 's morgens te elf uren, van: 1. Een HUIS en ERF ter grootte van 1 are, 25 centiaren. 2. Een HUIS en ERF groot 1 are, 67 centiaren. De perceelen, gelegen aan 's Molenaarsbrug te Oudshoornzyn te bezichtigen Dinsdag 15 en Vrij dag 18 Maart e. k., 's morgens tusschen 9 en 12 uren. Aanvaarding en betaling 16 Mei 1887. Breedvoerig by biljetten omschreven. Nadere informatiën zyn te verkrygen ten kantore van den Notaris J. C. SPRUYT te Alfen aan dm Rijn,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5