Dit »mer bestaat ait Twee Bladen. K°. 8306. Donderdag XT' Maart. A0. 1887. Leiden, 16 Maart. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD FEUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per po«t1.40. Afz-jnderlijke Nommere0.66. Officiëele Kennisgevingen. Burgmeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 1 der Verordening op hot brandweren in dezo gemeente, vastgesteld den 15dcn Juni/24sten Augustus 1871 (Gemeenteblad No. 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot ópper-brandmeester aan de stadsBpuit No. 8 do heer J. BOOM, tot brandmeesters aan de stadsspuiten No. 1 en 8, respectiovelijk de hoeren J. VAN ZONNEVELD en H. .T. DE NIE en tot adjunct-brandmeesters aan de etadsspuiten No. 1 en 4, respectievelijk de heeren P. HA8SELBAOH en L. BINK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 14 Maart 1887. E. KIST, Secrotaria. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wot van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); Brengen ter algemeene kennis dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter lezing nodergelegd zjjn op de Plaatselijke Setretarie, terwijl een exemplaar van elk der ljjston wordt aangeplakt op de kleine Pers van het Kaadhuis, benevens eene lijst van de personen, die op grond dat zij één of meer der voor bet kiesrecht gevorderde vereischten verloren hebben •f overleden zijn, van de kiezerslijsten zijn afgelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeeoter. 15 Maart 1887. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis dat door COBNELIA MART A VAN DIJK, vrouw van Johannes Josephus Dingjan, alhier woonachtig, oen adres is ingediend om vergunning tot ve rl oop van sterken drank in het klein, in het perceel Oude Singel No. 172. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, Lei don, DE KANTEB, Burgemeester, 16 Maart 1887. E. KIST, Secretaris. Attn den gemeenteraad wordt door B. en Ws. medegedeeld dat, op voorstel van hunnen Voorzit ter, ter belooning van de verleende diensten by ge legenheid van de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden, op grond van de voortreffelijke wyze, waarop zoowel door de militaire autoriteiten en manschappen als door het politiepersoneel is medegewerkt tot handhaving van de orde en her stel van de rust, is uitgekeerd ten behoeve van de manschappen van do onderscheidene wapens van het garnizoen, een bedrag van 350 en ten behoeve van de politiebeambten een bedrag van 70. B. en Ws. stellen voor, do vereischte goedkeu ring op deze uitgave te verleenen en tot de vast stelling over te gaan van den overgelegden staat van af- en overschry ving strekkende tot verhooging van Volgn. 120 der begrooting van dit jaar: ver dere uitgaven in zake de politie, met ƒ350, te vin den door afschrijving van den post voor Onvoor ziene Uitgaven, terwyi de belooning van 70 voor de politiebeambten kan worden gevonden uit den post Volgn. 112: belooning voor de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie. Dr. C. Snouck Hurgronje, van Leiden, heeft gisternamiddag zyn eerste college in het Moslemsch recht aan de Indische Instelling te Delft gegeven. Met gunstigen uitslag is te 's-Hage geëxa mineerd voor nuttige handwerken mej. M. L. Dyk- man, uit Leiden. In de Staatscourant zyn de statuten opgeno men der naamlooze vennootschap de „Bouwmaat- schappy Oegstgeest," gevestigd te 's-Gravenhage. Ze is aangegaan voor 40 jaren en heeft ten doel het koopen, bebouwen en verkoopen of verhuren van gronden en gebouwen. Het kapitaal bedraagt 120,000, verdeeld in 60 aandeelen van 1000 en 120 aandeelen van 50O, waarvan ƒ31,000 ge plaatst en door inbreng gestort. Voor do eerste maal zyn benoemd: tot directeur de heer M. A. De Zwart, architect te Voorburg, en tot commissarissen de heeren mr. P. J. Snel en H. W. Knottenbelt, beiden te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van een deswege door den burgemeester van Oudshoorn gedane vraag is door den minister van justitie geadviseerd, dat er geene bezwaren tegen bestaan, om bodelaars en andere delinquenten, tegen wie krachtens artikel 86 van het "Wetboek van Strafvordering een bevel tot voor- loopige aanhouding kan worden verleend, tydeiyk in eene politie-bewaarplaats gevat te houden, tot dat de overbrenging naar den officier van justitie kan geschieden en het bedoeld bevel zal zyn uit gevaardigd. De Tweede Kamer heeft heden het algemeen debat over het hoofdstuk Kiesrecht van de Grond wetsherziening voortgezet. Het Eegeeringsartikel werd verdedigd door de heeren De Beaufort, Godin De Beaufort en Van den Borch; de beide laatst genoemden hielden echter het verband vast met hot voorloopig kiesreglement. De heeren De Beaufort en Rutgers bestreden sterk het algemeen stemrecht, dat de heerschappy van calotte, bef en borrel zou doen zegevieren. Do heer Rutgers bestreed boven dien, evenals de heer v. Baar, het Regeeringsartikel wegens zyn onbestemdheid. Ook de heer Lohman bestreed het algemeen stemrecht. Onze Koning zal by het keizersfeest te Berlyn (22 Maart) zich doen vertegenwoordigen door zyn adjudant-generaal, den gep. luit.-gen. jhr. Verspyck. Naar men verneemt, zal de heer R. A. J. Snethlago, civiel-ingenieur te 's-Gravenhage, eerlang naar de Transvaal vertrekken in verband met voor; bereidende maatregelen voor den aanleg van een spoorweg daar te lande, waarvoor concessie is verleend aan de heeren J. L. Cluysonaer, secretaris der Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoor wegen, Van den Wall Bake te Amsterdam en Groll Jr. te Londen. Door hoofdingelanden van het groot-waterschap van Woerden is het navolgende drietal geformeerd, ten einde, tot hot doen eener keuze voor één hoog heemraad, aan Z. M. te worden aangeboden, nl. de heeren J. Knyff Adrz., C. E. Van der Quast en D. Oostveen. Men verwacht binnenkort eene groote promotie by het wapen der infanterie. In eene gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Vereeniging van Margarineboter-fabri- kanten (voorzitter dr. I. Th. Mouton), is met alge meene stemmen besloten den maatregel, welke reeds door enkele der voornaamste fabrikanten werd toegepast, om op alle collis voor export het merk „Butterine" te plaatsen, met 1 April algemeen in te voeren. Door den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van Karnebeek, zal den 24sten dezer in het „Hotel den Ouden Doelen" eene groote soirée dansante worden gegeven. De opperwachtmeester Koene van het 2de rog. veld-art., heeft wegens langdurigon dienst zyn pensioen aangevraagd. Door de Vereeniging voor den Effectenhandel to Amsterdam zal op 21 dezer in eeno buitenge wone algemeene vergadering het voorstel behandeld worden om, in overeenstemming met de buitenland sche beurzen, Goeden Vrijdag niet als Beursdag te beschouwen. Eenige vereerders van Multatuli zijn voorne mens in diens geboortehuis Korsjespoortsteeg 20 te Amsterdam, een gedenksteen te plaatsen. Het getal „scholen met den bybel'' is in het vorig jaar vermeerderd met 16, en bedraagt thans 441, met 74,000 leerlingen. De waarde der gebou wen wordt op byna V/1 millioen geschat. De inza meling bracht in 1886 ƒ107,300 op, ruim ƒ200 meer dan in 1885. PRIJS DER ADVERTENTIEN Tui 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere near plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aangaande de beteekenis van de uitdrukking „by de gratie Gods" vindt men bij De Bosch Komper, „Staatsrecht," het volgende: „Het was oorspronkelyk geen aanmatiging, welke do wereldlyke en geesteiyke vorsten de formule door Gods genade by hun titel deed voegen; in latere tyden eerst mengden zich nevendenkbeelden daarby. „Prof. H. Cock, in zyn „Natuur-, Staats- en Vol kenrecht", zegt, dat de eerste vorst, die zich van deze spreekwys bediende, Pepyn de Korte was, welke zich echter juist alleen op de volkskeus be riep, toen hy zich op den troon van Childerik plaatste. Vroeger luidde het begin der door hem uitgevaar digde stukken: „Pepyn de roemryke" (Pipinus vir inclytus) enz., doch opmerkzaam geworden op den hoogmoed, daarin doorstralende, besloot hy, als een bewys van nederigheid en ootmoed, zich koning door Gods genade (Dei Gratia Rex) te noemen. Dit voorbeeld van nederigheid, door Pepyn gegeven, vond naderhand algemeen by val onder de vorsten van Europa. „De hoogleeraar P. O. Van der Chys toonde mede in het „Tydschrift voor de algemeene munt- en penningkunde" aan, dat het een vooroordeel uit onkunde is, de formule „door Gods genade," in den titel van koningen en vorsten op te vatten, als wilde zy eenig byzonder recht en meer onmiddellyke aan stelling van Godswege te kennen geven." Het stoomschip „Prins Frederik", van Bata via naar Amsterdam, vertrok van Padang 15 Maart; de „Semarang" arriveerde 14 Maart van Rotterdam te Padang; de „Zuid-Holland", van Java naar Rot terdam, arriveerde 15 dezer te Suez. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 18 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan jhr. V. F. A. H. De Kuyper, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvevvanger te Veghel; aan P. H. Van der Ley, onderwyzer by de Rykskweekschool voor onderwyzers te Haarlem, vergunning verleend deze betrekking tegelykertyd te bekleeden met die van directeur der kweekschool voor ondorwyzeressen aldaar; benoemd by het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2de klasse, den studont in de genees kunde (arts) H. J. M. Boonacker; met ingang van 1 April 1887, benoemd tot commiezen der posteryen van de vierde klasse M. C. Van Pellecom en F. J. W. Schoon, thans surnumerairs der pos- teryen, en met ingang van dien datum bevorderd tot commiezen der posteryen van de derde klasse N. C. Muller, J. Harp, F. I. Van Scheers en A. H. M. B. Vis Dieperink, thans commiozen der posterijen van de vierde klasse. Gemeugd Nlouws. De Wassenaarder, vanwienwy meld- den dat hy Zondag-avond mot eene brandende pyp te bed ging, ten gevolge waarvan hy hevige brand wonden bekwam, is Dinsdag-morgen daaraan over leden. Gistermiddag is door deHaagsche politie aangehouden de knecht van een bakker aldaar, verdacht van verduistering, door het niet verantwoorden aan zyn meester van by de cliënteele geïnde gelden van geleverde broodwaren. Aan hot in aanbouw zynde Kurhaws to Scheveningen ia gisternamiddag eene stelling gebroken, waarop zich vier werklieden bevonden. Zy werden allen gewond, waarvan twee ernstig. Een opperman is met gebroken been naar het gast huis vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval verneemt men dat het staigerhout en het verhand te wenschen overlieten. Er is dan ook proces-ver baal opgemaakt. (D.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1