nog een kop koffie op den koop toe. De deugniet, blij dat zyn list gelukt is, snelt met zyn buit naar zijn kameraad, die op den uitkijk stond. Nv. d. D.) Aan de groote stadsbank van lee- ning te Amsterdam werden in 1886 beleend 778,367 panden, waarvan werden gelost 756,969 en ver kocht 32,188 panden. In de Willemstraat te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, ten einde by de aanstaande komst van den Koning de Willem straat zoo feestelijk mogelijk te versieren. Te dien einde is eene vergadering van de bewoners dier straat gehouden tot het bijeenbrengen van gelden en het beramen van plannen. De kosten worden op ongeveer ƒ1200 geraamd. Daar de bewoners hun wensch zullen te kennen geven, dat HH. MM. de Willemstraat een bezoek komen brengen, is men nu reeds bezig het plaveisel, dat zeer slecht is, zoo in orde te brengen, dat het koninklijk rijtuig niet al te groote schokken zal ondervinden. Onder de versieringen in de hoofdstad zal onge twijfeld ook die van het Thorbeckeplein zeer do aandacht trekken. Het is een bevallig en rijk ver sierd baldakijn, waaronder, te midden van veel bloemen en heesters, het borstbeeld des Konings zal prijken. Vier trappen, geflankeerd door wimpel dragers, geven toegang tot deze verhevenheid, en het geheel wordt omgeven door fraaie sierplanten. Het hoogste punt dezer monumentale versiering, welke verschillende wapenschilden zal dragen, is 12 meter. Uit 's-Hortogenbosch wordt van 8 Maart gemeld: Hedenochtend te 6 uren had hier een niet alle- daagsche optocht plaats. De veroordeelde vrouwen, die uit de gevangenis alhier naar die te Gorkum moesten worden overgebracht, werden in vier rij tuigen afgehaald, vergezeld van de bowaarsters en een sterk escorte. Ook deden twee leden van het college van administratie haar uitgeleide. Zoo kwa men zij aan de Zuid-Willemsvaart, waar eene stoom boot, voor haar afgehuurd, aanwezig was, die te halfzeven, langs de Zuid-Willemsvaart en de Dieze en verder de Maas af, naar de plaats van bestem ming vertrok. Bij deze vrouwen was er een, die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, nl. de Leidsche gift- mengster, vrouw Van dor Linden, en de medeplich tige aan den moord te 's-Hage op mevr. Van der Kouwen, vrouw Jut. Tot veler verwondering be hoorde de zoogenaamde millioenenjuffrouw niet onder haar. Een paar dagen geleden waren eonige jongens op hot erf van den landbouwer F., in den Prins Alexanderpolder onder Hillegersberg, aan het spelen in een hooiberg. Een van hen zat een ander bij het klimmen in den hooiberg met eene hooivork al spelende na om het klimmen daarin te beletten, geraakte met een van de punten der vork in diens oogen, met het gevolg dat de jongen thans het gemis van een der oogen heeft te betreuren. Te Liverpool is eene ziekenverpleeg- ster, die haar elfjarig dochtertje vergiftigd had om een verzekeringssom van ƒ120 machtig te worden, voor welk bedrag het leven van het kind verzekerd was geweest, ter dood veroordeeld. Op den luchtspoorweg te Nieuw- York is een vreeselyk ongeluk gebeurd. Er was brand in een der huizen by den spoor weg en daar de vlammen over de rails sloegen, moest do machinist stoppon. De volgende treinen moesten dit voorbeeld volgen on zoo stond weldra een gansche reeks treinen, wel een mijl rails be slaande, te wachten. In den trein zaten werklieden, die ongeduldig werden en den wagen verlieten om langs de smalle loopplank, naar het naastbyzynd station te loopen. Hoewel de plank slechts zeer smal was en geen leuning had, ging dat loopen toch vry goed, omdat de wandelaars steunden op de stilstaande wagens. Maar hun toestand werd gevaarlijk toen de treinen- reeks zich onverwacht in beweging stelde. Op de loopplank ontstond een paniek; een man die geen houwvast meer voelde, werd duizelig en greep zyn voorganger vast, deze pakte ook wat hy pakken kon en zoo vielen plotseling een troepje van zes mannen elkaar vasthoudende in de diepte op de straatsteenen. Het gezicht dier vallenden maakte de angst dei- op de loopplank zich bovindenden nog grooter en weder stortten een paar mannen naar beneden. Gelukkig werden de treinen zou gauw mogelijk gestopt en kwamen de anderen met den schrik vry. Het bestuur der spoorwegmaatschappij heeft de verantwoordelijkheid van zich afgeschoven, door or op te wijzen dat het personeol niet in staat was al die personen te dwingen in hunne compartimen ten te blyven. Het schryft het ongeluk voornamelijk daaraan toe, dat een persoon door een raampje in den trein heeft willen klimmen, halverwege is bly ven steken en toen met zyn beenen oen tiental wandelaars van de loopplank heeft afgestooten. Vier personen bleven op de plaats dood en zes werden wel zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. Volgens een brief uit Honolulu in de „New-York Herald", heeft prinses Likelike, zuster des konings, zich doodgehongerd, by wyze van offer aan eene godin, aan wier toorn eene uitbarsting van den vulkaan Mouna-Loa werd toegeschreven. JEï V T *0 IM IL A. IH Z>, I: rRalcrjiii. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren, na verwerping van verschillende amendementen, met 328 tegen 238 stemmen het voorstel aange nomen, om tarwe van vreemde herkomst met een recht van 5 fr. per 100 KG. te belasten. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden was er sprake van dat het Kabinet-Goblet plaats zou maken voor een Kabinet-De Freycinet, waarin echter de heer Globet toch zitting zou hebben. De „Temps" meldt dat de minister van oorlog zal voorstellen om het opnemen van alle berichten omtrent mobiliseering enz. te verbieden. Do legercommissie heeft een voorstel aange nomen, volgens hetwelk de polytechnische school officieren van allo wapenen moet vormen in het door den minister van oorlog vastgestelde getal. Dit voorstel strijdt met het systeem van generaal Boulanger, volgens hetwelk de polytechnische school geen onderofficieren meer zou mogen leveren. Eenige courantenverkoopers te Parys, die op de boulevards riepen dat keizer "Wilhelm dood was, werden gepakt op verzoek van de koopers der bladen, die daarin niets vonden betreffende het groote nieuws. Do gearresteerden zullen terecht staan wegens oplichterij. De bekende zangeres Minnie Hauk is tot „officier de l'Académie" benoemd, wegens de door haar aan de Fransche toonkunst bewezen diensten eene onderscheiding, welke zelden aan vrouwen wordt verleend. Duitschland. De Rijksdag bracht gisteren de behandeling der begrooting ten einde, voor zoover deze betrekking heeft op den rijkskanselier, do Rijkskanselarij en het ministerie van buitenlandsche zaken. Bij den post voor buitenlandsche zaken verde digde prins Yon Bismarck tegenover een aanval van professor Vichow de handelwijze der regeering betreffonde het besteden der geldmiddelen voor onderzoekingen in Middel-Afrika, welke tegenwoor dig ten behoeve van Duitschland in de landstreken achter Kameron en het Togo-gebied worden gedaan. De heer De Lesseps wordt te Berlijn met de meeste onderscheiding behandeld. Woensdag op de soirée ten hove werden hem door de geheele kei zerlijke familie bijzondere attenties bewezen. Ook de bladen begroeten hem in bewoordingen vol sym pathie; vooral doen dit de organen, welke met het departement van buitenlandsche zaken in eenigs- zins nauwe betrekking staan. Hy heeft verscheidene journalisten by zich ontvangen en hun de verze kering gegeven dat hy met geenerlei politieke of finantiëele zending is belast. Oroot-BritnnaiS. In het Lagerhuis zeido sir James Fergusson, onder-staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, gisteravond dat vyf van de zes rogeeringen, die op de conferentie te 's-Gravenhage vertegenwoordigd waren, zyn toegetreden tot de conventie omtrent den verkoop van sterken drank in de Noordzee. Thans zullen stappen volgen tot voltooiing der conventie. Men 149 tegen 96 stemmen werd een krediet verleend van 150,000 pd. st., ter vervanging dei- bijdrage van Egypte in de kosten van het bezet tingsleger, doch thans aangewend tot andere vor deringen welke Egypte raken. In den loop van het debat zeide de heer Goschen, kanselier der schatkist, dat het noodzakelijk is aan den bestaanden toestand een einde te maken en eene afdoende regeling te bewerken van alle vor deringen, welke op Egypte ruston. Thans wordt opnieuw de finantiëele gesteldheid van dat land onderzocht. Uit de modedeelingon, welke door En geland aan de Egyptische regeoring gedaan zijn ten opzichte van het deel der uitgaven dat door Engeland zou worden overgenomen, blykt dat Egypte op geen subventie te rekenen heeft; dat land moet, zonder een te sterk leger, de uitgaven in verhouding brengen tot de ontvangsten. Anders zou de tegenwoordige reductie op de coupon moeten voortduren, en eene internationale commissie in het leven worden geroepen. Het gevolg van een en ander zou zyn dat het hervormingswerk van Engeland en het herstel der autonomie, waarop eene spoedige ontruiming door de Britsche troepen moet volgon, nadeel zou lyden. Er is versterking gezonden aan do politie te Youghal (Cork). Op haar weg naar de kazerne werd de afdeeling agenten door het grauw aan gevallen en met steenen geworpen, zoodat zy zich met de bajonet een weg moesten banen. Ver scheidene personen werden gekwetst en één man is aan zyne wonden overleden. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden verklaarde de heer Depretis gisteren dat de Koning, ten gevolge van de moeilijkheden welke do samenstelling van een nieuw Kabinet ondervindt, de aftreding van het ministerie'niet heeft willen aannemen, en dat de ministers, uit achting voor den Koning en in de overtuiging dat zij hun plicht zullen vervullen, op hun post blyven. De heer Crispi vroeg waarom het ministerie op zyn besluit tot aftreding is teruggekomen, om zich in dezelfde Kamer te vertoonen? Hy stelde de volgende motie van orde voor:. „De Kamer, over tuigd dat de houding van het Kabinet in de laatste crisis niet overeenkomstig is met do parlementaire gebruiken, gaat over tot de orde van den dag." Uit Weenen wordt aan de „Times" geseind dat hot vaststaat dat de voor den tyd van vyf jaren gesloten alliantie tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië, welke in 1887 afloopt, hernieuwd wordt. Bulgai-ijo, De correspondent der „Times" te Sofia spreekt de Russische verhalen over mishandelingen in de Bulgaarsche kerkers tegen. Het schynt dat de ge vangengenomen gewezen minister van oorlog Niki- foroff de desbetreffende geruchten uitgestrooid heeft. Hy weigerde echter aan de van staatswege inge stelde commissie de teekenen aan zijn lichaam te laten zien, uit welke de mishandeling zou blyken. Uit Bucharest verneemt de „Times" dat de Bul gaarsche regenten en de prefect te Roestsjoek brandbrievon en bedreigingen met den dood hebben ontvangen. Blijkens te Berljjn ontvangen berichten heeft de krygsraad te Roestsjoek nog 130 personen, die aan den opstand hebben deelgenomen, veroordeeld, en wel tot dwangarbeid voor den tijd van 3 tot 11 jaren. Doodvonnissen zyn er niet meer uitgesproken. De Porte had dan ook de Bulgaarsche regenten ten ernstigste tegen de uitvoering van doodvonnissen gewaarschuwd en hen voor verdere execution per soonlijk verantwoordelijk gesteld. Voor het geval dat Bulgarije door Russische troepen wordt bezet, zal de Porte Oost-Rumelië en de Balkan-passen bezetten. Telegrammen. KAAPSTAD, 10 Maart. De „Madura", aan boord hebbende Stanley met de Congo-expeditie, is in den afgeloopen nacht hier aangekomen en zal hedenna- middag 5 uren naar de Congo vertrekken, alwaar men rekent te zullen aankomen 18 dezer, zynde drie dagen vroeger dan men eerst had gemeend. Tot nog toe gaat met de expeditie alles goedgeen enkel geval van ziekte of desertie. BUCHAREST, 10 Maart. Volgens een bericht uit Roestsjoek heeft de overste Filoff, wiens dood by vergissing werd vermeld, op verlangen der Russi sche regeering verlof gekregen om Bulgarije te verlaten. Gisteren werden twee onder-officieren tot vijfjarige, vyf tot achtjarige en vijf tot levenslange vestingstraf veroordeeldde gewone soldaten kregen gratie. Men wacht nog op de beslissing van majoor Petroff, die de onvoorwaardelijke volmacht heeft om de veroordeelingen te veranderen. PARIJS, 10 Maart. Luidens berichten uit Hong kong breidt de opstand op het eiland Hainan zich belangrijk uit, omdat de C-hineezen niet in staat zijn den opstandelingen het hoofd te bieden; er worden twee regimenten gevormd uit de vroegere

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2