bui r tv a. isr ix Geen levend wezen is in de mijn gevonden dan eon paard, dat rustig zyn hooi stond te eten. Do meeste doodon worden herkend door hunne familie; sommigen kan men alleen herkennen aan een soort van tatoeëering of aan litteekenen. Do treinen voeren steeds belangstellenden en nieuwsgierigen aan, die de plaats der ramp en huizen der ongeluklcigen bezoeken, waar zy rijke aalmoezen achterlaten. Men kan echter geen geld genoeg geven om de ellende weg te nemen, ver oorzaakt door den dood van zooveel huisvaders. De kanunnik Abrassart, president van het semi narie van het bisdom Doornik, heeft vanwege het bisdom eene som van duizend franken gebracht. Deze hooge geesteiyke heeft op den preekstoel, tydens een der lpkdiensten, afgekondigd, dat Zon dag in al de kerken van het bisdom, geldinzame lingen zullen gedaan worden. Al do dagbladen van Brussel zamelen giften in. Ook in andere steden wordt dit voorbeeld gevolgd en allerwege worden liefdadigheidsfeesten ingericht. De ministers hebben gezameniyk eene som van 1000 franken gezonden. De nationale Bank zond 2000 franken. De koning van België begon met 10,000 franken uit zyne particuliere kas te géven voor de nagelaten betrekkingen; de graaf van Vlaanderen, die her- haaldeiyk op de plaats des onheils verscheen, voegde er 2000 franken by. De hertog van Ursel heoft eene som van 1000 fr. geschonken. De maatschappy „24 Actions" geeft 50 fr. en de doodkist voor de begrafenis van elk slachtoffer. De groote verslagenheid in het district begint v gaandeweg plaats te maken voor eeno trouwens f niet onverklaarbare opgewondenheid. In verscheiden jz der naburige mynen weigerden de werklieden reeds in de schachten af te dalen. Het getal gendarmes is vergroot moeten worden, Raar de menigte elk oogenblik aangroeide en hot Tiandhaven der orde onophoudeiyk moeielyker werd. Er zyn 140 doodkisten besteld. Deze zyn reeds %e afgewerkt. Daar de ontbinding der ïyken in den ,put zeer snol geschiedt, worden zy van den dorden dag af in de myn zelf gekist. Men kan oordeelen over de ramp, die de bevolking van Paturagos treft^ als men bedenkt dat deze gemeente alleen negentig harer inwoners onder de slachtoffers telt. Slechts enkele mynwerkers zijn gered. Eén hunner, toen hy de ontploffing hoorde, vluchtte biddende weg. Een brandend heete gasstroom achterhaalde hem en wierp hem met eenige lyken onder de ope ning van de mynschacht. Een ander geredde heeft het gebruik van zyn tong verloren. Op het kerkhof zyn lange groeven gemaakt, waar -de lyken in plechtigen begrafenisstoet worden heen gebracht. Onder moer zyn ook de drie sterk gezwollen lyken gevonden van den mynwerker Carnet met zijne beide zoons. Het tooneel te beschrijven, dat by hot thuisbrengen van de lyken in het kleine huisje van de weduwe met hare vier kinderen volgde, is onmogelijk. Met geweld moest men de vrouw van de lyken verwyderon. Ook by de teraardebestellingen doen zich natuurlyk hartverscheurende tooneelen voor. Generaal Bou langer heeft een be sluit genomen, dat ongetwyfeld zyne populariteit nog zal vorgrooton. Hij heeft aan alle jongelieden, die in do geteisterde districten wonen en' die in den loop dezer maand onder de wapenen souden meeten komen, tydolyke vrystolling van dienst ge geven, opdat zy in de plaats hunner inwoning zou den kunnen helpen. Langs de Riviera hebben de menscben hun kalmte i teruggekregen. Op de spoorwegen moet de wanorde echter nog groot zynaan do dienstregeling wordt niet meel de hand gehoudon, expres-troinen ryden als boemel- treinen en de stations gelyken goederenloodsen, gevuld als zy zyn met planken en levensmiddelen VQQï de slachtoffers. Hier en daar is men reeds met afbreken en op lappen begonnon. Diano Marino vooral krijgt een goede beurt, Dit dorpje zal geheel en al door dynamiet worden opgeruimd om daarna herbouwd te worden. Naar aanleiding der aardbeving heoft de bekende sterrenkundige Flammarion een goeden inval gehad. Hij meent dat men slechts op de hoogte kan ko men van de binnenaardsche werkingen door een groot gat in de aarde te graven van duizenden rnylen "diepte. En zulk een werk zou kunnen wor den uitgevoerd „wanneer allo Europeesche mogend heden slechts daartoe hare troepen wilden afstaan. Zy zouden op deze wyze do geheimen, die onder onzen voet liggen, ontsluieren en daar de soldaten door den arbeid het vechten wol zouden verloeren zoo zouden er twee overwinningeneen op sociaal en een op wetenschappelyk gebied, voor de mensch- heid te vieren zyn. Duitsohland. By de voortzetting van de behandeling der leger- wet in den Ryksdag, werd gisteren het voorstel- SLauffenberg (het oude voorstel der liberalen om het gevraagde aantal manschappen toe te staan, maar slechts voor drie jaren) bij hoofdelyke stem ming met 222 tegen 23 stemmen verworpen. 88 leden hielden zich buiten stemming. Toen do stem ming plaats vond, waren de Polen en deElzassers niet in de zaal tegenwoordig, met uitzondering van den Elzasser Guerber, die zich van deelneming onthield. De sociaal-democraten stemden tegen het voorstel der' liberalen. De Ryksdag nam art. 1 der legerwet met 223 tegen 48, en art. 2 met 247 tegen 20 stemmen aan. De overige artikelon van het ontwerp werden toen by acclamatie goedgekeurd. Het aantal vereenigingen in Elzass-Lotharin- gen, hetwelk de politie van plan is te ontbinden, omdat hare strekking anti-Duitsch is, beloopt onge veer tweehonderd. BuIgarljiB. Ofschoon de toestand in Bulgarye nog steeds onzeker blyft, schynt het verzet tegen deregenten toch onderdrukt te zyn. Van vele zyden althans ontvangen de regenten bewyzen van instemming met hun optreden te Roestsjoek. Te "Weenen vindt de gestrengheid, waarmede de regenten zyn opgetreden, minder by val. Het Weener „Fremdenblatt", graaf Kalnoky's orgaan, keurt ten minste ronduit de terechtstelling af. Het officieuze blad doet uitkomen dat de militaire overwinning der regenten beslissend genoeg was om „geen ver dere versterking door kruit en lood te maken." De gezanten der mogendheden te Konstantinopel richtten zich gemeenschappelyk tot de Porte, ten oinde er op aan te dringen, dat Turkye verdere terechtstellingen in Bulgarye verhlndere. Uit "Weenen is te Parys bericht ontvangen dat de Fransche consul tot hetzelfde doel op krachtige wyze te Sofia by de regenten is opgetreden. De te Sofia loopende geruchten aangaande mobili seering der troepen worden tegengesproken. Volgens te Semlin ontvangen bericht zyn te Sofia 500 personen in hechtenis genomen, onder wie vele priesters en notabelen en een neef van Zankoff. Hoewel groote ontsteltenis in het land heerscht, is de orde niet gestoord. Zondag-avond ontvingen de gezanten van Rus land van den heer Von Giers de opdracht om Maan dag by de mogendheden te beproeven een gezamen- ïyken stap te doen om do gruweldaden van het regentschap tegen te gaan. De mogendheden zyn daarop in onderhandeling getreden over Ruslands verzoeken. Het schynt dat het telegram aan de verschillende gezanten is ge zonden voordat de terechtstelling te Roestsjoek plaats had; maar voordat de gezanten aan hunne opdracht bij de verschillende kabinetten konden voldoen, was de terechtstelling reeds afgeloopen. Het Verbond. Sedert eenige dagen wordt overal gesproken over het verbond tussehen Duitschland, Oostenryk en Italië tegen Frankrijk en Rusland. Te Londen wordt verzekerd dat er by de onder handelingen over het verbond tussehen Duitschland, Oostenryk en Italië werkelyk sprake is geweest van den eventueelen afstand van Tunis aan Italië. Dit plan heoft men echter laten varen ten gevolge van de bezwaren van Engeland, dat de opmerking maakte dat, wanneer verschillende havens in het bezit kwamen van Italië, dit nog gevaarlyker zou zijn voor de vryheid van de Middellandsche Zee, dan wanneer de Franschen Tunis bezitten. Do Parijsche „Temps" bevat eene depeche uit Rome, waarin verklaard wordt dat de beweringen der „Diritto" over de bepalingen van het verbond tussehen Italië en Duitschland en het hernemen van Nizza en Savoie, eiken redelyken grond missen. CORRESPONDENTIE. Hot ingezonden stuk ge- teekend H. D. moest tot een volgend nommer blijven liggen. Telegx-ammen. MADRID, 9 Maart. De geruchten betreflende een ministeriëele crisis blyven aanhouden. Verscheiden dagbladen beweren dat de democratische leden va het ministerie en de meerderheid in de Cortes ot tovreden zyn over de benoeming van generaal C; sola tot minister van oorlog. De ministeriëele da» bladen spreken echter deze geruchten tegen. WEENEN, 9 Maart. De laatste als spion te Kraka gevangengenomen persoon, maakte zichbekendal Engelsch kapitein en medewerker aan de „Maa Chester Guardian" en werd op vrye voeten gestelij Het feit dat de Bulgaarsche officieren te Kon stantinopel in de laatste dagen belangryke geli sommen uit R*sland ontvingen, wekt hier achtei docht. Het is bovendien bekend, dat de Russisch gezant Nelidoff aan ieder officier het salaris uitkeert dat hem volgens zyn rang in Bulgaarschen diens toekomt. Ook de Bosnische vluchtelingen van Servisch nationaliteit worden door hot Russische gezantscha] te Konstantinopel gesteund. De Bulgaarsche rogcering bestelde onlangs lij de munt te Weenen eenige duizenden zilverei medailles met de beeltenis van vorst Alexander. PARIJS, 9 Maart. De aanneming van het Sep tennaat door den Duitschen Ryksdag werd heds te Parys tegen 6 uren 's avonds bekend, veroor zaakte groot opzien en een weinig spyt. LONDEN, 9 Maart. By het Parlement werd hedea de leger'oegrooting ingediend; daarop zyn de uit gaven met 10,393,000 pd. st., dus 160,700 pd. st hooger dan gewoonlyk, uitgetrokken. In de memori! van toelichting zegt de staatssecretaris van oorlog, Stanhope, dat er een mobilisatie-plan is uitgewerkt, volgens hetwelk twee sterke legercorpsen in korten tyd in het veld kunnen staan. Dit mobilisatieplan maakt echter eene vergrooting van de corpsen der genie en der vestingartillerie noodzakelyk. LONDEN, 10 Maart. De Bank van Engeland heelt haar disconto van 4 op 31/, pCt. verlaagd. STRAATSBURG, 10 Maart. De minister Hoffmann heeft zyn ontslag als staatssecretaris voor Elzas en Lotharingen aangevraagd. LEIDE1V, ÏO Maait Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind noordwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 3' Celcius 37.4°Fahrenheit; hedonmorgen om 8 urei: 3° C. 37.4° F.; 'smidd. 12 uren 6° C. 42.8' F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41° F De Tweede Kamer heeft heden by het voort gezet debat over de Grondwetsherziening aange nomen een amendement des heeren A. Mackayom by bestuursmaatregel aan te wyzen welke rechter over verzoeken om gratie aan den Koning zal adviseeren. Voorts is aangenomen een amendement- Borgesius om by art. 67 terug te komen op het gisteren by art. 57 aangenomen amendement-Loh man en dus te spreken van machtiging van de wet op den Koning. Met 43 tegen 37 stemmen werd verworpen een amendement van den heer De Geer om in de Grondwet in het afkondigings-fonnulier der wetten op te nemen de woorden„by de gratie Gods." De paragrafen 9, 14 en 15 werden aange houden tot by Hoofdstuk V, zoodat de discussie over Hoofdstuk II geschorst is. Morgen om 1 uur komen de andere wetten in behandeling. Geheel onverwacht is in den afgeloopen nacht te 's-Hage overleden de heer J. D. Doorman, hoofd redacteur van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage." Gisteren was hy nog op zyn bureel werkzaam, verliet het klagende over pyn in de borst, om niet meer terug te keeren op zijn post, welken hji gedurende ruim 25 jaren met zooveel talent, zoo veel liefde en yver heeft vervuld. Werd nu ook zijn levensdraad sneller afgesneden dan menschelyke berekening zou doen verwach ten Doorman had pas zyn 60sten verjaardag gevierd voor zyne zwaar beproefde weduwe en betrekkingen, voor zyn zoon, medearbeider aan het zelfde blad, moge het een troost zyn dat de her innering aan den arbeidzamen, bekwamen, gemoe- delyken man, niet licht zal verloren gaan. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 10 Maart; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 9 Maart; de „Zaandam",van Amsterdam naar Nieuw-York, is aldaar Dinsdag.il- aangekomen; de „Zeeland", van Java naar Rotter dam, passeerde 9 Maart Kaap del' Armi.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2