N*. 8301. Vrijdag 11 Maart. A". 1887. Dit air bestaat mt Twee Bladen. Leiden, 10 Maart. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeten. LEIBSCH DAGBLAD. p-RT.TR DEZER COURANT: Voor Leidsn per 3 mMUiden1.10. Franco per poet1*40. Atzenderljjke Nommere0.65. Bij koninklijk besluit is dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren alhier, benoemd tot lector aan onze Rijks-universiteit, om onderwijs te geven in de instellingen van den Islam, en hem machtiging verleend om de genoemde ambten gelijktijdig te bekleeden. Be Indische mail per stoomschip Anadyr" wordt 11 dezer alhier verwacht. De heer A. Van Eek, hypotheekbewaarder te Leiden, die den strijd over de herziening van 1848 heeft beleefd en sinds deze altjjd getoond heeft een opon oog te hebben voor de politieke belangen des volks, heeft uit don rijken schat zijner ervaring „eenigo geschiedkundige opmerkingen over het kies stelsel en zijne werking" in eene brochure neerge legd, onder dien titel bij den heer S. C. Van Does- burgli alhier verschenen. De strekking van het geschrift is om aan te dringen op herstel der verkiezing met één trap, als veiligheidsklep, daar zeer groote uitbreiding van stemrecht, wellicht algemeen stemrecht, door de billijkheid geboden, ja een toenemende eisch des tjjds is geworden. Om de beschouwingen en opmerkingen, welke in dit vlugschrift voorkomen en aan de veeljarige erva ring des schrijvers zijn ontleend, verdient ditallos- zins <ie kennisneming ook van hen, die met de strekking zich niet kunnen vereenigen. De minister van oorlog heeft den kapt. Vie- weg, van het 4de reg. inf. te Leiden, benoemd tot kapt. voor speciale dionsten by het corps, tor ver vanging van den op pensioen gestelden kapitein Lammerse. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bep;mld op Zaterdag den 12den Maart a. s., des namiddags te halfeen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zjjn. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Ilonders werden gedurende de afgeloopen week de obliga- tiën t.en laste der gom. Leiden (1882) gevraagd tot 99'/2 pet. en niet aangeboden; de aandoelen Leidsche Duinwater-Maatschappij gevr. tot 128 pet. en niet aangebodende aandeelen spoorweg Leiden Woorden noch gevraagd, noch aangebodende aand-, Noord-Zuid Holl. Stoomtramweg-Maatschappij aan geboden tot 125 pet. en gevraagd tot 100 pet.; de obügatiön dier Maatschappij aangeboden tot 105 pet. en gevraagd tot 95 pet.de aandeelen Rijnlandsche stoomtram aangeboden tot 110 pet. en gevraagd tot 86 pet.; do oprichters-aandeelen Rijnl. stoomtram niet aangeboden en niet gevraagd de aandeelen IJsel-stoomtraruweg aangeboden tot 10 pet. en niet gevraagd; de aandeelen Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 110'/4 pet. en gevraagd tot 985/, pet.; de aandeelen Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 250 en niet aan geboden; de obligatiën studentensociëteit „Minorva" te Leiden gevraagd tot 85 pet. en niet aangeboden. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den doou in Nederland over de maand-Jan., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners por jaar: te 's-Hertogenbosch 31.3; Arnhem 23.4; Dordrecht 31; 's-Gravenhage 23.3; Rotterdam 29.6; Amsterdam 25.9 Utrecht 34.9 Leeuwarden 20.8 Groningen 26.8; Maastricht 24.4; Haarlem 25.1Leiden 22.2. Het examen voor nuttige handwerken is met gunstigen uitslag afgelegd door moj. L. J. Baartman, van Sassenheim. Op verzoek van H. M. de Koningin zullen voortaan, wanneer zij of prinses Wilhelmina, te voet of per rijtuig het Malieveld passeeren, door het aldaar exerceerende regiment, of gedeelten daarvan, geen militaire eerbewijzen worden gegeven. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, hoofdkiesdistrict Haarlem, is bij herstem ming gekozen mr. W. S. J. Yan Waterschoot van der Gracht, met 635 stemmen. Op mr. J. De Clercq Yan Weel waren 627 stemmen uitgebracht. Tot adjunct-directeur van het Koninklijk Zoölo gisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Am sterdam is aangesteld jhr. Neervoort Yan de Poll. In de zitting van den gemeenteraad te Amster dam zijn gisteren in het kort de anti-sociaüsiische opstootjes aldaar besproken naar aanleiding der verzoeken van Bos en Penning om schadevergoeding. De burgemeester wenschte daarop, na afloop van het aanhangig rechterlijk onderzoek, te adviseeren en naast de dagblad-artikelen een officiéél rapport over te leggen. Schadevergoeding, van rechterlijk onderzoek gescheiden, achtte hj] ongewenscht. Dien overeenkomstig is besloten. De Raad stond 1000 subsidie toe voor de aan staande tuinbouwtentoonstelling. Benoemd werd tot onderwijzeres mej. N. Al» brecht te Aalsmeer. T Te Nijmegen is overleden W. K. J. baron Van Dedem, gep. luit.-generaal der cavalerie, adjudant des Konings in buitengewono.n dienst. Z. M. heeft, met ingang van 15 Maart, be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger: in het kanton Heerlen, B. G. J. A. Van Kessel, notaris te Heerlen; in het kanton Doesburg, C. W. Vrij land, burgemeester van Hummeloo en Keppel, en A. Merens, ontvanger der dir. bel. te Doesburg; met ingang van 16 Maart, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg A. Jansen, te 's-Hertogenboschden officier van adminis tratie der 2de klasse J. F. Van Gelsdorp, met in gang van 1 April a. s., bevorderd tot officier van administratie der 1ste klasse. Gemengd A' I e u av Hedenmorgen werd aan hetpolitie. bureel gebracht een te Rotterdam te huis behoo- rende 16-jarige jongen, die, in de beenen lam zijnde, met een doosje lucifers in de hand, als hot ware geheel hulpeloos, langs do straat voortkroop, maar op het zien van een politie agent door een hem met een wagentje volgenden man werd opgenomen en voortgereden. Behalve een groot aantal centen in zijn zak, had hij een buidel met centen in dat wagentje gebor gen, zoodat de algemeens liefdadigheid ruimschoots schijnt te worden -opgeroepen om die exploitatie behulpzaam te zijn. De man is met wagentje en jongen buiten de gomeente geleid. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem - Leiden) bedroeg in de maand Februari ƒ4106.25, het goederenvervoer ƒ399.971/, en aan diversen 367.22, zijnde overliet totaal ƒ6.14 per dagkilometer, tegen ƒ5.49 in Februari 1886. De ar ron dis semen ts-rechtbank te 's-Gravenhage ontsloeg heden van alle rechtsver volging het 14-jarige dienstmeisje, dat ten nadeele van haren meester circa 140 ontvreemd had, doch gelastte hare opzending naar een Rijksopvoedings gesticht tot 25 April 1890. Den brouwmeester in de Zuid Hollandsche Bier brouwerij werd, wegens het slaan met een hamer op het hoofd van een der knechts, eene geldboete van ƒ30 opgelegd. PRIJS DER AD VER. TENTEEN Y*n 16 regele 1.05. Iedere regel meer/0.174- Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het iscas- eeeren bulten de etad wordt 0.10 berekend. Door de politie te 's-Hage is gearres teerd de chef van de Beweging van de Haagsche Tramwegmaatschappij E., die verdacht wordt van verduistering. Door den krijgsraad in het 1ste mili taire arrondissement is de grenadier K. veroordeeld tot zes maanden militaire detentie ter zake van eerste desertie in tijd van vrede, opgevolgd door arrestatie. Te Rotterdam is uit de Schieopge- haald het lijk eener vrouw, bjjna geheel naakt. Het lijk zat aan de schroef van eene der Delftsche bootjes bevestigd en werd by aankomst van dit bootje ontdekt. Er loopen aldaar geruchten over den dood van twee kinderen, die gestorven zouden zijn ten gevolge van abusief gebruik van medicijnen. Het geval zou in eer huis aan den Binnenweg hebben plaats gehad. De „Maasb." Leeft een onderzoek ingesteld, doch niets positiefs kunnen vernemen. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 9 en 11 Maart stormweder vér wacht worden op de Britsche en Noorsche kusteii. Thans zijn de officiëelecyfersbe- kend geworden van de slachtoffers bjj de (ramp in de kolenmijn der „24 aandeelen" onder Quferegnon. Van de 175 mijnwerkers, die Vrijdag in tie mijn waren afgedaald, zijn er 57 ongedeerd ontsnapt, 5 gewond, 113 dood. Op dit oogeqblik zpn- 102 lijken te voorschijn gehaald, zoodat er nog 11 bedol ven zijn, allen in den mijngang op 495 meters diepte! De maatschappij „24 actions" heeft 15,000 fr. geschonken voor de eerste behoeften der nagelaten weduwen en weezen; ook blijft zij het daggeld, betalen, in weerwil van de zware lasten, die haar ondersteuningskas te dragen heeft. Het bederf der lijken in de gangen neemt steeds toe en bemoeilijkt de taak der moedige mijnwer kers zeer. De geneosheeren bevalen hun groote lederen handschoenen aan te doen by het wegdra gen der ïyken en kamfer in te ademen. Dit laatste is echter door een beter middel vervangen. Een Parysch scheikundige, die op de plaats aanwezig was, heeft den geneesheeron een buitengewoon krachtdadig ontsmettingsmiddel gegeven, dat de redders nu in flesschon by zich dragen, ten einde daarmede de ïyken te besproeien. De pestlucht werd echter zoo erg, dat men eerst de doode paar den heeft moeten wegruimen, die een stank ver spreiden, waarvan zelfs do kloeke, grove mynwer- kers onpasselpk werden. In sommige gangen bemerkt men nog kleine ontsnappingen van myngas, zoodat men mot de grootste behoedzaamheid moest te werk gaan en allerlei maatregelen nemen, waaronder door de ingenieurs ook het zeer gevaarlijke werk werd verricht, om den gewonen luchtstroom te herstel len, hetgeen weder oponthoud gaf evenals het voortdurend wegruimen van het puin der instor tingen. Te Wasmes, Parturages, Quareguon, La Bouverie en Eugies had de begrafenis plaats der uit die plaatsen afkomstige mijnwerkers, hetgeen werk staking veroorzaakte in een aantal nabijgelegen mijnen, waarvan ongeveer 2500 arbeiders alle hun omgekomen vrienden de laatste eer wilden bewy- zen. Een wanklank was er echter: een citoyen vond het gepast bij het graf een socialistische rede voering te houden, waarin hy op de roekeloosheid der steenkolenmaatschappyen schold. De hertog van Ursel, gouverneur der provincie, die Maandag morgen nogmaals te Paturagas aan kwam, prees de moedige mannen, die zich tot red ding in de mgnen begeven, in het openbaar. „Kom!" zeide een hunner: „men zal voor ons wol hetzelfde deen, wanneer wij door het mijngas verbrand worden."

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1