KT***RreBSssfirezat czasszx&is&ttKf&WfttEi&ssmtmsszvsrsitsx&vtiUttSttGSfzijaxiiu middel om den Koning hevige pijnen te besparen. De Koningin en de Prinses deden gistermiddag in een open rijtuig weer een toer door de hofstad. Aan Z. M. den Koning is door honderd „Neder landers, militairen en burgers van verschillenden rang en stand" een adres ingediend, waarin zjj vragen, dat het Z. M. moge behagen „het noodlottig verval van leger en vloot in Ned.-Indië te stuiten door zoodanige versterking van personeel en materiëel als noodig blijkt om de taak te vervullen, welke op het voetspoor van een roemvol verleden op Neder land als koloniale mogendheid rust en de toekomst zijner koloniale heerschappij verzekert." Onder den tekst van dat merkwaardig adres, vindt men de namen der hier te lande en in Indië meest bekende personen, meerendeels oud-opperoffi- cieren van leger en vloot, oud hoofdambtenaren in Indië, hoogleeraren, enz. Het stoomschip „Soerabaia" is 8 Maart van Padang naar Rotterdam vertrokkende „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 8 Maart; de „Madura," van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Suez 8 Maart; de „Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde heden ochtend Lizard. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 11 Maart niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mejuffrouw M. M. Bonoit, geboren to Ségur (Frankrijk), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuvm. Bij gelegenheid dat den hoogleeraar dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, rector-magni- ficus der Leidsche universiteit, hedenavond naar aanleiding van zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, door het studentencorps eene serenade zal worden gebracht, zal de stoet, welke 9 u. van de sociëteit Minerva afgaat, den volgenden weg nemenBreestraat, Noordeinds- brug, Rapenburg, Kaiserstraat tot de Sterrenwacht, waar halt wordt gehouden; verder terug Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteegsbrug, Steenschuur, Bree straat tot de sociëteit. Opmerking verdient dat er hier ter stede deze week geen huwelijk is gesloten gewor den. De „burgerlijke stand" van heden bevat alleen eene opgave van geboorten en sterfgevallen, iets wat sedert onheuglpen tijd niet heeft plaats ge had. Zou de liefhebberij er afgaan? Hedenmiddag om kwart over éénen kreeg zekere F., wonende aan het Levendaal, op de Hooigracht een toeval. De heeren v. W., voor wier woning dit plaats had, boden den ongelukkige, die uit neus en mond bloedde, voorloopige hulp en water, waarna hij met een handwagen naar zijne woning werd gebracht, alwaar hem verdere zorg werd verleend. Wij ontvangen het volgende land- bouwbericht Met het buitengewoon droge weder zijn bereids de veldwerkzaamheden bij den boer aangevangen. De wintergewassen schijnen weinig geleden te heb ben. Nu worden reeds de boonen en erwten aan den akker toevertrouwd en wordt de grond, die voor do bietenteelt is aangewezen, diep losgemaakt, voor zoover dit niet reeds vroeger heeft plaats ge vonden. Overal heerscht leven en beweging in het veld. Als de zon schijnt, verheft de leeuwerik zich jubelend in de lucht en kweelen de spreeuwen hunne aardige deuntjes op de daken. Het leed van den winter is vergeten en de betere dagen voor den arme zijn aangebroken. Het vee op den stal is zeer gezond, de prijzen van het vee zijn echter niet hoog, alleen de varkens worden duur betaald. De boerinnen zijn ruim voorzien van eieren, maar ook al ten gevolge der lage graan prijzen wordt de vraag door de aanbiedingen over troffen en de prijzen verminderden veel spoediger dan andere jaren. Niemand kan dit echter als een ramp voor 't algemeen aanmerken. Voor eenige dagen werd gemeld dat een der leerlingen op de Vincentiusschool in de Paramaribostraat te 's-Gravenhage door een der onderwijzers op het hoofd was geslagen. De zaak werd gerechteriyk onderzocht, en het is gebleken dat van de geheele beweerde mishandeling niets aan is. Wel was het knaapje in quaestie aan het hoofd getroffen, doch niet op school en niet door den beschuldigden onderwijzer. Het bewuste knaapje was nl., spelende met andere kinderen in de boschjes, tegen een boomtak aangeloopen ongevallen. Zoo ontstond de legende. (Tijd.) In den geest van de bekende weeg machines, zullen thans toestellen aan de stations worden geplaatst, welke, als de reiziger een 2'/2- centstuk in de sleuf steekt, een polis tevoorschijn brengen, die hem voor eventueele ongelukken ver zekert voor 100 pd. st. of ƒ1200. Practisch en nuttig tevens! (Arnh. Crt.) Het voorloopige programma der Aprilfeesten te Amsterdam is als volgt '8 Avonds na aankomst der Koninklijke Familie op 12 April, groote serenade, waaraan 7 zang- en muziekgezelschappen zullen deelnemen. Op 13 April: aubade door duizenden kinderen, voor het Paleis; 's avonds volksvoorstellingen voor kinderen in het Paleis voor Volksvlijt en andere gebouwen. 14 April roeiwedstryden en 's avonds illuminatie en vuur werk. Gedurende de feestweek zullen zich 25 liederta fels op verschillende punten dor stad doenhooren. Op de brug by het Singel en den Haarlemmer dijk, waar de vorstelijke bezoekers hunne intrede doen in de stad, zal eene monumentale eerepoort worden opgericht door de Bakkersvereenigingen. Het bericht van het „Hbl.," volgens hetwelk de diamanthandelaar, die een belangrijk bedrag vermist, te Amsterdam zou zijn gevangen genomen, berust op een misverstand. Bedoelde heer is, naar van goede zijde wordt geschreven, op vrije voeten en er bestaat geen grond om aan te nemen dat zijn verhaal in strijd is met de waarheid. Door de Vondelstraat te Amsterdam liep gisteren een man, wanhopig uitroepende„geef mij een pistool, ik wil mij dooden." Zoo schreeuwende liep hij het Vondelpark in, rechtuit in den vijver, waar hij voorover viel en ten aanschouwe van eenige wandelaars, die geen hulp konden bieden, verdronk. Twèe dronken sjouwerlieden aldaar kregen op de Oude Waal twist en geraakten handgemeen. Al vechtende geraakten zij samen te water, waarbij een hunner met zijn hoofd op een in het water liggendon balk viel, zoodat dit lichaamsdeel en zijn neus vreeselijk werden toegetakeld. Een agent van politie en eenige voorbijgangers brachten hen op het droge. De gewonde moest naar het gasthuis worden vervoerd. Twee broers kregen er in de Leliestraat twist, die zoo hoog liep dat do een den ander met een ketel kokende koffie naar het hoofd wierp, waar door de man werd gewond en brandwonden beliep, zoodat ook hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. Eene moeder liep in do Gerard-Dou-straat haar jongen, die ondeugend was geweest, na, om hem eene kastijding toe te dienen. Zjj struikelde echter, viel en brak een been. Elf jongens, die Zondag uit het rjjks- opvoedingsgesticht te Alkmaar waren ontvlucht, zijn allen onder de gemeente Schermerhorn gevat en weder naar het gesticht gebracht. Bij het opruimen der bouwvallen, in de door de jongste aardbeving geteisterde dorpen, heeft men op den zevenden dag nog levende per sonen onder het puin gevonden. Te Taggia is een geheel gezin, dat in een kelder levend begraven was, nog juist bijtijds gered. Te Diano Marina hoorde men steunen en toog men ijlings aan het werk. Eindelijk vond men een knaap in een bed, die, door twee balken en eenige planken beschermd, drie dagen lang in dien toe stand verbleven was. By het verder graven vond men den vader eenige voeten verder vermorzeld. Toen men den knaap vroeg wat hij al dien tjjd daar beneden gedaan had, antwoordde hij: „eerst heb ik geschreeuwd en daarna geslapen." Van een gezin, bestaande uit vjjf personen, was eene 73-jarige vrouw alleen overgebleven. Toen de prefect haar vroeg, of zij iets noodig had, riep zjj klagende uit: „Waarom heeft de goede God niet mjj, in plaats van mjjn kinderen en kleinkinderen genomen Verleden Vrij dag-middag is inge broken in een hotel in de Monceau-straat te Parijs, behoorende aan den heer De la Planière, en voor eene waarde van 100,000 fr. aan papieren, juweelen enz. gestolen. De te Parjjs verschijnende „Figaro" maakt melding van de vervolging, welke de sociaal democraten hier te lande, zoowel te Leiden, als te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en elders, onder vonden van de zijde der welgezinde burgerij. Een weinig overdrijving daargelaten, is de mededeeling vrjj getrouw. Het blad prijst die houding onzer werklieden zeer en eindigt met de vrees dat de dag misschien zal aanbreken, waarop men ook te Parijs zal gaan inzien hoé men tegenover oerstge- noemden te werk moet gaan. Tot Maandag-avond 7 uren bedroeg het totaal der gevonden ljjken in de kolenmijn te Quaregnon 96, zoodat er nog een 50-tal te voor schijn moesten worden gehaald. De vermaarde Amerikaan scho pre diker Henry Ward Beecher, broeder van de schrijf ster der „Negerhut," is verleden Donderdag door eene beroerte getroffen en heeft sedert in half bewusteloozen toestand gelegen. Gistermorgen is hy overleden. Hjj was 74 jaar oud en schijnt zich overwerkt te hebben ter voltooiing van zijn „Leven van Christus." ï-ï TT X T ïrj IS A, TS KK Framkrjjk. De „Temps" zegt, in tegenspraak met de Itali- aansche „Tribuna," dat het verbond van It alië met Duitschland en Oostenrijk nog niet hernieuwd is. Het is ook onjuist dat Italië geneigd zou zijn aan een oorlog tegen Frankrijk deel te nemen. Bij het Fransche ministerie van oorlog bestaat het plan om drukkerijen in te voeren by do corpsen van hot leger. Men beschouwt daar het dagelijksch rapport, de verschillende orders, nota's en andere geschreven of gedicteerde documenten als eene groote oorzaak van tijdverlies, en schat dit laatste op ongeveer 10 maanden gedurende een driejarigen diensttijd. Reeds eenige jaren geleden kwam men op het denkbeeld om aan de regimenten eene autographische pers te verstrekken, maar de onder vinding hoeft bowezen, dat die pers vaak niet gebruikt wordt bjj gebrek aan personeel, dat er mede kan omgaan. Vandaar het plan om aan elk regiment eene draagbare drukkerij te goven, en voortaan alles wat thans geschreven wordt, als gedrukt te doen uitreiken. Een fraai tooneel heeft Zaterdag in den ge meenteraad te Calais plaats gehad. Na eene heftige interpellatie van den heer Cazin riep een cfer leden „Welke domheden!" De heer Cazin eischte dat de burgemeester den spreker het gezegde zou doen intrekken; „anders," zeide hij, „zal ik mijn stoel op het gelaat van den beleediger stukslaan." Tevens stond hij op en hij ging met zijn stoel zwaaiende op den betrokken persoon af. Verschillende leden hielden hem tegen en er ontstond eene ware worsteling. De burgemeester beval den heer Cazin do zaal te verlaten; hij weigerde, waarop hij door eenige agenten, niet dan met groote moeite en terwijl hij met verwoedheid zich te weer stelde, de deur werd uitgezet. D uitschland. De Rijksdag bracht gisteren na een debat, dat nauwelijks anderhalf uur duurde, de lezing der begrooting ten einde. Slechts enkele posten werden naar de budget-commissie verwezen, doch de meeste besloot de Rijksdag terstond in den Rijksdag af te doen. Namens de regeering verklaarde de staatssecre taris Jacobi, dat de uitslag der pogingen, welke zijn aangewend tot vermeerdering van 's rijks inkomsten, nog niet kon worden medegedeeld. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn is niets bekend van eenig voornemen van czaar Alexander III, om bij gelegenheid van keizer Wilhelm's geboortedag naar Berlijn te komen. Uit Darmstadt wordt bericht dat prins Alex ander van Battenberg aan de beterende hand is. Te Straatsburg zijn maatregelen bevolen tegen vereenigingen met eene Fransche tint. Qroot>Br^antd%. Sir James Fergusson, onder-staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, zeide gisteravond in het Lagerhuis, dat, na de verklaring, door den heer W. H. Smith op 17 Febr. jl. afgelegd, het vraag stuk betreffende de suiker-premiën geene verande ring heeft ondergaan. Alleen valt nog mede te deelen dat Engeland aan sommige regeeringen (bij enkele voor de tweede maal) beeft gevraagd, of zij geneigd zouden zijn aan eene conferentie over deze quaestie deel te nemen. De markies van Lothian is tot staatssecretaris voor Schotland benoemd. - Na de benoeming van Balfour tot minister van Ierland, zegt men dat er nog meer veranderingen in het Kabinet ophanden zijn. Uit eene officiëele mededeeling blijkt dat zekere Ferry, eerste teekenaar bij het arsenaal van Chatham,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2