N3. 8300. A0. 1887. Dit Bammer bestaat Bit Twee Bladen. Donderdag lO Maart. feze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeten. Leiden, 9 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per port1.40. AfzendorLgke Nommers0.65. PRIJS DER AD VER TENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootore letten naar plaatsruimte. Voor het inca 9- eeeren bnlten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel® BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 Novem ber 1880, regelende do inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeonteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van 7 tot en met den 19den Maart e. k. in de schoollokalen in do Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van lialfnegen tot negen uren cn des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namid dags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der open bare scholen van do derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijnKaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korcnbrugstecg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Visch- brug, Hoogstraat, "Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N". 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten westen ligt van de lijn: Kaiser straat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeters steeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoog straat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwars gracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Maart 1887. E. KI8T, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. M. De Lange, geb. te Alkmaar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Een beginsel van Bankbeheer." In de maand Februari zijn binnen deze gemeente geboren 143 kinderen, als: 75 zoons en 68 doch ters, waaronder zijn begrepen 3 tweelinggetioorten overleden 82 personen (van welke 10 elders woon achtig), als: 19 mannen, 12 vrouwen, 38 zoons en 13 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 7; gehuwd 25 paren. Het collegium van het Leidsch Studentencorps is voor dit academiejaar aldus samengesteldH. De Ranitz, praeses; M. B. H. Salomonson, ab-actis; C. G. J. Bijlereld, quaestor; C. De Kempenaer, assessor I, en W. B. R. Van Weideren Rengers, assessor II. De met 1 April aanstaande bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerd wordende luits. ter zee der 2de klasse W. Houwing en C. Beels zijn bestemd om met 1 October van dit jaar ge plaatst te worden respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van Wassenaer." Door tusschenkomst van den inspecteur der infanterie heeft de minister van koloniën de corps commandanten der regimenten infanterie uitgenoo- digd te willen doen onderzoeken of bij hunne corpsen zich een 6- a 8-tal mindere militairen bevinden, wier gedrag niets te wenschen overlaat, en die behoorlijk kunnen lezen, schrijven en rekenen, om later in de kolonie Curasao tot korporaal te kunnen worden bevorderd, of wel een tweetal korporaals die ge negen zouden zijn, by de koloniën in West-Indië over te gaan. Mochten er zich tot dit doel aanmelden dan zullen zy eene verhooging van premie genieten, en wel van 30 voor een korporaal en van 20 voor een soldaat. Den 12den Maart a. s. vertrekt een detachement naar Curasao, waarmede bedoelde militairen alsdan zullen worden overgebracht. De kerkeraad der Herv. gemeente te Nieuw. Vennep is doleerende. De predikant gaat niet met de leden er van mede. Jongstleden Zondag werd de orde niet verstoord. De politie was evenwel aanwezig. Men scliryft uit Oude Wetering aan het „Vad." Het doleeren is hier in vollen gang. Onder leiding van den thans afgezetten predikant Van Schelven worden godsdienstoefeningen gehouden in de Chris- teiyke school; een kamer in een ledigstaand huis is ingericht als consistoriekamer. En in de kerk treden de Leidsche predikanten op, terwyi de cate chisaties worden waargenomen door ds. Lammerink, van Woerden. Intusschen is 't bepaald droevig, wat een twist en haat en scheiding in 't dorp is gekomen: in de huisgezinnen verdeeldheid, engagementen ver broken, arbeiders en dienstboden weggezonden. De Christelyke onderwyzer, die geacht werd een der felste tegenstanders te zyn van den predikant, werd van alle zyden met dreigbrieven overstelpt en over laden met de ergste verwyten, zoodat hem ten slotte niets overbleef dan zijn ontslag te nemen. Thans heeft do kerkeraad der Geref. Kerk een biljet ter onderteekening verspreid, waarby de ge legenheid wordt gegeven te verklaren: „op grond van Gods Woord voor den kerkeraad der gemeente te moeten opkomen en niet voor het classikaal be stuur, en zoo noodig met kracht op Christelyke wyze voor het behond van den leeraar, C. L. F. Van Schelven, te moeten werken." Men schrpft uit Alfen aan den RijnNu alle pogingen om den predikant by de Herv. gemeente alhier te bewegen, zich van de Synode los te maken, vruchteloos zyn gebleken, heeft een deel der ge meenteleden het plan opgevat, zich by de „dolee- renden" aan te sluiten en bereids een eigen gods dienstoefening in het leven geroepen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, den doleerenden predikanten te verzoeken die byeenkomsten te leiden. [Rott. Nbl.) In de gemeente Bodegrave verzamelt een onderwyzeres te Nieuwerbrug handteekeningen van personen, die met het kerkeiyk verband willen breken. Ds. Heinecken te 's-Hage heeft een beroep ontvangen naar de gecombineerde Transvaalsche gemeenten Pretoria, Heidelberg, Handeston en Mid delburg. Naar de „D. Crt." verneemt, zal ten gevolge eener reorganisatie by het wapen der artillerie de betrekking van directeur der artillerie stapel- en constructiemagazijnen worden opgeheven en zal daar voor in de plaats komen een kolonel of generaal- majoor met den titel van chef der technische werk plaatsen. Aan 'ezen hoofdofficier, wiens standplaats Delft is, wordt een majoor toegevoegd. Het „N. v. d. D." meldt dat de minister van marine biyft by zyn voornemen om de Ryks lyn- baan te Amsterdam op 1 Juli aan te sluiten. Die genen onder de werklieden voor wie een aan het vak der baandery verwante arbeid op de marine werf kan gevonden worden, zullen, voor zoover er plaats voor hen is, daarheen worden overgeplaatst. De operatie door den bisschop van Haarlem ondergaan, is goed geslaagd. Nochtans blyft de toestand van den zieke ernstig. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Ryks Yeeartsenyschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k., en dat belang hebbenden zich sehrifteiyk, mits portvry, vóór 1 Juni e. k., by den directeur der school moeten aanmelden. De over te leggen stukken, de vereischten voor het examen enz. zijn vermeld in de Staatscourant van 9 Maart. Te Amsterdam iB aanbesteed het maken Van gebouwen, tunnels, keermuren, perrons en ver dere werken op het stationsemplacement Den Haag; raming ƒ313,000. Minste inschryver was M. A. J. Taverne, te 's-Hage, voor ƒ278,400. De kolonel Van der Heyden, directeur der artillerie stapel- en constructie-magazynen te Delft, heeft om redenen van gezondheid non-activiteit aangevraagd. Op eene gisteravond door hst Haagsche depar tement der Ned. My. van Nyverheid gehouden ver gadering is op voorstel van den voorzitter besloten om den tocht naar twee fabrieken te Leiden, welke verleden jaar mislukte, in het laatst van April of het begin van Mei, dit jaar, te maken. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting verklaarde de Regeering een nauwkeurig en gestreng onderzoek in te stellen naar het gebeurde te Oldeboom, het eerste geval van gewelddadigheden naar het schynt wegens godsdienstgeschil. Verder werd er debat gevoerd over de wyzigingen in de 6de en 7de afdeelingen van het Tweede Hoofd stuk der Grondwet. Met 72 tegen 10 stemmen is verworpen het amendement-Heldt om vóór eene oorlogsverklaring te eischen een voorafgaand besluit der Staten-Generaal op voordracht des Konings in vereenigde zitting. Art. 57 (tractaatrecht) is zoo goed als onveranderd aangenomen. Morgen voort zetting. Te Nymegen is overleden de gepensioneerde generaal-majoor J. A. Beeckman, in den ouderdom van 67 jaren. Men schryft uit Den Haag aan het „Nbl. v. N." Als het weder er zich maar even toe leent, rydt de Koningin met het Prinsesje dageiyks uit, meestal in een open rytuig. De Koningin schynt uitstekend tegen de koude te kunnen en hare blozende wan gen getuigen van eene gezondheid, die in de vrye berglucht van haar geboorteland gehard schynt te zqn. By de Koningin vergeleken, ziet het Prinsesje er tenger en zelfs teer uit. Toch is zy gezond en de Koningin schynt ook haar dochtertje te willen harden tegen vermoeienissen en guurheid. Byna dagelyks ontvangt hot Prinsesje ryies op een dei- kleine Shetlandsche paardjes, welke zy van den Koning kreeg. Dan zoekt het gezelschap een stil plekje op den Loosduinschen weg en geven Moe der en Dochter zich ongedwongen over aan al de vreugde van het ongestoord samenzyn en de dar telheid van het spel. Tegen drie uren keert de Koningin dan weer huiswaarts, waar altyd eene talryke menigte staat te wachten op den vriendelyken groet, dien de Koningin steeds voor hare onderdanen over heeft. Dan knikt het Prinsesje naar alle kanten en heeft er een zichtbaar genoegen in, dat zoovelen met belangstelling hare thuiskomst verwachten. Van den Koning zien de Hagenaars niet veel. Als de Koningin uitrydt, is zy altyd in het don ker gekleed, een prachtige bontmantel hangt haar losjes om de schouders en wordt in het rytuig achtergelaten. Zonder hulp wipt de Koningin dan vlug uit het rytuig en snelt, na nog een laatsten groet aan de wachtenden, het paleis in, gevolgd door het Prinsesje, dat haar vrooiyk natrippelt. Het gezicht der Koningin schynt niet sterker te worden; bediende H. M. zich tot dusver meestal van een, lorgnet, thans draagt zy permanent een bril, ook op straat. De bekende kwaal, waaraan de Koning ïydt, verbiedt hem, volgens een brief uit de hofstad aan de „Midd. Crt.", het ryden en maakt het hem on- mogeiyk zyn paleis te verlaten. Schynbaar gezond, ondervindt Z. M. toch byna doorloopend de gevolgen zyner ongesteldheid, welke van dien aard zyn, dat een onafgebroken bezigheid ook gedurende slechts zeer korten tyd hem onmogelyk is. Een zeer ruim gebruik van "Wildunger bronwater is het eenige

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1