N°. 8297. Maandag 7 Maart. A0. 1887, feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran foa- ia feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. F RUB DEZER COURANT: Voor Leiden per t maanden.1.10. Franoe per port.1.40. Afzonderlijke Hommen0.05. PRIJS DER ADVERTEM TIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.114. Grootere letters naar plaaternimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nleuwa. Gedurende de afgeloopen week z y n |bier ter stede aangegeven 5 gevallen van mazelen [en 3 gevallen van diphtheritis, waarvan 1 met 'doodelyken afloop. Het reeds vermelde bezwijken van den dam te Leidschendam in het Vlietkanaal bracht natuurlijk het dorp in ontsteltenis. Aangezien de aangevangen sluiswerken voor den verbeterden [waterweg tusschen Leiden en Delft thans geheel ljjn ondergeloopen, zal het werk zelfs aanzienlijke vertraging ondergaan. De ingenieur, de heer De Hol Van Otterloo, was tijdens het ongeval op het |terrein aanwezig. Als eene b ij zonderheid wordt uit iKatwyk-binnen vermeld dat door C. Van Paridon [aldaar aan P. Van Rijn is verkocht een konyn, [voor den prys van f 3.75, wegens do buitengewone grootte en zwaarte. Reitsma, de voortvluchtige huis- I knecht van mevrouw C. aan de Mauritskade te 's-Hage, is te Amsterdam gearresteerd. Een bedrag I van ongeveer f 800 is nog in zijn bezit gevonden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak der twee (personen uit Haarlem, veroordeeld door de recht bank te Alkmaar ieder tot 3 maanden celstraf ter zake van bedrieglijke oplichting. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en den bekl. ieder eene celstraf van 6 maanden opgelegd. In Den Haag haalde een oud moe- dertje water en vuur. By haar terugkeer struikelde I zij over een steen en viel met het hoofd tegen den grond, waardoor zy het kokende water over aan- gezicht en armen kreeg, zoodat zy aan die lichaams- deelen hevige brandwonden bekwam. Eenigen tyd geleden werd vermeld dat het den Koning behaagd had, den gewezen Bre- daschen kassier B. Filbry gratie te verleenenthans I verneemt men, dat de verdere straftijd van zyn broeder H. is veranderd in l'/2 jaar celstraf, zoo- éat deze in het volgend jaar de vryheid zal terug- bek omen. De timmerman, die van een der kleine koepels van het Kurhaus te Scheveningen viel, is na een ïyden van enkele uren bezweken. Te Utrecht komt, volgens het „Utr. Dbl.", oen 1ste luitenant voor een raad van eer. De ontploffing in do Beaudrun-mynen te St.-Etienne wordt ook al met de aardbeving in verhand gebracht. Dezer dagen moest dr. Hans Von Bülow te Berlyn eene uiterst onaangename bejege ning ondervinden. Toen hy nameiyk, ten einde do eerste opvoering van „Merlin" by te wonen, zich in het Operagebouw begaf, werd hem door een portier „auf Befehl des Herrn Grafen" verzocht het gebouw te verlatenNatuurlijk staat deze liefelijke behandeling nog stoods in verband met de vroegere door Von Bülow op een concert ge bezigde uitdrukking van „Ciicus Hülsen," waar mede toen de Opera bedoeld werd, welke destyds onder heerschappij stond van Von Hülsen. Hans Von Bülow moest voor deze uitdrukking zwaar boeten, werd van de lyst der hofpianisten geschrapt en moest ook te Heiningen de onaan gename gevolgen zyner handelwijze ondervinden. Echter werd deze zaak. nu toch na het overlyden van Von Hülsen in diens plaats graaf Von Hoch- berg tot intendant werd benoemd, als geheel ver geten beschouwd. Groot was dus de verbazing en ontevredenheid van het publiek toen nog dienzelfden avond het gebeurde in het Operagebouw bekend werd en reeds dadelyk de eigenmachtige handelwijze van graaf Von Hochberg toekenen van ontevreden heid uitlokte. Een der volgende avonden echter ('2 Maart) trad Hans Von Bülow in de Singakademie in zyn eerste Beethoven-concert op. Zeodra hy de dicht bezette zaal binnentrad werd hij door het publiek met zulk een donderend applaus begroet en was hy gedurende langeren tyd het voorwerp van zulk eene stormachtige ovatie, dat de groote kunstenaar door deze rechtspraak van het publiek zichtbaar getroffen was. Gedurende den golieelen avond vielen hem na iedere voordracht de warmste byvalsbetuigingen ten deel en toen ten slotte Von Bülow weder zyne gewone kalmte had terugbekomen, kwam tevens het sarcastische weder bij hem op. Tusschen twee solo-nummers moduleerde Von Bülow eenigen tyd op het bekende motief uit „Figaro's Hochzeit"Will der Herr Graf ein Tanzlein wagen Nu, „der Herr Graf' heeft het „gewagt" en het publiek heeft er de kolossaalste muziek bij geleverd Vox populi, vox Dei! DUI Y M NLAH IX Diiitschland. By de keuze van een voorzitter voor den Rijks dag werden uitgebracht 285 stemmen, waarvan 184 op den gewezen voorzitter Von Wedell-Piesdorff (conserv.), 2 op "VVindthorst en 99 blanco. Eenige afgevaardigden onthielden zich van stemming. De heer Von "Wedell-Piesdorff verklaarde terstond, dat hij de benoeming aanvaarde. By de keuze van den eersten onder-voorzitter van den Ryksdag werden uitgebracht 282 stemmen, waarvan 172 op den heer Buhl (nationaalliberaal), 107 op den baron Von Franckenstein (centrum) en 3 blanco. Ook de heer Buhl nam de benoeming aan. By de keuze van den tweedon ondervoorzitter werden uitgebracht 267 stemmon, waarvan 172 op baron Von Hertling (centrum), 1 op den heer Ennec- cerus (nationaal-liberaal) en 94 blanco. Hertling wees echter de benoeming van de hand. Na de weigering van Hertling werd baron Von Unruhe-Bomst (vry-cons.) met 169 van de 236 uit gebrachte stemmen tot tweeden onder-voorzitter gekozen. De volgende zitting is bepaald op Maandag, wan neer de legerwet aan de orde zal worden gesteld. De uitslag van 54 herstemmingen voor den Ryksdag was gisteravond bekend. Gekozen waren toen: 7 conservatieven, 4 vry-conservatieven, 12 nationaal-liberalen, 6 leden van het centrum, 17 liberalen, 5 socialisten, 2 Welfen. Te Merseburg bekwamen beide candidaten even veel stemmen (12047), zoodat het lot moest beslissen. In Posen zijn 14 socialisten in hechtenis ge nomen. Italië. Er zyn moeiiykheden gerezen by het aanblyven van het ministerie-Depretis, omdat men voornemens is eenige wijziging te brengen betreffende de minis ters, die met de minder gewichtige portefeuilles zyn belast. Volgens de officiëele rapporten zyn ten ge volge der aardbeving in Italië 666 personen gedood en 554 gewond. De Italiaansche bladen maken met veel lof melding van de Engelsche kolonie te San-Remo. Terwyi byna alle andere vreemdelingen slechts op eigen lyfsbehoud bedacht waren en vluchtten, bleven de Engolschen ter plaatse en verleenden zo veel hulp aan de slachtoffers. Langzamerhand beginnen de vreemdelingen weer terug te komen naar de Riviera. Een goed voorbeeld geeft koningin Victoria, die van plan is binnenkort, vóór zy naar de baden te Aix-les-Bains gaat, een tijdlang te Cannes te vertoeven. Volgens medodeelingen uit Sofia is het der Bul- gaarsche regeering gelukt hot opx-oer der soldaten te Silistria on te Roestsjoek te bedwingen, voordat dit grootere uitbreiding verkreeg. De leider der oproerige beweging, kapitein Kristeff, te Silistria, is door zyn eigen soldaten doodgeschoten, waarna majoor Danareffski met de getrouwe troepen de vesting zonder tegenstand bezette. Eenigen der muiters ontsnapten met hun officieren over de Rumeensche grens, maar werden daar terstond door Rumeensche soldaten gevangengenomen en ontwapend. Tydens de afwezigheid van het garnizoen trachtten de tegenstanders der regeering ook te Roestsjoek een oproer te verwekken, maar deze poging mis lukte wegens de flinke houding der bevolking. De regeering benoemde te Roestsjoek terstond een anderen commandant en stelde, gelyk de „Köln. Zeit." meldt, onmiddellyk 1000 fr. beschikbaar tot het houden van een volksfeest, ten einde zoo de getrouwheid der inwoners te beloonen. Volgens een bericht uit Giurgewo werd het oproer te Roestsjoek veroorzaakt door een bataljon genie-soldaten. De infanterie weigerde daaraan deel te nemen en viel de genie aan, maar werd terug gedreven. De infanterie kreeg daarna versterking, waarna de oproermakers de wyk namen naar Rumenië, nadat er eerst tien hunner waren ge sneuveld. De politie te Sofia heeft vele personen in hech tenis genomen, waaronder Zankoff en Karaoeloff. De telegraafdraden tusschen Sofia en de meeste plaatsen van het platteland zyn afgesneden. Do regeering heeft te Sofia eene kennisgeving doen aanplakken, waarin tevens wordt gemeld dat de hoofden der oppositie te Sofia hun voornemen te kennen gaven om nieuwe onlusten te verwek ken en den burgeroorlog uit te lokken, zoodat de politie voorzorgsmaatregelen beraamde en de aan- leggers van het komplot in hechtenis nam. Het gerucht werd te Bucharest verspreid dat de Bulgaarsche minister van oorlog, generaal Nicolajeff, bij dagorde heeft medegedeeld dat alle officieren, die aan het oproer te Silistria hebbea deelgenomen en zijn gevat, gefusilleerd zouden wor den. Men weet niet of deze maatregel ook tot Roestsjoek zal worden uitgebreid. TalegrammeB, ROESTSJOEK, 4 Maart. Van Rasgrado zyn 200 vrijwilligers hier aangekomen om tegen de vijandejj van het regentschap te strijden. Uit Tirnova ft een bataljon soldaten en majoor Petroff, chef van den generalen staf, aangekomen om het bevel over te nemen. Uit Sofia en de provinciën komen faiA rijke gelukwenschen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. Behalve Filoff en Usuno^ bevindt zich in het hospitaal nog de luitenant mant, van Russische familie. Grueff nam deel aan de samenzwering; hy is aan den schouder zwaar gewond. Filoff kreeg een schot in de borst, UsuqJ* twee kogels in het onderlijf. Een der verdronW# oproerige officieren is de luitenant Mateff, wiont broeder deel nam aan de bestrijding der opstan delingen. Het regentschap zit nu vaster dan ooit op den troon. (Tweede Tel.) Filoff is in het hospitaal aan zyne wonden overleden. ROME, 4 Maart. De „Opinione" zegt aangaande de berichten uit Italiaansche en buitenlandsche bladen over onderhandelingen van Italië met de mogendheden, dat zonder twyfel alle overeenkom sten moeten dienen om den vrede te bevestigen en dat de gedachte aan eene aanvallende politiok uit gesloten is. De Italiaansche regeering zal overigens» niet verzuimd hebben voor alle gevallen voorzorgs maatregelen te nemen, daar zy evengoed het oog moet houden op haar belang bij do Balkan qua os tie als op de positie, welke Italië ton opzichte der- Middellandsche Zee inneemt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5