van: „Hop hop hop, hang do socialisten op", nog aan de Zandstraat gebracht, om er nogmaals aan den vernielzucht bot te vieren en van waar eon klein wit gordijntje als banier werd rondge dragen. Op het portret van Domela Nieuwenhuis was intusschen met de jaloeziënlatton zoo met woede ingestoken, dat er niets van was overge bleven, dan alleen de lijst, welke, over de schouders godragen, nu de buste van een Oranjeklant te zien gaf. Terug de Korte Langegracht en den Ouden Singel over, de Bakkersteeg door en de Haarlemmerstraat langs, bereikte men al zingende opnieuw de Heo- rengracht, waar nogmaals eenig gerinkinkel werd vernomen, doch de politie was thans met den com missaris en twee inspecteurs in talrijker getale komen aangerukt, zoodat aan de wanordelijkheden paal en perk kon worden gesteld. By de Groenesteeg werd dat gedeelte van den stoet, hetwelk slechts door nieuwsgierigen werd gevormd, van den hoofdtroep gedeeltelijk afgesneden, welke maatregel later nog enkele malen werd herhaald; zoodat het geheel, toen de steeds zingende anti-socialisten ook bi) den socialist op het Levendaal dos nachts om twee uren voor de derde maal aankwamen, reeds zeer aan merkelijk geslonken was, de z. g. Oranjeklanten weinig meer konden uitrichten en door de politie werden aangemaand uiteen te gaan. Dit ging nog zoo heel gauw niet, doch eindelijk dropen er dezen en genen, gewapend met de jaloezielat, als ramp zalig overschot van den strijd, af. Ten slotte ver wijderden zich <Dok de overigen door de achterstraten en over de Vest langs het kruithuis, de Doezabrug over en den Witten Singel op, waar men op de bekende melo-dramatische wijze uit de verte de laatste woorden kon hooren wegsterven van een niet minder hekend lied„Een klein slokjen is gezond Den volgenden (Zondagsmiddag om halfdrie was men in de Van-der-Worfstraat en Bouwenlouwen- steeg weder aan het organiseeren van den troep Oranje-klanten, die weldra aangroeide en opnieuw naar de Zandstraat trok, doch bet'huis van Tegelaar onder bewaking der politie zionde, werd dit slechts zingende woorbygegaan, verder de stad door en eindelijk naar buiten. Men droeg toen nog slechts brokstukken der lijst van het veroverde portret met zich mede. Tegen -den avond kwam de stoet terug (weer meestal opgeschoten knapen met enkele grooteren als aanvoerders) en begon het vernielingswerk opnieuw, nl. in het café Doesburg op de Langebrug, bij den kastelein Zwart op do Haarlemmerstraat, bij den koperslager Kriek en by eene weduwe Regeer op de Langegracht. De ruiten werden kort en klein geslagen, alles onder het geroep van Oranje-boven en hot zingen van vaderlandsche liederen. Een en ander gaf aanleiding ■dat de openbare macht thans ook werkdadig ging optreden. Het ■garnizoen trok uit de kazernes en nam voor het •stadhuis op de Breestraat plaats, terwijl van daar uit afdeelingen infanterie de stad werden ingezonden, ter voorkoming van nieuwe volksoploopen en ter bescherming van reeds vernielde en van nog door de anti-socialisten daartoe gesignaleerde huizen. Detachementen huzaren onder aanvoering van den inspecteur van politie den heer Grefe, door kruisten de stad bovendien in alle richtingen en waren genoodzaakt, vanwege de groote menschen- massa welke er op de been was, nu en dan char ges te maken. Behalve de commissaris van politie, was nu ook da burgemeester met de teekenen zijner waardigheid aan het commissariaat aanwezig, om van daaruit verschillende orders te 'geven. Plaatselijke en gar- nizoens-commandanten waren mede te paard aanwezig. De demonstreerende anti-socialisten troep was eindelyk echter niet meer te vinden en scheen zich ontbonden te hebben; wel zag men op het laatst nog enkele andere troepjes, ook met kleine vlag getjes aan het hoofd; doch ook dit hield op, en eindelyk was hedennacht om twaalf uren Leiden tot zijne gewone rust teruggekeerd. Dat in den loop van den dag de vernielde woningen ook ten gevolge van het mooie weer— veel bekyks hadden gehad, behoeft ternauwer nood herinnerd. Omtrent plannen voor hedenavond loopen weder allerlei geruchten, doch de openbare macht zal zeker, zoo dit werkelyk mocht noodig blyken, or we] reeds dadelijk in slagen, oene herhaling der onge regeldheden te voorkomon en de eigendommen der ingezetenen weten te beschermen. D ili T K TV 2L, AND. Fvn ukrijh. Do Kamor van Afgevaardigden heeft beraadslaagd over het krediet van 1,485,000 fr. voor do bezol diging der onder-prefecten door de Kamer geschrapt, doch door den Senaat weder op de begrooting ge bracht. De minister Goblet verdedigde de verhooging en stelde de quaestie van vertrouwen. Het krediet werd daarop zonder debat en met groote meerderheid, door het opheffen der handen, aangenomen. Do minister Dauphin zeide dat, indien de Kamer de kredieten herstelt op zoodanige wjjze dat de open bare dienst belemmerd wordt, het ministerie zich zal terugtrekken. Indien evenwel de wyzigingen den gang van zaken niet belemmeren, is hjj bereid het budget weder b\) den Senaat in te dienen. De Kamer verwierp met 315 tegen 215 stemmen de verhooging van 700,000 fr., door den Senaat ge bracht in het hoofdstuk betreffende het centraal bestuur van financiën. Aangenomen werd met 284 tegen 153 stemmen de verhooging, door den Senaat op hoofdstuk 20 goedgekeurd. De Senaat heeft gistermorgen de staatsbe- grooting aangenomen, met de wyzigingen welke daarin door de Kamer van Afgevaardigden ge bracht zyn. De heer Cantagrel, afgevaardigde voor hot departement der Seine, is overleden. Duitschland. De „Nerdd. Allg. Zeitung" zegt„De derde uiting van den Paus bestaat niet in een nieuw schrijven, maar in een op het einde van Januari aan den nuntius gericht telegram, waarin dezen herhaalde lijk op het gemoed wordt gedrukt, by het centrum er op aan te dringen de aanneming van het sep- tennaat met alle krachten te bevorderen. In hoever de leiders van het centrum in volkomen tegenspraak met den wenk des Pausen hebben gehandeld, is door den uitslag der verkiezingen gebleken." Italia. In berichten uit Rome wordt gemeld dat kar dinaal Jacobini, de staatssecretaris van den Paus, weder is ingestort en op het uiterste ligt. Volgens een telegram van 26 Febr. des namiddags, zou de kardinaal reeds overleden zyn. Dit bericht is echter nog niet nader bevestigd. Graaf Robilant heeft eerbiedig, doch uitdruk kelijk bedankt voor de opdracht tot samenstelling van een kabinet. Bnriiind. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt naar aanleiding van de aanvallen der „National Zeitung" Het is bekend dat men zich niet al te zeer moet laten opwinden door plannen, welke dagblad-cor respondenten aan de regeeringen toeschrijven. Ern stige bladen weten, dat de betrekkingen, welke eene eeuw lang tusschen de verbonden keizerrijken hebben bestaan, niet van de fantasieën dier cor respondenten afhangen. De berichten uit Rusland blijven gewag maken van toerustingen op groote schaal. De forten in Polen worden gewapend met Gatling- en Nordenfeldt- kanonnen. Volgens de „Levant Herald" staan 300,000 man te Kiew. T«Ucramm«a LONDEN, 27 Februari. Eedennamiddag heeft in de kathedraal van St.-Paul eone groote socialistische demonstratie plaats gehad. De socialisten kwamen in optocht uit verschillende wijken van Londen en trokken het kerkgebouw binnen, waar zy geduronde den dienst bleven, terwijl zy groot rumoer maakten, op luiden toon met elkander spraken en hunne leiders luidruchtig toejuichten. Overigens werd de orde niet gestoord en gingen de socialisten kalm uiteen. Er was eene groote ontwikkeling van politie macht, zoowel in als rondom het kerkgebouw. ROME, 27 Februari. De minister van openbare werken bezocht heden Bajardo, dat zoo zwaar door de aardbeving geteisterd is; 230 personen, die bij het instorten der kerk aldaar den dood vonden, zyn in één groote kuil op de begraafplaats ter aarde besteld, en maatregelen tegen besmetting zyn ge nomen; de minister liet een klooster inrichten tot gasthuis voor ongeveer 60 gewonden, van wie ve len ernstig gekwetst zjjn. In het arrondissement San Remo zijn 303 perso nen door de aardbeving gedood en 105 gewond. De vreemdelingen, ten getale van ongeveer 12,000, heb ben San Remo verlaten. LE1BËI, 2» februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. By het tqr perse gaan van dit nommor ver spreiden de huzaren en infanteristen zich weder door de stad. De gemeenteraad alhier zal Donderdag-middag om twee uren vergaderen, ter behandeling o. a. van het voorstel tot inrichting van een Parc-vac- cinogène en van dat tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan de Indische inrichting, dr. C. Snouck Hurgronje. Tevens zullen de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid den heer J. J. Hasselbach worden onderzocht. De Koningin woonde gisteren te 's-Hage de voormiddaggodsdienstoefening by in de Groote Kerk. onder gehoor van ds. Gheel Gildemeester, die, na afloop van de godsdienstoefening, een dankgebed uitsprak voor den goeden afloop van het gevaar waaraan de Koningin en prinses Wilhelmina tydens het hollen der paarden op 19 Februari hadden blootgestaan. De Hooge Raad behandelde heden de cassatie beroepen van P. Van der Stadt en J. A. Fortuyn, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot maanden gevangenisstraf wegens opzetting door gedrukte geschriften tot wederspannigheid. Het gold het bekende biljet, verspreid na het paling oproer aldaar. Nadat de raadsheer-rapporteur mr. A. A. De Pinto verslag had uitgebracht, voerde de heer mr. Z. Van den Bergh uit Amsterdam een cassatiemiddel aan. Ofschoon overtuigd dat de eerste requirant niet de biljetten geschreven of verspreid had, berustte hij in de feitelijke beslissing van het Hof, ook wat- betrof de bedoeling met het schrijven, maar zyn middel betrof de strekking, het karakter voor de opruiing aangenomen. Zyns inziens was art. 217 j° 209 C. P. gescho»-- den door aan te nemen dat de inhoud der verspreide biljetten het karakter draagt van opruiing tot weder spannigheid tegen de gestelde machten. Die quali- ficatie was eone contradictio in terminis. Ons recht kent die qualifleatie niet. Wederspannigheid moet altoos hebben een persoonlijk object, terwijl in casu geen persoon, noch een groep van personen is aan gewezen. Gestelde machten is een abstract begrip evenals regeering. Voor wederspannigheid is een vereischte dat opgeruid zjj tot een bepaalde daad tegen een bepaald ambtenaar of groep van ambte naren. Ook volgens ons nieuw Strafwetboek, dat alle indirecte opruiing heeft ter zyde gesteld over eenkomstig de communis opinio der juristen. Pleiter nu toetste den inhoud van het biljet aan die ver- eischten en kwam dan tot het resultaat dat het geen karakter van opruiing draagt, maar slechts mededeelt wat is geschied, de machteloosheid van 't oogenblik en het eenig middel tot redres: aan eensluiting en vereeniging. Pleiter concludeerde tot vernietiging van liet vonnis. Do conclusie van het Openb. Min. is bepaald op heden over 14 dagen. De Tweede Kamer heeft heden de Grondwets herziening voortgezet. Na een uitvoerig debat over art. 3 en de quaestie van al- of niet-uitlevering van Nederlanders, is met 47 tegen 22 stemmen aange nomen het amendement-Hartogh De Ranitz tot- behoud van geljjke aanspraak op bescherming. Het amendement-Buys om pertinent de uitlevering van Nederlanders te verbieden, werd verworpen met 35 tegen 34 stemmen. Hot amendement om de uitleverings-quaestie in haar geheel over te laten aan den gewonen wetgever, werd verworpen met 63 tegen 4 stemmen. Het regeeringsartikol is daarna aangenomen. Het stoomschip „Drente" is 27 Febr. van- Rotterdam te Padang aangekomen; de „Edam", van Nieuw-York te IJmuiden binnen, is door het ys beschadigd, heeft een plaat en twee spanten in den boeg gebroken en 100 ton lading over boord geworpen; de „Koningin Emma", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 27 Febr.; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Febr. van Aden; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, is hedenochtend Lizard gepasseerd. CORRESPONDENTIE. - P. P. S.! Aangezien uw stuk reeds elders is geplaatst, achten wjj opnemiBg in ons blad nu overbodig. Een ingezonden stuk voor dit nommor te laat. ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3