Hit BBBinier beslaat mt Twee Bladen. N°. 8292. Dinsdag 1 Maart. A0. 1887. $eze tyurant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Morgen wordt een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal December—Februari. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon wor den voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: Steenschuur, Botermarkt, Yischmarkt, Aalmarkt, Mandenmakerssteeg, Bloem- markt, Paardensteeg, Turfmarkt, Oude Vest (en aangrenzende stegen), Hooi gracht, Oude Rijn (tusschen Hooigracht en Heerengracht), Plaarlemmerstraat (van de Bakkerssteeg tot de Haven). Leiden, 28 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTDSN: Tan 16 regale 1.05. Iedore regel meer f 0.1 H. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in ces- eeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Door de bevordering van mej. W. C. J. Hepp tot tweede onderwijzeres is aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool by de Kweekschool) eene vacature van derde onderwijzeres ontstaan, ter vervulling waarvan de volgende voor dracht is opgemaakt: lo. mej. Marie Blanken, thans onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 2 2o. mej. J. G. Blok, tijdelijk werkzaam aan de Jongonsschool 1ste klasse, en 3o. mejuffrouw C. Slok, werkzaam aan een der openbare lagere scholen alhier. De commissie van financiën heeft haar advies uitgebracht over het rapport van B. en Ws. om met wijziging der voorgestelde verbouwing van de Meis jesschool 2de kl., te besluiten tot uitbreiding dezer school volgens plan B, waarvan de kosten worden geraamd op 14000, en voorts tot oprichting van een Gymnastieklokaal ad 7000. De op deze voor stellen betrekking hebbende rapporten zijn in hare handen gesteld, doch zij kan na nauwgezette over weging geen vrijheid vinden te adviseeren de ge vraagde belangrijke sommen toe te staan. Met het oog op de voor velen te hooge kos ten, om als patient 1ste klasse in het Academisch Ziekenhuis alhier te worden verpleegd, heeft de Waalsche diaconie het huis op het Rapenburg, laat stelijk bewoond door den oud-viseadmiraal J. M. I. Brutel de la Rivière, aangekocht, om dit na ver- timmering te doen inrichten voor het opnemen van zieken, die in hunne eigen woning geene voldoende verpleging kunnen vinden. Tot directrice dezer inrichting is benoemd de te genwoordige directrice van het stedelijk hospitaal te Wezel, die weldra hare betrekking alhier zal aan vaarden. Niettegenstaande bij aanvragen tot opneming aan de leden der Waalsche gemeente de voorkeur wordt gegeven, zullen, met uitzondering van lijders aan besmettelijke ziekten, personen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis worden opgenomen, en zullen geestelijken van elke kerkelijk gezindte er vrijen toe gang hebben. Ook kunnen de zieken op hun verlangen door hun nen eigen geneesheer worden behandeld, en de ge neesmiddelen door een door hen aan te wijzen apo theker worden bereid. De patiënten worden in drie klassen verdeeld. De dagelijksche verpleegkosten zullen voor de patiënten lste klasse 4.50, voor die der 2de klasse ƒ3 en voor die der 3de klasse ƒ1.50 bedragen. Verder stelt men zich voor deze inrichting dienst baar te maken aan de opleiding van zieken-oppas- seressen, die dan later in andere ziekenhuizen plaat sing kunnen vinden. Een onzer stadgenooten, de heer N. Vijverberg, Oude Vest 233, heeft den Koning op zjjn verjaardag een bundeltje zangen gezonden, gewijd aan Z. 3£. den Koning. Hiervoor mocht hij de volgende dank betuiging ontvangen: „Den weledelen heer Nicolaas Vijverberg, Leiden. Tor voldoening aan de bevelen van Z. M. den Koning, heb ik de eer Uweledele Zijner Majosteits dank te botuigen voor de dichtregelen, getiteld: „Ontloken bloemknopjes, gewijd aan Zijne Majesteit Willem III", welke Hoogstdenzelven aangeboden werden bij uw schrijven van 19 Februari, metbo- tuiging van -gevoelens, waaraan Zijne Majesteit zeer gevoelig is." De generaal-majoor, adjudant, particulier-secretaris en bibliothecaris van Z. M. den Koning, H. Du Moncbau. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, 18, 3.90 en 1.85de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. In de vergadering van het koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neerlandsch- Indië werden tot bestuursleden gekozen in de plaats van de aftredende leden S. Van Deventer, dr. B. F. Matthes en prof. dr. G. A. Wilken en van wijlen de heeren Robidé Van der Aa en prof. dr. A. W. T. Juynboll, de heeren H. J. Bool te Leidenprof. dr. H. Kern te Leidenprof. dr. K. Martin te Leiden H. C. Humme te 's-Gravenhage, en dr. Th. C. L. Wijnmalen to 's-Gravenhage. Door de heeren mr. Serrurier, directeur van het Ethnographisch Museum, en dr. Jentink, directeur van het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, werd het navolgende voorstel gedaan„Het bestuur in overweging te geven zich te wenden tot de Nederlandsch-Indische Regeering met verzoek om oon kleinen wetenschappelijken onderzoekingstocht door een of twee personen, naar een nader aan te wijzen deel van Ned.-Indië, te mogen organiseeren, hetzij na afloop der thans door het Aardrijkskundig Genootschap voorgenomen expeditie naar de Aroë- eilanden; 't zij wanneer noch in dit noch in een volgend jaar deze expeditie tot uitvoering mocht komen, en zulks met gebruikmaking gedurende 2 of meer achtereenvolgende jaren over 't jaarlijks ter beschikking der Indische Regeering komende bedrag van 10,000 voor wetenschappelijke reizen." Na uitvoerige toelichting werd dit voorstel aan genomen. Aan het einde der vergadering werd door don secretaris mededeeling gedaan van de ontvangst eener testamentaire beschikking van den heer Robidé Van der Aa, waarbij niet alleen de koninklijke bibliotheek, maar ook de boekerij van het koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië erfgenamen zijn van zijne bibliotheek, met dien verstande dat beiden daaruit kunnen nemen 't geen zij noodig hebben. Na een lang en zeer werkzaam leven is zeer plotseling, in den ouderdom van ruim 82 jaren, over leden Jakob Hillebrand Groenewold, oud amanuensis van den Hortus-Medicus, te Groningen. Goed en wel van huis gegaan, keerde hjj daarin niet levend we der. Op den terugweg viel hij, in de onmiddellijke nabijheid zijner woning, eensklaps neer en was on middellijk een lijk. Velen hebben den eenvoudigen en braven man, die geene wetenschappelijke oplei ding had ontvangen, gekend en gewaardeerd, en ge profiteerd van zijne rijke ervaring op het gebied van land- en tuinbouw. Gaarne wijden wij een woord van erkentelijkheid aan zijne nagedachtenis. (P. G. C.) Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn benoemd de commissiën, in het voorjaar van 1887 belast met hot afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onderwijs, waaronder voor Zuid-Hollandtot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Rotterdamtot le den, de schoolopzieners in hot district 's Gravenhago en in de arrondissementen Delft, Woerden en Gouda; tot leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissementen 's Gra- venhage, Schiedam, Sommelsdijk en Dordrecht Naar men verneemt, bestaat bjj de stoomvaart maatschappij „Nederland" het voornemen om met 1°. April a. s. den 10-daagsehen maildienst naar Oost-Indië te veranderen in een 14-daagschen mail dienst. Z. M. heeft benoemd tot burgemeestersvan Huiseling en Neerloon, G. J. F. Van den Oever; van Middelhamis, L. A. Van Weel; van Soest,.mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothevan Lierop, G. Kooien; van Mook en Middelaar, F. G. O. Cooimans, secretaris dier gemeentemet ingang van 1 Maart 1887, benoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse D. Van Beusekom, thans surnumerair der posterijen. Gemengd Nleuwa. Daar in het 'Waalsche weeshuis te Leiden zich slechts één kind bevond, is dit onder toezicht der Waalsche diaconie bij zijne moeder, die op een hofje woont, uitbesteed. Ofschoon het bestuur dier gemeente geneigd schijnt te wezen om voor het vervolg tot de verpleging van weezen in het huisgezin over te gaan, blijft het weeshuis bestaan, zoodat men altijd een toevluchtsoord voor de weezen blijft behouden. Aan den nu buiten betrekking ge stelden directeur is eene schadeloosstelling toegekend. In de twee laatste zittingen van het kantongerecht te Gouda stonden terecht een aantal kapiteins van stoombooten, varende tusschen Gouda en Boskoop, Gouda en Leiden, Gouda en 's-Gravenhage, Amsterdam en Dordrecht, Amster dam en Rotterdam, ter zake dat zij in de rivier de Gouwe onder de gemeenten Gouda en Wadding's- veon met grooter snelheid hadden gevaren, dan de verordening van 1883 op de stoomvaart in de boe zemwateren van Zuid-Holland veroorlooft. De be keuringen, van welke verscheidene des nachts hadden plaats gehad, waren geschied door water molenaars in dienst van den Oostpolder, en door bedienden van aan de Gouwe wonende houthan delaars, alle onbezoldigde rijksveldwachters. De ambtenaar van hot openbaar ministerie, mr. Scholten, was van oordeel, dat krachtige handhaving dier verordening zeer wenscheljjk was wegens het groote nadeel, hetwelk de oevers der Gouwe onder vinden door het te snel varen der stoombooten; de verbalisanten, die de opdracht hadden ontvangen, op het te snel varen der stoombooten te letten, kwamen hem voor, volkomen vertrouwbaar te zjjn daar het hoogheemraadschap van Rijnland voor iedere bekeuring wegens te snel varen, die gevolgd wordt door eene veroordeeling, eene premie had uitgeloofd, zou wellicht gedacht kunnen worden, dat het aan die uitgeloofde premie moest worden toegeschreven, dat het aantal verbalen vrij groot was; het was hem intusschen gebleken, dat wan neer de verbalisanten van alle overtredingen wegens te snel varen, die door hen werden waargenomen, verbalen wilden opmaken, het aantal verbalen aanmerkelijk grooter zou zijn, daar alleen dan verbaal werd opgemaakt, wanneer de kapiteins aanmerkelijk sneller voeren dan veroorloofd was, en meestal eerst nadat zij bij eene vroegere gelegen heid waren gewaarschuwd. De kantonrechter, het aan de kapiteins ten laste gelegde te snol varen wettig en overtuigend bewezen rekenende, veroordeelde hen tot verschillende boeten of hechtenis. Slechte één der kapiteins werd vrijgesproken, omdat deze beweerde, dat het mogelijk was, dat in den nacht, waarin zjjno stoomboot te snel gevaren zou hebben, niet hij, maar een ander de kapitein was geweest,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1