N°. 8291. A0. 1887. Bit nummer bestaat uit Drie Bladen. l^JTaaixdlao; Februari. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.68. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incas seren holten de stad wordt 0.10 berekend. Naar wij met genoegen vernemen, heeft dr. Snouck Hurgronje besloten, voor de hem aangeboden be trekking als hoogleeraar aan de Delftsche gemeente instelling tot opleiding van Oost-Indische ambte naren als opvolger van dr. Juynboll te bedanken, zoodat hy voor onze gemeente-inrichting behouden blijft. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde hield weer eene gewone ledenvergadering, in de zaal der Loge, waarop twee nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen. Een van den heer H. H. R. Roelof Heyrmans Jr. ingekomen brief meldde dat deze heer zich tot zijn spijt door familie-omstandigheden genoodzaakt zag als lid van het bestuur te bedanken. Ook werd nog een brief van den heer Speet voorgelezen, waarin hij meldde door ongesteldheid te moeten bedanken als lid van de regelingscommissie voor de te houden Jubileum-Tentoonstelling. Tot bestuurslid, ter vervanging van den heer Roelof Heyrmans, werd de heer G. C. v. d. Hoeff te Oegstgeest met volstrekte meerderheid (27 stem men) vorkozen. Toen overgegaan werd tot behandeling van het voorstel van het bestuur betreffende de Jubileum- Tentoonstelling, deelde de voorzitter mede dat de regelingscommissie voor deze tentoonstelling ge meend had deze tentoonstelling aan de afdeeling te moeten ontraden, omdat zij vreesde dat zü uiteen finantieol oogpunt een groot bezwaar voor de af deeling zou worden, vooral daar bleek dat de leden door zoo goed als geene bijdragen er onverschillig voor waren. Ook meende de commissie dat hoogst waar schijnlijk deze tentoonstelling minder kans had van slagen, doordat zij te kort aan de groote Amster- damsche tentoonstelling voorafging. De voorzitter vroeg nu wat het idee van de vergadering over deze tentoonstelling was. Deze vraag gaf aanleiding tot een lang en vrij levendig debat, waarbij vooral de bollonkweekers en de voorzitter de tentoonstel ling verdedigden, terwijl zij door de heeren H. Witte en D. J. Cockuyt, vooral uit een finantieel oogpunt, werd bestreden. De vergadering besloot den gulden middelweg te volgen, door de opgave tot inzending open te stellen tot uiterlijk 1 Maart en, indien er dan blijkt geen genoegzame deelneming te zijn, de tentoonstelling niet te houden. Ten aanzien van een voorstel van den heer M. J. Van Laren, betreffende eene verfraaiing van het plant soen, deelde de heer Van Laren mede dat hy daarvoor plannen onderhanden had, die echter nog niet gereed waren, waarop het voorstel tot eene volgende ver gadering werd uitgesteld. In de vergadering van den Nederlandschen Floralistenbond, den 18den dezer in een der lokalen op den Burg gehouden, werd door den voorzitter, den heer M. J. Van Laren, gewezen op het groote belang van speciaal-cultuur, waardoor men in de behoeften van eiken kweeker zou kunnen voorzien, niet alleen wat betreft den handel in afgesneden bloemen, maar ook van verschillende soorten van planten, zoodat men hier te lande zou kunnen verkrijgen datgene, waarvoor men nu veelal zich tot het buitenland moet wenden. Den heer W. Vermeulen gaf eenige inlichtingen over het forceeren van seringen en noemde een twintigtal verscheidenheden, welke hem bij onder vinding gebleken zijn, het best daarvoor geschikt te zijn. De voorzitter wenschte in eene der volgende ver gaderingen eene verhandeling gegeven te zien over de verschillenden entwijzen van planten, waarvoor de heer W. Van Veen zich gaarne bereid verklaarde, en dit zelfs met voorbeelden zal aantoonen, hetwelk door de vergadering met vreugde werd aangenomen. Hierna deed de voorzitter een zeer uitvoerig verslag der wintervergadering op Woensdag den 9den Februari te Rotterdam gehouden door do Nederl. Mii. voor Tuinbouw en Plantenkunde. Hoewel het uur van scheiden reeds lang was aangebroken, kon de voorzitter de vergadering toch niet sluiten, vóór een woord van hulde te hebben gebracht aan Z. M. den Koning, nu we stonden aan den vooravond van 's Konings 70sten verjaardag. Spr. schetste den Vorst als een vader des vaders- lands, als een Koning, geëerd en bemind door het gansche Nederlandsche volkals oen Vorst die zich zoovele moeielyke offers getroost had, maar die ook bovenal liefde toont voor den Nederland schen tuinbouw; liefde voor de plantenliefde voor de kinderen van Flora in uitgebreiden zin, getuige daarvan de schoone, de uitgeleze, de kostbare col- lectiën planten, welke tegenwoordig op Zr. Ms. lustslot „Het Loo" in verschillende heerlyk ge bouwde kassen aanwezig zyn. Spr. hoopte dat het dezen Vorst nog tal van jaren gegeven zy, te regeeren over ons vrye Neder land, over het land dat hy zoo innig lief heeft, en dat hy den vaderlandschen tuinbouw met diezelfde geestdrift mag biy'ven vereeren en liefhebben. Na een daverend applaus sloot nu de voorzitter de vergadering met een: „Lang leve onze geëer biedigde Koning; God zegene hem, voor onze geliefde Koningin en voor ons bemind Prinsesje, voor het Volk van Nederland en ook voor den Nederlandschen Tuinbouw!" d. m. De alhier gehouden openbare collecte voor het Minnehuis der Nod.-Herv. gemeente heeft ƒ50.27'/, opgebracht. Voor de te bouwen nieuwe christelyke school voor onvermogenden ontbrak aan het einde des vorigen jaars nog ƒ990. Ten gevolge van sedert nog by ds. Van der Lip, ds. Van Ronkel, ds. Oberman en het bestuur ontvangen giften is het ontbrekende nu teruggebracht op ongeveer ƒ710. Door de afdeeling Leiden van Patrimonium is aan de Tweede Kamer een adres van adheasie gezonden aan het adres uit Voorthuizen, in zake den vaccine dwang. By gelegenheid van 's Konings verjaardag is ook door Patrimonium een telegram verzonden aan den Koning om Z. M. geluk te wenschen met zyn zeven tigsten geboortedag. Namens Z. M. werd dit telegram met eene dankbetuiging beantwoord. Gedurende deze week zyn dagelyks in de Stedeiyke Werkinrichting alhier opgenomen van 49 78 volwassen personen en van 9 18 kinderen. Door het classikaal bestuur van Leiden, doende wat des kerkeraads is te Aarlanderveen, zyn onder censuur gesteld en voor onbepaalden tyd vervallen verklaard van de bevoegdheid tot uitoefenen van rechten en bekleeden van kerkelyke bedieningen de heeren W. Van Egmond en P. Van Leeuwen Dz., lidmaten dier Herv. gemeente aldaar. De kerkelyke troebelen te Leimuiden nemen in omvang toe. Van de kerkeraadsleden is nu nog alleen overgebleven de heer C. Van Poelgeest, die, getrouw aan zyne kerk, zyn post niet hoopt te verlaten. De verbittering door de troebelen teweeg gebracht, is groot en neemt dagelyks toe. Door de Stoombootmaatschappy Boskoop Waddingsveen Gouda is in 1886 eene winst be. haald van ƒ1689.12 tegen 1223.29 in 1885. In de plaats van de aftredende commissarissen, de heeren Lafeber en Anth. Koster, die bedankt hadden, zijn gekozen de heeren F. Hirman te Gouda en P. Van Nes Azn. te Boskooptot directeur, in plaats van wylen den heer Carsjens, de heer C. Van Nes Dzn. te Boskoop. De Koningin bezocht met het Prinsesje dezer dagen herhaalde malen het Huis ten Bosch. De tuin van dit buitenpaleis is opnieuw fraai aange legd. Er zyn veel vreemde vogels, duiven, pluim gedierte enz. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben ver gunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein aan den huurder van een huis, op grond o. a. dat de eigenaresse zich heeft ver bonden om, by de voorgenomen verbouwing van het daarnaast gelegen perceel waarvoor de ver gunning was vervallen, op den hoek der Nobelstraat, dien hoek af te ronden, door welke afronding aldaar eene niet onbelangryke verruiming en verbetering in het belang der algemeeno passage door de go- meente zal worden verkregen. Het dagelyksch bestuur ziet hierin een der bijzon dere gevallen, welke veroorloven eene vergunning boven het maximum te verleenen. Zoodoende komt de drankwet nog aan de ver fraaiing der steden en straten ten goede. Gisteren had eene luisterryke soiree plaats by den heer Van der Oudermeulen in zyne prachtige salons van het huis aan den Kneuterdyk te 's-Hage. De heeren L. W. C. Keuchenius, D. Van Schouwenburg en A. M. De Blauw Sr. hebben zich, als leden der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage, tot den kerkeraad gewend, met een verzoek, dat deze zich aan het synodaal verband zal onttrekken. Mocht de kerkeraad onwillens zyn dat verzoek in gunstige overweging te nemen, dan zouden de adressanten en die hun gevoelen deelen, verplicht zyn zelf dio zaak ter hand te nemen. Te 's-Gravenhage hebben de onderwijzers der Ryks-normaalleseen besloten, de voorbereidende klasse, die met 1 April wordt opgeheven, op eigen kosten in stand te houden. Naar men verneemt, zyn aan enkele districts veeartsen by koninklyk besluit toelagen of verhoo gingen van traktement toegekend. Voor de betrekking van hoofd der meisjes school voor m. u. 1. o. te Deventer, jaarwedde 1600 benevens 400 vergoeding voor huishuur, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Door het gemeentebestuur van Amsterdam is het noodig geoordeeld, al de schryvers ter ge meente-secretarie, van wie tot nog toe geen enkoio beëedigd was, den eed van geheimhouding te laten afleggen, en wel hoofdzakolyk om geen berichten, welke ook, aan de dagbladen bekend to doen maken. Naar aanleiding van een arrest van den Hoo- gen Raad, waarby aan het kon. besluit van 3 November 1861, omtrent het houden van bevol kingsregisters verbindende kracht is ontzegd, heeft de Regeering thans een wetsontwerp ingediend, waarby de Koning wordt gemachtigd bij algemeeno maatregel van inwendig bestuur voorschriften omtrent bevolkingsregisters te geven. Volgens de „Heraut" is het getal doleerende kerken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelyk te maken, zyn thans voor de kerkeraden. die zich willen afscheiden en daarvan aan de kerkelyke besturen moeten kennis geven, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, volgens telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 24 Februari 11., het kustlicht der 4de orde op het eiland Mandelike (residentie Japara) den 19den dezer is ontstoken. Dit kustlicht, een vast wit licht, is geplaatst op een open wit geschilderden lichtopstand van pl. m. 15.5 M. hoogte van den voet tot de windvaan gemeten, waardoor do lichtbron pl. m. 85.5 M. boven volzee is verheven. Het verlicht den geheelen zeehorizon tot aan den wal van Japara en wordt gerekend by helder weder op 16 :'oo- mijlen zichtbaar te zijn.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1