Men meldt ons uit Katwijk dat al daar gisteravond omstreeks halftien een felle brand uitbrak in een houten schuur, waarin zich runderen en een voorraad hooi bevonden. De schuur was het eigendom van den landbouwer T. Yan Schie. Daar het blusschen niet zeer gemakkelijk ging, heeft het aangrenzende huis ook op den zolder gebrand; de bewoners waron niet te huis. Oorzaak onbekend. De kinderen, die de mazelen hebben en even wel door de ouders alleen thuis gelaten waren, zijn tijdig door een paar buren gered. Ook een paar stuks vee en de inboedel werden intijds geborgen. Daar men te Katwijk aan den Rijn onbekend was met den omvang van den brand, doch het schijnsel der vlammen goed kon waarnemen, rukte de brandweer van daar naar zee op, en was weldra, onder het zingen van vrooljjke liederen, op de plaats van het ongeval aangekomen. De naam van hem, die met behulp eener bijl de deur heeft ingeslagen, en, na zich op die wijze toegang verschaft te hebben, de kinderen, in dekens gewikkeld, uit het huis gedragen heeft, is Dirk Yoois, wagenmaker aldaar. Niet alleen hierdoor, maar ook door het redden van het vee enz., heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Een bloedig drama is te Nieuw-Peke 1 a afgespeeld. Een huisvader, genaamd E. De Haan, leefde, naar het verhaal luidt, sedert eenigen tijd in onmin met zijne kinderen. De man was des middags van huis gegaan en 's avonds willende terugkeeren, werd hij bfj het binnentreden van zjjne woning door een schot in de borst zoodanig gewond, dat hy bewusteloos ter aarde viel. Na een oogenblik schijnt hjj zijn bewustzijn teruggekregen te hebben, althans is hij met veel krachtsinspan ning, na 20 minuten gaans, by een der notabele ingezetenen gekomen, die direct den dokter ont bood, die kon constateeren dat de man eene vreese- ljjke wonde in de linkerborst had, vergezeld met veel bloedverliees, zoodat er voor het behoud van zijn levey veel vrees bestaat. De justitie is met oen en ander in kennis gesteld; ze heeft allo vyf kinderen in verhoor gehad, doch door pertinent ontkennen van eenige schuld zijn ze voorloopig op vrije voeten gelaten. Tegen een persoon, die in eene her berg te Kampen op 19 Februari zich op onvoeg zame wijze over Z. M. den Koning heeft uitgelaten, is eene rechtsvervolging wegens majesteitsschennis ingesteld. Naar de „Middel b. Crt. verneomt, zijn door het bureel voor scheikundige en micros copische onderzoekingen te Middelburg een paar te Goes genomen monsters spek onderzocht, en zijn daarin trichinen gevonden. Aan die ziekte stierf Maandag in genoemde ge meente eene 49-jarige vrouw. Eene andere patiënte is ook zeer ernstig ziek. Er zjjn nu ruim zestig personen door deze ziekte aangetast, van welke er eenigen herstelden. Te Herwijnen heeft een 22-jarige jongen op 'sKonings verjaardag, bjj eene vecht partij, zulk een hevigen slag met eene tabaksdoos in het aangezicht gekregen, dat lijj in zeer beden- kelijken toestand verkeert. Er is proces-verbaal opge maakt, doch de vermoedelijke dador blijft ontkennen. Aan de bootslieden, die b ij destra n- ding van het Engelsche fregat „Brambletye," in de Tesselsche gronden, op 30 November 11., de equi page van dat schip met de reddingsboot hebben gored, is thans vanwege de Britsche regeering, als belooning eene som van f 276 geschonken. De justitie te Maastricht begaf zich gisternamiddag naar Heerlerheide, gemeente Heer len, alwaar zekere L. Hamaekors met gespleten schedel in den koestal dood is gevonden. De onge. lukkige was in de zestig jaren oud en leefde sedert zeven jaren gescheiden van zijne vrouw. Woensdag i s, naar men aan de „M. C." uit Poortvliet meldt, in een greppel van een stuk land in den Jongen Hoek gevonden het lijkje van een zeer jeugdig kind. Bij de lijkschouwing bleek dat de schedel gebroken was, terwijl de onderkaak ontbrak. Ook was er van hart, longen en inge wanden geen spoor meer te vinden. Alleen aan armen en beenen waren de spieren aanwezig. Waarschijnlijk heeft het er al eenigen tyd gelegen. Eenig stroo, er bij gevonden, doet vermoeden dat men het daaronder verborgen heeft. Wie de dader of daderes is, ligt in het duister, en zal wellicht evenmin bekend worden, als tot nog too eenig licht is opgegaan over een zelfde lijkje, het vorig jaar «aan den zeedijk aldaar gevonden. De brievengaarder te Tjallebird is ontslagen, onder beschuldiging van zich in zyne betrekking aan oneerlijkheid te hebben schuldig gemaakt. Hy zal zich eerstdaags voor de rechtbank moeten verantwoorden. Te Marchiennes, zuidelijk van Char leroi, stortte in do plettery van Brison een deel van de werkplaats in. Men telt 3 dooden en 14 gewonden. De schade is zeer aanzienlyk. Eene der stoommachines werd vernield, terwyl de yzeren pi laren, waarop het dak rustte, als hout doorgesne den werden. Ongeveer een 50 man werden onder ijzer en puin bedolven. De ramp heeft ontzettende ontsteltenis teweeggebracht. De fabriek moet stil staan en 400 personen zijn daardoor zonder werk. De schokken der aardbeving, welke in het Zuiden van Frankrjjk en in een gedeelte van Italië zoo groote ontsteltenis hebben teweeg gebracht, zyn door geen verdere schokken gevolgd. De „Figaro" beweert dat deze aardbeving reeds lang te voren was voorspeld. In het nommer dor „Figaro" van 23 Sept. 1886 schreef namelijk de heer Léo De Rio, „dat tusschen 29 Aug. 1886 en 18 Aug. 1887 in het Zuiden van Frankryk schok ken eener aardbeving zouden gevoeld worden". Uit nieuwe byzonderheden biykt dat de schok ken over eene ontzaglyke uitgestrektheid zyn waar genomen. In sommige gemeenten waren drie schok ken tusschen 6 en 8 uren des ochtends, in vele één enkele; in anderen werden er tot vijf waar genomen. Elk dier schokken duurde 10 tot 30 en zelfs 40 socondon; zy gingen gepaard met een onderaardsch gerommel. Do richting was van het Westen naar het Oosten. De electrische uurwer ken stonden byna overal stil, en dus heeft men overal het juiste uur van het natuurverschijnsel kunnen nagaan. Te Nizza stortte een huis in van vier verdie pingen in de wyk St.-Etienne, oen ander van drie verdiepingen, in do wyk St.-Philippe, insgelyks. Yele balkons van villa's bezweken. Een gedeelte van den toren der kerk St.-Augustin is mede inge stort. Byna alle winkels te Nizza zyn gesloten. De schade is vry aanzienlyk te Marseille en Digne, maar persoonlyke ongelukken zyn aldaar niet te betreuren. Te Menton behoort de kazerne der gendarmerie onder de ingestorte gebouwen. In die stad zyn velen gedood; er heerscht nog de grootste ontsteltenis, zoodat alle zaken stilstaan. Te Monte-Carlo werden talryko personen gekwetst. Te Cuneo zyn velen door nedervallende schoor- steenen en stukken muur gedood of gewond. Reeds zyn 8 dooden en 15 gekwetsten onder de puin- hoopen gevonden. Te Noli heeft men 15 dooden en te Abissola 2. Te Oneglia zyn zes dooden en 28 gewonden onder de puinboopen te voorschyn gehaald. Te Porto Maurizio heeft men 1 doode en 7 gewonden. Het aantal slachtoffers te Diana Marina is nog niet bekend, maar moet aanzienlyk zyn. Een derde van de huizon in die gemeente is ingestort. De kork van Gordes, te Avignon, is zwaar be schadigd. Aldaar liop de schok van het Zuiden naar het Westen. Verder worden over deze vreeselijke aardbeving in particuliere berichten nog de volgende byzonder heden gemeld: Ongekleed snelden allen te Nizza uit hunne huizen op de straat. De stadscommandant Jamais liet zich aan een beddelaken uit het venster zakken. Onder de half naakto vluchtelingen meng den zich gemaskerden, die van een bal kwamen en nog niet naar bed waren gegaanzy betoonden zich meer dan alle anderen ontsteld. Na de twee eerste schokken ging men aan het redden dergenen die onder de ingestorte huizen begraven waren. Daarop had te halfnegen de derde schok plaats. De consul Hathway, die aan het hoofd gekwetst was en zich juist door een dokter Baretey liet verbinden, ging in alleryl op de vlucht; de dokter h ilde hem met verbandkist en al na, doch kon hem pas buiten de stad inhalen. De hertog van Nemours en de prinses Blanche van Orleans sloegen in den tuin van hunne villa „Graziella" eene tent op. In het geheel zyn er twee huizen volkomen in gestort, terwyl van ongeveer tien het dak of de bovenste verdieping naar beneden kwam. De vreemdelingen ijlden als razenden naai- de spoorwegstations. Er moesten acht extratreinen naar Parys vertrekken. Zevenduizend vreemdelingen begaven zich naar Parys, vierduizend naar Italië. Die in de treinen geen plaats meer konden krygen, huurden tegen de hoogste prijzen rijtuigen om slechts weg te komen. Vanwege het leger werden op alle open plaatsen tenten opgeslagen; doch ook daarin scheen het velen gevaarlyk; zy gingen overnachten in rytuigen, bad koetsen, en omnibussen. Alleen om in een wagen den nacht te kunnen doorbrengen, werd algemeen honderd franken betaald. Tot heden toe hebben 15,000 vreemdelingen Nizza verlaten. Do stodelyke bevolking is in wanhoop, hoe het verder met hare verdiensten moet gaan. KOLONIËN. BATAVIA, 19-26 Januari. Atjeh blyft nog immer in elk Indisch Mail overzicht eene voorname plaats innemen. Of de berri-berri, öf de vyand richten hunne aanvallen op onze dappere troepen, die zeker liever den laatste dan de eerste tegenover zich zien. In het laatste overzicht werd in korte woorden melding gemaakt van een overval van de wacht aan den vuurtoren te Poeloo-Bras. Uit de sedert van verschillende zyden ontvangen mededeelingen blykt duidelyk dat ook ditmaal de weinige waak zaamheid onzer soldaten den vijand den aanslag gemakkelijk heeft gemaakt. Gebrek aan waakzaamheid en gebrek aan zelf vertrouwen zyn in de latere jaren meer en meer de kwalen van ons leger geworden. De berichten uit Deli wyzen op eene zekere gisting onder het Bataksche element, die hoewel zeker niet gevaarlyk voor ons gezag, toch met het oog op de verdere ontwikkeling van dat zoo welvarende gewest met kracht den kop dient in gedrukt te worden en een militair optreden noodig kan maken. Doli schynt ook voor zyne tabak een concurrent te zullen krygen in Noord-Borneo en do Javasche theeondernemingen zullen misschen spoedig de concurrentie met Hawai hebben te doorstaan. Yan alle zyden worden dus onze planters be dreigd. Veel kan de Regeering daartegen doen. (-7.-R.) Op 29 Jan. a. s. vertrekt prof. Pekelharing per „Conrad" naar Padang, zal daar 14 dagen blyven en dan doorgaan naar Atjeh. De keuze van eene boot der Maatschappy „Nederland" werd hoofd- zakelyk bepaald door de betere gelegenheid voor het bewaren en overbrengen der talryke instrumen ten van den professor. Een bejaard inlander op Kebajoran vermoordde eergisteren zyne vrouw en zyne schoonmoeder. Berichten van de residenten der Preanger- Regentschappen, Cheribon, Benkoelen, Bagelen, Celebes en onderhoorigheden enz. maken molding van schokken van aardbeving, welke den 17den dezer aldaar werden gevoeld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer late kl. H. B. H. Horsker; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, met ingang van 6 Febr. 1887, aan den directeur van 's lands planten tuin te Buitenzorg dr. M. Treub. Benoemd: Bij het biunenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl. F. A. Heckler; tot contr. 2de kl. H. F. Andreas en jhr. J. K. F. H. Van Schmidt auf Altenstadt; tot asp.-contr. A. Van v etering en Ph. J. Van Marle; tot griffier van den landraad te Koe- toardjo (Bagelen), mr. J. De Jongetot onderwijzer lste kl., de waarnemende ond. 2de kl. B. Stoutjesdijktot advocaat en procureur bij het hoog-gerechtshof van Ned.-Indië, mr. A. H. Du Mosch. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de ambtenaar op non-act. F. E. Senn Van Basel, laatstelijk hout: ster 2de kl. Belast; Met de waarneming der betrekking van onder wijzer 2de kl., do ambtenaar op non-act. W. A. G. Bakker, laatstelijk ond. lste kl. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig ver lof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. W. Van Kooten; een 2-jarig verlof n. Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den lsten luit. der inf. F. P. A. Mollinger. Bevorderd: Bij het wapen der artillerie: tot majoor, de kapt. F. H. Vervat, thanB met verlof in Nederland; tot kapt., de lste luit. E. J. A. Macpherson; tot lsten luit., de 2de luit. H. J. J. Knibbeler; tot kapt., do lste luit. J. C. J. Van Vrijberghe De Coningh, thans met verlof in Nederland. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de mil. apotheker 2de kl. H. E. Van Leijdcn. Overgeplaatst: De majoors der inf. W. L. J. Scheepens van Willem I naar Buitenzorg on W. T. Braun van laatstgenoemde plaats naar Macassar; de lsto luit. der inf. N. Ten Broek van de veldbatterijen teBanjoebiroe naar het hoofdbureel van den generalen Staf. Geweigerd: Het verzoek van den lsten luit. der inf. I,. Labot-z om eene vijfjarige detacheering naar Nederland. Vertrokken passagiers per stoomschip Batavia van Batavia naar Nederland. l)e lste luit. der inf. D. W. F. Van Langen, jongeheer Van Langen, de heer B. J. Van der Kaay cn rohtgenoote, de bec-r Rieus IJsselstein en echtgenoote, off. van gez. R. A- H. Bruninghausen, ontv. der in- en uitvoer chi n jhr. P. D. J. De Buvrv De Manregnault, mej. W- Ch. Wilson, de heer E. C. Jongman, benevens Zr. Ms. troepen en s hepelingen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2