H\ 8289. "Vrijdag 3E^el>ro.a>i»ic A0. 1887. §eze {joarani wordt dagelijks, met uitsondering van gon- tn feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Februari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per poet1.40. Akmderlflke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters neer pleaternimte. Voor het inca»- seeren buiten de stsd wordt 0.10 berekend. De zuivere opbrengst van de tooneelvoorstel lingen, onlangs door e,enige Leidsche studenten in enkele plaatsen des lands gegeven, bedraagt, naar men verneemt, ongeveer ƒ850, eene niet te ver smaden bate voor de kas der Tooneelschool, waar voor die gelden bestemd zijn. De Indische mail per stoomschip „Saghalien" met berichten uit Batavia tot 27 Januari wordt 25 dezer alhier verwacht. De tegen gisteravond aangekondigde Duitsche voorstelling in den schouwburg alhier, heeft niet plaats gehad. De luitenant-generaal C. D. H. Schneider, nieuw benoemd inspecteur der artillerie, heeft gisteren zijne functie als zoodanig aanvaard. Door den afgetreden inspecteur, luitenant-generaal Kretzor, te 's-Hage, is van de aan de inspectie der artillerie toegevoegde officieren en onderofficieren afscheid genomen en werden dezen aan den nieuwen chef voorgesteld. Ook de Koningin van Engeland heeft onzen Koning en Koningin doen gelukwenschen met den goeden afloop van het ongeluk op Zaterdag jl. Aan de Tweede Kamer heeft de Vereeniging van Landhuurders in de Vorstenlanden een tele- graphisch adres gericht, verzoekende intrekking der Muntwet, zijnde het eenig middel om de crisis te bezweren, daar zjj hun 35 pet. koers-avans ont houdt, 67 millioen export en 14 millioen vermogen aan Indië ontneemt. De heer A. Kooy te Amsterdam heeft zich tot Burg. en Weths. van Den Haag gewend met verzoek dat hem eene uitsluitende vergunning zal worden verleend voor het plaatsen van een twintigtal ijzeren automatische verkoopkastjes op verschillende punten van 's-Gravenhage en Scheveningen, die aan muren van particuliere huizen zullen bevestigd worden. In overeenstemming met de commissie voor de plaatseljjke werken en eigendommen zjjn Burg. en Weths. van meening, dat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaren bestaan, en stellen mitsdien den Raad voor, de gevraagde uitsluitende vergunning te verleenen voor zoover de bedoelde kastjes boven gemeentegrond komen, voor den tijd van twee achtereenvolgende jaren. Het bestuur van de kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem heeft aan mej. J. C. De Jongh, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als directrice dier school, met ingang van 1 Mei a. s., en in hare plaats, behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, tot directeur benoemd den heer P. H. Van der Ley, leeraar aan die inrichting, tevens leoraar aan de Rijkskweekschool. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij deelt over 1886 een dividend van 73/i pet. uit. De heer P. Stibolt, benoemd tot vice consul der Nederlanden te Laurvig, is als zoodanig dooi de Noorsche regeering erkend. Op 23 Febr. zjjn bij het instr.-bat. te Kampen [32 jongelingen in dienst gesteld; afgekeurd 19, bedankt 4, niet opgekomen 3. Voor de betrekking van directeur der ambachts school te Groningen hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de predikanten Liön Cachet en Geesink te Rotterdam ontzet uit hunne bediening en hunne plaatsen vacant verklaard. Door den raad der gemeente Kampen is met bijna algemeene stemmen tot leeraar in de Fran- sche taal en letterkunde aan het gymnasium aldaar benoemd de heer C. R. C. Herckenrath te 's-Gra venhage (jaarw. 1000.) „De T|jd" meldt dat de hoogeerwaarde ka nunnik J. A. Van den Akker, plebaan der kathe drale kerk te Haarlem en deken van het district van dien naam, door den Paus is benoemd tot eere-kamerheer. Het ljjk van onzen, in een aanval van asthma overleden, grootsten denker en dichter, van hem, die nog in geen eeuw door het Nederlandsche volk zal worden gewaardeerd naar verdienste, van E. Douwes Dekker, die recht had zich Multa-tuli: ik heb voel gedragen, verdragen, geleden, te noemen, werd gisternamiddag om drie uren in den lijkoven der Duitsche Vereeniging voor lijkverbranding te Gotha verbrand. De crematie geschiedde in tegenwoordigheid van zjjne weduwe, een paar bloedverwanten en twee vereerders, uit Middelburg, van den overledene. Er is geen lijkrede gehouden. Er waren eenige kransen uit Nederland gezon den, waaronder een van de vereenigde tooneellisten uit Rotterdam en een uit Groningen. Aan den Middelburgschen krans was een strik bevestigd, waarop te lezen stond: „Wie was de man, die gestorven is?" En men zal zeggen: „Hjj was goed en rechtvaardig." Het stoomschip „Afrikaan", 22 Jan. van Rot terdam vertrokken, is 16 Febr. te Banana aange komen; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Carboeiro 23 Febr.de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 24 Febr. Z. M. heeft pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan mr. C. C. E. d'Engelbronner, gewezen secretaris-generaal bjj het departement van justitie, ten bedrage van 1212 'sjaars; aan D. Van Drumpt, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder; met ingang van 1 Maart 1887 benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorkum, B. E. Augustinus, thans cipier van de cellulaire gevangenis aldaar; den kapitein J. Hissink, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1300 'sjaars. Tweede Kunstbeschouwing. De heeren Ouwerkerk en Niesten hebben alle reden om met zelfvoldoening op deze Kunstbe schouwing terug te zien. Immers de portefeuille, afgestaan door den heer Tersteeg, anc. maison Goupil, thans firma Boussod, Valadon Co., kon met haar keur van aquarellen, uitsluitend van landgenooten, zelfs den veel eischenden bevredigen. Gaf Roehussen met zijne illustraties van Tollens „Oude Ridder" weder een bewijs van zjjne onna volgbare techniek, van zjjn kennis van kleeding, stoffeering, in vervlogen tjjden, ook de jongeren bleven niet achter. Een „lezer van Recht voor Allen" ontleende aan Offermans penseel eene aan trekkelijkheid niet onderdoende voor Van de Velde's vreedzame „huiskamer" met het bevallig jongens beeldje. Welk een uitgezocht plekje voor een „buur praatje" koos Neuhuys, hoe knap zette hjj er het bedaard doornaaiend meisje en den eenigszins ver legen jongen man neer, een juweeltje van kiem en teekening. Licht en lucht stroomen door het open venster van Blommers „binnenhuis". Welk heerlijk weer is 't daarbuiten, juist een uurtje om zoo rustig in 't kozjjn te zitten, als dat lieve deerntje daar, een oog houdend op broertje voor 't raam. Deze kalmte wordt een weinig verstoord door de „soldaten" op marsch, door de pijpende, blazende en trommelende „mariniers" van Hoynck Van Papendrecht. Er is echter geen gevaar; de soldaten lachen, praten, leggen eens bij de marketentster aan, de mariniers oefenen zich slechts. En geen oorlogzuchtige aandoeningen behoeven u te beletten de geestige teekeningen te waardeeren. Na Mesdag bewonderd te, hebben, wiens „Zee bij maanlicht" vooral opmerkelijk is door de fraaie lucht, vragen stadsgezicht en landschap de aan dacht. Trekken in den „Molen" weder J. Maris* stoute opvatting, penseelbehandeling en verdeeling van licht en bruin de aandacht, ook WJjsmüller's „Straatje" getuigt van talent. Tintelend van zonlicht welft zich het effen uit spansel boven weiland, schittert op het vochtige kroos en weerkaatst in de poldersloot, links met wilgen omzoomd; tot stoflage een schuit waarin een man. Dit aquarel draagt de handteekening Bauffe. Voor dezen teekenaar schreefDe Génestetniet: „Wees u zelf, sprak ik tot iemand, Maar hjj kon niethjj was niemand." Hier voelt ge een persoonlijkheid, een „tempe rament", waardoor het stuk natuur is gezien. Kleur, ruimte, vrijheid ademt het landschap van W. Maris' „Kalveren aan den voederbak"Termeulen, thans niet door schapen, maar door kar met paarden vertegenwoordigd, doorstroomt het hout met den zacht gouden gloed der herfstzon, terwijl sprankels sterker licht over weg en figuren glijden; Oppen- oorth's „Bosch" met beekje, zoo uit 't papier, zoo breed, zoo flink in de kleur, mag onder de beste teekeningen van dezen schilder worden geteld. Een boom of wat langs den besneeuwden rjjweg, een paar figuren, deze gegevens zjjn voldoende om Mauve's kracht als kolorist te doen uitkomen. Een watermolen, een plas, wat land, dit door de maan beschenen, en Apol toovert u een landschap vol stemming voor. „II était réservé", zegt E. Michel in Le paysagt dans l'art flamand, „a l'art hollandais de décou- vrir les beautés inattendues que peuvent renfermer les contrées les plus simples et de nous les révéler par des chefs d'oeuvre, dont la véritó et la poésie n'ont pas été depassées." Welnu, nog drukken onze kunstenaars waardig dit voetspoor hunner voorvaderen. a. Gemengd Nleuvrs. Wjj rekenen het tot plicht onze stad- genooten te waarschuwen tegen lieden, die uit de residentie naar hier komen met zoogenaamde laatste berichten over „het oproer te Amsterdam." Feitelijk bevatten die bulletins niets anders dan hetgeen men reeds den vorigen avond in hot Leidsch Dagblad heeft kunnen lezen, zoodat het verkoopen van zulke berichten slechts eene specu latie is op de beurzen van lichtgeloovigen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden vernietigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een koetsier uit Leiderdorp veroor deeld werd ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel, waardoor verhindering in het uit oefenen van beroepsbezigheden was ontstaan. Hot Hof achtte de schuld van bekl. niet bewezen en heeft hem vrijgesproken. Gisteravond kwamen in de Tollens- straat te 's-Hage eenige jongelui in een ernstig gevecht met den verkooper van een sootalistisch schotschrift, die zich van een stok met spijkers bediende en daarmede eenige bloedende wonden veroorzaakte. Toch werd hij op den grond gewor pen, getrapt en geslagen, en nam, in ruil veor hoed en pamfletten, eenige builen en blauwe plek ken mede. In Den Haag gaat eene inteeken- ljjst rond om een huldeblijk aan te bieden aan den koetsier Anton Kabelaar, die de hollende paarden voor het rijtuig der Koningin tot staan bracht. In den nacht van 22 op 2 3 dezer is op aanwijzing van den stationschef van het Hol-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1