BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. Amsterdam, 23 Februari. BeursberichtDau?a opende zich heden in eene zeer vaste stemming" met geanimeerde affaire; middel-beurs reageerde de meeste fondsen op lager afkomende koersen van het buitenland, zoodat alles op de laagste koersen sloot. Amerik. Spoorwegwaarden meerendeeis iets hooger. Peruanen vooral begin-beurs zeer willig op Londen. Een der socialisten zou zelfs eene ruit eoner versierde woning hebben ingeslagen. Volgens het „Hbl." zijn de ruiten ook ingeworpen bij een zaakwaarnemer op den Singel, die achter zijne vensters, nevons eene verheerlijking van den heer Domela Nieuwenhuis, eene hatelijke toespeling vertoonde op onzen Koning. De politie had den mati reeds opmerkzaam gemaakt op het gevaar dat zijne ruiten bedreigde, wanneer de door feestvreugde opgewonden menigte deze demonstratie zou be merken. Doch de man gaf geen gehoor aan die goede raadgoving. Volgens het „N. v. d. D." sloeg, terwijl Zaterdag avond de politie op de Spuistraat eene volksverza meling uiteendreef, een der politiebeambten by toeval Van der Stadt met een wapenstok in het rechteroog. De wonde is vry ernstig. Men wil dat gisteren aan Bos door zyn huisheer dö huur is opgezegd en dat meer opzeggingen zullen volgen, daar de eigenaren weinig geneigd zyn, de kosten te dragen van de schade, welke aan de woningen der socialisten worden toegebracht. 'li L) I 'IT k-: Af Ij .A. rv O. Frn ukrjjln Een aergelyk tooneel als onlangs van een ander gerechtshof gemeld werd, had dezer dagen voor het Hof der Seine plaats. Drie personen, Rivard, Cesbron en Chapu, kwamen van tegen hen gewe zen vonnissen in hooger beroep. De eerste verklaarde, „dat de magistraat voor zyn part kon ophoepelen" hetgeen hem dertien maanden gevangenisstraf kostte. De tweede riep: „Gy zyt allen varkens en ellendelingen en ik ben bly, het u eens in uw gezicht te kunnen zeggen". Twee jaren ge vangenisstraf. De derde eindeiyk verklaarde„Gy zyt nog grooter zwynen dan de varkens, die my in eersten aanleg vonnisten. Onder de aanstaande Commune zullen wy u aan den wand spitten!" Deze laatste aar digheid kostte vier jaren gevangenisstraf. Den 24sten dezer, den verjaardag van de revolutie, die de tweede republiek deed geboren worden, zal op de Place Monge het standbeeld van Louis Blanc worden onthuld. De heer Clémenceau zal een der eerste sprekers zyn, althans indien de toestand van zyne gezondheid het toelaat, want hy is sedert eenigen tyd ongesteld. Ter herinnering aan de Revolutie zal ook een gedenkteeken te Parys worden opgericht, dat 5 a 6 millioen zal kosten. De minister Berthelot heeft eene commissie benoemd, die een ontwerp dien aangaande zal indienen. Duitschland. De uitslag der verkiezingen van den Ryksdag heeft te Berlyn zeer verrast, wegens de groote ver meerdering aldaar van de stemmen der sociaal-demo- -craten. Yan de 222,000 stemmen, welke te Berlyn werden uitgebracht, behoorden 95,000 aan de .sociaal-democraten, zoodat deze byna de helft uitmaken. In vergelijking met de vorige ver kiezing zyn de socialisten met 25,000 stemmen voortuitgegaan. Van het platteland komen meest berichten van l herkiezingen, doch daar waar reeds de eerste stemming beslissend was, behooren de gekozenen I grootendeels tot de vereenigde nationaal-liberalen en conservatieven, dus tot de voorstanders van net septennaat, wier volkomen overwinning boven dien nader wordt bevestigd. De liberalen hebben de helft van hun tegenwoordig aantal leden in den Ryksdag verloren. I Ook de „National Zeitung" ziet in doa uitslag der verkiezingen, voor zoover reeds bekend, eene [Schitterende overwinning der voorstanders van het teeptennaat. Gisteren reeds was het zeker, dat de meer derheid van 14 Jan. 26 zetels heeft verloren. Hoogst verrassend is het, dat in het koninkryk jSaksen, waar tot dusver de sociaal-democraten in de talryke fabrieksbevolking hun sterksten steun hadden, de socialisten Maandag zes mandaten aan de regeeringspartyen verloren hebben. Ook reeds bekend is het verloren gaan van eenige centrums- zetels tegenover nationaal-liberalen. Indien de tal rijke herkiezingen niet nog zeer verrassende en belangryke veranderingen brengen, dan zal de !iwe Ryksdag voor prins Yon Bismarck eene :e meerderheid uit de conservatieve en gema- e middelpartyen opleveren, die zelfs de ontfer ming van het centrum zal kunnen ontberen, ugen Richter is zóó verbluft over den uitslag hij in zyn blad nog volstrekt geeno samen- gende mededeeling omtrent de verschrikkelyke nederlagen zijner party heeft gewaagd. Gisteravond troostte deze heer zyn totaal geslagen aanhang met het twyfelachtig vooruitzicht: dat de Kroon zelve den nieuwen Ryksdag ontbinden zal, wijl de meerderheid daarin „door liegen en bedriegen byeengebracht is!" Het gisteren door de Pruisische regeering van het Heerenhuis ingediende kerkelyk-staatkundig wetsontwerp heeft groot opzien gewekt. Het bevat hoofdzakelyk eenige concessiën aan Rome met be trekking tot de geestelyke orden, die geen politiek karakter dragon. Daarentegen bly ven de orden welke zich met schoolonderwys bezig houden, ook verder uitgesloten. Als een onvoorwaardelyke terugkeer der orden is deze wetsvoordracht dus niet te be schouwen. Oroot-Brltann IS. Sir James Fergusson, onder-staats secretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde in het Lagerhuis gisteravond dat het bericht zich niet heeft beves tigd, als zou Frankryk voornemens zyn op de Nieuwe Hebriden nieuwe forten aan te leggen, de troepen te versterken eu nieuwe kazernen te bouwen. Integendeel zyn de Fransche posten aanmerkelyk verminderd, en wordt thans met Frankryk onder handeld over eene schikking, waardoor die posten geheel opgeheven zullen worden. Verder deelde hy mede dat met de Egyptische regeering eene schikking is getroffen, krachten^ welke zy in de gelegenheid wordt gesteld van de heerendiensten gedurende dit jaar volkomen af te zien. Kardinaal Newman heeft Maandag 11. te Bir mingham zyn zes-en-tachtigsten verjaardag gevierd. Hy ontving van vele kanten, zoowel uit geheel Europa als uit Engeland, bewyzen van deelneming. Hy geniet nog eene goede gezondheid. Uit Zanzibar wordt gemeld dat de reiziger Stanley aldaar is aangekomen. T«l*cranm«B. PARIJS, 22 Februari. De minister Boulanger heeft aan president Grévy ter goedkeuring aan geboden een voorstel tot verplaatsing van 2 leger- devisïes en 7 brigade-generaals. ST.-PETERSBURG, 22 Februari. Volgens de „Nowoje "Wremja" heeft men zich te Moskau ver zekerd van de papieren, toebehoorende aan een Oostenrykschen staf-officier, uit welke papieren blykt dat die officier met eene officieele zending in Rusland belast was. Onder de papieren moeten zich bevinden eene kaart van de plaats, waar de Russen en Oos- tenrykers in de toekomst zullen strijden, een sleutel tot het lezen der kaarten van den Russischen mili tairen staf en een Duitsch Russisch woordenboek voor militair gebruik. BERLIJN, 23 Februari. De uitslag is bekend van 299 verkiezingen. Gekozen zyn 53 conservatieven, 19 vry-conser- vatieven, 56 leden van het centrum, 84 nationaal- liberalen, 10 liberalen, 6 sociaal-democraten, 15 leden in Elsasz en Lotharingen en 11 Polen. Er moet in 45 districten worden herstemd. In het geheel zyn nu gekozen 156 voorstanders en 98 tegenstanders van de 7-jarige legerbegrooting (septennaat). PARIJS, 23 Februari. Hedenochtend tusschen vyf en acht uren zyn eenige schokken eener aard beving gevoeld te Toulon, Cannes, Avignon, Nizza, Besseges en andere plaatsen der provincie Provence. Te Nizza is een huis ingestort, waardoor drie personen werden bedolven. Van vele huizen stortten de daken in. Men verzekert, dat vele personen te Mentone zyn gekwetst. De spoorwegdienst is gestaakt, daar een onder zoek naar den staat der tunnels moei; worden ingesteld. De schok is ook gevoeld te Livorno en te Milaan. LEIDEK, 23 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kop, Ned Met. Instituut). Verwachting wind zuidwest Thermometer-st»'dgisteravond om 8 uren 2' Colciu8 35.'6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4 C. 39.2° F.; 'smidd. 12 uren 8° C. 46.4° F.; namiddags 4 uren 7° C. 44.6° F. Tot Raad der Gebuurte No. 9 of No. 1 van wyk IV alhier is door B. en Ws. benoemd de heer G. A. C. Wytenburg in de plaats van den heer H. M. Van der Hoek, aan wien, wegens vertrek uit de gebuurte, een eervol ontslag is verleend. Sedort do beroemde Ullmami-concerten zyn wij eindelyk weder in de gelegenheid een concert van drie toonkunstenaren te hooren, die ieder op zich zelf eene waardige plaats innemen. Meestal komen impresario's met een twee- of drietal voor den dag waarvan één den naam van kunstenaar verdient, terwyl do overigen slechts gedeelteiyk daarop aan spraak kunnen maken. Niet alzoo het drietal, dat zich op 2 Maart a. s. in de Stadszaal alhier zal doen hooren. Mej. Dyna Beumer, de gevierde Belgische hof- zangeres, die te Londen, Parys, Kopenhagen, Duitsch- land en Zwitserland zulk een enorm succes had en met Patti op eene lyn te plaatsen isde heer Jules De Swert, solo-violoncellist van den keizer van Duitsch- land, na Sorvais de eerste der violoncellisten, en mej. Zélie Miriamé, de in België zoozeer geroemde pianiste, zyn sterren van den eersten rang, zoodat wy ons ten zeerste in den kunstzin van het Leidsche publiek zouden bedriegen, wanneer niet ieder, die gevoel heeft voor het verhevene en waarachtige schoone, deze zeldzame gelegenheid aangreep om dit drietal by uitnemendheid te hooren schitteren. De concert gevers hebben den entréeprys zoo laag mogeiyk ge steld, ten einde dat kunstgenot onder het bereik van ieder muziekliefhebber te brengen. Mogen hunne verwachtingen niet beschaamd worden! Met 1 Maart treedt eene gewyzigde winter - dienstregeling der H. IJ.-S.-Mü. in werking. Voortaan zullen rechtstreeksche plaatskaarten Tin Amsterdam naar Nymegen (via Amersfoort-Kesteren) verkryg- baar zyn tegen dezelfde pryzen als via Utrecht. By het heden door de Tweede Kamer voort gezet algemeen debat over de Grondwetsherziening drong de heer Keuchenius aan op verzachting der straf voor Domela Nieuwenhuis. De heer De Beaufort bood de rechterzyde aan, een voorstel omtrent art. 194 in te dienen, gelyksoortig als verleden jaar. De heer Fabius wees dit af. Na replieken werd de motie-Keuchenius (kies tabelherziening) verworpen met 72 tegen 10 stemmen en de motie-De Geer (beperking der Grondwets herziening tot het kiesrecht) verworpen met 57 tegen 27 stemmen. Het algemeen debat is afgeloopen. Hoofdstuk I komt nu aan de orde. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal 25 dezer niet plaats hebben. Het dorpje Tudderen, by' Sittard, is in ver slagenheid. Zekere Leonard Schurgers aldaar, een geheel alleen wonend en behoeftig man, ruim 70 jaren oud, is gisterochtend vermoord in zyne woning gevonden. Men kan niet vermoeden wat de aan leiding tot de misdaad was, veel minder door wien het gruwelstuk is gepleegd. van 17 Febr. tot en met 23 Febr. BEVALLENM. J. Flandxijn geb. Singeling D. J. W. v. d. Steen geb. Foreman Z. A. Vogelezang geb. Bonte D. A. A. Slewe geb. v. Leeuwen D. W. Korpershoek geb. Dee Z. V. De la Bie geb. Noppert Z. P. Ju geb. v. Es D. J. Snel geb. v. Es D. F. J. L. Eint- hoven geb. De Vogel D. J. Stikkelorum geb. Laterveer Z. A. H. W. Hoogeveen geb. Bos Z. W. Koekebakker geb. De Munnik Z. H. Le Noble geb. Sampimon D. M. W. v. Egmond geb. Schenk D. A. C. H. Lips geb. Plattel Z. E. Philippo geb. Dreef Z. J. De Neef geb. Schenk D. A. E. Sirach geb. Kouwenberg Z. G. v. Leeuwen geb. Florjjn D. W. J. Klaver geb. Iseken D. G. v. Brakel geb. Le Noble D. M. De Haas geb. Leugering Z. J. Bavelaar geb. Tonninga D. W.S. F. v. Weeren geb. v. Oosten Z. J. M. v. d. Linden geb. v. Leeuwerden Z. A. Snelders geb. Jansen Z. F. C. Kramp geb. Kling Z. J. De Wit geb. Tegelaar D. C. Springer geb. De Wolf Z. E. Kooien geb. v. d. Steen D. A. v. Wclzen geb. v. d. Laan Z. E. v. Venetie geb. v. d. Putten D. GEHUWDJ. J. Mens jm. ea A. C. Vaa Griekon jd. J. P. Boezelijn jm. en J, Dubbcldeman jd. A. Brlttijn jm. en E. C, C. Van der Kl'jgt won, C. J. Affourtjt wedr. ep M, O. Qudehwrn jd. OVERLEDEN» j Sasburg W. 72 j. E. Boekman Z. 2 m. y_ "8i J gikWDg D. 1 w. J- Distolvelt Z. 23 m. A- Jensen Z. 1 m. M. Muller geb. Decoene W. 63 j. Zwarts W. 71 j. W. Ju D. 14 uren. B. Timmer man geb. Bakker Z. levenl, J. M. P- Slcgtenhorst D. 3 j. J. Van der Beyden Z. 81 j. M. BosmaZ. 15 j. G. Boozcndaal D. 19 j j ^Vi'fl^hart Z.72J. S. Craroog- D. i j. J. W. Le Noble W 67 f A" Van Meerbe<-b Z- 21 j. j. Leeuwerik Z. 4 j. G. 8mittenaar D" lm. S. J. Blankwaardt D. 3 m. - t l BIJ het ter perse gaan van dit nummer waren de Amsterilamsclie Beursnoteerln- gen nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3