N\ 8283. A0. 1887. Dit aiifflmer bestast uit Twee Bladen. Don<le2"4ijïg feze Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 28 Februari. ,A~ \^y K^tS £L <_4L4-.£.-£L JL& PRIJS DEZER, COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. A(a«nderljjke Nommore.0.65. PRIJS DSR AD VERTEN TIEN ▼an 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet lncas- aeeren bolton de stad wordt 0.10 berekend. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad alhier waren ingeleverd 934 stembiljetten, waarvan er door het stembureel 33 van onwaarde werden verklaard, zoodat het aantal geldige stem men 901 en de volstrekte meerderheid 451 bedroeg. Uitgebracht waren op de hoeren J. J. Hasselbacli (candidaat der liberalen) 502 en mr. L. M. J. H. Kerstens (candidaat der katholieken) 381 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. J. HASSELBACH. Verder waren op verschillende personen uitge bracht 18 stemmen, als: D. Hartevelt, D. E. Siegen- beek Van Heukelom en C. W. Wüstenhoff, ieder 2 stemmen; J. H. Donner, J. H. Jansen, H. P. T. Van Wensen, A. Boekwijt, C. Bonger, Jonas Kasteden, J. Brummelkamp, F. S. Van de Pavord Smits, prof. Van Geer, G. "W. Zandvoort, J. Bekker en W. F. Van Wjjk, ieder ééne stem. Het bovenzaaltje der Stadszaal was gisteravond zoogoed als geheel gevuld door degenen, die waren opgekomen tot bewoning van de tweede der soirées, in dit seizoen door de Leidscho Kamermuziekver- eenigit.g te geven. Uit die goede opkomst bleek dat de belangstelling der kunstminnaars niet gering was, terwijl gedurende do uitvoering bovendien bleek dat de door het pro gramma opgewekte verwachtingen evenmin werden beschaamd. Gaven mej. Marie Mulder, uit Den Haag, en de héér Jan G. Striening alhier, re;ds met Gade's Sonate voor piano en viool en later met Tartini's Viool- sonate door hun spel hiertoe aanleiding, des to meer kwam met de vertolking der solo-voordrach ten daarbij uit, hoe verdienstelijk hun spel, hoe gevoelvol hunne opvatting, hoe inderdaad boeiend hunne voordracht was. Naast den violist, kenmerkte zich de pianiste tevens door een vrijheid van optreden en vasten aanslag, welke dadelijk de niet-dilettante doden erkonnen, die daarenboven toonde in de door haar voorgedragen werken te zijn doorgedrongen. Of schoon zij met Grieg's Walzer nu al niet het ge lukkigst was, hoe kon het echter anders dan dat zij na Liszt's Consolations No. 5 en Chopin's Fan- taisie-Impromptu opus 66 als gedwongen werd nog fets, dat ons echter onbekend is, ten beste te geven? Ook de heer Striening verkreeg terecht zijn aan deel in den bijval van den avond, eveneens wat betreft Mendelssohn's Andante uit het Viool-concert en Sarasate's Spanischer Tanz No. 7. Zijn spel kan over 't algemeen als zeer zuiver geroemd worden, want dat oen paar a's als flageolettonen niet geheel tot hun recht kwamen, is hem, om het schoone, waardige dat hjj overigens aanbood, niet aan te rekenen. „Dm Dritte im Bunde" was de heer Paul Haase, uit Botterdam, die de aanwezigen op een viertal voordrachten voor zang onthaalde. Dit laatsto woord is hi- r op zijne plaats, want deze zanger was dit maal beter gedisponeerd dan toen hjj de laatste maal met zijne echtgenoote op het Toonkunst concert alhier optrad. Zijne bariton-stem trekt aan door haer lieflijkheid, maar tevens door hare kracht, al is er nu en dan in de volheid eenige dof- of matheid te bespeuren. Met het oog op zjjn spoedig vertrek kwam er eenige wijziging in do volgorde van het programma, waarop niet vermeld stond de pianist, die in de begeleiding van enkele nommers zich zeer gunstig onderscheidde en dien we dus hier niet met stilzwijgen mochten voorbijgaan. Ook bij de R.-K. gedetineerden in het militaire en burgerlijke detentie-huis nabij Leiden, werd 'sKonings 70ste verjaardag 11. Zondag feestelijk herdacht. Reeds eon 14 dagen te voren had het zangkoor aldaar zich geoefend in het aanleeren van R. Hol's 3-stcmmige „Missa No. 1" en do „Te doum laudamus" voor 4-stemmig mannenkoor (zon der begeleiding), een schoön toonwerk, om het andere vers afwisselend Gregoriaansch, van onzen stad genoot den hoor H. A. J. Krüger. Beide toon werken werden met aplomp en geestdrift gezongen onder de leiding van den heer H. J. Withake alhier, die zich belangeloos daarmede belast had en wien dan ook na afloop evenals aan den organist dooi de gedetineerden en ook namens don commandant de meeste dank werd gebracht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Limburg", waarvan de laat sto buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zondag den 27sten Februari a. s., des namiddags tehalftwee. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zondag-morgen om 9.39 bezorgd zyn. Bjj het afdeelingsonderzook van het wetsont werp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Maassluis naar den Hoek van Holland werd de late indiening van dit wetsontwerp, dat reeds in de zitting van 23 Dec. 1885 door den minister van W., IJ. en N. was toegezegd, door velen be treurd. Had die indiening slechts weinige weken vroeger plaats gehad, dan zou de Kamer in de gelegenheid zijn geweest het ontwerp nog in hare vorige bijeenkomst te behandelen. Onderscheiden leden in één afdeoling betwijfelden nog steeds de wonscheiykh-ad van dit werk. Zjj wezen er op, hoe bij de behandeling der spoorweg wet van 1875 de verlenging van Maassluis tot den Hoek van Holland by araendement en tegen het gevoelen van den toenmaligen minister van binnenl. zaken, den heer Heemskerk, in de wet was opge nomen. Staat de Regeering, zoo werd gevraagd, nog op het standpunt, door den verdediger der wet van 1875 ingenomen? Omtrent de wijze van uitvoering der werken zou men gaarne eenigszins nader, worden ingelicht dan zulks uit de mom. van toel. mogelijk is. Men vroeg of de Regeering eenig vooruitzicht heeft dat voor reizigers en ijlgoederen van de lijn Maassluis Hoek van Holland zal gebruikgemaakt worden en waarom de lijn den zoogenaamden Rjjckevorselschen dyk volgt. Met de stelligste zekerheid verneemt men, dat de Koning tot laat in den namiddag nog het bepaalde voornemen koesterde, de uitvoering van de Koninklijke Nationale Zangschool van Werklieden te 's-Hage met HDs. tegenwoordigheid te vereeren. Omstreeks 3 uren werd Z. M. echter aangetast door een hevigen aanval van zijne pijnlijke kwaal. In weerwil hiervan wilde Z. M. echter nog niet dadelijk besluiten, het opgevat voornemen te laten varen. Gisternamiddag te 6 uren hoeft de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen den heer Do Buren- stam, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van den koning van Zweden en Noorwegen, ton einde zich te kwijten van do hem door den koning en de koningin van Zweden per telegraaf op gedragen taak, om onzen Koning en Koningin geluk te wenschen met den providentiëelen afloop van het ongeval, H. M. en Prinses Wilhelmina met het rijtuig overkomen. Z. M. de Koning was gisteren nog door ongesteldheid verhinderd, bovengenoemden gezant voor gezegd doel ten gehoore te ontvangen. (D.) Bjj de herstemming, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Amsterdam, tusschen de heeren R. W. J. C. Van den Wall Bake en J. Becker zijn uitgebracht 2905 stemmen, waarvan 2889 geldige. De heer Van den Wall Bake verkreeg 1505 en de heer Becker 1384 stemmen, zoodat eerstge noemde is gekozen. Bjj eene gisteren te Amsterdam gehouden veiling der uitgaven van den beer Jac. G. Robbers te Rotterdam werden de nog voorhanden 128,279 deeltjes der werken van Jules Verne in bod ge bracht op 32,752.73'/2 en het kopijrecht daarvan op ƒ8100, te zamen alzoo 40,852.731/1, tot welk bedrag de verkoop echter werd opgehouden. De Katholieken in Nederland zullen den Paus b(j gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een album aanbieden, dat, onder den naam van „Neer- landia Catholica", een aanschouwelijk beeld zal geven van de ontwikkeling van het Katholieke leven in Nederland. Het album zal worden gedrukt op oud- Hollandseh papier, met Elzevier- en oud-Hollandscho letter, met roode initialen en randen. De tekst zal op verschillende plaatsen worden opgeluisterd door wapens en afbeeldingen van merkwaardige institu ten. Het hoofd-exemplaar, dat den Paus wordt aan geboden, zal worden versierd met een twaalftal miniaturen op perkament, door verschillende Neder- landsche kunstenaars te vervaardigen, die daartoe werden uitgenoodigd. De miniaturen zullen zoo volmaakt mogelijk worden gereproduceerd, en de zoo verkregen afdrukken zullen strekken tot op luistering van de overige exemplaren. Benoemd is tot onderwijzeres aan de 1ste openbare school te Reeuwjjk mej. J. C. Van der Sluys, te Schoonhoven. Op de aanbeveling voor directeur der stede lijke gasfabriek te Gouda, staan de heeren J. J. Prins te Dordrecht, en J. Blom Szn te Arnhem. Te Haarlem is in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer R. Keyzer, sedert 1862 gepen sioneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar. Van 1862 1868 bekleedde hjj do betrekking van burgemees ter van Bussum. In de gemeente Kesteren zjjn door do com missie acht schoone en flinke paarden voor de remonte aangekocht, tegen den prjjs van bijna ƒ600. Uit Middelburg is door eenige vrienden en vereerders van Multatuli een krans naar Nieder- Ingelheim gezonden. Van het instr.-bataljon te Kampen vertrokken gisteren naar de regimenten 30 korporaals, en wel naar het 2de reg. 7, het 3de 2, het 4de en 6de elk 5, het 5de 4, het 7de en 8ste elk 3 en het reg. gren. en jagers 1. Door onzen consul-generaal te Nieuw-York, den heer Planten, is aan den Koning een zeer kost baar geschenk aangeboden, namelijk twee etsen van onzen landgenoot, den schilder H. D. Kruseman Van Elten aldaar, voorstellende een Amerikaansch zomer- en winterlandschap, gedrukt als eenig exem plaar op wit satijn en geëncadreerd in lijsten, waarin behalve de Nederlandsche en Amerikaansche wapens, de jaartallen 1817 en 1887 zjjn uitgesneden. Uit Rome meldt men, dat Zaterdag morgen om halftien aldaar door de zorg van den „Katholieken Nederlandschen Kring" eene plechtige H. Mis is op gedragen en besloten met een Te-Deum, in het kerkgebouw S. Maria in Campo Santo, ter viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. Het stoomschip „Zuid-Holland" vertrok 22 Fobr. van Padang naar Rotterdamde „Semarang" van Rotterdam naar Java, vertrek 21 Febr. van Suez; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Porim 22 Febr. Z. M. heeft dr. J. A. Korteweg te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de Rjjks-universiteit te Groningen, om cnderwjjs te geven in de heelkunde; aan mr. C. J. Pické, met ingang van 1 April a. s., op zfln verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Middelburg.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1