Dienstbode „Het Algemeen Belang". R.-L Kiesmn te Lien. Dorf und Stadt, Een practisch Bouwkundige, I. I. HASSELBACH. Mr. L. M. J. H. KERSTENS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ADTERTENTIËN. Kennisgeving de Leden van de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." DUITSCHE VOORSTELLING Gastspiel von Frau Hedwig Niemann-Raabe, KIESVEREENIGING Directie A,. YAN LIER, Dien middag was hy vry van het doctorryden en reed een ander gezelschap. By het Paleis zag hy van den kant der Zeestraat het rytuig met de hollende paarden aankomen* Hp had de tegenwoordigheid van geest om zyn Tijtuig ter zpde te sturen, van den bok te springen, een jongen toe te roepen voor zyn paard te zorgen èty met de meegegrepen zweep de aankomende paarden voor den kop te slaan. Yan hetoogenblik dat zy van den slag terugdeinsden maakte hy ge bruik om het eene dier by den teugel te grypen, terwyi de huurkoetsier "Wegman, wiens stal er vlak bö is, toeschoot en het andere paard greep. Daarna daagde van alle zyden hulp op. Ten Paleize is de juiste toedracht der zaak bekend en door 's Konings stalmeester, baron Yan Heemstra, zyn de noodige iftformatiön overal ingewonnen, ook naar den eigenaar eener equipage die in het Noord-Einde vóór de kloeke en welgelukte daad van Kabelaar, lichteiyk moet zyn aangereden. Slaagde het Koningsfeest te 's-Hage overdag geheel naar wensch en mocht het in werkelykheid eöne waardige hulde aan het Hoofd van den Staat zyn, ook het avondfeest liep er, trots motregen nu en dan, boven verwachting van stapel. De verlich ting was in den vollen zin des woords algemeen. Geen straat of schier huis aan huis fonkelde feest licht, bescheiden soms, maar vaak schitterend en grootsch. Ontelbaar waren de sterren, naamcyfers in gaslicht of met lampions prykende; alle openbare gebouwen en de ministeriën waren opgeluisterd. Het paleis der groothertogin Sophie was tot aan den nok langs alle lysten met lampions versierdeene zelfde verlichting maakte ook een even prachtig effect op de plaats by Van der Ppl en in de Pape straat. Het middelpunt was het Voorhout, met schitterende eerepoorten en guirlande-verlichting. Alleen de paden waren onbegaanbaar door de nattig heid. De Yenestraat, Hoogstraat en Spuistraat, waar gemeenschappeiyk was geïllumineerd, beantwoord den vry wel aan de verwachting. Evenzoo de Passage. Ook de electrische verlichting der Ned. Maat- schappp van Electriciteit aan den Zwarteweg (een "W door gloeilampjes in nationale kleuren met twee booglampen aan de zyde en in den nok een licht bol) hulde de geheele omgeving in een zeo van licht. Ongeveer een uur na het einde van het diner ten Hove reed de Koningin met het Prinsesje uit in een open gala-rijtuig met vier paarden, jockeys en voorrijder. De rytoer strekte zich uit door de voor naamste straten. De burgemeester in ambtsgewaad, ging den stoet in een rytuig vooraf; verscheidene hofdignitarissen met dames volgden in open koet sen. De tocht was een ware zegetocht. Overal werd de stoet met geestdrift toegejuicht, terwyl in vele straten Bengaalsch vuur werd ontstoken. Ook de Gedempte Gracht, wyk der Israëlieten, werd bezocht. De Koningin werd daar ingehaald door een eere- wacht te paard, de bestuursleden van „Israël en Oranje." Een klein meisje in nationale en oranje kleuren bood het Prinsesje een prachtruiker aan, terwpl de Koningin uit de hand van een bestuurslid een bouquet aannam. Een kinderkoor werd ter eere van de Koningin en hare dochter aangeheven. Er heerschte een ongekende geestdrift. Daarna reed de stoet naar de Prinsessegracht, waar stilgehouden werd, om de Koningin en het Prinsesje in de gelegenheid te stellen het afsteken bp te wonen van een gedeelte van het vuurwerk, op het Malieveld, dat wel slaagde en duizenden trok. Het ruiterstandbeeld leed eenigszins, maar het slotstuk: een tempel in Griekschen styl met een fronton voorstellende een tropee van Nederlandsche vlaggen, voldeed uitmuntend. By den terugkeer naar het paleis werd ook even stilgehouden op den Denneweg, voor de woning van den rytuigfabrikant Van den Bergh, waar een reusachtige door gas inwendig verlichte rytuig- lantaarn van doorschynend linnen met opschriften aller blikken trok. Even halftien waren de vorstelijke personen in het Paleis terug. Ook in de slecht bezette Opera had eene feeste- ïykheid plaats. De uitvoering der feestcantate van S. De Lange, door hem zeiven gedirigeerd, voldeed goed, vooral het daarin voorkomende gebed. De componist werd herhaaldelijk toegejuicht. De feestvreugde was algemeen en duurde tot laat zoowel op straat als in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar een gemaskerd bal velen trok en tegen middernacht eene ovatie tot sluiting aan den feestdag werd gebracht. Aan het galadiner ten Hove van 50 couverts namen de ministers, gezanten en hofdignitarissen deel. De Koningin bracht een toost uit op den Koning, welke door Z. M. werd beantwoord. Den avond na 's Konings verjaardag was het nog recht opgewekt en feesteiyk langs de straten der residentie. Een aantal ingezetenen hadden hunne gasverlichting, illiuminatie of feestkaarsen binnens huis weer ontstoken. Ook de eerepoort op de Gedempte Gracht was opnieuw verlicht. Waar het beeld des Konings prykte werd een betooging gehouden, waarin de te paard gezeten en in oranje uitgedoste commissarissen dapper voorgingen. - De Koning heeft by gelegenheid van zyn 70sten verjaardag uit alle oorden des lands en uit het buitenland adressen, brieven en telegrammen van gelukwonsching ontvangen, die met honderden en honderdon ten paleize werden aangeboden. De Tweede Kamer heeft heden het debat over -de Grondwetsherziening voortgezet,. De minister Heemskerk noemde het onverantwoordeiyk om de herziening niet geregeld voort te zetten, verdedigde de Regeering tegen de tot haar gerichte verwyten, hield vol dat de herziening goed was voorbereid) dat in zake het kiesrecht een compromis getroffen was tusschen de Kamer en de Regeering om den gewonen wetgever vry te laten zonder algemeen stemrecht mogelyk te maken. De motie-Keuchenius achtte de minister van weinig beteekenis, waar de Regeering zelve eene grooter Kamer voorstelde. De motie-De Geer ontried hy ernstig, omdat daardoor 10 der 12 ontwerpen in de prullemand zouden wordon geworpen. Eindeiyk wees hy op de algemeene gezindheid, dezer dagen ge bleken tot handhaving van den grond- en hoeksteen van ons erfeiyk constitutioneel monarchaal gezag. De minister Yan Karnebeek ontkende dat zyn optreden eene verzoening in zake het onderwas zou bolemmeren. De heer Borgesius drong aan op ver zoening. De heer Reekers verdedigde den heer Schaepi man tegenover den heer Brouwer. De heer Yan der Linden achtte de Grondwetsherziening onnoodig, maar zou geen opposant quand même zyn. CORRESPONDENTIE. Ten gevolge der groote drukte waren in het vorig Ny verheids-verslag enkele drukfouten onverbeterd gebleven. Leiden, 19 Februari. Heden aangevoerd: Tarwe 3 hec toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.60 Zomertarwe f 6.30 a f 7.30. Rogge 3 H. L. Winteirogge f5.50 a f 5.70. Zomer- rogge f 4.75 a f 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 3.80 a f 4.75 Chevalier-gerst f af Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.a f 3.40. Lichte Haver f 2.— a f 2.90. Duivenboonen 2 hectol. f 5.70 a f6.25. Paar- denboonen 2 hectol. f 6.25 a f 7. Boter: 3620 kg. Grasboter, 1ste qualit. l/t vat f 48 a f 74; Scheiboter 2de qualit- l/4 vat f af Grasboter lste qualit. per kilogT. f 1.20 a f 1.85Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Officieel bevestigd. D r e i b o rnKreis Schlei- den, Regbez. Aken. WelEdelgeboren Heer! Deze is dienende om U mede te deelen, dat het gebruik der Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt my volkomen van myn kwalen verlost heoft. Byna dagelyks leed ik aan hoofdpyn en dikwyls aan verstopping; maar sedert ik kennis gemaakt heb met het gebruik der Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt lyd ik geen pynen meer en heb ik veel beteren eetlust dan voorheen. Ik zal daarom doen wat ik kan om de Zwitsersche Pillen zooveel mogelijk bekend te maken. Met alle hoog achting, Johann Gross. De echtheid van boven staande handteekening wordt hiermede officieel be vestigd. De waarnemende burgemeester, Heinen. Dreiborn, 14 October 1886. De Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt zyn te verkrygen a 70 Cts de doos in de apotheken, doch men moet vooral letten op het witte kruis op rooden grond met den naam R. Brandt er op. Echt te verkrygen by N. K. SWEMER, Drogist, Mare. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, ons geliefd Dochtertje SOPHIA, in den jeugdigen leef- tyd van vier jaren. C. CRAMER. A. CRAMER Van Muiden. Leiden, 20 Februari 1887. Algemeene kennisgeving. Yoor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van myne geliefde Echtgenoote ADRIANA HENDRINA VAN DEN PAUVERT, be tuig ik, ook namens myne kinderen en behuwd- kmderen, hartelijken dank. P. A. VAN AKEN. Leiden, 22 Februari 1887. DANKBETUIGING. Voor de vele blyken van belangstelling op 19 Fe bruari van Familie en Vrienden ondervonden, en in het byzonder aan de "VVed. J. W. LEM en Familie brengen wy onzen oprechten dank. L. BOOT en Echtgenoote. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank aan de ingezetenen van Lisse voor hunne milde bydra- gen voor de extra uitdeeling ten behoeve der alge meene Armen, by gelegenheid dat onze geëer biedigde Koning zyn 70sten geboortedag vierde. De Armmeesters van het Burgeiyk Armbestuur, LISSE, J. BARNHOORN. 19 Febr. 1887. P. TIBBOEL. Dankbetuiging aan de Heeren HOOGENSTRAA- TEN Co., die ons op den feestdag vry af gaven, met behoud van traktement. Nogmaals den dank vanalle vrouwen der fabriek. voorzien van goede referenties, vraagt eene betrek king als Opzichter of iets dergelyks. Franco brieven onder letter H aan het Bureel van dit Blad. Mevrouw WS DER 3SA.KDE, Mar© 78, vraagt tegen 1 Mei eene van buiten, P. G., ook goed kunnende wasschen. In de Vergadering van 10 Februari is met byna algemeene stemmen tot Candidaat voor den Ge meenteraad gekozen de Heer A. KUENEN, Voorzitter. G. HEYMANS, Secretaris. Tot Candidaat by de Gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag 22 Februari e. k., is met alge meene stemmen gesteld de Weled.Gestr. Heer Lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, die den Kiezers ten zeerste wordt aanbevolen. Namens het Bestuur, J. P. J. DRIESSEN, waarn. Secr. aan Het Bestuur der Vereeninging geeft by dezen kennis aan de leden, dat het oordeelt ditnsaal geen Candidaat te moeten stellen voor de verkiezing op Dinsdag a. s. HET BESTUUR. op Woensdag 23 februari 1887. von Deutechen Theater in Berlin: Schauspiel in 2 Abtheilungen oder 5 Acten. (8 Bil der) von CHARLOTTE BIRCJïvPFEIFFER. Eegi<5: PÏTTMANN. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges f2150; Baignoires f2.-; Parterre f 1.25; Galerij f 0.50.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3