De verraderlijke aanval was zóó spoedig in zijn werk gegaan en de stoet vervolgde zijn weg zóó onmiddellijk, dat velen van den aanslag, zelfs aldaar surveilleerende agenten van politie, niets hadden bespeurd, wel den stoet zeiven, die nog enkele straten doortrok, doch eindelijk op aanmaning der politie op de Doezastraat uiteenging. Het spreekt van zelf dat een onderzoek wordt ingesteld. Terwijl duizefiden ter eere van 'sKonings feest hunne bewondering schonken aan de muziek en illuminatie op de Koornbeursbrug en het Galgewater, terwijl slechts enkelen hunne vaderlandsche gevoe lens aan den dag meenden te kunnen leggen door hulde te gaan brengen aan den dapperen en trouwen korporaal Simon in den Schouwburg enz., werd in de Gehoorzaal alhier door het Neder! andsche leger de zeventigste jaardag van zijn Opperbevelhebber her dacht door het geven van een groot militair assaut, waaraan zoowel zee- als landmacht hare mede-, werking verleende. De zaal gaf een fantastischen aanblik te aanschou wen. Zjj voerde ons her talrijke eeuwen; zij ver plaatste onze gedachten naar de tijden, zoo vol luister, zoo vol roem voor den vader)andschen bodem. Achter de schilden, aan de zijwanden gehecht, doemden voor onzen geest op die blondharige ruige Batavieren, die de vrijheid liefhebbende, het Ro- meinsche juk van hunne schouders hebben gewor pen, die den grondslag hebben gelegd van onze vrijheid, van onze onafhankelijkheid; daar in die harnassen zagen wjj die fiere, koene ridders strij dende aan de zijde van hun heer en meester, het werk voortzettende door hunne voorouders met zooveel kracht, met zooveel moed begonnenonder die oude met pluimen versierde schako's ontwaarden wij de hoofden van hen, die bij Waterloo en Quatre- Bras de Fransche vlag hebben stuk gereten om do vaderlandsche driekleur weder hoog te doen wapperen, van hen, die de ketting hebbon vernield, waaraan ons volksbestaan voor eene wijle aan banden was gelegd; en daar op het tooneel, daar prijkte te midden van het frissche groen, het herboren Nederland, daar zagen wij de borstbeelden van onze koningen, van Neerlands vorsten, van do nako melingen van hem, die, gedood door een lagen afgehuurden sluipmoordenaar, den vaderlandschen bodem met zijn bloed besprenkeld heeft, daar zagen wij de beeltenissen van Koning Willem I, van Willem II en te midden van hen onzen huidigen zeventigjarigen Vorst, waar achter opgericht waren tropeën van Neerlands vlaggen, versierd met de wapenen onzer provinciën en een door wapenen saamgestelde rijzende zon, het symbool onzer onver- winbare kracht. Krachtig ja dat zjjn wij. Wij hebben hen gezien, die infanteristen, die cava leristen, artilleristen en jeugdige matrozen, wij heb-, ben gezien aan welke handen onze degens en sabels ■zijn toevertrouwd, wij hebben gezien die orde, die regelmaat, die eenheid, die onze toekomstige zee helden kenmerken, wy hebben dat alles gezien en bewonderd en tevens hebben wjj in die mannen herkend het onverbasterd nageslacht van hen die Nederland gemaakt hebben: één en ondeelbaar. En wij hebben bravo en hoezee geroepen en wij hebben „Wien Neerlands bloed" en „Wilhelmus van Nas- souwen" gezongen tegeljjk met den burgemeester dezer gemeente, met de wethouders, met de leden der feestcommissie, tegelijk met alle aanwezigen, zoowel van het leeljjk als van het schoone geslacht, maar alleen, geheel alleen hebben wjj geneuried: „Ons Nederland gaat noooooit verloren" enz. Hetzelfde programma werd gisteravond nogmaals uitgevoerd voor de genoodigden der onderofficieren, en met niet minder succes dan den eersten keer, ook wat betreft de zang-en komische voordrachten. Ditmaal werd de avond besloten met een bal, waar voor het aantal deelnemers werkelijk te groot was, want er bleef bijna geen plaats voor de danslus- tigen over. Gemeugd Niouwau Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven 6 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk en 1 geval van typhus abdomi- nalis. Overleden zjjn 2 patiënten aan mazelen en 1 aan tyhus abdominal is. De opgave, welke w ij Zaterdag ont vingen omtrent het aantal personen in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen, was foutief. Het blijkt nader dat in de vorige week dagelijks waren opgenomen van 38 SO volwassen personen en van 6 11 kinderen. Toen de Koningin op 'sKonings ver jaardag een rijtoer door de residentie maakte, over kwam haar een ernstig ongeval, waaromtrent het „Vad." de volgende bijzonderheden mededeelt: Te 2 uren reed H. M. met de Prinses in een k la Daumont bespannen open rijtuig uit, door een ontzaglijke volksmenigte bjj het vertrek van het paleis en op haar weg met geestdrift begroet. De Koningin nam eerst het Noordelijk gedeelte der versierde stad in oogenschouw, maar moest, door oen noodlottig ongeval haar tocht spoedig staken. Met groote ontsteltenis vernam men, dat de paar den van het vorstelijk rijtuig aan den Schevening- schen tol ongeveer, schichtig geworden en op hol gegaan waren. Palfrenier en jockey werden uit den bok en van het paard geworpen, en teugelloos vlogen dd paarden rond. H. M. de Koningin, ten prooi aan de grootste angst, vooral voor de kleine Prinses, die weenend en zich aan H. M. vastklampende, „moeder! moe der!" riep, slaakte de kreet: „o God, help mij!" Het onheil werd niet terstond opgemerkt door de talrijke voorbijgangers en eerst dicht nabij de Koningspoort in het Noordeinde gelukte het ver schillende personen, die te hulp schoten, de paar den tot staan te brengen. De heeren G. H. Tromp, commies bij het departement van financiën, H. W. L. Wisdom, diaken der Ned.-Herv. gemeente en oud-Hof-officiant, en W. J. Yan Sandrick, adjunct commies by het dept. van fin., de agent van politie Blom en verschillende andere personen wierpen zich voor de paarden en grepen het rijtuig. De heer Tromp bekwam daarbij een° vrU ernstige wond aan de hand. De redders grepen het Prinsesje aan en brachten haar schreiend met H. M. naar het Paleis. Do daar vergaderde volksmassa uitte door oor- verdoovende juichkreten hare dankbaarheid voor de gelukkige redding van de Koningin en de Prinses. H. M. zoowel als de Prinses, die geheel onge deerd bleven, waren ook spoedig van den hevigen schrik bekomen en het beste bewys daarvoor was gelegen in het feit, dat H. M. te 3 uren met de Prinses in een ander rijtuig, met gewone bespan ning, den feesttocht door het andere doel der stad vervolgde. Overal waar zij zich vertoonde werd zy hartelijk toegejuicht, vooral in het Voorhout, waar een feest- concert werd gegeven en het eene ware kermis was. Toen reed het rijtuig stapvoets naar het Malieveld, waar de groote menigte zich met volksspelen ver maakte. Burgemeester Patjjn bood haar namens de feestcommissie een ruiker aan. Het „Dagblad" geeft de volgende lezing De paarden, gespannen voor het koninklijk rij tuig, schrikten toen zy het voorplein van het Pa leis verlieten, waardoor de postillon viel en de paar den doorgingen. De agent van politie Van Dyk wilde de paarden grijpen, doch werd omvergeworpen. Het koninklijk rijtuig kwam toen met een ander rijtuig in bot sing, op welk oogenblik de agenten van politie Blom en van Houten, benevens van Dyk, die weder da delijk op de been was, de paarden grepen. Ook de heeren Wisdom en Van Sandick verleenden hulp. H. M. steeg met het Prinsesje, dat van angst schreide, uit het rijtuig en ging te voet naar het paleis terug. D e „N. R. C." meldt in haar Nr. van 20 Febr. „Men heeft de laagheid gehad, een valsch bul letin door het land te verspreiden, inhoudende de tijding dat Z. M. de Koning plotseling overleden zou zyn. Het bulletin is in eene massa exemplaren uit onze stad per post verzonden, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde personen geadresseerd. Het was gedrukt in een rouwrand, en bovenaan stond gedruktBulletin van de Nieuwe Rotterdam mer Courant. Geheel de vorm was er op aangelegd om te misleiden, blijkbaar met de bedoeling om in het feest, dat heden met zooveel opgewektheid door het Nederlandsche volk wordt gevierd, stoornis te brengen. Uit Breda wordt ons gemeld dat het bulletin aldaar hedenvoormiddag omstreeks halfelf werd ontvangen en in handen van de justitie is gesteld. Ongetwijfeld zal ook te Rotterdam, waar de daders schynen te schuilen, een gestreng onderzeek door de justitie worden ingesteld." Bij het omwerken van grond in het Liesbosch bij Breda zyn eenige pleetzilveren voor werpen gevonden, afkomstig van den verleden jaar gepleegden diefstal by den heer Dudok Van Heel te Prineenhage by Breda. Een treurig ongeluk gebeurde Za terdag-middag te Abcoude. Een jongetje uit Nigte- vecht, dat naar Abcoude was gegaan om aldaar naar de feestelijkheden bij 's Koning verjaardag te gaan zien, kwam met den spoortrein in aanraking en was onmiddellijk dood. Te Kaldenkirchen, bij Venloo, is de ketel gesprongen in den stoommeelmolen van den heer Backus, waarbij twee menschen onmiddellijk verpletterd werden. De fabriek stond terstend in brand. Door eene gasontploffing in de kolen mijn Goleh-Rhonduthel (in Wales) zyn drie en vijftig mijnwerkers bedolven. Van hen werden 27 gered, terwijl 16 het leven verloren. I? J TRNLAN D. Fraukrfik. Nu het tractaat tusschen Frankryk en Madagascar ten uitvoer is gelegd, zijn alle Fransche troepen teruggeroepen met uitzondering van vier compag- niën, welke bij Diego Suarez bljjven. Italië. Luidens bericht uit Kaïro is de Negus van Abes, sinië naar Asmara vertrokken, ten einde zijne troepen met die van Ras Alula te vereenigen. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Depretis, president-ministergraaf Robilant, buiten- landsche zaken; Saracco, binnenlandsche zaken; Magliani, financiën; Brin, marine; Grimalde, open bare werken. Oroot«BrItannIA De uitslag der te Burnley gehouden verkiezing van een Parlementslid is, dat de heer Slagg (can- didaat der Gladstone-party) verkozen is met 5026 stemmen. De heer Thursby (conservatief) verkreeg 4481 stemmen. Naar uit Durban wordt geseind, is het Britsch gezag tot Zoeloeland uitgebreid. De inboorlingen hebben daarmede genoegen genomen. T*lef ramnan. MOZAMBIQUE, 20 Februari. De gouverneur- generaal van Mozambique is naar Jungi vertrokken, om die plaats te bezetten. De sultan van Zanzibar zond eene stoomboot met oorlogsmaterieel, welke echter door den gouverneur in beslag werd geno men. De boot kwam gisteren te Mozambique aan en wordt door de Portugeezen als transportschip gebruikt. LONDEN, 20 Februari. Tusschen de patroons en do werkstakers van de twee groote steenkolen mijnen in Lanarkshire is eene schikking getroffen, daar de .patroons concession aan de werklieden hebben gedaan. MADRID, 20 Februari. In eene officieele depeche uit Manilla wordt het volgende gemeld aangaande de expeditie van generaal Terreros naar Mindanao (een der Philippijnsche eilanden), om de inboorlingen te tuchtigen voor de buitensporigheden jegens de Europeanen Utto is op 14 dezer genomen en in de asch gelegd, na een hardnekkig gevecht, waarbjj de verliezen der Spanjaarden betrekkelijk gering zyn. Den dag te voren waren verschillende met geschut beplante verschansingen genomen, welke den omtrek van Utto bestreken. LEIDEN, 21 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Nod. Met. Instituut). Verwachting: wind zuidwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 23 Celcius 35.6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8'uron 1° C. 33.8° F.; 'smidd. 12 uren 4°C. 39.25 F.; '8 namiddags 4 uren 4° C. 39.2° F. Ook door het Leidsche studentencorps is aan Z. M. een adres van gelukwensching toegezonden. Omtrent het rjjtuig-on geval, dat Zaterdag de Koningin en het Prinsesje is overkomen, wordt ons nader als de juiste toedracht der zaak het volgende gemeld: Dat heeren en politie agenten toeschoten en ge holpen hebben toen de paarden tot staan waren gebracht, is natuurlijk; maar hjj, aan wien de eer toekomt de hollende dieren te hebben gegrepen, is Anton Kabelaar, 25 jaren oud, koetsier by den stalhouder Hulselman aan den Stationsweg, en ge woonlijk bestuurder van het rijtuig van dr. Stein.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2