<§eze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. A0. 1B87. Leitien, 21 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afa-nderlijko Nommere0.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Y»n 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het jncus- aeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. ^£2 If elbmari. Naar wij vernemen, is den directeur der Kweek school voor Zeevaart door den kolonel dank betuigd voor de deelneming van het personeel onder zjjn be vel, aan de parade van het garnizoen, ter gelegenheid van 's Konings 70sten verjaardag, en hem daarbij de verzekering gogeven dat de jongens by het defileoren door houding enz. hebben uitgemunt. Bjj de gehouden aanbesteding van het perceel aan de Aalmarkt No. 2, onder beheer van den architect den heer "W. F. Yan der Heyden, bedroeg de hoogste inschrijving 3512 en de laagste ƒ2378. terwijl het werk is gegund aan den heer N. Piket, voor 2877. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ18, ƒ3.80 en 1.85de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. Ons bestek laat natuurlijk niet toe van alle feestvieringen van elders melding te maken. Daarom bepalen we ons tot enkele er van. In de morgen-godsdienstoefening der Hervormde gemeente te Hillegom werd de 70ste verjaardag van onzen Koning op plechtige wijze herdacht. De predikant sprak eene zeer boeiende rede uit naar aanleiding van Ps. 90 vers 10a. Do organist, de heer De Jong, verhoogde niet weinig de godsdienstig feestelijke stemming door het spelen van vader- landsche liederen bjj het begin en het einde der godsdienstoefening. Vooral het lied: „de Koning leev!" werd door de kerkgangers met belangstel lenden eerbied aangehoord, die dan ook het kerk gebouw niet verlieten, dan nadat het orgel zweeg. Te Katwijk aan Zee is op dezen dag aan onge veer 160 gezinnen het volgende uitgereikt 1 KG. spek, 1/4 KG. boter, 3 liter erwten, 1 KG. rijst en een krentenbrood. De kosten daarvan zijn be streden uit de opbrengst der collecte van den 2den dezer. Ter gelegenheid van dezen 70ston verjaardag ontvingen de leerlingen dor onderscheidene scholen te Ter Aar van Burg. en Weths. een portret van Z. M. den Koning. Als eene bijzonderheid deelt men ons uit Aar- landerveen mede dat de kastelein C. Herrewijn aldaar zich op het koningsfeest getooid had met een oranjestrik van het jaar 1813. De heer J. Osinga, voorganger bij de doleeren- den te Aarlanderveen, heeft Zondag jl. weer go- preekt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente aldaar. Gelijk vorige keeren, was hij kwartier over negenen al op den kansel. Even halftien kwam de consulent, ds. Jansen Schoonhoven, van Woerden, geheel alleen het kerkgebouw binnen. In de kerkekamer vond hij den mede-doleerenden president-kerkvoogd, P. Van Leeuwen Dz., en twee vrouwen, die kinderen ten doop brachten. In hare tegenwoordigheid verzocht hij dien kerkvoogd hem tot den kansel toe te laten, maar dat werd geweigerd. Hij kon wel onder het gehoor van den heer Osinga komen. Dat wilde hij niet, zoodat hjj het kerkgebouw verliet. De rederijkerskamer „A. v. d. A. d. S." te Woubrugge heeft hare elfde uitvoering gegeven. De stukken „De Coloradokevers", en tot slot „Het bedrogen Drietal", werden flink gespeeld. De rollen waren, ook door de twee vrouwelijke leden, goed ingestudeerd. Na afloop werd de uitvoering met een bal besloten. Donderdag jl. gaf de rederijkerskamer „Von del", te Hillegom, hare zesde uitvoering. Opgevoerd werd: „Janus Tulp", blijspel in vier bedrijven, door Justus Van Maurik Jr. De leden kweten zich allen weder uitstekend van hunne taak, zoodat het stuk flink werd afgespeeld. De zaal was waarlijk voor do talrijk opgekomenen te klein. Nog bjj geene enkele gelegenheid was het publiek zoo talrijk als dezen keer. Do heer Eduard Douwes Dekker (Multatuli) is Zaterdag te Nieder-Inselgeim, bij Mainz, in den ouderdom van bijna 67 jaren overleden. De heer Dekker werd in Maart 1820 te Amsterdam geboren. De missionaris in Suriname, pater Petrus Don ders, is, naar „De Tijd" mededeelt, in 77-jarigen ouderdom in Suriname overleden. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 20 Febr.de „Ma dura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 20 Febr.de „Semarang", van Rotter dam naar Java, arriveerde 20 dezer te Port-Saidde „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is hedenochtend Lizard gepasseerd; de „Zuid-Holland'' vertrok 19 dezer van Batavia haar Rotterdam. Het Koningsfeest. De viering van het koningsfeest is ook hier, evenals in de andere plaatsen, naar de verschillende berichten melden, naar wensch afgeloopen. Hoewel het weder zich in den beginne niet al te gunstig liet aanzien, hield het zich in den loop van den dag toch vry goedzelfs enkele malen slaagde het zonnetje in de pogingen om „door te breken." Na de godsdienstige wjjding van het feest in de kerkgebouwen van enkele gezindten, nam een der voornaamste nommers van het programma, nl. het kinderfeest, een aanvang. De Stadszaal was toe passelijk en rjjk met het nationale en oranje-dun doek gedecoreerd, en tevens versierd met groenen allerhande vlaggen- en wapentropeeën en schilden, terwijl de busten en portretten van Koning en Koningin niet ontbraken, evenmin de afbeeldingen van het Prinsesje. Er bleef geen plaatsje in de zaal, waar de toe gang voor het daglicht geheel was afgesneden, zoodat het gebouw op de gewone wijze als bij avond met gas verlicht was, onbezet: beneden de kinderen der openbare en bijzondere lagere scholen met hunne onderwijzers en onderwijze ressen, en boven hunne ouders en verdere ge» noodigden. De leerlingen werden er allereerst op eene eigen aardige wijze toegesproken door den heer J. A- Van Dijk, om hen te wijzen op de hooge beteekenis van den dag voor allen, maar ook voor de jeugd, op wie eenmaal het vaderland ook zijn hoop en vertrouwen zal vestigen, maar bovendien ook voor Leiden zelf, dat zulk een belangrijk aandeel in onze vaderlandsche geschiedenis heeft en op het gebied der wetenschap de eerste stad in ons land is. Verder werden de kleinen alleraangenaamst bezig gehouden door de opvoering van eentooneel- stukje, ontleend aan den grooten watersnood, toen Willem III zich naar het tooneel van de ramp spoedde om er hulp en leniging aan zijne onder danen te brengen, zooveel Z. M. vermocht. Ook de ouders smaakten met deze voorstelling der leden van „Litteris Sacrum" veel genoegen; maar de lekkernijen en andere versnaperingen, welke bij afwisseling en bij herhaling werden aan geboden, waren alléén bestemd voor de jeugd, met wier vaderlandsche zangen telkens] allen luide instemden. Nauwelijks was deze feestviering, welke op de met strikken en rozetten versierde leerlingen on getwijfeld een bljjvenden indruk zou hebben gemaakt, afgeloopen, of een duizendtal anderen verdrongen zich op de Beestenmarkt by den draaimolen, om er, voorzien van een kaartje, eens lustig rond te draaien. Het was er werkelijk een bont gekrioel van al die kleinen met hunne lachende aangezichten. Dat zich inmiddels het carillon ook nu weder, evenals op eiken anderen nationalen feestdag, deed hooren, behoeft slechts even te worden aangestipt maar meer bijzonder was de parade, welke om twaalf uren werd gehouden, want behalve door de alhier in garnizoen liggende drie wapens van het leger, werd er nu ook aan deelgenomen door het bataljon d.d. schutterij en de leerlingen der Kweek school voor de Zeevaart. In den omtrek van Doezastraat en Steenschuur had zich tot bezichtiging van dit militair schouw spel eene ontzaglijke menigte vereenigd, welke den stoet, na afloop, op de tocht door de stad gedeel telijk volgde of zich gedeeltelijk dadelijk door de stad verspreidde, tot beschouwing van de enkele versierde winkel-uitstallingen welke er mot de por tretten of busten van het koninklijk paar hier en daar waren aangebracht; tot om twee uren op de Beestenmarkt de volksspelen een aanvang namen. "Waren hier de draaimolen met sleu telt rekken het ringsteken en de slagmachine de spelen, welka èn den jongen deelnemers zelf èn hun die meer in de nabijheid er getuigen van waren, veel genoegen verschaften, het mastklimmen trok do algemeene aandacht, want door de aanzienlijke hoogte van den paal, was deze wedstrijd heel uit de verte zichtbaar Menigmaal hoorde men dan ook uit de menigte een algemeen gelach opgaan als deze of gene dilettant klimmer al spoedig zjjne pogingen opgaf om een prijs te gaan veroverenmaar ook dan weer hoorde men een wakkeren gast aanmoedigen als hjj het einddoel zijner inspanning bjjna bereikt had. Eene enkele maal hield men ook zijn hart vast. voor den waag hals, die er vermaak in schopte om de vlag van den paal te halen en er maar geen lust in scheen te hebben om naar beneden te komen en zijne hooge positie weer prijs to geven. Die zich zeiven echter verhoogt, zal vernederd worden. En daarom besloot men de kroon naar beneden te laten, bjj welke gelegenheid de weerspanneling tusschen mast en ijzeren band met een voet schoor raakte, zoodat hjj aan dit lichaamsdeel eenige kleine ontvellin- gon bekwam, voordat men hem met veel moeite uit zjjn minder aangenamen toestand had kunnen verlossen. Voor al deze spelen waren eene menigte prjjzen beschikbaar, terwijl het natuurlijk ook hier niet aan muziek ontbrak. Heerschte er tot heden onder de feestgenooten en wandelaars eene uitnemende stemming, ook tij dens de verlichting van de Korenbeurs, welke boven verwachting inderdaad schitterend slaagde en vooral van uit de verte een verrassend effect maakte, méér dan de verlichting der kanonneerboot op het Galgewater, daar men hier meer met den wind te kampen had, hoewel ze niettemin iets zeldzaams aanbood, ook tjjdens de verlichting, zeggen we, gaven de burgers en buitenlui (want door den laatsten marktdag vóór het begin der vasten, waren laatstgenoemden hier mede sterk vertegenwoordigd) bljjken van eene goede eensgezindheid en ordelie vendheid. Van een enkelen wanklank moet echter melding gemaakt worden. Omstreeks kwartier over achten nl. kwam van de Turfmarkt een troep van bjj de honderd personen (sommigen meenen er ook opge schoten jongens in te hebben opgemerkt), in hun midden eene roode vlag aan een stok met zich voerende. De inspecteurs van politie de heeren Landzaat en Pronk waren juist in de nabijheid aanwezig en begaven zich naar den stoet, maar nog vóór zjj den vlaggendrager hadden kunnen zeggen, dat hjj iets deed wat verboden was, fluis terden enkelen elkaar iets toe, verdween de vlag, stonden de beide inspecteurs blootshoofds en kreeg de heer Landzaat bovendien zulk een geweldigen slag op het hoofd, dat hy door zjjn collega bewus teloos moest worden weggedragen, en wel in den sigarenwinkel van den "heer Zirkzee in de Paarden- steeg, waar hy liefderijk werd verpleegd. Zjjn toestand is gelukkig hedep veel beter en baart geen zorg.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1