8285. A0. 1887 Dit nummer bestaat mi Twee Bladen. Maandag- 21 Februari. $eze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Februari. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S mxanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommer»0.55. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yxn 1regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letter» naar plaateruimte. Voor het üicis- eeeren buiten de etnd wordt 0.10 berekend. OP DEN rosten VERJ14RDAG van Z. M. KONING "WILLEM III. 19 Februari 1887. StemWij groeten u, o land van kracht $n trouwe. Gegroet, o Vorst, wien tienmaal zeven jaren Het gouden levenslicht bestralen mocht; Met eerbied mogen we op uw beeltnis staren, En voelen ons op 't nauwst aan u verknocht. Van dezen dag der dagen Moet aller zang gewagen. Klink' dan ons lied: Hoezeel de Koning leev'! Dat God hem vree en vreugd en voorspoed geev'! Wilhelmus van Nassau zjjt Gjj geboren, Een Naneef van Oranje, ons steeds zoo waard. Die namen klinken lieflijk ons in de ooren; Zij blijven heilig in ons hart bewaard. En daarom, feestgenooten, Thans hart en mond ontsloten. Verheft den zang en juicht: De Koning leev'! Dat God den Vorst zijn dierbren zegen geef'! Een dubble kroon mag Hem den schedel drukken: De kroon der grijsheid en de kroon van Staat. O, mogen wij nog lang de vruchten plukken Van zjjn bestier, waaronder 't wèl ons gaat. God zie in gustbetooning Op Willem, Neerlands Koning; Hij sterk' den band, die Vorst en Volk verbindt, En spaar' zijn Huis, zijn Gemalin, zijn Kind! Wat dan de Toekomst in haar schoot moog dragon, Wij blijven steeds Oranje houw en trouw; Te zaam eendrachtig zijnen troon te schragen Geeft vasten steun aan Neerlands Staatsgebouw. Welaan dan, landgenooten, Om Hem ons aangesloten; 't Verbond van Vorst en Volk houde immer stand Lang leev' vereend, Oranje en Nederland! Delft. W. j. Van der Boor. Het aanbreken van den dag van heden ging, na het prachtige weder der vorige dagen en de sneeuwbui van gisteravond, vergezeld van een fijnen motregen, welke de sneeuw reeds grootendeels van de straten had doen verdwijnen. De lucht was echter met een grijzen nevel ver vuld, welke we hopen dat met den dag zal op klaren, opdat ook nu het Oranje-zonnetje niet ont- breke, waarin de allerwegen uitgestoken vaderland- sche driekleur, gepaard met het oranje, zoo schit terend kan wapperen. Terwijl dit nommer ter perse gaat (negen uren in den morgen) is er, terwijl zich plechtig de kerk- kloktonen doen hooren, reeds meer drukte in de stad, vooral op de Breestraat. Tusschen halfnegen en negen uren toch vulden langzamerhand de bijna 800 kinderen van al de openbare en bijzondere scholen de ruimte van de Gehoorzaal. Meerendeels kwamen zij aan groepen, geleid door de onderwijzers, en natuurlijk keurig met oranje en nationale kleuren versierd; de ge- noodigden, ouders, autoriteiten, leden der feest commissie en onderwijzers bezetten de galerij. Mann's strijkorkest doet zijne opwekkende tonen hooren. Te negen uren precies opende de heer Van Dijk het feest met een toespraak. En zoo laat het zich gelukkig aanzien dat het feest toch hier volgens programma zal kunnen worden gevierd. Wordt er alzoo op deze en andere wijze hulde gebracht aan den Yorstelyken Jubilaris, ook aan den Koning zeiven zijn van hier de hartelijkste gelukwenschen aangeboden, en wei door den Senaat der Leidsche Universiteit, die grootsche en roem rijke stichting van den Stamvader van het Vorsten huis der Oranjes, Prins Willem I, die stichting waaraan zoovelen Oranje-telgen, ook van Willem III zeiven, in der tijd studeerden. Deze gelukwensch be staat in den vorm eener groote perkamenten oor konde, bewerkt als opdracht in oud-Gothisch en verder in fraai calligraphisch schrift, waarvan de afwisseling van het goud met het rood, wit en blauw en oranje tusschen het zwart met veel smaak is aangebracht. De heer P. J. Mulder, Breestraat 82 alhier, heeft het in henl gestelde vertrouwen tot de uitvoering van dit kunstwerk geenszins beschaamd. Koning Willem de Derde, die als koning van Nederland en groothertog van Luxemburg ruim 38 jaren regeert, telt onder zijne doorluchtige voor zaten de koningin van Schotland, Maria Stuart, de ongelukkige vermoorde vorstinen wel vanwege zijne afkomst uit het koninklijk Pruisisch, zoowel als uit het koninklijk Engelsch vorstenhuis. Elisabeth Stuart, dochter van Jacobus den Eer sten, koning van Engeland, Schotland en Ierland, huwde met Frederik, paltsgraaf bij den Rijn, wiens dochter Sophia huwde met den keurvorst van Hannover, wiens nazaten nu op den Engelschen troon gezeteld zijn. De dochter <an dezen Hanno- verschen keurvorst huwde met den keurvorst van Brandenburg, wiens nazaten nu in Pruisen nog regeeren. Willem de Derde's voorzaten, uit het Nassausch vorstenhuis, zijn gehuwd met vorstinnen uit beide genoemde Huizen, zooals onder anderen de prinsen Willem II en Willem III, uit den tak van Oranje- Nassau, uit het oude Huis Stuart. Later is Willem IV insgeljjk met eene Engelsche prinses, uit het Huis Brunswijk-Hannover gehuwddaarentegen zijn prins Willem V, zoowel als diens zoon, koning Wil lem de Eerste, met Pruisische prinsessen gehuwd beiden waren de vorstinnen-dochters der Pruisische koningen. Om dus van andere vorstenhuizen niet te spreken, is het duidelijk bewezen, dat onze Koning een lijn rechte afstammeling is van bovengenoemde onge lukkige koningin. Maria Stuart stierf op het schavot den 8sten Februari 1587; ten gevolge van de Gregoriaansche tijdrekening, die de datums 10 dagen verschoof, was het nu gisteren, 18 Februari, drie eeuwen geleden, dat die ontzettende gebeurtenis plaats greep, welke Maria's nicht en moordenares Elisabeth aan de afschuw der geheele wereld prijsgaf. De heer Henri Völlmar heeft bjj de firma Weygand te 's-H^ge een lied uitgegeven „De Oran jestam", ter gelegenheid van het huidige feest, dat ook na den 19den Febr. ongetwijfeld nog door velen zal worden gezongen. De tekst is van een onzer bekende dichters, die evenwel anoniem wenscht te blijven. Het lied bestaat uit twee gedeeltenin het eerste wordt herinnerd aan het vele leed, dat het Huis van Oranje trof; het tweede slaat een opge wekter toon aan, waar van het tweede huwelijk des Konings en de geboorte van het Prinsesje ge sproken wordt en op de wijze van het oude Wil helmus heet het dan van den Oranjestam: „De stam zal niet bezwijken „Opnieuw met loover prijken, „Ten zegen van het land." De muziek van den heer Völlmar geeft den tekst goed weer en vormt daarmede een flink geheel. De zangpartij vordert niet te veel van de stem; de begeleiding moet echter niet van de gemakke lijkste zijn, maar interessant. Eene eigenaardige herinnering uit het leven van Koning Willem den lilden is in het Panopticum te Amsterdam op artistieke wijze in beeld gebracht- Naar een voor deze gelegenheid vervaardigde aquarel van den kunstschilder Ten Kate heeft do heer Stortenbeker te 's-Hage het fraaie tafereel ont worpen. Het stelt voor eene episode uit den waters nood van 1855, toen de Koning den noodlijdenden hulp kwamen bieden, en doet aan den voorgrond van een panorama denken. Men ziet den Koning op een dijk staande, waar tegen het water en de ijsschotsen met woest geweld opkruien. Om hem heen vertoont zich een tafereel van jammer en ellende. Huis en huisraad is ver nield en het rampzalige huisgezin, dat wordt voor gesteld, zit bibberend van koude daar neder te midden van verwoesting en nood. De moeder klemt angstig haar zuigeling aan het hart en een harer lievelingen dringt schreiend tegen haar aan. Maar de Koning verschijnt en een straal van hoop ver licht deze somber gestemde harten, gelijk aan den vader van dat ongelukkig huisgezin te zien is, die juichend op den Vorst wijst, die dus krachtdadig toont in nooden en ellenden één te zijn met zijn Volk. De Koning is omgeven door den luitenant-generaal Dumonceau, graaf Van Limburg Stirum, commissaris des Konings in Gelderland, W. C. baron Snouckaert v. Schaumburg, kapitein A. E. Mansfeldt, luitenant ter zee 1ste klasse jhr. T. De Casembroot en jhr. mr. E. A. Berckmans De Weert, secretaris van bet kabinet des Konings. Al die personen zijn voorge steld naar portretten uit dien tijd. Het is een tafereel vol leven en beweging, waarin alle figuren uitmuntend uitkomen. Het Koningsfeest is te middernacht in het museum „Prins Hendrik" te 's-Hage geopend met koraalmuziek en de volksliederen, in tegenwoor digheid der feestcommissie. Eene ontzettend talrijke menigte had op het Buitenhof en in de Passage post gevat en nam van harte deel aan deze plech tige inwijding. Het „Wien Neerlandsch Bloed" klonk van het koper indrukwekkend en werd, zoowel als het „Wilhelmus," door de goedgestemde volksmassa buiten met haar gezang begeleid. Jhr. Gevers Deynoot, voorzitter der feestcommissie, bracht den directeur van het Museum, den heer Lefèbre, dank voor de waardige opening van den heuglijken dag, en riep het eerste „Leve de Koning," hetwelk begroet werd met fanfares en een drie werf hoezee. Gedurende de inwijding verlichtte Bengaalsch vuur in de nationale kleuren voortdurend de omgeving. Deze geheele inwijding van's Konings verjaardag was zeer treffend. Vanwege het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Hage zal aan Zijnen Bescherm heer den Koning heden eene corbeille aangeboden worden, geheel gevuld met bloemen uit den tuin van het Genootschap en wel van 70 verschillende soorten. De orchideeën spannen hierin de kroon. In het atelier van onzen grooten kerkschilder J. Bosboom te 's-Hage werd gistermiddag dezen toen 70-jarigen kunstenaar hulde gebracht. Reeds des morgens had de Vereeniging „Kunst liefde" te Utrecht den heer Bosboom een fraai diploma toegezonden, waarbij h\j tot eerelid werd benoemd. Dit diploma was in een keurig houten kistje besloten. De kunstkring „Arti et Amicitiae" uit Amsterdam zond een fraaien krans, waaraan een kunstig bewerkt palet met penseelen verbon den was. Vele bewonderaars van den nog krach- tigen grijsaard zonden bloemen of kransen. Talloos waren de kaartjes, brieven en bezoeken. Te twee uren vervoegde het bestuur van het Haagsehe schilderkunstig genootschap „Pulchri Studio" zich ten huize van den jubilaris. De president, de heer Artz, sprak hem hartelijk en kernachtig toe. Hjj bood hem het eerelidmaatschap_aan, eenvoudig doch

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1