den 95-jarigen veteraan Bey door de zorg van bovengenoemd bestuur, beddegoed, kleedingstukken en een gemakkelijke stoel zijn verstrekt. Treffend was de dankbaarheid van deze oudjes, die, hoewel gebogen onder den last des ouderdoms, nog in alles de fierheid van den oud-soldaat doen zien, en zeker is het een streelend genoegen voor het afdeelingsbestuur, deze noodzakelijke ondersteu ning te kunnen verstrekken. Gelukkig worden er opnieuw pogingen aangewend om de .nu berooide kas eenigszins te stijven. Op 3 Maart a. s. zullen namelijk eenige onderofficieren met medewerking der stafmuziek, eene liefdadig heidsvoorstelling geven in den schouwburg alhier. Moge die uitvoering eene goede som in de kas doen vloeien; de gelden, hieraan besteed, beloven èn door de muziek èn door de op te voeren stukjes een genotvollen avond, terwijl er tevens eene Ver- eeniging door wordt gesteund, wolke dit in alle opzichten verdient. Bjj de heden ton raadhuize gehouden open bare aanbesteding betreffende de levering van een ballastpraam en vlotschouwtje ten behoeve dezer gemeente is besloten de gunning aan te houden. Ter gelegenheid van 's Konings a. s. verjaar dag- zal ook door do dd. schutterij alhier eene wapen schouwing worden gehouden. Als plaats van aan treding is aangewezen de Papengracht, des morgens te elf uren; indien alsdan om de eene of andere reden de „vlaggetjes hangen," is de wapenschou wing vervallen verklaard. Des avonds zal in den schouwburg in eene buitengewone voorstelling door het Amsterdamsche gezelschap des heeren Van Lier het tooneelspel „De oude Korporaal" worden opgevoerd. Naar wij vernemen, heeft voor de volgende soirée mej. Mulder uit Den Haag hare medewerking aan de Leidsche Kamermuziek - Vereeniging toegezegd De heer Th. Enderle is voorloopig nog verhinderd, daar dr. Metzger hem heeft aangeraden, om, tot een spoedig herstel, zich aan eene massage-kuur te komen onderwerpen. „Eigen Haard" bevat het portret van wijlen den Leidschen hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas, met bijschrift van prof. dr. T. Halbertsma. De officier van gez. 1ste kl. (maj. tit.) P. K. J. Pabst, van het 2de reg. veld-art. te Leiden, en de off. van gez. 1ste kl. C. Ripping, van het militair hospitaal alhier, hebben onderling van dienstbe trekking verwisseld. Een onzer vroegere ingezetenen, de heer C. Van der Maaren, commissaris van politie en waarnemend waterschout te Rotterdam, heeft, naar wy vernemen, zijn eervol ontslag aan den Koning verzocht Hoewel genoemde heer zyne betrekking nog met ijver en nauwgezetheid waarneemt, heeft hjj, op grond van zijn gevorderden leeftijd en na eene 40-jarige ambtsvervulling, gemeend zijne betrekking te moeten nederleggen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 18, ƒ3.90 en 1.90de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. Men schrijft ons uit Oudewetering het volgende omtrent de gebeurtenissen, welke gisteren aldaar op kerkelijk gebied zjjn voorgevallen: Ofschoon velen nog met eenige bekommering dezen dag te gemoet zagen met het oog op moge lijke verwarringen, daar ds. Van Schelven in zijne catechisatiën had aangekondigd dat hij heden waar schijnlijk weder in 't gewone kerkgebouw zou optreden, zoo is hiervan echter geen schijn geweest en berustte de vrees hiervoor waarschijnlijk op misverstand. Athans tegen halftien 's morgens vereenigden ds. Van Schelven en zijne volgelingen zich in de Chris telijke school en om 10 uren trad ds. Oberman, uit Leiden, voor het andere deel der gemeente op in het kerkgebouw, welks deuren reeds vóór half tien goopend waren, zonder dat eenige aanleiding tot stoornis werd gegeven. Naar aanleiding van Ps. 127 vors 1 hield ds. Oberman eene zeer gepaste en boeiende rede om zjjne hoorders aan te manen, de belangen der ge meente vooral in deze dagen van beroering over te geven in de handen van Hem, die gezegd heeft „Ik ben met u tot aan de voleinding der wereld" en „de poorten der hel zullen mjjne gemeente geens zins overweldigen." Eene schare van 120 a 130 personen luisterde met stillen eerbied tot den einde toe naar zyne woorden en toonde tevens, door milde gaven voor armen en kerk, dat zij het woord„Wat uwe hand vindt om te doen, doe dat met al uwe macht", goed hadden begrepen. Aan het einde der gods dienstoefening werd als voorganger, op Zondag 20 Februari aanstaande, aangekondigd ds. Ph. S Van Ronkel, van Leiden, weder des voormiddags om 10 uren. Zooeven verneem ik dat „de Standaard" bericht dat den koster en den organist de sleutels van kerk en orgel zijn ontnomen. Dit bericht vereischt wel eenige toelichting. De organist had reeds Zaterdag vóór acht dagen voor zijne betrekking bedankt en toen natuurlijk den sleutel overgegeven. Van ontnemen is dus geen sprake. De koster had dien dag aan heeren kerk voogden verklaard dat hij hun trouw zou blijven en nog lang het kostersambt hoopte te bedienen, maar toen hy dienzelfden dag reeds zijne diensten verrichtte in de Christelijke school, achtte de pre sident-kerkvoogd het den volgenden dag raadzaam zelf bij het luiden der kerkklok tegenwoordig te zjjn en de sleutels niet aan den koster over te geven, die daarop ook onmiddellijk bedankte. Door do geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zjjn toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren J. H. Loreij en J. Van der Kolk, cand-artsen. Door den minister van staat, minister van binnonlandsche zaken is bepaald, dat na 1 April geene rjjksbeurzen bij de Rijks-normaallessen va cant zullen komen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Febr. Dungeness; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Febr. van Marseille; de „Utrecht", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 12 Febr. te Padang; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 13 Febr. van Marseille; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 14 Febr. te Southampton; de „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Febr. St.-Vincent. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag, en die van den minister van oorlog Donderdag a. s. niet plaats hebben. G iu v ii g (1 IV i e u vr m. De firma Do Heyder Co., alhier, die in den laatsten tyd stoffen in den handel heeft gebracht, gedrukt in den trant van het Delftsch aardewerk, heeft de eer genoten daarvan, op 's Ko nings aanvraag, ten paleize stalen ter bezichtiging te zenden, waarover Z. M. zjjne bijzondere tevreden heid aan de firma hooft doen betuigen. De opbrengst van het personen ver voer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat- schappy (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Januari 4232.95, het goederenvervoer 495.98 en aan diversen 372.55, zynde over het totaal 5.88 per dagkilometer, tegen 5.05 in Januari 1886. De govaarljjke gevangene, den 9den dezer uit de gevangenis naby Leiden in vrijheid gesteld, was reeds 's middags om vier uren te Leiderdorp weer in handen van de politie, wegens het maken van rumoer en dronkenschap op straat Bovendien zal hy zich nog te verantwoorden hebben wegens het opgeven van een valschen naam en verzet tegen de politie. Den morgen na zijne invryheidstelling is hy naar Haarlem vertrokken. Van zyne uitgaanskas ad ƒ160 had hy by de arrestatie nog slechts ƒ126 over. Gisteren werd te Rotterdam een con cours op de wapenen gehouden, uitgeschreven door de schermvereeniging „Rotterdam." Aan het con cours namen deel: „Sparta" uit Haarlem, „Bato" idem, „Sparta" uit Leiden, „Excelsior" en de Scherp- schuttersvereeniging uit 's-Gravenhage, „Donar" te Delft, „Eendracht maakt macht," „Oranje" en „Kenau Hasselaar," alle uit Rotterdam. Als meester op den degen behaalde den lsten prys (een zwaar verguld zilveren medaille) J. Den Hollander, instructeur der schermvereeniging „Rot terdam," en den 2den prys (eene zilveren medaille) J. Martin, van „Sparta" uit Haarlem. Als meester op de sabel behaalde den lsten prys (eene verguld zilveren medaille) G. Geerst, van „Donar" te Delft, en den 2den prys (eene zilveren medaille) A. J. Meyerink, van „Sparta" te Haarlem. Uit Wassenaar wordt gemeld: Door milde bijdragen van op- en ingezetenen dezer ge meente gesteund, heeft de commissie weder ge durende dezen winter aan armen en minder bevoor rechte natuurgenooten warme spys uitgereiktvier maal 's weeks komen de behoeftigen hunne portiën in daartoe verstrekte nette gesloten blikken ketels aan het lokaal der spijskokery afhalen. Deze onder steuning wordt door de armon zeer op pnjs gesteld, en nu te meer gewaardeerd bij de opnieuw inge vallen strenge winterkoude. De Haagsche rechtbank heeft lieden uitspraak gedaan in de verleden week beh andelde zaak van mej. Zijnen, dienstbode bij den hoer en mevr. Heineken, beklaagd van door onvoorzichtig heid den brand in het Scheveningsche Kurhaus op 1 Sept. jl. te hebben veroorzaakt. Op verschillende gronden maakte de rechtbank uit, dat noch do schuld van bekl., noch de oorzaak van den brand is bewezen, en sprak haar mits dien vry. Ook te Alblasserdam heeft lietys zyne offers gevorderd. Drie kinderen van den water molenaar Hartkoorn, oud 13, 10 en 7 jaar, zyn by den molen door het ys gezakt, en in weerwil der pogingen tot redding, door de moeder aangewend, verdronken. Daar de molen zeer afgelegon is, kon door anderen niets tot redding gedaan worden. Zaterdag-ochtend om zes uren brak een hevige brand uit in het Hotel Continental, een der grootste hotels van Berlijn. Voorbijgangers zagen dikke rookwolken uit het gebouw opstijgen en waarschuwden de brandweer. Toen deze kwam, sloegen de vlammen reeds aan alle kanten uit het dak, terwyl de logé's aan de vensters aan de straat stonden en om hulp riepen, daar de gewone uit gang door den rook was versperd en do „lift" was ingestort. De oorzaak van den brand is nog onbekend, maar men vermoedt dat deze is toe te scbryven aan een gebrek aan de stoommachine. Persoonlyke ongelukken zyn niet te betreuren. Alle logé's en het hotel was byna goheel vol benevens de 40 bedienden, die boven sliepen, kond den in goede orde de bedreigde verdiepingen ver laten. Het dak en de vierde verdieping zyn over de geheele lengte, 37 vensters, uitgebrand, maar de brandweer bedwong het vuur, voordat de be nedenverdiepingen werden aangetast. Zoo konden de logé's terstond terugkeeren en daar hun intrek nemen. Terwyl de brandweer druk bezig was, ge bruikten de logé's hun ontbyt in de restauratie en ook in de keuken werden inmiddels de gewone werkzaamheden verricht. Het hotel werd den 20sten Februari 1886 ge opend. De directeur was afwezig, doch terstond namen de architecten, die het hadden gebouwd, de noodige maatregelen, ten einde de orde te her- stollen en de exploitatie geregeld voort te zetten. In geheel Spanje is plotseling eene zeer strenge koude ingevallen. Op de Balearische eilanden en langs de kusten der Middollandsche Zee in Catalonië is veel sneeuw gevallen, vooral tusschen de kust en Valencia. De treinen tusschen Castellon en Tarragona hebben den dienst moeten staken, evenals de tramwagens en de rytuigen in de straten van Barcelona. In het noordon des lands werd niet alleen het spoorwegverkeer, maar ook de telegraphische gemeenschap verbroken. Te Madrid vroor het acht graden (Celsius). Eene zoo strenge vorst is daar in Februari een zeldzaam verschynsel. Ook te Parys is het zeer koud geweest, maar de temperatuur is aanmerkelyk gestoken sinds Zaterdag, toen er veel sneeuw viel. Dezelfde be richten komen ook uit het auiden van Frankryk. Te Besiers is het verkeer geheel door de sneeuw gestremd, terwyl te Cette, waar tevens oen hevige storm heerschte, ook voor de schepen do toegang tot de havens was afgesloten. De gehoele streek van Marseille is met sneeuw bedekt, doch de koude is daar niet aanmerkelyk verminderd. In het zuiden van Italië is eveneens zooveel sneeuw gevallen, dat op verschillende plaatsen de telegraphische gemeenschap is afgebroken. Men vreest voor overstroomingen van een deel van Rome indien plotselinge dooi intreedt. J3ïJïXli:iVL.A.IVI>. D uit sell land. Betreffende de verhouding tusschen Frankryk en Duitschland betoogt de officieuze Berlynsche „Kreuz- Zeitung" dat de toestand steeds ernstig blyft, want ondanks de vredelievende verzekeringen van de Fransche regeering en de Fransche pers, is het volstrekt niet zeker dat de regeering aldaar in staat is de oorlogzuchtige strooming van een gedeelte dei- natie binnen de perken te houden. Aan dr. A. Yan der Linde (thans zich schry- vende Von der Linde), woonachtig te "Wiesbaden, is op den 22sten Januari 11. door het Pruisische Ivul- tusministerium het predikaat van professor verleend,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2