Het adres der werkeloozen. N°. 8280. Dinsdag Februari. A°. 1887, <§62e Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, li Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mawaden. Franco per post1*40. ALae/nderUjke Nommers0.05. PRIJS DER, ADVERTENTIEN: Y»n 1—6 regel* 1.05. Iedere regel mear/ 0.17$. Grootere letten near plaatsruimte. Voor het iiicaa- ■eeren holten de itad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisaeriugttiir Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 17 Februari 1887, dos namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Voorstel betrekkelijk de inrichting van eone bewaar plaats van krankzinnigen in het voormalig Caeeilia- Gasthuis. (9) 2°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1886, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrou wenhuis. (12) 3°. Voorstel betrekkelijk het opruimen van den duiker in den Ouden Singel. (14) 4". Idem betrekkelijk de uitvoering in eigen beheer van het onderhoud der gemetselde wallen en bruggen. (15) 5». Verzoek van M. Lagerenberg, om een brug te leggen over de Wittesingelsloot enz. (16) 6°. Idem van A. J. Zwaan c. s. omtrent het berijden van de Paardensteeg. (17) 7°. Idem van eehige werkloozen, om maatregelen te nemen ter voorziening in de behoefte aan werk. (19) 8°. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan dr. C. Snouck Hur'gronje, leeraar aan de O.-I. Instelling alhier, om tijdelijk onderwijs te geven te Delft. (20) 9®. Idem betrekkelijk den verkoop van bouwterrein langs het Plantsoen aan R. Koekkoek. (21) 10°. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Dé lasting, dienst 1886. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door hen tot Heer der Gebuurte No. 14 of No. 1 van Wijk V is benoemd de heer C. STEENHUIZEN, in de plaats van den heer P. D. Steen huizen, aan wien wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 14 Febr. 1887. E. KIST, Secretaris. Naar men weet, is in de jongste gemeenteraads zitting een adres ingekomen van eenige werkeloozen. Door adressanten worden daarin onderscheidene maatregelen in overweging gegeven, ten einde in het gebrek aan werk te gemoet te komen en hulp te verschaffen aan hen, die ten gevolge daarvan niet in hun onderhoud kunnen voorzien. In de eerste plaats wordt verzocht over te gaan tot het dempen van grachten en herstellen van bruggen. Gelijk B. Ws., in wier handen het adres werd gesteld, thans den Raad herinneren, ligt het in den aard der zaak dat de gemeente geen werken mag doen uitvoeren waaraan geen behoefte bestaat, alleen met het doel om aan eenige zonder werk zjjnde personen werk te verschaffen. Bovendien zouden daardoor niet allen, maar alleen diegenen welke geschikt zijn voor het te ondernemen werk, kunnen worden geholpen. Overigens wordt er bij de uitvoering van werken, waartoe is besloten, wel degelijk gelet op de meerdere of mindere behoefte aan werk op het oogenblik en wordt dan ook meermalen het tijdstip van uitvoe ring op dien grond vervroegd. Het bouwen van arbeiderswoningen voor rekening van de gemeente en verhuring voor den kostenden prijs ligt niet op den weg van het gemeentebestuur, maar moet worden overgelaten aan particulieren en ondernemingen, door wien de woningen onge twijfeld tegen veel lageren prijs kunnen worden ver huurd dan zulks door de gemeente zoude kunnen geschieden. "Wat betreft het vaststellen van een normalen arbeidsdag en een loon voldoende om van te kunnen bestaan, de regeling hiervan ligt geheel buiten de bevoegdheid van het gemeentebestuur, zoodat adres santen ten aanzien van deze aangelegenheid zich zouden kunnen wenden tot de wetgevende macht. Tot kostelooze teruggave van alle in de Bank van Leening in beleening gegeven panden zal zeggen B. en Ws. evenmin kunnen worden over gegaan; mochten de beleeners niet in staat zijn hunne panden te lossen, dan zouden zy zich kunnen vervoegen tot de particuliere of kerkelijke liefdadig heid, ten einde tot de lossing te worden in staat gesteld; doch in geen geval mogen daarvoor gelden uit de gemeentekas worden beschikbaar gesteld» En al mocht daartoe kunnen worden overgegaan, dan zouden onmiddellijk wederom nieuwe panden worden beleend en met de kostelooze teruggave moeten worden voortgegaan, zoodat de Bank alsdan haar reden van bestaan, het verleenen van voorschot aan hen die tijdelijk in geldverlegenheid verkeeren, tegen zekerheid van terugbetaling, zoude hebben verloren. Op het verzoek kan alzoo, naar het inzien van B. en Ws., niet anders dan afwijzend worden be schikt, maar tevens zullen de adressanten behooren te worden gewezen op de Stedelijke Werkinrichting, eene instelling, waaraan jaarlijks door de gemeente vrij belangrijke sommen worden besteed en die reeds gedurende tal van jaren den meest heilzamen invloed in deze gemeente heeft uitgeoefend. Een ieder die tijdelijk of voortdurend zonder werk is, kan aldaar werk bekomen en met zijn gezin zoowel gedurende de weekdagen als des Zondags worden gevoed, terwijl in evenredigheid tot het werk dat is, verricht eenig loon wordt uitbetaald. Het loon is in den regel wel gering, ook op grond dat de arbeid voor een deel in den vorm van voe ding wordt beloond, doch met hetgeen wordt ver diend kan aan de verdere behoeften van het gezin geheel of gedeeltelijk worden te gemoet gekomen, terwijl de belanghebbenden ter ïoorziening in het geen daaraan te kort komt, zich behooren te wen den tot de kerkelijke of particuliere liefdadigheid. Overigens worde hierbij niet uit het oog verloren dat het loon in de Werkinrichting uit den aard der zaak lager moet wezen dan met den gewonen arbeid bij fabrieken enz. kan worden verdiend en dat het bezoek van die inrichting steeds blijft een toevlucht in den nood, waarvan alleen gebruik moet worden gemaakt wanneer en zoolang als elders geen voldoend werk kan worden bekomen. De Stedelijke Werkinrichting heeft ten doel juist de personen, die hetzij tijdelijk hetzij voortdu rend by fabrieken of andere industrieën geen werk kunnen bekomen, tot geregelden arbeid in staat te stellen en daarmede in hun onderhoud te voor zien. Zoolang alzoo de werkeloozen hunne toevlucht niet nemen tot de Werkinrichting zeggen B. en Ws. in hun rapport kan niet worden aangeno men dat voor hen de nood zoo hoog zoude zijn geklommen als wordt beweerd, of bestaat er althans voor hen geen gegronde reden om over de gevolgen van dat gebrek aan werk te klagen en aan het gemeentebestuur te vragen om buitengewone maat regelen te nemen, ten einde op kunstmatige wijze meerdere behoefte aan werk in het leven te roepen. Nu bovendien in den laatsten tijd het gemiddeld aantal bezoekers van de Werkinrichting niet meer bedraagt dan in den regel het geval is, kan het werkgebrek op dit oogenblik alhier in vergelijking met andere jaren niet als van buitengewonen om vang worden aangemerkt. Op grond van een en ander geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan adressanten te kennen te geven dat vanwege het gemeente bestuur de door hen verlangde maatregelen niet kunnen worden genomen en hen te verwijzen naar de Stedelijke Werkinrichting, welke ten doel heeft werk te verschaffen aan hen, die zulks, om welke reden ook, hetzij tijdelijk hetzij voortdurend, elders niet kunnen bekomen. Vroeger werd door B. en Ws. voorgesteld om over te gaan tot verbouwing van het lokaal der meisjesschool 2de klasse op de Breestraat en tot oprichting van een gymnastieklokaal op het terrein achter die school, waarvan de kosten respectievelijk werden geraamd op ƒ6200 en ƒ7000, te zamen 13,200. Alvorens de zaak aan de orde te stellen, hebben B. en Ws. het noodig geacht, ook in verband met het door de commissie van financiën ter zake uit gebracht rapport, met de schoolcommissie in nader overleg te treden, terwjjl naar aanleiding van het door die commissie aangegeven plan om de plaats van het gymnastieklokaal aangewezen te bestemmen voor uitbreiding van de meisjesschool, een nader advies van de commissie van fabricage is ingewonnen. Ook in het finantiëel belang der gemeente geven B. en Ws. thans de voorkeur aan de plaatsing van eene bovenverdieping op het voorgedeelte van het schoollokaal en alzoo aan de uitvoering van het in de schetsteekening aangeduide plan B met de wijzigingen wat het behoud van den tusschengang betreft in het rapport der commissie van fabricage aangegeven. Met wijziging van hunne vroegere voordracht, geven zjj daarom in overweging te besluiten tot uit breiding van het schoollokaal op de Breestraat over eenkomstig het overgelegde plan B, waarvan de kosten worden geraamd op 14,000, en tot oprich ting van een Gymnastieklokaal, waarvan de kosten met inbegrip van meubilair zijn geraamd op 7000, en vast te stellen den tegelijkertijd aangeboden suppletoiren staat van begrooting, waarbij de be grooting voor 1887 wordt verhoogd met ƒ21,000 in ontvangst en uitgaafals in ontvangstvergoe ding van het Rijk in de kosten van lager onderwijs ƒ6300 en: geldleening in de kosten van buitenge wone werken ƒ14700, en in uitgaaf: kosten van het stichten van schoollokalen enz. met ƒ21000. Van de 4-percents-geldleening van ƒ500,000 is thans nog een bedrag van 38,975.57 beschikbaar, waarvan op de begrooting voor dit jaar slechts een bedrag van ƒ4455 is aangewezen tot uitbetaling aan de provincie Zuid-Holland wegens de over neming van het Delftsche trekpad c. a. Door Burg. en Weths. van Delft wordt ver zocht aan dr. C. Snouck Hurgronje, leeraar aan de Oost-Indische Instelling alhier, te willen vergunnen om tijdelijk en wel tot het einde van den loopenden cursus, zich te belasten met het geven van onderwijs aan de Instelling van Taal-, Land- en Volkenkunde van Neerlandsch-Indië wegens het overlijden van den hoogleeraar A. W. F. Juynboll. B. en Ws. alhier achten zich niet bevoegd deze vergunning te verleenen en meenen uit dien hoofde de zaak aan de beslissing van den gemeenteraad te moeten onderwerpen. Overigens deelen zij mede dat zjj gaarne bereid zijn de Delftsche zusterinstelling in deze zooveel mogelijk te gemoet te komen en dan ook tegen eene inwil liging van het verzoek van het gemeentebestuur van Delft geene bezwaren bestaan bij het curato rium onzer O.-I. instelling, den directeur dier instel ling, den belanghebbenden leeraar, noch bij hun college, vermits het hier geldt eene tijdelijke vervulling van de opengevallen betrekking, terwijl het voortdurend onderwijs geven aan beide in- stelMngen van onderwijs in geen geval doenlijk zou wezen. B. en Ws. geven mitsdien in overwe ging de gevraagde vergunning te verleenen, mils de opdracht geschiede uiterlijk tot het einde van den loopenden cursus 1886/87 en de regeling der les-uren te Delft geheel worde overgelaten aan den betrokken leeraar, dr. C. Snouck Hurgronje. Wederom is aan eenige behoeftige gepensio neerden eene ondersteuning uitgereikt. Door het afdeelingsbestuur der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Noderlandsche leger, alhier, werd namelijk Vrijdag 11. aan 12 behoeftige gepensioneerden, 2 weduwen van overledene leden en eenige oudstryders van 1830/31 eene gratificatie van f 12.50 toegekend, terwijl aan LEIDSCH diSis DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1