Gemeurd IS" i o u \v m. Den achtsten Februari 11. vierde R. Ilydra, wonende aan den Morschweg, naby Leiden, zijn 96sten verjaardag in gezelschap van zyn broe der van 89'/j en zyne zuster van 851/, jaren oud. Eenige dagen geleden begavenzich een paar lidmaten der Herv. gemeente te Bode- grave naar den predikant, om hem, met het oog op de doleerende broeders, ten sterkste te raden, vooral goed voor de sleutels der kerk te zorgen. Kort daarna waren, tot groote ontsteltenis van den koster, de sleutels der kerk, die altijd op dezelfde vaste plaats werden neergelegd, weg, en ondanks ijverig zoeken niet te vinden, zoodat er nieuwe slo ten aan de deuren moesten gemaakt worden. "Wie de sleutels had weggenomen, is onbekend gebleven. Gisterochtend werd door een zand- schipper uit het water in het Steiger te Rotterdam een sigarenkistje opgevischt, waarin zich het lijkje van een pas geboren kind bevond, met twee steenen aan iedere zijde en een stuk ijzerdraad er om ge wikkeld. Omstreeks 7 uren had men een werkman zien loopen met dat kistje, en opgemerkt dat hy het, schijnbaar bij ongeluk, in het water liet vallen. Hij was nog eenige oogenblikken bezig als om het er weder uit te halen. Daarop liep hy heen, zeg gende: „ik zal even wat halen." Het lijkje is naar het politie-bureel gebracht. Door de politie te Rotterdam zjjn naar de cellulaire gevangenis overgebracht twee personen, die zich aan een belangrijken diefstal, gepaard gaande met braak, hebben schuldig gemaakt. Door 15 handelaren in vleeschwaren te Amsterdam is ruim 1000 kilo worst en spek, benevens geld aan de commissie voor de feestgave aan behoeftigen op 's Konings jaardag geschonken, welk voorbeeld zeker door zeer velen wordt gevolgd. Ofschoon gisteren eene huishoudelijke vergadering van werkloozen in het Volkspark was aangekondigd, waren er slechts weinigen opgekomen, hetgeen wordt toegeschreven aan de verminderde bedeeling in het Volkspark en de krachtige ondersteuning die de behoeftigen van verscheidene liefdadige genootschappen ontvangen. De aanwezigen ont vingen brood en de vergadering werd verdaagd tot heden. Dat in Amsterdam het aantal behoeftigen toe neemt, kan blijken uit de volgende openbare ken nisgeving, onderteekend door den heer Driessen, voorzitter van het burgerlijk armbestuur. „Door den blyvenden toevloed van aanvragen van huiszittende armen, zou de gewone wekelyksche uitdeeling op Donderdag belemmerd worden. Dientengevolge zullen tot nader order op Donderdag geen nieuwe aan vragen kunnen aangenomen worden aan het kan toor voor huiszittende armen in het armenhuis, hoek Kerkstraat en Muidergracht, en zal dit kan toor dien dag alleen open zyn voor hen, die, van hun boekje voorzien, de hun reeds vroeger toege kende bedeeling als naar gewoonte komen afhalen." In de Passeerderstraat te Amster dam viel gisteravond een veertienjarig meisje van de trappen harer woning en kwam bewusteloos beneden. Toen geneeskundige hulp werd ingeroe pen, bleek dat het meisje eene hersenschudding had gekregen. Een jonkman aldaar, die door zijn meisje afge schreven was en, zooals hy zeide, zonder haar niet kon leven, wilde zich met een mes den hals afsnjjden. Een viertal vrouwen schoten echter toe en verhinderden dit door den jonkman het mes te ontnemen. Daarby kregen de vrouwen verwon dingen aan de hand en hij zelf aan de keel. Eenige particulieren vonden op de stoep van eene woning in de 2de Bloemdwarsstraat aldaar een man in bewusteloozen toestand zitten. Na by een tapper op de Bloemgracht ingedragen te zyn, werd de man per brancard naar het Gasthuis gebracht, 'doch was bij aankomst reeds overleden. De man "bleek bij zijne moeder op de Lauriergracht gewoond te hebben. Naar de „Amst. Crt." verneemt be staat er plan bij eenige Engelsche ondernemers, om te Amsterdam op een der beste punten van de stad een groot hotel te stichten, dat met de boste inrichtingen van dien aard in het buitenland bestaande, zal kunnen wedijveren. De onderhandelingen met verschillende eigenaars van de betrokken perceelen worden met kracht voortgezet, en zullen vermoedelijk binnen niet al te langen tijd tot een goed einde leiden. Te Moergestel zyn door onbekende oorzaak twee huizen, bewoond door de landbouwers A. Tol, en Janssen, door brand vernield. Er kon niets gered worden. De ingevallen vorst heeft de scheep vaart, die nauwelijks algemeen hersteld was, weder op verschillende plaatsen van ons land gestremd. Zoo is de Drentsche hoofdvaart gesloten; de stad Meppel kon door de stoombooten uit Blokzijl, Smilde en Hoogeveen niet bereikt worden. Ook in andere wateren in het noorden van ons land is de door vaart niet mogelijk. Gistermorgen was het kanaal van Deventer naar Almeloo gedeeltelijk dichtgevoren. Men vreest dat ook de scheepvaart naar Amsterdam via Kampen weer spoedig zal gestremd worden, omdat er weer veel ijs in de Zuiderzee is. Den schaatsenrijders komt de vorst nog slechts hier en daar ten goede. Gisteren reeds was de baan der Sport-club te Amsterdam geopend. Op de eerste vjjver in het Haagsche bosch waagden zich toen ook een paar schaatsenrijders op het broze ijs. Zy zul len heden wel door anderen gevolgd worden. Heden is de veld-ysvlakte te Slikkerveer weder voor het publiek toegangkelyk. Eergisteren was alles nog blank water en gistermorgen vroeg, wees de boring reeds eene ysdikte van 4 centimeters aan. Ook te Zwolle zyn de banen der ysclub heden voor het publiek opengesteld. Terwyi gisterochtend te Gameren schipper Bakker uit Dedemsvaart en diens knecht bezig waren het anker van hun schip uitte brengen, is het bootje waarin zy zich bevonden gekanteld, en zyn beiden in de "Waal gevallen en verdronken, onder de oogen der vrouw van den schipper, die zich met twee jeugdige kinderen aan boord bevond. In de gemeente Beilen is eene brui- loft gehouden, waarby niet minder dan zesti gliter brandewyn en jenever, benevens 28 pond rozynen in brandewyn, werden genuttigd. In de katoenspinnery van Demidoff naby Yiazniki (gouvem. "Wladimir) hebben onlusten plaats gehad. De oproermakers plunderden de ge bouwen, verbrandden eene groote hoeveelheid goe deren, en mishandelden de directeuren en opzichters. De orde werd door de gewapende macht hersteld. De politie te Parys heeft in het huis van zekere madame Delalom een speelhol ontdekt. Zeven dames, waaronder van zeer eerbiedwaardige familie, speelden daar om belangryke sommen. Een koffiehuishouder in West- boume-park (Londen) hoorde Maandag op eene boven kamer geraas van een paar logées, die sinds eenige dagen by hem logeerden. Boven komende vond hy de deur gesloten. Na eenige moeite wist hy deze te openen en zag de vrouw met eene diepe snede |i den hals op bed liggen; de man had ook eene vreeseiyke wond in de keel. De politie werd ge waarschuwd en de dokter gehaald. De vrouw was reeds dood, doch de man leefde nog en werd naar het gasthuis vervoerd, waar hy kott daarna stierf. De reden van den moord is niet bekend, doch blijk baar heeft de man eerst zyne vrouw gedood en toen getracht zich zelf van het leven te berooven. De stad Berlyn heeft een schulden last van 1672/3 millioen mark of 100 millioen gulden. Het grootste gedeelte daarvan is gemaakt ten be hoeve van productieve werkengasfabrieken, afvoer, waterleiding en overdekte markten, uit welker in komsten de rente en aflossing worden bestreden. De gemeentekas heeft zoodoende slechts voor rente en aflossing van 15 millioen gulden, nl. 11 ton 'sjaars, te zorgen, en trekt als zuivere winst uit de gewone instellingen nog ruim 2 millioen'sjaars. Eene bende Ghilzais heeft in het Thuh-dal een strooptocht gedaan en 50 dorpelingen gedood. Te Ajaccio is zekere Madeleine Cipriani overleden in den ouderdom van 110 jaar. Zy diende 70 jaren by dezelfde familie. Aangaande het in een vorig tele- gram gemeld bericht, dat in het opera-gebouw te San-Francisco met een bom naar Adeline Patti was geworpen, wordt nader medegedeeld, dat het hier geldt eene soort van helsche machine, bestaande uit een blikken doos gevuld met buskruit, met een lont en lapjes laken. Die machine ontplofte echter te vroeg, en wel onder den zetel van den dader. De rechtbank te Frankfort had on langs te beslissen, welke schadevergoeding toekwam aan de kinderen van een man, die bij het spoor wegongeluk te Hanau het leven had verloren. Zij nam aan dat een huisvader de helft zyner inkpm- sten voor zich zelf gebruikt en dat daarom als vergoeding voor de kinderen ook slechts de helft behoefde te worden uitgekeerd. In hooger beroep werd die berekening echter gewyzigd. Het hof van appèl ging uit van de stelling dat een goed huis vader veel minder dan de helft zyner inkomsten voor zich alleen gebruikt en stelde daarom de vergoeding op twee derden. Het aantal slachtoffers by hot spoorwegongeluk in Vermont blykt grooter te zyn geweest dan men aanvankeiyk dacht. Men schat het op 75 a 80. Men vond 12 lyken geheel ver koold achteraan, in hetgeen vroeger een waggon was. Algemeen wordt aangedrongen op het afschaffen van kachels in de spoorwegcoupé's. 55 XII X 2Q IN X, A. IN E>. tTirsiailijrlSli:. De Kamer van Afgevaardigden nam gisteren een amendement aan, strekkende om de wenschelyk- heid der invoering van eene inkomstenbelasting te verklaren. De heer Dauphin, minister van financiën, heeft daarop de spoedige indiening van een wets ontwerp op de inkomstenbelasting toegezegd. Den 12den Mei begint de verkoop der Fransche kroonjuweelen. De „Regent", welke 12 millioen fr. waard is, wordt niet verkocht, en het zwaard van don dauphin en de keizerlyke kroon zullen worden gesmolten. Er zullen o. a. ten verkoop worden aangeboden 51,403 briljanten en 2693 paarlen. De verkoop zal eene maand duren. Inmiddels worden de sieraden thans in het ministerie van financiën bewaard, in een brandkast, met driedubbelen wand, welke in den muur gemetseld is en waarvan de drie sleutels zyn toevertrouwd aan drie hoofd ambtenaren. De prins van Wales heeft op zijne doorreis naar Cannes verleden Dinsdag-middag te Parys een bezoek aan den president der Republiek gebracht. Italië. De ministerieele crisis in Italië is nog nog niet opgelost. Behalve de voorzitters van den Senaat en de Kamer ontbood koning Humbert ook de oud-ministers Cairoli en Crispi, doch men gelooft, dat geen coalitie-kabinet uit de verschillende par tyen tot stand kan komen. Men blyft van meaning, dat de koning den heer Depretis weer met de vorming van een nieuw ministerie zal belasten, zonder de tegenwoordige ministers van buitenland- sche zaken en oorlog, op wie de openbare meening het meest verstoord is. Groot-BritannlS. Als een staaltje van geweldenary van Iersche „Moonlighters" wordt gemeld, dat zy in eenige pachterswoningen zyn binnengedrongen en aan ettelyke dochters van den huize onder schrikkelyke bedreigingen de haren hebben afgesneden en het hoofd geteerd, alleen omdat deze meisjes van tijd tot tyd een woord met politie-agenten-hadden ge wisseld. Uit Mandalay wordt bericht, dat kapitein Vaughan, commandant van het garnizoen te Kyjan Nyat, door Dacoits is vermoord, terwyl hy op de jacht was. Uit Schotland worden ongeregeldheden gemeld. Te Blantyre (Lanarshire) hebben de mynwerkers den arbeid gestaakt, een zestal winkels geplunderd en de politie, die tusschenbeide wilde komen, met steenen begroet. Soldaten zyn noodig geweest om de orde te herstellen. De heer Tyler vroeg in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis of de uit Konstantinopel gemelde geruchten aangaande de voorstellen van sir Henry Drummond Wolff gegrond waren. Sir James Fergusson, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, zeide dat de regeering vast houdt aan hare vroegere verklaringen betreffende hare politiek in Egypte. Zy kon echter over de aanhangige onderhandelingen geene mededeelingen doen. Dit alleen kon zij verklaren, dat de dagblad- berichten geene nauwkeurige omschrijving geven van het beoogde doel. Hij deelde verder mede dat Frankryk thans onder zekere voorwaarde bereid is in het decreet van den khedive, nopens de opheffing der heeren diensten, te bewilligen. Mocht men over eenige dagen tot eene schikking komen, dan zou het mogelijk zijn den feitelyken aanvang der heeren diensten te verhinderen. Esypte. De voorstellen van Engelsche zijde betreffende de Egyptische aangelegenheden omvatten behalve de onzydigverklaring en de zolf-regeering van Egypte en de vryheid van het kanaal van Suez, nog de volgende eischen: het zal aan Engeland mogelijk blyven Egypte ingeval van onlusten weder te be-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2