N<\ 8278. Zaterdag 12 IT'etoiraa.ri. A0. 1887. feze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Februari. LEIDSOÏÏ «Hs DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Lolden per 3 maanden1.10. Franco por poet1.40. A£a»>nderl$jke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels /1.05. Iodere regel meer 0.174. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het inoan- eeeren bulten de stad wordt 0.10 berekend. Heden werd van de werf der Kon. Ned. Grof smederij alhier met het beste gevolg te water ge laten de schroefstoombarge „Noordwijk IV," gebouwd voor rekening van de Noordwjjksche Stoomboot- Maatschappy te Noordwijk en bestemd voor den dienst tusschen genoemde plaats en de Zaanstreek, langs <le Haarlemmermeer. Den löden Februari eindigt de vastgestelde termijn van aangifte voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen, welke dezen zomer te Amsterdam zal worden gehouden. Het nut van deze tentoon stelling, de gezonde maatregelen, welke genomen zijn om haar voor finantiöele mislukking te vrijwaren, z\jn reeds zoo dikwijls uiteengezet, dat het over bodig is daarop nogmaals te wijzen. Wy achten het echter niet overbodig om onze lezers tot alge meen o deelneming op te wekken. Het. comité, dat te Leiden de belangen der ten toonstelling behartigt, bestaat uit de heeren H. J. Bool, dr. D. De Loos, A. L. De Sturler, C. C. Tieleman en J. Rinkes Borger. Naar men uit Leimuiden aan het „N. v. d. D." bericht, is de vergadering, waarin de heer Van Spall, met één lid van den kerkeraad tot afschei ding van de Synode besloot, gebleken onwettig te z\jn, omdat de leden, die 1 Jan. 11. moesten aftreden, maar nog niet vervangen werden, daartoe niet waren opgeroepen. Maandag vergadorde men opnieuw met al de leden op één na, die ziek was. En thans bleek uit de stemming, dat drie leden voor onmiddellijke uit treding waren en de andere drie bereid waren mede te gaan, onder voorwaarde dat de kerkvoogden mochten besluiten de kerk aan den kerkeraad in gebruik af te staan. Woensdag werd het stoffelijk overschot van den algemeen betreurden burgemeester van Voor. schoten, den heer J. P. Treub, aldaar aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene moest de begrafenis op de meest eenvoudige wijze plaats hebbendaarom waren op de lijkkist dan ook geen bloemen of kransen aangebracht en werd op het graf niet gesproken. De directeur der Martha-stichting, te Alfen aan den Rijn, heeft uit Amsterdam van een onbe kende eene gift ontvangen, groot 4000, voor ge noemd gesticht. Het nieuwe reglement op het beheer der ker kelijke goederen van de Hervormde gemeente te Albiasserdam, is met vrij groote meerderheid van stemmen aangenomen, zoodat het beheer over die goederen nu bij de lidmaten berust, die 10 notabe len kiezen. In de laatste weken zijn herhaaldelijk bijeenkomsten georganiseerd door den heer Voigt, onderwijzer aan de '2de christelijke school, om over de reformatie der kerk te sprekendie bijeenkomsten worden druk bezocht. (N. R. Crt.) Gisteren had te Lisse de aanbesteding plaats van eene nieuwe woning voor de heeren Gebrs. Blokhuis. Aannemer werd de heer C. Van der Zaal, mr. i immerman en metselaar te Lisse, voor de som van 5589. De aanleiding tot het besluit van mr. S. A. Vening Meinesz, om als burgemeester van Rotter- dav zijn ontslag te vragen, was de aanneming van de amendenten des heeren Hudig op de verordening op de brandweer. De burgemeester had die amen dementen ook gisteren ten krachtigste namens Burg. en Weth. bestreden en verklaarde later dat hij in de aanneming waarschijnlijk berust zou heb ben, indien aan zijn herhaalden aandrang ware voldaan om het ten uitvoer leggen van het voor schrift betreffende het alarmeeren bij brand en hot verdoelen van de gemeente in grenzen, waar binnen de brandspuiten dienst zullen moeten doen, zoolang zij niet buiten die grenzen opgevorderd worden, aan don gemeenteraad zelf en niet aan burgemeester en wothouders op te dragen, daar deze niet slechts het door hen verdedigde afdeelingsstelsel met be perkt alarmeeren bleven handhaven, maar afge scheiden daarvan, het stelsel van den heer Hudig niet begrepen; voor zoover zy hot begrepen het onuitvoerbaar achtten en gevolgelfjk aan datgeen wat zjj niet begrijpen, onmogelijk uitvoering konden geven. De gemeenteraad heeft evenwel besloten, met de uitvoering der bepalingen Burg. en Weths. toch te moeten belasten. Daarin en in de geheele nieuwe regeling zag hij èn als hoofd der gemeente èn als hoofd der politie zoo ernstig bezwaar, dat hy tot het besluit was gekomen af te treden. Gedurende de zomermaanden van 1888, te beginnen op 15 Mei, zal te Nymegen op groote schaal eene tentoonstelling worden gehouden van alles wat op „Sport" betrekking heeft. Ieder die aan ryden, jagen, visschen, zwemmen of schaatsen eden doet, zal daar het nieuwste en beste op elk gebied vereenigd vinden. De wiolryder zal er de fraaiste machines uit de verschillende fabrieken, de gymnast de grootste verscheidenheid van werktuii gen voor zijne oefeningen kunnen bezichtingen. Ook alle benoodigdhoden voor de thans en voguezynde spelen en lichaamsoefeningen zullen op deze ten toonstelling worden aangetroffen, evenals alles wat op rei» tot gemak en veraangenaming kan strekken. Eene commissie heeft zich gevormd om deze ten toonstelling zoo luisterryk mogeiyk te maken. Zy zal zich in verbinding stellen met de besturen der „Sport"-Yereenigingen om zich van hare medewer king te verzekeren. Bovendien zullen verschillende wedstrijden en feesten gedurende de tentoonstelling worden gehouden, zoodat Nijmegen in den zomer van 1888 zeker voor velen nog meer aantrekkelyk- heid zal hebben dan anders. De heer W. J. F. A. Mulder, portretteekenaar te Amsterdam, heeft aan den Koning diens portret in generaalsuniform (crayon-teekening) aangeboden. Z. M. heeft deze hulde in dank aanvaard. Het 25-jarig bestaan van het Delftsche Stu dentengezelschap „Vrye Studie" is Woensdag plech tig gevierd. Prof. mr. Pekelharing, eerelid der Ver- eeniging, hield de feestrede. Eene matinée musicale had daarna plaats. Uit Rome wordt gemeld dat de Nederland- sche kunstschilder J. H. Koelman, ook bekend door zijne beschryving van het beleg van Rome in 1848, op 67-jarigen leeftyd aldaar is overleden. Uit Neerbosch wordt gemeld dat door het bestuur der weesinrichting een belangryk besluit genomen is. Met eenparige stemmen is besloten, om niet alleen voortaan op eene te Putten op de Veluwe bestaande weesinrichting toezicht te gaan houden, maar ook om deze stichting aan de Neer bosch bestaande inrichting te verbinden. Ofschoon de inrichting te dier plaatse eerlang met nóg een weeshuis zal worden vergroot, zal hoogst waar- schijniyk met de aanhoudende uitbreiding, zooals die in de laatste jaren heeft plaats gehad, niet meer kunnen worden voortgegaan; bovendien is men tot het besluit gekomen, om ook op andere plaatsen van ons land dergelijke inrichtingen te vestigen, waaraan steeds dringend behoefte bestaat. Op den TOsten verjaardag van den Koning zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van nog een weeshuis voor tweehonderd kinde ren. De eerste steen, welke dien dag gelegd zal worden, zal het volgende opschrift dragen„Ge legd op den 70sten verjaardag van Z. M. Koning Willem III. Vreest God, eert den Koning, 1 Petr. 2 17. De Weezenvrienden. Neerbosch, 19Febr. 1887." Door het leggen van dezen steen hoopt men dezen feestdag in herinnering by de weezen te doen voortleven. Bovendien zal in eene groote looden bus een document worden geborgen met de namen der weezenvrienden, die tydig hiertoe den wensch kenbaar maken. Reeds zyn alle weesmeisjes druk bezig met het vervaardigen van Oranje-vaandels, sjerpen en strikkon. De Tweede Kamer heeft heden met 48 tegen 6 stemmen aangenomen het onteigeningsontwerp voor de verbetering van de vaartgemeenschap tus schen Rqn en Schie met aansluiting te 's-Hage. Voorts is aangenomen met 45 tegen 4 stemmen het ontwerp vaststellende het aandeel van Indië in de leening, na verwerping met 37 tegen 12 stem men van art. 2 (vaststellende de annuiëteit op de 4 -percents leening) De Kamer hield daarna comité-general, waarvoor besloten werd dat de president namens de Kamer hare gelukwenschen by gelegenheid van den 70sten verjaardag aan Z. M. den Koning zal aanbieden. Maandag om 1 uur komen de andere ontwerpen in behandeling. Het aantal vacante predikantplaatsen bedroeg in ons land op 1 Januari 1887 320, tegen 283 op 1 Januari 1886. De minister van financiën maakt bekend dat in het jaar 1887 kunnen worden aangesteld twee surnumerairs voor den dienst van 's rijks schat kist, en dat de verzoeken om te worden toegelaten tot het in de maand Maart a. s. te houden ver- geiykend examen, met de daarby behoorende bewysstukken, by het departement van financiën alsnog kunnen worden ingediend tot en met den 15den Maart 1887. Ook Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Atjeh" zal, naar wy vernemen, tegen ongeveer 15 Februari de reis van Curasao naar het vaderland ondernomen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 11 Febr.de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 10 Febr. te Marseille. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. G. J. Spanjaard, tor zake van een meer dan veertig jarigen diensttyd op pensioen gesteld, onder toe kenning: a. van den titulairen rang van kapitein ter zee; b. van een jaarlyksck pensioen van ƒ1800 en c. eene verhooging daarvan met 1275's jaars, voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenbevorderdtot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. G. H. Van Steyn; tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. P. A. R. Hennequin; benoemd: by het personeel dfer militaire administratie, tot 2de luit.-kwartierm. by het 6de regiment infanterie, den sergeant P. J. Ruygrok, van het 5de reg. infanterie; bij het 8ste reg. inf., tot 1ste luit.-kwartierm.. de 2de luit.- kwartierm. J. G. De Josselin De Jong, van het corpsbij het 1ste reg. huzaren, tot kapt.-kwar- tierm., de 1ste luitenant-kwartiermeester E. H. J. Jansen, van het 6de regiment infanterie, en den kapitein-kwartiermeester P. G. Asmus, van het 1ste regiment huzaren, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt; by het personeel der militaire adminis tratie van het leger in Ned.-Indië benoemd tot tweede-luit.-kwartierm., den sergeant C. F. A. De Wilde van het 4de reg. inf.;'— den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië L. W. J. J. Ramaer, ter zake van lichaamsgebreken, in en door den dienst ont staan, met ingang van 1 Maart 1887, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1