N°. 8276. Donderdag lO Februari. A0. 1887. Qeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeten. Leiden, 9 Februari. LEIDSCH T) A ART, A T). PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 8 meende*.1.10. F ren co per poet1.40. Afzenderljjke Nommcr*.0.05. PRIJS DER ADVBRTENTTEN: ▼en 10 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grooter» lettere neer pleeternin.te. Voor het inca«- «eeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Op plechtige wijze werd hedenmorgen op de egraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk verschot van wijlen den heer C. J. Heintz aan en schoot der aarde toevertrouwd. Om de geopende roeve had zich een breede kring van vereerders o vrienden gevormd, terwijl de lijkkist was bedekt met een vijftal fraaie kransen. Alvorens deze met het dierbare overschot aan el oog werden onttrokken, sprak de predikant der Evangelisch-Luthersche gemeente, de heer P. Van der Veen, namens den kerkeraad eenige gevoel volle woorden, waarmede hij den overledene schetste als een goed mensch, als iemand die zijne eenmaal gevestigde overtuiging niet prijs gaf, als een man van karakter, in wiens afsterven niet alleen de kerkeraad veel heeft verloren, maar ook het college van regenten en regentessen, waarvan hij het mag gerust gezegd worden zonder aan nderer verdiensten iets te kort te doen eene lange reeks van jaren de ziel en de kracht was. In de weezen zag hij zijn eigen kinderen, die hjj op het hart droeg, en deze beminden hem weder- keerig, zoodat hun den doode gewijde krans hier allerminst een ijdel zinnebeeld was. Heeft dezen allen de slag zwaar getroffen, vooral is het ver lies groot voor de weduwe en de kinderen, voor wie de overledene, trots zjn veelvuldig pijnlijk lijden, leefde en werkte, voor wie hjj een trouwe echtge noot en vader was. Misgunnen we hem de rust niet, welke hij thans heeft gevonden, en laat zijn geest ons bijblijven en zijne liefde voor de waar heid ons ten voorbeeld zjn. Hjj ruste in vrede! Daarna nam een broeder van den overledene het woord om na de beide aanwezige en van aandoening overstelpte zonen nogmaals te hebben herinnerd welk een uitmuntend vader zij hebben heengebracht en hoe zj hem vooral door zijne voet stappen in het eenvoudige en goede te volgen, kunnen eeren namens de familie harteljken dank te zeggen voor de zoovele blijken van waardeering, aan de nagedachtenis van den broeder der broederen rook te dezer plaatse aan den dag gelegd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang doer middel van het stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 12den Februari a. s., des namiddags te halftwee. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zijn. In de afdeeling Delft der Holl. Maatschappij van Landbouw, hield de heer Rinkes Borger, uit Leiden, eene boeiende voordracht: „Over de con currentie waarmede de Nederlandsche landbouw te kampen heeft op het gebied van veeteelt en zuivel bereiding". Op initiatief van den burgemeester van Oegst- geest heeft zich aldaar eene commissie, bestaande uit de raadsleden, gevormd, om den 70sten ver jaardag van den Koning feestelijk te vieren. Zjj is, gesteund door de opnieuw gebleken offervaardigheid der ingezetenen, in staat gesteld, de leerlingen der openbare scholen en die der bijzondere bewaar scholen op chocolade, krentenbroodjes enz. te ont halen, terwjl elk nog een aandenken aan het feest zal ontvangen. Verder zullen aan de gezamenlijke behoeftigen levensmiddelen worden uitgedeeld. In de gisteren te Sassenheim gehouden raads vergadering werd de heer M. Van den Brandeler als burgemeester geïnstalleerd door den oudsten wethouder, den heer C. Mejne, die den burgemeester geluk wenschte met zjjne benoeming en de belan gen der gemeente aanbeval. De heer Van den Brandeler dankte den heer Meijne voor het gespro ken woord en gaf de verzekering dat hij zal trach ten den bloei der gemeente te bevorderen, waartoe hij de medewerking van den Raad inriep. De heer Van den Brandeler werd voorts benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Gisteren kwam het kiescollege der Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard (cl. 's-Gra- venhage) bjeon tot aanvulling van het tweetal predikanten, waaruit de ambachtsvrouw eene keuze doet, daar het laatst opgemaakte tweetal door haar aan den kerkeraad was teruggezonden. Daarop kwam namelijk als No. 2 voor dr. L. H. Wagenaar, pred. te Heeg, die zich ondertusschen aan het synodaal verband onttrokken heeft. Het kiescollege vulde de daardoor opengevallen plaats aan en heeft alsnu aan de ambachtsvrouw als nieuw tweetal aangeboden: ds. M. H. Bolkenstein te Woubrugge (cl. Leiden) en ds. J. G. Klomp te 's-Gravenland (cl. Amsterdam). De Raad der gemeente Zwammerdam heeft b\j de vaststelling eener nieuwe politie-verordening daarin de volgende bepalingen opgenomen betref fende het rijde» met rijwielen: „Zjj die met vélocipèdes rijden, mogen by het ontmoeten van paarden niet doorgaan en zullen tot op een afstand van 20 meter vóór de paarden, ter zijde van den weg, moeten blijven staan tot dat deze voorbij zijn gegaan. Wanneer echter de geleider van de paarden te kennen geeft dat het voorbijrijden met de vélocipède geen gevaar voor ongelukken doet vreezen, kunnen zij doorrijden. „Wil de berijder van eene vélocipède een voort loopend paard voorbijgaan, dan is hjj verplicht den geleider van het paard, door duidelijk aanroepen van zijn voornemen te doen blijken. Hij zal bij het voorbijgaan geen schelklinkende geluiden mogen doen hooren." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 20. De heer E. P. C. Sol heeft deze week zich nogmaals tot de Tweede Kamer gewend mét het verzoek, zoo spoedig mogelijk behandeling van zjjne verzoekschriften aan de orde te stellen, en „mocht het zijn, dat de kennisneming van den uitgebreiaen bundel stukken betreffende de Tjiomas-zaak en de beschouwing van alle door adressant ingebrachte bezwaren te groote stoornis zou teweegbrengen bij de behandeling van de gewichtige onderwerpen van algemeen belang, die in de Kamer aan de orde komen, in dat geval zoo spoedig mogelijk uitspraak te doen over het besluit van den Gouver neur-Generaal, waarbij jhr. A. L. De Sturler en de adressant uit de afdeeling Buitenzorg werden verwijderd." Onder zeer vele blijken van deelneming vierde gisteren de heer C. Ruygrok, pastoor te Osdorp, zijne 25-jarige ambtsvervulling. Niet alleen zjjne parochianen, maar ook de leden van andere ge zindten toonden den geachten geestelijke hunne belangstelling. Door nu wijlen mej. Crommelin, te Amsterdam overleden, is vermaakt: aan de diaconie der Herv. gemeente te Zeist ƒ3000 en aan het Protestantsche weeshuis aldaar ƒ4000. Men schrijft uit Maastricht dat door den heer Louis Regout, directeur der aardewerkfabriek dei- firma P. Regout en Co. te Maastricht, aan de Enquête-commissie is verzocht, andermaal door haar verhoord te worden. Prof. Diephuis, de schrijver van het bekende belangrijke werk „Het Ned. Burg. Recht", waarvan reeds tien lijvige deelen zijn verschenen, vierde 11. Zondag te Groningen zjjn 70sten geboortedag. Hjj zal dus met het einde van den loopenden cursus, te geljjk met prof. Hecker, volgens de bepaling der wet, zijne betrekking moeten neerleggen. De minister van oorlog heeft de eischen om voor eeno benoeming tot hoofdofficier in aanmer king te komen, belangrijk verzwaard. De chefs der corpsen zjjn met het oog op de invulling der conduiteljsten van dezen maatregel onderricht. De 1ste luit. V. H. Kljnsma van het 3de reg. inf. te Ylissingen is op verzoek overgeplaatst bj het 4de reg. infanterie. De heer Joseph Hollman, hof-violoncellist van Z. M. den Koning, is bj een verkoop te Parijs voor eene som van 12,000 franken eigenaar ge worden van eene prachtige violoncel Stradivarius. Naar de „N. R. C." verneemt, houdt het college van curatoren der universiteit te Groningen zich onledig met het opmaken van de voordracht t6r vervulling van de vacature, die is ontstaan door het overljden van prof. H. Ranke, hoogleeraar in de chirurgie. De faculteit der geneeskunde heeft een drietal Nederlandsche geleerden voorgesteld (nl. de heeren doctoren Korteweg, te Amsterdam; Van der Hoeven, te Rotterdam, en Ranneft, te Groningen), terwjl er onder de curatoren zjn, die op een Duitschen chirurg hunne aandacht vestigen men zegt weder op een vroegeren adsistent van prof. Valckmann. Het stoomschip „Semarang", van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Febr. Sagres; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 8 Febr. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 11 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester van Drunen, G. J. Schreppers, en tot id. van Anna Paulowna, Th. J. Waller; voor het tjdvak van 1 April 1887 tot en met 31 Maart 1888, benoemd tot leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Middelburg, J. P. M. Reijers, leeraar aan het gymna sium aldaar, met machtiging om gemelde ambten geljktjdig te bekleedenden heer H. T. Per- nitzch tjdeljk, nameljk voor den tjd van vjl' jaren, benoemd en aangesteld tot officier van go- zondheid 2de kl. bj het leger in Nederlandsch-Indië. Gemeugd Nieuw*. De openbare viering van den 312den» verjaardag der Leidsche universiteit werd gister avond besloten met een fakkeltocht, welke grooter dan andere jaren was. Langs den weg, waar de stoet trok, werd van tal van woningen veelkleurig bengaalsch licht ontstoken, zóó zelfs dat op som mige punten enkele straten als in een zee van vuur schitterden. Aan het hotel Verhaaff, waar zich de gezamenl jke hoogleeraren bevonden, werd, ter aanbieding van de wederzjdsche gelukwenschen, langen tjd halt gehouden, terwjl de muziek der huzaren ook daar, evenals tjdens den ommegang, gedurig hare opwekkende tonen deed hooren. De menigte, welke op de been was, was ook nu ont zaglijk groot. Niettemin moet alles in goede orde zjn afgeloopen. Aangemoedigd door het slagen in het vorige jaar heeft de Zwammerdamsche afdee ling van de Hollandsche Maatschappj van Land bouw besloten in den loop van dit jaar weder eene tentoonstelling van kalveren te houden. Zj hoopt daardoor de landbouwers meer en meer aan te sporen tot veredeling van het rundvee. Door de rechtbank te 's-Gravenhage is de gewezen notaris A. M. Schagen Van Leeuwen te Delft, verklaard te zjn in staat van kennelijk onvermogen. Curators zjn de heeren mr. W. Van Rossem en notaris Dietz. Een paar hoogbejaarde echtelieden te Haarlem geraakten Zondag zoodanig met elkander in twist, dat er tusschen hen eene hevige vecht- partj ontstond. De man, vier en tachtig jaren oud, heeft bj deze gelegenheid zjno vjf-en-zevontigjarige vrouw met een tang dermate op het hoofd geslagen,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1